EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shkenca e Rivendosjes së Madhe

3 posters

Shko poshtë

Shkenca e Rivendosjes së Madhe Empty Shkenca e Rivendosjes së Madhe

Mesazh  Zeitgeist 13.03.22 12:00

Çdo person i mirëinformuar është plotësisht i vetëdijshëm për rreziqet e rënda shëndetësore që paraqesin shumë vaksina. Sidomos kur është në fakt një agjent biologjik eksperimental i nxituar dhe i paprovuar, që tregtohet në mënyrë të rreme si një vaksinë.  
Siç e kuptojnë shumica prej nesh, pandemia ishte e planifikuar me qëllimin e vetëm për të nënshtruar njerëzimin në kontrollin e paprecedentë tiranik të elitës financiare.

Virusi ishte veçse justifikimi për të mbyllur botën, gjoja për të shpëtuar njerëzimin. Në realitet axhenda pas lockdown-eve është shumë e ndryshme. Në librat, videot, faqet e internetit dhe konferencat e tyre, globalistët e bëjnë të qartë se cili është qëllimi i lockdown-eve: është "Great Reset" (Rivendosja e Madhe). Shkatërrohet ekonomia e çdo kombi në Tokë, njerëzimi zhytet në varfëri dhe dëshpërim, dhe më pas ofrohet zgjidhja e tyre: "Great Reset".
Thelbi i kësaj zgjidhjeje është se i gjithë borxhi i çdo qytetari të botës do të anulohet; do të na shpëtojë nga shkatërrimi financiar që erdhi nga lockdown-et, që ishin po ide e tyre.
Në këmbim të këtij të ashtuquajturi "shpëtim financiar" të gjithë do të duhet të dorëzojnë pronat e tyre private. Që nga ky moment, askush nuk do të zotërojë më asgjë, dhe teknikisht gjithçka merret me qira: makina, shtëpi, etj.

Pas këtij plani qëndron Klaus Schwab nga Forumi Ekonomik Botëror, i cili punon ngushtë me Organizatën Botërore të Shëndetësisë, Bankën Botërore, Bashkimin Evropian, Kombet e Bashkuara dhe entitete të tjera globaliste. Schwab është bërë një lojtar kyç në lëvizjen globaliste, duke drejtuar shumicën e kombeve dhe industrive drejt kësaj axhende. Ai mirëpret liderët globalistë botërorë çdo vit në konferencat e njohura të Forumit Ekonomik Botëror në Davos. Pra, ajo që po ju tregojmë këtu nuk është një përrallë e çuditshme, është fakt.

Ky lider famëkeq i elitës globaliste publikoi një video me prezantimin e axhendës së tyre, dhe fjalë për fjalë ai shprehet: “Ju nuk do të zotëroni asgjë dhe do të jeni të lumtur”.
Thënë troç: plani i tyre është ta hedhin botën në një humnerë dëshpërimi, në mënyrë që ata të bëhen "shpëtimtarët" tanë që "do të kujdesen mirë për ne". Pa borxh, pa nevojë, pa shqetësime, por gjithashtu pa pasuri, pa privatësi, pa të drejta, pa liri, pa zë. Përgjithmonë skllevër.
Elita bëhet pronare e vërtetë e gjithë njerëzimit, duke pretenduar se kjo është për mirëqenien tonë. Fjala e tyre magjike është "qëndrueshmëria". Ata pretendojnë se ky plan i çmendur është mënyra e vetme për të ruajtur jetën në Tokë.

Axhenda e tyre vazhdon. Pasi këta globalistë të jenë në fuqi të plotë, ata në thelb do t'i jepnin fund racës njerëzore, duke zëvendësuar shumicën e njerëzve me Inteligjencën Artificiale. Klaus Schwab njoftoi se 40% e të gjitha punëve do të kryhen nga Inteligjenca Artificiale në të ardhmen e afërt. Pra, ata duhet të reduktojnë njerëzimin në 40% për t'i lënë vend Inteligjencës Artificiale. Nuk ka asnjë dobi që 40% e njerëzimit të enden në tokë pa dobi.

Në librin e tij famëkeq “The Fourth Industrial Revolution” (Revolucioni i Katërt Industrial), Klaus Schwab shpjegon se si do të përfundojë raca origjinale njerëzore dhe do të krijojë vend për hapin tjetër në evolucionin njerëzor: ne të gjithë do të bëhemi kiborgë. Trupat tanë do të ndryshojnë shumë duke përdorur teknologjinë. Njeriu dhe makineria do të bëhen një.

Dhe jo, ky nuk është skenari për një film fantastiko-shkencor. Ky është një realitet i parashikuar nga Schwab. Libri i tij është në raftet e librarive dhe dyqaneve në mbarë botën, dhe ky është njeriu që shtyn ngjarjet aktuale në botë. Qeveritë në mbarë botën po përqafojnë "idetë e tij të mrekullueshme" dhe tashmë po u thonë fëmijëve në shkolla se sa më të zgjuar do të jenë me një çip në kokë. Elon Musk donte ta quante Inteligjencën Artificiale fëmijën e tij, dhe është një pionier në bashkimin njeri-robot.
Të bëhesh një kiborg mund të tingëllojë tërheqëse për disa, që lumturohen me "superfuqitë" teknologjike që premtojnë agjentët e këtij plani. Programimi i ndërgjegjes së njerëzimit ka ndodhur tashmë prej dekadash, përmes filmave si Terminator, Robocop, Ironman, etj. Mesazhi është gjithmonë se simbioza midis njeriut dhe makinës rezulton në një ‘mbinjeri’. Megjithatë, realiteti nuk është aq tërheqës…

Kjo do të thotë fjalë për fjalë se trupi juaj do të lidhet me Cloud-in, ose rrjetin mbarëbotëror të mbikëqyrjes dixhitale.


Njeriu-makinë


E thënë thjesht: do të humbasim çdo liri. Duke u kthyer në makineri, nuk do të kishit më privatësi, pasi ata do të kishin akses të drejtpërdrejtë në trupin tuaj të dixhitalizuar dhe rrjedhimisht do të dinin GJITHÇKA që thoni, bëni, ndjeni, mendoni, besoni etj.

Nuk është habi. A e dini që telefoni juaj regjistron gjithë bisedat tuaja, ju filmon vazhdimisht dhe gjurmon çdo lëvizje tuajën? A keni menduar ndonjëherë pse kur flisni për diçka dhe më pas një orë më vonë shihni një reklamë në Facebook pikërisht për atë gjë? Apo kur i keni bërë një telefonatë dikujt dhe pak më vonë e shihni atë person t’ju sugjerohet si mik në Facebook? Apo e keni vënë re ndonjëherë se jeni në një vend të caktuar dhe papritmas Google po ju ofron dyqane dhe ngjarje në atë vendndodhje? Jeni të gjurmuar pa ndërprerje.

Integrimi i gjithë kësaj në trupat tanë, është hapi tjetër, i cili do të eliminojë autonominë tonë dhe do të na nënshtrojë tërësisht në kontrollin e tyre totalitar. Filmat e tmerrshëm bëhen realitet, ashtu si pandemia është paralajmëruar nga dhjetëra filma pandemikë, libra komikë dhe shfaqje televizive vitet e fundit.
Për ata që e konsiderojnë këtë si teori konspiracioni: ju ftojmë të lexoni librin “Revolucioni i Katërt Industrial” nga Klaus Schwab, të dëgjoni Elon Musk, shikoni Mark Zuckerberg, shikoni videot e Forumit Ekonomik Botëror, shikoni se çfarë ka në YouTube, dhe do të shihni se si ata e kanë shpallur këtë për dekada të tëra, dhe tani po thonë hapur se është koha për këtë lëvizje të radhës "përpara".

Marrja e kontrollit absolut mbi çdo aspekt të jetës njerëzore, është qëllimi përfundimtar i pandemisë së planifikuar. Lockdown-et shkatërrojnë forcën dhe pasurinë e njerëzimit, kështu që të gjithë do të vinin për të kërkuar zgjidhjen: të hanë nga duart e globalistëve.

Është gjithashtu e dukshme nga shpikjet e Richard Rothschild në 2015: ky avokat britanik krijoi një sistem të zbulimit të virusit (të etiketuar si sistem testimi për Covid-19), i cili skanon funksionet më private të trupit të një personi dhe ia dërgon këtë inteligjencës artificiale në ‘renë kompjuterike’ Cloud. Një 'robot virtual' më pas paralajmëron autoritetet shëndetësore që të ndërmarrin veprime, si p.sh. vendosja e këtij personi në karantinë.


Inteligjenca Artificiale


Lidhja e njerëzve me inteligjencën artificiale, për të sunduar njerëzimin. Hapi i parë është nënshtrimi i botës nën kontrollin e tyre përmes lockdown-eve, pasaportave të vaksinave, testimeve të vazhdueshme, sistemeve të gjurmimit, etj. Pasi kjo të ketë sukses, ata mund të operojnë në fazën tjetër: trans-humanizmin, dixhitalizimin e gjithë jetës, zhdukjen e njerëzimit origjinal, zëvendësimin e gjithçkaje me inteligjencën artificiale, dhe duke pretenduar të ofrojë jetë të përjetshme, në parzmoren e një roboti. Ata tashmë kanë krijuar trupa robotikë, ku njerëzit mund të transferojnë ndërgjegjen e tyre, për të arritur "jetën e përjetshme". Të mbyllesh në një makinë të pajetë, të kontrolluar nga elita.
Transhumanizmi është në qendër të agjendës globaliste.

Duke i dhënë fund njerëzimit siç e njohim ne, duke riprogramuar ADN-në njerëzore dhe duke na bërë të gjithë të aftë për t'u bërë lloji i dëshiruar i qytetarëve të bindur, të padiskutueshëm të supershtetit mbarëbotëror, të drejtuar nga kjo elitë. Jo, nuk është shumë larg. Mark Zuckerberg u kap në kamera, duke pranuar në një takim të brendshëm me stafin e tij, se vaksinat mRNA me të vërtetë ndryshojnë ADN-në e njeriut. Mjaft interesante, ai censuron këdo që flet për këtë në Facebook…

Pamjet video të disponueshme në internet tregojnë gjithashtu se si vaksina Pfizer përmban një organizëm të gjallë të panjohur. Cili është qëllimi i këtij organizmi të gjallë brenda vaksinave? Pse po flitet kaq shumë për futjen e nanoteknologjisë në trupin e njeriut?


Shkenca e Rivendosjes së Madhe ?u=https%3A%2F%2Fcdn.i-scmp.com%2Fsites%2Fdefault%2Ffiles%2Fstyles%2F1200x800%2Fpublic%2Fd8%2Fimages%2Fmethode%2F2020%2F08%2F09%2Fed3b5e70-d9d8-11ea-a9df-dfa023813e67_image_hires_231314
Zeitgeist
Zeitgeist

6


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shkenca e Rivendosjes së Madhe Empty Re: Shkenca e Rivendosjes së Madhe

Mesazh  Zeitgeist 14.03.22 17:00

Ndërsa pandemia e ambientoi botën me karantinat, normalizoi pranimin e medikamenteve eksperimentale, përshpejtoi transferimin më të madh të pasurisë tek korporatat duke shkatërruar ndërmarrjet e vogla dhe të mesme, dhe rregulloi kujtesën muskulore të operacioneve të fuqisë punëtore në përgatitje për një të ardhme kibernetike, u kërkua një vektor shtesë për të përshpejtuar kolapsin ekonomik përpara se kombet të mund të rimëkëmben.

Më poshtë po paraqes disa mënyra në të cilat konflikti aktual midis Rusisë dhe Ukrainës është katalizatori i radhës për axhendën “Great Reset” të Forumit Ekonomik Botëror, i lehtësuar nga një rrjet i ndërlidhur i palëve të interesuara globale dhe një rrjet i përhapur i partneriteteve publiko-private.


1. Lufta midis Rusisë dhe Ukrainës po shkakton ndërprerje të paprecedentë në zinxhirët e furnizimit global, duke përkeqësuar mungesën e karburantit dhe duke nxitur nivele kronike të inflacionit.

Ndërsa tensionet gjeopolitike shndërrohen në një konflikt të zgjatur midis NATO-s dhe boshtit Kinë-Rusi, një tkurrje e dytë mund ta zhysë ekonominë në stagflacion.

Një tjetër recesion do të komplikojë etjen për burime globale, do të ngushtojë hapësirën për vetë-mjaftueshmëri dhe do të rrisë ndjeshëm varësinë nga subvencionet e qeverisë.

Me zhvlerësimin e një pjese të konsiderueshme të fuqisë punëtore botërore që duket në horizont, kjo mund të jetë një prelud për prezantimin e të ardhurave themelore universale, duke çuar në një rend neo-feudal shumë të shtresuar.

Prandaj, parashikimi ogurzi i Forumit Ekonomik Botëror se ne nuk do të ‘zotërojmë asgjë dhe do të jemi të lumtur’ deri në vitin 2030 duket se po shpaloset me një shpejtësi të tmerrshme.


2. Pasojat ekonomike të luftës do të çojnë në një zvogëlim dramatik të fuqisë punëtore globale.

Arkitektët e “Great Reset” e kanë parashikuar këtë drejtim prej disa vitesh dhe do të shfrytëzojnë turbulencën ekonomike duke nxitur rolin e teknologjive përçarëse për të përballuar sfidat globale dhe për të ndryshuar rrënjësisht modelet tradicionale të biznesit për të mbajtur ritmin me ndryshimet e shpejta në teknologji.

Ashtu si pandemia, gatishmëria për fatkeqësitë në epokën e konfliktit do të mbështetet në mënyrë të konsiderueshme në gatishmërinë për të përqafuar risitë specifike teknologjike në sferat publike dhe private.

Një temë e përsëritur në hartimin e Klaus Schwab (libri “Shaping the Fourth Industrial Revolution”) është se novacionet teknologjike dhe shkencore nuk do të zbresin më në botën fizike përreth nesh, por do të bëhen zgjerime të vetes sonë.

Ai thekson përparësinë e teknologjive në zhvillim në fuqinë punëtore të gjeneratës së ardhshme dhe thekson gjithashtu urgjencën për të çuar përpara planet për dixhitalizimin e disa aspekteve të fuqisë punëtore globale përmes zgjidhjeve të shkallëzueshme të bazuara në teknologji.


3. Lufta ka reduktuar ndjeshëm varësinë e Evropës në sektorin energjetik rus dhe ka përforcuar qendrën e Objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm të OKB-së dhe emetimet ‘zero neto’ që qëndron në zemër të Rivendosjes së Madhe.

Politikëbërësit që marshojnë në hap me ‘Rivendosjen e Madhe’ kanë përfituar nga sanksionet e ashpra kundër Rusisë duke përshpejtuar zhvendosjen drejt energjisë "të gjelbër" dhe duke përsëritur rëndësinë e dekarbonizimit si pjesë e "luftës kundër ndryshimit të klimës".

Megjithatë, do të ishte shumë dritëshkurtër të supozohej se Rivendosja e Madhe është e orientuar përfundimisht drejt shpërndarjes së barabartë të hidrogjenit "të gjelbër" dhe karburanteve sintetike neutrale ndaj karbonit, duke zëvendësuar benzinën dhe naftën.

Ndërsa Objektivat e Zhvillimit të Qëndrueshëm të OKB-së janë thelbësore për rimëkëmbjen pas pandemisë, më e rëndësishmja, ato janë thelbësore për ndryshimin e kapitalizmit aksionar, i cili tani po vlerësohet nga elitat e Davosit si "kapitalizëm i palëve të interesuara".


4. Mungesa e ushqimit e krijuar nga lufta do të ofrojë një përfitim të madh për industrinë e biologjisë sintetike pasi konvergjenca e teknologjive dixhitale me shkencën e materialeve dhe biologjinë do të transformojë rrënjësisht sektorin bujqësor dhe do të inkurajojë adoptimin e alternativave me bazë bimore dhe laboratorike në një shkallë globale.

