EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rrugë të shumta shërimi

Shko poshtë

Rrugë të shumta shërimi Empty Rrugë të shumta shërimi

Mesazh  Luli prej 25.09.15 21:06

Rrugë të shumta shërimi Gg10

Rruge ezoterike shpetimi nga tradita te lashta:

Ekziston ligji i korrespondences: bota e jashtme dhe bota e brendshme e pasqyrojne njera-tjetren, makrokozmi (bota) dhe mikrokozmi (individi) etj.
Ka edhe ligje te tjera ezoterike, qe pershkruajne bota te ndryshme.

Sherimi arrihet nepermjet kuptimit dhe zbatimit te ketyre ligjeve.

Sherimi ne religjionet e shoqatave fisnore (dikur te quajtura "primitive"):

Sheruesit jane shamanet, "curanderos/curanderas" (spanjisht per "sherues/e"), grate/burrat e mjekesise tradicionale te indianeve amerikane etj.

Sheruesit dhe prifterinjte veprojne nepermjet nje lidhjeje me boten e shpirtrave.

Arsyet e semundjeve jane fizike, psikosomatike ose shpirtra.

Imazhi i njeriut i mjekesise alternative dhe sherimit religjioz eshte teresor:

Njeriu eshte i integruar ne bashkesi, ne natyre dhe ne boten e shpirtrave.

Njerezit mbeshteten ne besimin e fatit dhe/ose ne perendi te mire dhe te keqinj.


1) Metoda sherimi te mjekesise popullore dhe te shoqatave fisnore:
Magji, ndjellje, yshtje, orakuj etj.

"Ligjet" e magjise jane te rendesishme ne shume religjione fisnore:

- sidomos "ligji" i korrespondences, qe eshte ligji i analogjise, keshtu qe ka nje magji analogjike. Lloje te tjera te magjise jane:
- Magjia e antipatise: fuqite e keqinj te fatit ose perendite e keqinjte luftohen me ane te fuqive te mira ose perendive te mire.
- Magjia e imitimit: rezultati i deshiruar prodhohet paraprakisht ne nje forme simbolike, p. sh. ne Vudu, ku armiku perfaqesohet nga nje kukull, qe shpohet me gjilpera.
- Magjia e prekjes: sendi qe duhet te krijoje rezultatin e deshiruar eshte ne kontakt me objektin mbi te cilin vepron, p.sh. nje talisman.
- Magjia e homeopatise: sipas parimit "E ngjashmja kuron te ngjashmen", si mjete te magjise perdoren sende qe i ngjajne objektit mbi te cilin vepron ose rezultatit te deshiruar.

2) Sherime shpirterore nepermjet shpirtrave ose Frymes se Shenjte ekzistojne ne shume fe:

ne kishen pentekostale [kam frekuentuar nje te tille ne Sarande], ne vende pelegrinazhi te njohura per vetite sheruese si Lourdes, tek shamanet, ne spiritizem, ne te cilin kontaktohen shpirtrat e te vdekurve etj.

3) Sisteme te lashta sherimi:

- Ajurveda nga India
- Mjekesia kineze
- Mjekesia tibetane
- Sistemi i sherimit i grekeve te lashte [Tempulli i Asklepit ne Butrint!]
- Sherimet e sufive
- Homeopatia

Edhe patjeter:

Mjekesia moderne perendimore

Psikoterapia moderne


Prof. Dr. Erika Wilson
Luli
Luli

"Duhet bredhur shumë në errësirë derisa të preket drita"

861


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi