EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Feja e shqiptarit - Shqiptaria

+14
Fakiri
Gon!
Xhemajl
Cimi Elezi
abramelin
maqomaqo3
ILIRA
Estilen
Dimitrov Xhunga
Nikolaos
rebelisistemit
Venera1
Ufo
lucio
18 posters

Faqja 1 e 3 1, 2, 3  Next

Shko poshtë

Feja e shqiptarit - Shqiptaria Empty Feja e shqiptarit - Shqiptaria

Mesazh  lucio 17.08.11 17:27


Feja e shqiptarit - Shqiptaria



Feja e shqiptarit - Shqiptaria Flamuri_shqiptar1

Nga lugina e Fanit doli dhe Pashko Vasa, bashkë me shpalljen publike te këtij qëndrimi “Feja e shqiptarit asht shqiptaria”. Ne juglindje te Shqiperise ne nje kenge rreth viteve 1912,kendohej vargu,"Sos per mua aper ti,por per gjithe Shqiperi" Me tej Mitrush Kuteli shkruan :

Jam Shqiptar e Kosovar
zot e krenar
mbi ket dhe qe kam si fe
kam Vatan e kam Atdhe


Mbas viteve '90 Rexhep Qosja shprehet "Shqiptaria eshte bibla dhe kurani i cdo shqiptari "

Sot për sot kjo lëvizje mbartet nga tre grupe nga krahu patriot që sheh në çdo lëvizje fetare dhe filozofike një ngushtim te qarkut patriotik.

Grupet fetare si organizatat islame dhe ato te krishtere ne jug jane kercenimi kryesor pasi po indoktrinojne adoloshenete te perbuzin cdo ide nacionaliste te cilat ato e shikojne si rrezik te perhapjes se ideologjive te tyre.

Ne 2010 disa krere te shoqates islamike e akuzuan kryetarin e organizates islamike shqiptare per tradheti pasi ai donte te hapte nje medrese nderkombetare per ta shnderruar Tiranen ne nje qender te indoktrinimit islamik.

Por ka edhe nga ata me bindjen qe thone se edhe "zoti vet e tha me goje,se Shqipëria do të rroje". Nje grup i katert ne fillim te shekullit XXI eshte grupi i besuesve ne nje mitologji popullore shqiptare.

Se fundmi eshte ne funksion e veprim ''Aleanca kuq e zi'',e cila filloi kundershtine e saj ndaj rregjistrimit te shqiptareve duke ju pergjigjur pyetjeve per etnine dhe perkatesine fetare...


Ne kete teme do postojme materiale te ndryshme me origjine shqiptare,pure shqiptare,si,gojdhena,dasma,dollira,gjema,veshje,tregime,vende e shume e shume gjera te tjera.

Kjo me qellimin e vetem per te mbushur boshllekun qe ka ky forum per historine e ''vogel'' shqiptare....se historine e madhe e kane bere Rilindasit,por qe sot kete histori po e shkaterrojne me deshire politikanet e pas kuintave.


Prerja e frikës


Në Dukat, Vlorë, kur një fëmijë kishte frikë të ecte në këmbë dhe vazhdonte të ecte këmbadorazi, e ëma merrte fëmijën në krahë; merrte tre qime sorkadheje dhe një gërshërë dhe niste ky dialog me një shoqen e saj:
- Çfarë bën ashtu?
- Pres frikën e djalit, të ecë, të fluturojë,
dhe sorkadhit t’ia kalojë.

Prerja e sifonit

Sifoni është një dukuri meteorologjike tipike e bregdetit të Himarës, një vorbull ajri që zbret nga retë e cila thithte ujë nga deti dhe mund të përpinte anijet dhe të shkulta ullinjtë.
Prerja e sifonit kryhej si nga njerëzit në tokë dhe ata që ishin në lundrim.
Në formën më të vjetër, njerzit merrnin një urë të ndezur zjarri dhe e hidhnin në oborr. Ky veprim shoqërohej dhe nga ky dialog ritual që përsëritej tre herë:
-Çfarë pret aty?
-Pres sifonin!

Përdormi i urës së zjarrit lidhet me kultin e zjarrit dhe në vetvete me kultin e diellit.

Në kohë më të afërta me ne ura e zjarrit u zëvëndësua nga armët e zjarrit, dhe prerja bëhej duke qëlluar me armë drejt resë.

Ky dialog përsëritej tre herë, dhe pas çdo here nëna priste nga një qime sorkadheje.


Banja e shenjte

Është një formë pagëzimi pagan i banorve të Bregut të Labërisë

Në formën e vet më të vjetër fëmija lahej në det pasi mbushte 3-4 muaj jetë, nëna në një ditë me mot të ngrohtë, merrte fëmijën e veshur me pelena dhe shkonte në det e vetme, në të dalë të diellit.

Me tu ngrohur uji, e lante foshnjen, e fshinte, pastja e vishte. Gjatë banjës së shenjtë, ajo murmuriste fjalë rituali.Prej tyre sot ruhet vetëm ndonjë formë si kjo, rrëfyer nga Lefteri Qirjaqi :
“O det, të më rritet e të më bëhet i mirë! Ku të shkel ai, t’i shkelë këmba flori! “

Në kohë më të vonshme ky rit është kryer në ditë të caktuara, si 1 Marsi, lidhur me festimet pagane tër ripërtëritjes së natyrës.