Rusia dhe Ukraina janë të dyja shportat e bukës së mbarë botës, dhe mungesat kritike në drithëra, plehra, vajra bimore dhe ushqime esenciale do të katapultojnë rëndësinë e bioteknologjisë për sigurinë dhe qëndrueshmërinë ushqimore dhe do të lindin disa biznese fillestare të imituara të mishit të ngjashme me “Impossible Foods” e bashkëfinancuar nga Bill Gates (vetëm Bill Gates ka investuar 50 milionë dollarë në kompaninë Impossible Foods dhe financon në mënyrë aktive Beyond Meat, Ginkgo Bioworks dhe BioMilq. Pretendohet prej tyre se kjo alternativë është një zgjidhje për ndryshimin e klimës dhe zgjidh degradimin e mjedisit, dhe gjithashtu shqetësimet për mirëqenien e kafshëve).


5. Përjashtimi i Rusisë nga SWIFT (Shoqëria për Telekomunikacionin Financiar Ndërbankar në mbarë botën) parashikon një rivendosje ekonomike që do të gjenerojë pikërisht llojin e goditjes së nevojshme për të bashkuar pjesë të mëdha të popullsisë globale në një rrjet kontrolli teknokratik.

Siç kanë menduar disa ekonomistë, armatizimi i SWIFT-it, CHIPS-it (Sistemi i Pagesave Ndërbankare të Shtëpisë së Clearing) dhe dollarit amerikan kundër Rusisë vetëm sa do të nxisë rivalët gjeopolitikë si Kina për të përshpejtuar procesin e de-dollarizimit.

Përfituesi kryesor i sanksioneve ekonomike kundër Rusisë duket se është Kina, e cila mund të riformësojë tregun euroaziatik duke inkurajuar vendet anëtare të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (SCO) dhe BRICS të anashkalojnë ekosistemin SWIFT dhe të paguajnë pagesat ndërkombëtare ndërkufitare në Juanin dixhital.

Ndërkohë që kërkesa për kriptovaluta do të ketë një rritje masive, kjo ka të ngjarë të inkurajojë shumë qeveri që të rregullojnë gjithnjë e më shumë sektorin përmes blockchain-eve publike dhe të zbatojnë një ndalim shumëpalësh për kriptovalutat e decentralizuara.

Zhvendosja në kriptovaluta mund të jetë prova për të përshpejtuar përfundimisht planet për para të programueshme të mbikëqyrura nga një rregullator federal, duke çuar në shtimin më të madh të fuqisë në duart e një teknokracie të fuqishme globale dhe duke vulosur kështu skllavërinë tonë ndaj institucioneve financiare.

Unë besoj se kjo luftë do t'i sjellë monedhat në barazi, duke paralajmëruar kështu një moment të ri të Bretton Woods, i cili premton të transformojë funksionimin e bashkëpunimit bankar ndërkombëtar dhe makroekonomik përmes adoptimit të ardhshëm të monedhave dixhitale të bankës qendrore.
Zeitgeist
Zeitgeist

6


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shkenca e Rivendosjes së Madhe Empty Re: Shkenca e Rivendosjes së Madhe

Mesazh  Zeitgeist 14.03.22 19:50

6. Kjo luftë shënon një pikë kthese të madhe në aspiratën globaliste për një rend të ri ndërkombëtar të bazuar në rregulla të ankoruar në Euroazi.


Siç u shpreh "babai i gjeopolitikës" Halford Mackinder mbi një shekull më parë, ngritja e çdo hegjemoni global në 500 vitet e fundit ka qenë e mundur për shkak të dominimit mbi Euroazinë. Në mënyrë të ngjashme, rënia e tyre është shoqëruar me humbjen e kontrollit mbi atë masë të rëndësishme tokësore.