Edhe pas përhapjes së feve abrahamike ky rit pagëzimi pagan ka mbijetuar duke qënë se pagëzimi kishtar nuk cilësohej i mjaftueshëm nga ana e popullsisë.

Nënat vazhdonin të lanin në det foshnjat, gjithmonë gjatë lindjes së diellit, përpara se ti çonin për të pagëzuar në kishë dhe po në det lanin teshat e pagëzimit.

Zonjat e Bardha (Pogradec)

Në pranverë. kur çelte molla e qershia. mbushej fshati rëngë me të bardha, që loznin valle, natën me hënë, aty nër ato kopshte të lulëzuar.

Askush nuk guxonte asoherë të shkelte jashtë pragut, të kalojë remën e mullirit e të rrijë ndënë pemë. E ngrinin - pa një, pa dy ato Zonjat e Bardha (paçin e hijen e tyre!) edhe e shpinin atje ku s'ta pret mendja as ty, as mua

Dhe as emri i tyre nuk kujtohej asohere, natën se e dëgjonin edhe zbrisnin fësh-fësh nëpër oxhak a nëpër ndonjë vrime të dritares.

Po aq bukur këndonin këto Të Bardhat - sa e sa nuk i kishin dëgjuar... - sa u turbullonin mendjen të rinjve, i nxirrnin jashtë pragjeve dhe i rrëmbenin e i shpinin larg-larg, si e patën ngritur atë të mjerin Niku.

E si e ngritën, e çuan mal më mal e gur më gur, lodhur e kapitur, si mos o zot! Po për të gëzuar gjithë i gëzuar ish se ato zonjat e Bardha dinin ta bënin njerinë të lumtur.
Pleqve s'kishin ç'u bënin. E as që i deshin fort. Ato e kishin më të rinjtë, njëzetenjë mot e rëposh.
lucio
lucio

74


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Feja e shqiptarit - Shqiptaria Empty Re: Feja e shqiptarit - Shqiptaria

Mesazh  Ufo 17.08.11 18:06

Vlen për t'u përgëzuar inisiativa juaj, por ajo që s'kuptoj unë është se përse ''përzieni'' mitet, gojëdhënat me fenë..Në mundshi do ju'a dija për nder t'ma spjegonit këtë ''lidhje'' Faleminderit !
Ufo
Ufo

135


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Feja e shqiptarit - Shqiptaria Empty Re: Feja e shqiptarit - Shqiptaria

Mesazh  lucio 17.08.11 18:49

Pergjigjen simpatiku Ufo e ke tek tema.....Feja e Shqiptarit -Shqiptaria,me gjitha ''bemat'' shqiptare dhe jo me hadithet suret e ajete arabe....
lucio
lucio

74


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Feja e shqiptarit - Shqiptaria Empty Re: Feja e shqiptarit - Shqiptaria

Mesazh  Ufo 17.08.11 18:57

lucio shkruajti:Pergjigjen simpatiku Ufo e ke tek tema.....Feja e Shqiptarit -Shqiptaria,me gjitha ''bemat'' shqiptare dhe jo me hadithet suret e ajete arabe....

Lol.., unë jam me atë që ''Feja është opium i popujve'' dhe e dyta ''Feja zhduket kur guri i fundit i kishës/xhamisë fundit, bjenmbi kryet e priftit/hoxhës fundit..'' hahahahhah Varja shoku, feja është obskurantiste, fondamentaliste siq ishte në kohrat e largëta edhe tashi në modernen paçka se ka ndërruar zhgun, raso , veladon xhybe a çdreqin veshin kta t'sotmit, madje di që priftërinjtë sot kanë edhe dashnore...Kush të dojë le t'ma kundërshtojë këtë, at'herë lind pyetja , një klerik i tillë me raso veladon a xhybe..Ç'xxx njeriu është..???
Ufo
Ufo

135


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Feja e shqiptarit - Shqiptaria Empty Re: Feja e shqiptarit - Shqiptaria

Mesazh  lucio 17.08.11 19:06



Dasme madhe....Ali Asllani





Rebelo, mendoj se si antar më i vjetër i forumit, duhet të lëshosh pak ''pe''..Ndryshe do e bëni tërkuzë k♪7të debat pa bereqet dhe domosdoshmërisht pastaj të pandjekur..

Tung !
Ufo
Ufo

135


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Feja e shqiptarit - Shqiptaria Empty Re: Feja e shqiptarit - Shqiptaria

Mesazh  lucio 17.08.11 19:43



Miti Iliro-Shqiptare i Afrodites


Perendesha e bukurise qe e quajne Greke, ajo eshte nje simbol i bukurise se Zanave qe me emrin AFRO-DITE do te thote Afrohu o bukuri qe shkelqen si drita e dites...ne plot kuptimin e saj...

Eshte nje shprehje dashurie per te pare te bukuren ateqe nuk arrijme ta shohim nga afer qe persenifikohet vetem ne figuren e ZANAVE dhe Iliret e Jugut e perdoren ne mije vjecaret si nje simbol
lavderimi ndaj se bukures, ndaj femres duke e krahasuar me ZANAT mitologjike ILIRE...

Me vone emri AFRODITE u huazua nga Grekrit deri ne nje pervetsim total ku e mbajten si perendeshe te bukurise ne sallonet mbreterore duke e quajtur me vone si mit te tyre


Edituar për herë të fundit nga lucio në 17.08.11 19:44, edituar 1 herë gjithsej
lucio
lucio

74


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Feja e shqiptarit - Shqiptaria Empty Re: Feja e shqiptarit - Shqiptaria

Mesazh  Venera1 17.08.11 19:44

rebelisistemit shkruajti:KOMUNITETI MYSLIMAN I SHQIPERISE-Nje shekull ne sherbim te Islamit dhe Kombit
cfare thua more zoteri a je ne vete? me shume se kisha katolike asnje fe tjeter nuk i ka ndihmuar te varfrit e Shqiperise. Kisha katolike u ka ndertuar me qindra shtepi popullit tone, dhe ju dini te bertisni ne maje te xhamise, asgje tjeter nuk dini ju. Me thuaj ne cilin vend komuniteti juaj ka ndertuar shtepi falas per njerezit fukarenj? Po te kishte qene Shqiperia katolike akoma me shume do te bente Italia, dhe katolicizmi per kete vend, madje dhe vet Europa e cila nuk e duron fare fene tuaj. Turqit e pabese s'kane dashur kurre qe te hapeshin shkolla shqipe
Venera1
Venera1

17


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Feja e shqiptarit - Shqiptaria Empty Re: Feja e shqiptarit - Shqiptaria

Mesazh  rebelisistemit 17.08.11 19:54

UFO I NDERUAR MBASE KENI TE DREJTE!

POR MOS MENDO SE ANTARI I MESIPERM ESHTE I RI NE KETE FORUM! NDRYSHE SI E SHPJEGON GJITHE ATE MLLEF KUNDRA MEJE ?!

THJESHTE MUA ME DUKET NJE ANTARE ME I VJETER SE UNE,I CILI THJESHTE KA NDRYSHUAR EMER,

""UJKU QIMEN E NDERRON,PO ZAKONIN SE HARRON"" (I KAM NJA DY EMRASH ANTARESH TE VJETER QE SPO DUKEN KETO DITE ME NICNAMET E VJETRA )

QOFSHA I GABUAR! MBASE E KA FAJIN HOBI IM PER KONSPIRACIONET! MBASE!
rebelisistemit
rebelisistemit

Nësë do të bësh armiq, nuk është e nevojshme që të shpallësh vetëm luftë, mjafton ta thuash të Vërtetën. (Martin Luter King)

80


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Feja e shqiptarit - Shqiptaria Empty Re: Feja e shqiptarit - Shqiptaria

Mesazh  lucio 17.08.11 20:04

rebelisistemit shkruajti:UFO I NDERUAR MBASE KENI TE DREJTE!

POR MOS MENDO SE ANTARI I MESIPERM ESHTE I RI NE KETE FORUM! NDRYSHE SI E SHPJEGON GJITHE ATE MLLEF KUNDRA MEJE ?!

THJESHTE MUA ME DUKET NJE ANTARE ME I VJETER SE UNE,I CILI THJESHTE KA NDRYSHUAR EMER,

""UJKU QIMEN E NDERRON,PO ZAKONIN SE HARRON"" (I KAM NJA DY EMRASH ANTARESH TE VJETER QE SPO DUKEN KETO DITE ME NICNAMET E VJETRA )

QOFSHA I GABUAR! MBASE E KA FAJIN HOBI IM PER KONSPIRACIONET! MBASE!
Kur hundet jane shume te ndjeshme,nuk nuhasin vetem eren e mishit te pjekur,por edhe ate kermes...o konspirator
Gabon ne nuhatje kete radhe,nuk e di per cilin flet,por kur kerkon ta kruash duhet te durosh edhe dhimbjen lol....
lucio
lucio

74


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Feja e shqiptarit - Shqiptaria Empty Re: Feja e shqiptarit - Shqiptaria

Mesazh  lucio 17.08.11 20:09


Tregim per Gjamen ne Shale..


I dekuni, veshë e mbathë si darsmuer, shtri në vig, qitej jashtë në patalok, para shpijet ase n’anët e sajë; kur mbrapa shpije. Kur i dekuni ishte burrë i veheshin përbri armët e krahit dhe ajo e brezit në rryp. Tirqit shajakut me gajtana të zez dhe mitani (enteri me krahë cohe të kuqe qëndisë me gajtana sermit) e qeleshja majë kreje, ishte vesha e jashtme të dekunit. Kur ishte plak nuk i vendojshin armët.

Si mblidheshin burrat 40-50 vetë, vendoseshin në tre rreshta nja afro 1000 m. larg të dekunit; fillonte gjamën rreshti i parë njen të cilit rrinte gjamtari që i printe rreshtit të vetë: ky bërtiste me të madhe
-I meri unë, vllathi jem, mjerooo!!!
Tui bâ dihanë, tui kapë hundën me dorë e lëshon dhe ven dy duert në cepa të ballit dhe lëshon britmën e dytë:
-Mjeri o, krahi i jem, mjero oo!
Tui rrâhë të gjithë përnjiherit me grushta gjoksin, nën prijen e gjamtarit,
gërdhishtin faqet të gjithë përnjiherit. Dikur gjaku kullonte rrkajë për të gjatë mollzave të faqeve deri sa me u lagë deri teshat e trupit.
Edhe në dy shâje të rrugës pa mbrijtë i dekuni, bâhej kjo gjâmë, tuj ecë e tui dihatë të gjithë rresht.
Kur i aviteshin të dekunit, të rresht për tre, kriste dhe i her gjâma:
-I mjeri o, vlla, mjerooo!
Rrahëshin gjokset me grushta, gërdhishteshin dhe bijshin në gjuj me krye për tokë tui bërtitë në katër shêja
-I mjeri vllathi i jem, mjerooo!
dhe katër herë:
-I mjeri krahi i jem, mjerooo!
dhe prap gërdhishteshin

Mbas katër herash, si mblojshin të dekunin e putheshin e rrokeshin e mandej shpërndaheshin.
Shpijëtarët dhe të afërmit e gjakut, mendojshin me e vorrue.


lucio
lucio

74


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Feja e shqiptarit - Shqiptaria Empty Re: Feja e shqiptarit - Shqiptaria

Mesazh  lucio 17.08.11 20:14


Dollia ne Pogradec



Tezja uron mbesen

Të rroftë yt zot, të ardhtë shëndoshë e mirë e me shumë pare në qese, të rrofshin djemtë që ke e ata që do bësh. Kur të të vijë yt zot bëj e dy a tre djem, po bëj edhe nja dy çupa, se edhe ato paskan vendin e tyre. Ç'të do zemra.Gezuar
lucio
lucio

74


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Feja e shqiptarit - Shqiptaria Empty Re: Feja e shqiptarit - Shqiptaria

Mesazh  lucio 17.08.11 20:42


Millosh Gjergj Nikolla


Notojnë xhamiat dhe kishat nëpër kujtime tona,
e lutjet pa kuptim e shije përplasen për muret e tyne
dhe nga këto lutje zemra zotit ende s'iu thye,
por vazhdoi të rrahi ndër lodra dhe kumbona.

Xhamiat dhe kishat madhshtore ndër vende të mjerueme...
Kumbonaret dhe minaret e nalta mbi shtëpia tona përdhecke...
Zani i hoxhës dhe i priftit në një kangë të degjenerueme...
0 pikturë ideale, e vjetër një mijë vjeçe!

Notojnë xhamiat dhe kishat nëpër kujtime të fetarve.
Tingujt e kumbonës ngatrrohen me zanin e kasnecit,
Shkëlqen shejtnia mbi zhguna dhe ndër mjekra të hoxhallarve
0, sa engjuj të bukur përpara derës së ferrit!

Mbi kështjellat mijvjeçare qëndrojnë sorrat e smueme,
krahët i kanë varë pa shpresë-simbojt e shpresave të humbune
me klithma të dëshprueme bajnë fjalë mbi jetë të pëmdueme,
kur kështjellat mijvjeçare si xhixha shkëlqejshin të lumtuna.

Millosh Gjergj Nikolla
poet dhe prozator i njohur si Migjeni lindi më 13 tetor 1911 në Shkodër.Me një realizëm të thellë, të panjohur deri atëherë në letërsinë tonë, ai pasqyroi jetën e përditshme të shoqërisë shqiptare, sidomos të shtresave të varfëra të qytetit e fshatit, duke demaskuar sistemin e prapambetur shoqëror si dhe fashizmin që po kërcënonte Evropën.

Migjeni futi në letërsinë tonë një shkallë shumë të lartë ideoartistike protestën e hapur, ëndërrën për një botë të re, ku njerëzit e thjeshtë të jetojnë të lirë dhe të lumtur me dinjitet njerëzor dhe pa frikë për të nesërmen.

Ky humanizëm aktiv përshkon tej e ndan veprën e tij. Mbetet, përfaqësuesi absolut i realizmit kritik në letërsinë shqipe.Vlen për tu përmendur prania e tij si përfaqësues i Shkodrës në Kongresin e Beratit më 1922. Ndërroi jetë më 26 Gusht 1938 në Torino të Italisë.
lucio
lucio

74


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Feja e shqiptarit - Shqiptaria Empty Re: Feja e shqiptarit - Shqiptaria

Mesazh  lucio 17.08.11 21:09


Veshje vajzash nga Dardha e Korces


Feja e shqiptarit - Shqiptaria Attachment


Panair "Shpirt Mbretëror ndër të veshurat e gruas arbëreshe"

Feja e shqiptarit - Shqiptaria Attachment


Veshje kombëtare shqiptare në koloninë S. Demetrio Corone


Feja e shqiptarit - Shqiptaria Attachment


.............
lucio
lucio

74


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Feja e shqiptarit - Shqiptaria Empty Re: Feja e shqiptarit - Shqiptaria

Mesazh  lucio 17.08.11 21:25


Gostivar: Manifestimi tradicional “Dita e piteve”

Feja e shqiptarit - Shqiptaria Attachment

Gostivari, qyteti i dëshmuar për mikpritje bujare dhe për mjeshtërinë e gatimit, edhe sivjet organizoI manifestimin tradicional “Dita e piteve”.

Amviset e shkathëta, prodhues të produkteve ushqimore, gastronomë dhe konditorë të shquar nga Gostivari dhe rrethina, me 30 korrik ekspozuan specialitetet e tyre me përbërje brumore.

Manifestimi u shoqërua me program të pasur kulturor dhe me promovim të veshjeve tradicionale, veglave muzikore dhe rekuizitave nga folklori ynë.Motivi ...ruajtja e tradites se hershme te banorve autoktone

lucio
lucio

74


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Feja e shqiptarit - Shqiptaria Empty veshje krahinore

Mesazh  Nikolaos 17.08.11 21:47

veshje e krahines se Mirdites si dhe kenge atdhetare (ne video)
Nikolaos
Nikolaos

"Kthejeni fytyrën nga Dielli dhe çdo hije mbetet mbrapa jush"

249


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Feja e shqiptarit - Shqiptaria Empty Re: Feja e shqiptarit - Shqiptaria

Mesazh  lucio 18.08.11 9:11



"Pushtimi i Kalasë"


Feja e shqiptarit - Shqiptaria Images?q=tbn:ANd9GcRYSc67mb-geR-kDWo3uQZXQu9fCm5ns0Ia7s7K47k4kt1NunnpOA

Luhej në çdo stinë nga djemtë e moshës 10 vjeç e naltë, në nji vend të naltë, në fushë ose oborr.

Marrin pjesë 10 ose 20 veta, të cilët ma parë bajnë "kalanë", e cila asht nji rreth me diametër 10m, ose zgjedhin nji vend kodër. Mbasi ndahen në dy skuadra të barabarta dhe për secilin nga këta caktohen udhëheqësa, qitet short se cila skuadër do të ruejë dhe cila do të sulmojë kalanë. Pastaj zanë vendet:ruejtsit futen në rreth kurse sulmuesit qëndrojnë jashtë tij.

Loja fillon me sulmin e atyne qi janë jashtë "kalasë", por nxirren jashtë saj me gjoksat e ruejtsve, të cilët mobilizojnë të gjitha forcat e tyne qi kundërshtarët mos t'i lanë brenda. Në qoftë se sulmuesit i nxjerrin ruejtsit jashtë "kalasë", atëherë ndrrojnë rolet. Mbas disa ndeshjesh ajo skuadër që qëndron në kala quhet fituese.
lucio
lucio

74


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Feja e shqiptarit - Shqiptaria Empty Re: Feja e shqiptarit - Shqiptaria

Mesazh  Ufo 18.08.11 9:16

Me që FEJA , qenka dhe ushqim që hahet me lugë e pirun po postoj edhe unë një foto''Kungulli''Feja e shqiptarit - Shqiptaria 224764_1882488753988_1594430562_1834947_5235242_n
Ufo
Ufo

135


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Feja e shqiptarit - Shqiptaria Empty Re: Feja e shqiptarit - Shqiptaria

Mesazh  lucio 18.08.11 9:18


Loja me Shtiza

Feja e shqiptarit - Shqiptaria 20100111081944shtiza

E lujshin ma tepër barinjt 10 vjeç e nalt, tue mbajt shkopinj të gjatë rreth 1.5 m. Në këtë lojë marrin pjesë 10-15 lojtarë. Vendin e saj e caktojnë tue shënue nji vijë në tokë qi quhet cak. Rreth 20m. larg kësaj vije vihet nji qeleshe si sheje.

Mbas kësaj lojtarët qitin short se cili do të hudhë shtizën i pari, i dyti e kështu me rradhë. Pastaj secili prej tyne shkon me zanë vend afër vijës së caktueme dhe kështu vihen në gadishmëni, tue mbajtë shkopin në mes me gishtin e madh dhe gishtin diftues. I pari qi gjuen, në se i bien qeleshes , fiton pesë pikë, në se i afrohet shumë afër, dy : pak më larg, nji.

Ai qe fiton pikë ma shumë del fitues, kurse të tjerët humbasin.
Lojtari që gjuen nuk duhet të shkelë vijën e qitjes; në rast të kundërt humbet të drejtën e hudhjes.
lucio
lucio

74


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Feja e shqiptarit - Shqiptaria Empty Re: Feja e shqiptarit - Shqiptaria

Mesazh  lucio 18.08.11 10:02

Loja me bahe

Ndër Shqiptarët në Tetovë, Shkup etj


Për Shën Gjergj, nëpër male a kodra, luhej nga fëmijët me bahe (gurhedhës). Bëhej një litar me fije kërpi si shirit e në njërën majë i lenin një vrimë vezore ku ku futej guri.

Fëmijët me këta gurhedhës hidhnin gurë përpjetë dhe provonin mes tyre kush do ta hidhte më lartë në hapsirë. Nganjëherë, të pajisur me këta hedhës, "luftonin" me grupet e lagjeve dhe fshatrave të tjerë.

Tirta ( Panteoni dhe Simbolika.) në këtë lojë vë re një mbijetojë të riteve të lashta të inicimit, të kalimit nga statusi i fëmijërisë në atë të burrërisë, të luftëtarit.
lucio
lucio

74


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Feja e shqiptarit - Shqiptaria Empty Re: Feja e shqiptarit - Shqiptaria

Mesazh  lucio 18.08.11 10:19

Folklor Shqiptare

Festivali ''Kenge Jeho'' Struge...

Netë të festivalit “Këngë jeho”, Strugë-2011, marrin pjese grupet folklorike:Ansambli “Shote Galica” Drenas-Kosovë, bashkë me ansamblet e Shtetit Shqiptar, Ansamblin nga Presheva dhe Ansamblin e Çamërisë dhe SHKA-të:”Besa” nga Dellogozha, “Drita e Drvenit” nga Shkupi dhe “Burimet e Sharrit” nga Tetova.

Ky festival i ka dhene këtij qyteti një emblemë që ai e ruan dhe kultivon këtu në Strugë dhe kudo qoftë. Është një nga dimensionet më tëthella dhe më mahnitës të shpirtit të madh krijues të popullitshqiptar.



Feja e shqiptarit - Shqiptaria Files.php?file=kenge_jeho_923079753


Feja e shqiptarit - Shqiptaria Files.php?file=7_313255350
lucio
lucio

74


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Feja e shqiptarit - Shqiptaria Empty Re: Feja e shqiptarit - Shqiptaria

Mesazh  lucio 18.08.11 11:29


Lemi i Pecit


Perënditë e Amantias



Feja e shqiptarit - Shqiptaria Attachment

"Lëmi i Peçit" është një kodrinë që e rreh gjithë ditën dielli. Nga të gjitha anët që mund të kthehesh dielli atje bie. Dielli që ka lindur në lindje e zbardh kodrën e sheshuar te Lëmit te Peçit dhe duke qarkuar rrethe malit ne fund ne prisnim te shuhej pas kodrave ku gjendet deti.

Kodra ka dy objekte arkeologjike tepër te rëndësishme për historinë dhe gjurmët që ka një qytetet antik. Nga një grup arkeologësh që kishin ardhur në Amantia diku në mesin e shekullit të 20, bënë një sondazh në kodrinë kur gjetën gjurmë. Themelet e godinës janë te gjate nga 12,15 m. dhe te gjere 6.75 .Me disa të dhëna të tjera u përcaktua se pikërisht aty gjendej tempulli i Afroditës.


Kultet dhe paraqitjet skulpturore të disa perëndive


Skënder Anamali shprehte se: Disa monumente arkeologjike, te zbuluara ne Ploce dhe monedhat e prera, na kane njohur me disa hyjni te adhuruara dhe te preferuara ne Amanti.

Ne balle të perëndive te nderuara ne Amanti është Hyu, Zeusi. Ne Amanti, Zeusi del ne përgjithësi me tiparet e hyut dodonas, te atij hyu, qe adhurohet ne Ilirinë e Jugut, duke përfshirë edhe atë parthin. Kjo preference është e kuptueshme kur kemi parasysh fqinjësinë e Amantise me Epirin, ku Zeusi i Dodonës nderohej shume.

Zeusi i monedhave te amanteve është i ngjashëm me hyun e monedhave epirote bashkëkohëse, madje edhe atëherë kur ai shoqërohet edhe me Dionen. Hyu dodonas është pare edhe ne një koke prej guri gëlqeror te gjetur ne Ploce64. Nuk është vështirë qe ne këtë koke, edhe pse jo e ruajtur aq mire (0,25.4 m. te larte) te dallohen tiparet e Zeusit te Dodones; Hyu shikon para.

Një mjekër e plote me te cilën bashkohen edhe mustaqet rrethon fytyrën dhe zbret poshtë. Balli i gufmuar rrethohet me flokë te cilët bien ne tufa te mëdha. Mbi flokë ai mban kurore gjethesh dushku. Megjithëse koka nuk shquhet si një pune e dorës se pare, Hyu është paraqitur me një pamje te qete dhe njëkohësisht madhështorë.

Ne Amanti ka qene i përhapur edhe kulti i Afrodites, e cila ne këtë qytet mban epitetin Pandamos, si perëndeshë e dashurisë se lire dhe e hetereve. Deri tani nuk është zbuluar ndonjë paraqitje skulpturale e Afrodites. Ne rrënojat e Ploces është zbuluar nje pllake e vogël guri, një kushtim votiv Afrodites Pandemia nga ana e Aristos, bijës se Aleksandërit, për vete e për te bijtë. Një mbishkrim tjetër votiv kushtuar kësaj perëndeshë, mban një pllake, be e thyer për t'u vene ne murin e një shtëpie te fshatit, ku gjendet edhe sot e kësaj dite.

Interesant ne këtë pllake është emri i Aspibuzehut, qe lexohet aty, i cili, ngjan te jete vendës. Botuesi ne nje shënim te vene pranë këtij mbishkrimi, njoftonte se kishte dijeni për ekzistencën e një mbishkrimi tjetër lidhur me Afroditen Pandamos67. Afrodita Pandamos ka pasur ne qytet një tempull te saj; për këtë bën fjale mbishkrimi i përmendur me sipër. Me kultin e Afrodites lidhen edhe disa figura te vogla bronzi te cilat do t'i trajtojmë veçmas.

Me interes te veçante ne Amanti dhe ne Ilirine e Jugut, janë dy relieve te gjetur ne Ploce, te cilët lidhen me kultin e një hyjnie vendëse, për qe ne skulpture del me paraqitjen e Pan-Silvanit. Ne një reliev te vogël është paraqitur Pani me tri nymfe.

Te katër figurat janë skalitur dhe përfytyruar ne këmbë me pamje frontale: Pani me këmbët e dhisë qëndron ne anën e djathte dhe shtrëngon, me te dy duart, me sa duket, një syrinks. Të tri nymfat janë te veshura me nje këmishë te gjate, te cilën e mbulon pastaj himationi; duart ata i kane te mbledhura ne gjoks dhe me bërrylat prekin njëra tjetrën. Fotografia e dhënë, nga botuesi i relievit nuk lejon te përcaktohet koha e punimit te saj, megjithëse, me sa duket, duhet te jete e vone.

Panin me syrinks dhe te shoqëruar me tri nymfat e kemi te skalitur ne nje reliev te madh me prejardhje nga Durrësi. Relievi i Durrësit ndryshon nga mënyra si janë paraqitur figurat, Pani gjendet ne anën e majte dhe nga nymfat vetëm dy janë përfytyruar me pamje frontale dhe te kapura njëra me tjetrën. Edhe përsa i përket kohës ai ndryshon; datohet ne shek. IV para e.s.

Një reliev i trete me këtë paraqitje është gjetur ne rrethin e Elbasanit. 70 Ne relievin e Elbasanit Pani dhe tri nimfat janë paraqitur para nje shpelle, për te cilën tregon një hark i skalitur përsipër figurave.

Ky reliev si punim i afrohet atij te Ploces, për duhet te jete diçka me i hershem. Ne Ploce, ne gërmimin e v. 1962, është zbuluar një terakote e vogël, e cila tregon tri valltare (ose valltare) te kapura për dore, ne trajte rrethi. Terrakota është punuar ne mënyre mjaft skematike. Ajo u gjet se bashku me nje tok fragmente qeramike te dy shekujve te fundit p.e.s. (Tab. XIIl,2)

Ne relievin e Amantise dhe ne te tjerët, ne figurën e Panit, S'ilvanit dhe te nimfave, duhen pare perëndi ilire dhe pikërisht hyjnitë mbrojtëse te pyjeve, kullotave e barijve. Te tille ata kane dale ne shume paraqitje skulpturale te zbuluara ne trevat veriore te Ilirisë.

Relievi tjetër, qe lidhet me një hy tjetër ilir, është edhe ai i vogël: 0.19 m. i larte, 0,35 m. i gjere dhe 0,09 m. i trashe. Për këto nuk janë përmasat e plota, mbasi ai u gjet i thyer. (Tab. XIII,3) Figura qendrore është një plak me mjekër e mustaqe, lakuriq, i ndejtur galiç, i cili shtrëngon me dorën e majte një bri bollëku te madh e te mbushur dhe me te djathtën nje kanthar

Ne dy anët e tij janë dy figura femrash ne këmbë, me përmasa me te vogla; ndërsa figura e majte është drejtuar nga figura qendrore dhe te dy duart i ka zgjatur tek ajo; femra e anës se djathte është me paraqitje frontale dhe mban një bri te mbushur.

Kryet e figurës qendrore është punuar me kujdes e me hollësi. Ky reliev i gjetur ne Plocë përsërit një skene te njohur, e cila shihet ne disa relieve te tjerë, ne këtë mënyre kemi mundësi te përfytyrojmë si ka qene i plote. Kemi kështu një figure mashkulli lakuriq te tipit te Priapit ithyfalik te theksuar dhe me fruta.

E kemi vene ne dukje gjetiu se relieve te tille janë gjetur ne shume qendra te vendit tone, duke filluar nga Shkodra ne veri, ne Apoloni, Cakran e Vlore.Tani se fundi u gjet edhe ne rrënojat e qytetit ilir Dimal. Këto paraqitje skulpturore nuk janë te njëkohshme dhe shkojnë nga shek. III p.e.s. deri ne kohen e vone antike. Me cilin hyjni duhen lidhur këto relieve ku figura qendrore është një plak mjekrosh lakuriq i ulur ne bisht? Fytyra e Hyut te relievit është mjaft e përafërt me fizionominë e Zeusit, por mënyra si paraqitet dhe qëndron, ai dhe atributet, qe e shoqërojnë nuk na lejojnë te njohim një paraqitje te Zeusit.

Te gjitha këto elemente, qe e largojnë nga Zeusi, e afrojnë me tepër te një hyjni tjetër, te Pani, qe vërehet bukur ne fytyrën e relievit te Cakranit. Kemi pra këtu një paraqitje te Hyut ilir të pjellorisë e te bollekut.

Midis skulpturave te gjetura ne Ploce janë edhe dy shtatna te vegjël mermeri. Te dy shtatnat, bashke me disa fragmente te tjerë u gjeten ne një grope, ne lagjen e përtejme te Ploces, ne këmbët e malit te Kudhesit. Ne këtë lagje janë zbuluar edhe teprica arkitektonike.

Shtati i pare, i ruajtur me mire tregon hyun Asklep; ai është përfytyruar ne këmbë. Veshja mbulon gadi gjithë trupin dhe len te zbuluar shpatullën e djathte dhe një pjese te gjoksit. Koka është kthyer lehte djathtas, flokët derdhen ne dy anët mv kaçurrela te vegjël. Fytyra ka një pamje te qete dhe një shikim te humbur.

Megjithëse i cunguar, shtati tregon se kemi përpara një kopje te shekujve te pare te erës sonë, te një origjinali te kohës helenistike; shtati i dyte është ruajtur me keq; ne gjendjen e sotme atij i mungon koka, dy krahët dhe një pjese e këmbëve. Ne pjesën e sipërme deri te kofshët është paraqitur lakuriq; veshja mbulon vetëm këmbët. Trajtat lakuriqe te trupit flasin për një djalosh me një qëndrim jo të zakonshëm; ai ka pasur krahun s djathte te ngritur.

Qëndrimi i këmbëve e majta mbi te djathtën, len të kuptohet se ai mbështetej diku. Nga qëndrimi i krahëve, i këmbëve dhe nga dy tufa flokësh qe bien mbi gjoks; figura tregon se kemi përpara Dionizin djalosh. Si shtati i Asklepit edhe ai i Dionizit i përkasin shekujve te pare të erës sonë.

Monumentet, qe përshkruam janë ende te pakta dhe jo te mjaftueshme për te pasur një pamje te plote te hyjnive te nderuara dhe te preferuara ne qytetin e Amastisë.

Gezim Llojdia
lucio
lucio

74


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Feja e shqiptarit - Shqiptaria Empty Re: Feja e shqiptarit - Shqiptaria

Mesazh  lucio 18.08.11 11:37



Vallet ne Has (vallet Lirike)


Feja e shqiptarit - Shqiptaria Hqdefault

Vallet e kësaj krahine marrin përparësi, sepse, duke pasur një shtrat të njësuar, bëjnë jetë artistike folklorike brenda dhe jashtë kufinjëve të sotëm shtetërorë. Kërcimet njëshe (si për burrat, ashtu dhe për gratë) përbëjnë dukurinë më tipike e më të kristalizuar.

Ka rëndësi të theksohet se struktura e tyre, ashtu si e tërë vallzimeve të këtij sistemi, kudo ku praktikohen, është elastike dhe lejon në një masë të konsiderueshme improvizimin dhe spontanitetin dhe një thurrje të motiveve dhe figurave koreografike. Megjithatë, ato kanë një bazë karakteristike hasjane, që e dallon në njëfarë mase nga vallet e krahinave fqinje.

Në Has, vallet e grave, në krahasim me ato të burrave1, janë më të shumta në numër dhe më të begata në aspektin krijues dhe interpretues, sepse dallohen sidomos për shprehësinë dhe lëvizjet e hirshme. Si të tilla, ato gjejnë praktikim më të dendur. Zakonisht vendasit përdorin për to emërtimin “kcim” ose “kcim grash”.

Kërcimet e grave të Hasit, ashtu si përgjithësisht ato të krahinave të Shqipërisë së Veriut (duke përfshirë “Kosovën”, “Maqedoninë”, dhe Malësinë), në të cilat praktikohet i njëjti sistem vallëzimi, shquajnë për tri tipare karakteristike.

Së pari formën më të hershme dhe më origjinale të kërcimeve e përbën ekzekutimi nga një grua e vetme, në mënyrë vetjake.2

Së dyti, kur gratë kërcejnë në dasma, është rregull që të ngrihen të parat “bijat” e shtëpisë (nuset që kanë dalë nga ajo shtëpi ku zhvillohet dasma) të cilat, në krahasim me të tjerat, kërcejnë e këndojnë më fort.

Së treti, fillimi dhe ekzekutimi i kërcimit nga një valltare, reagimi ti të pranishmëve përrreth dhe lidhja e valltares me mjedisin e dasmës, të gjitha këto të shoqëruara me këngë e të kryera simbas një rendi të caktuar,3 kanë ndikuar në kristalizimin e formës artisktike të këtij vallëzimi, i cili ka marrë përmasat e plota të një spektakli popullor.

Kjo mënyrë kërcimi nis zakonisht në Has me këngën e parë “Shka ka defi, mori, çi po krat? (kërcet)”. Pastaj pason vargu i dytë: “Ani, po k’saj Razës (emrin i asaj që do kërcejë), mori po i vikat (thërret)”, që këndohet nga të pranishmet përreth.

Kërcimet e grave hasiane praktikohen edhe nga dy veta, dy gra4 ose dy vajza5, dhe më rrallë nga tri veta. Në rastin e fundit, kur ato luhen njëherësh nga një vajzë, një nuse dhe një plakë, diferencohen më së miri tri plane kërcimesh, që i japin vallëzimit një pamje të larmishme6. Në vallet e grave (pa përjashtuar edhe ato të burrave), spikasin edhe të tilla që, për shkak të përmbajtjes së tyre, kanë marrë një fizionomi pak a shumë më të qenësishme koreografike, aq sa në disa raste dalin me emërtime të veçanta.

Si të tilla përmendim vallet e kënduara: “Nama ni pikë uj-e”, “Qitma kamën përmi kamë”, “Moj e mira bardh’ si pllumi”, “I mjeri unë’ xingth’ i vetëm”, “Plaku i dasmës”, “Moj Hatixhe n’shami t’kuçe”, “Kcimi i shotës” (dy vallet e fundit luhen kryesisht në Hasin e Shqipërisë Veriore).