Kjo lidhje shkakësore midis gjeografisë dhe pushtetit nuk ka kaluar pa u vënë re nga rrjeti global i palëve të interesuara që përfaqësojnë Forumin Ekonomik Botëror, shumë prej të cilëve kanë parashikuar kalimin në një epokë shumëpolare dhe rikthimin në konkurrencën e fuqive të mëdha mes ndikimit politik dhe ekonomik të Amerikës në rënie dhe një nevojë urgjente për atë që teknokratët e quajnë globalizim i zgjuar.

Ndërkohë që Amerika përpiqet me dëshpërim të kapet pas statusit të saj të superfuqisë, ngritja ekonomike e Kinës dhe ambiciet rajonale të Rusisë kërcënojnë të përmbysin pikat aksiale strategjike të Euroazisë.

Rajoni në të cilin Amerika gëzonte më parë hegjemoninë e pakontestueshme nuk është më i papërshkueshëm nga çarjet dhe ne mund të jemi dëshmitarë të një ndryshimi të rojes që ndryshon në mënyrë dramatike llogaritjen e projeksionit të forcës globale.

Edhe pse Iniciativa ambicioze e Kinës "Belt and Road" (BRI) ka potencialin të bashkojë ishullin botëror (Azinë, Afrikën dhe Evropën) dhe të shkaktojë një zhvendosje tektonike në vendndodhjen e fuqisë globale, pushtimi i fundit i Ukrainës do të ketë pasoja të gjera për transportin hekurudhor Kinë-Evropë.
Presidenti ukrainas Zelensky pretendoi se Ukraina mund të funksionojë si porta e BRI-së për në Evropë. Prandaj, ne nuk mund të injorojmë aksionet e mëdha të Kinës në tensionet e fundit mbi Ukrainën, as nuk mund të injorojmë ambicien themelore të NATO-s për të kontrolluar ngritjen e Kinës në rajon duke kufizuar shitjen e aseteve të Ukrainës në Kinë dhe duke bërë gjithçka në kapacitetin e saj për të penguar Rrugën moderne të Mëndafshit.

Ndërsa sanksionet e shtyjnë Rusinë drejt konsolidimit të lidhjeve dypalëshe me Kinën dhe integrimit të plotë me Iniciativën "Belt and Road", një bllok tregtar Pan-Euraziatik mund të jetë riorganizimi që detyron një qeverisje të përbashkët të të përbashkëtave globale dhe një rivendosje në epokën e përjashtimit të SHBA-së.


7. Me rritjen e spekulimeve mbi ndikimin afatgjatë të luftës në flukset tregtare dypalëshe midis Kinës dhe Evropës, konflikti Rusi-Ukrainë do ta katapultojë Izraelin – një avokat kryesor i Rivendosjes së Madhe – në një rëndësi edhe më të madhe ndërkombëtare.


Izraeli është një treg shumë tërheqës i BRI-së për Kinën dhe Partinë Komuniste Kineze është plotësisht e vetëdijshme për rëndësinë e Izraelit si një kamp strategjik që lidh Oqeanin Indian dhe Detin Mesdhe përmes Gjirit të Suezit.

Statusi i Izraelit si ndër qendrat kryesore teknologjike të së ardhmes dhe porta që lidh Evropën dhe Lindjen e Mesme është i lidhur me rrjetin e infrastrukturave fizike, të tilla si rrugët, hekurudhat, portet dhe tubacionet e energjisë që Kina ka ndërtuar gjatë dekadës së fundit.

Tashmë një central elektrik në auto-teknologjitë, robotikën dhe sigurinë kibernetike, Izraeli aspiron të jetë kombi qendror në Mbretërinë mijëvjeçare dhe startup-et e teknologjisë së vendit parashikohet të luajnë një rol kyç në revolucionin e katërt industrial.

Forcimi i marrëdhënieve të tij në zhvillim me Kinën në mes të krizës Rusi-Ukrainë mund të ndihmojë në shtytjen e Izraelit në një hegjemon rajonal me një pjesë të madhe të fuqisë së centralizuar ekonomike dhe teknologjike që konvergohet në Jerusalem.

Ndërsa Izraeli nis përpjekjet për të diversifikuar tregjet e tij të eksportit dhe investimet larg Shteteve të Bashkuara, lind një pyetje e rëndësishme:

A është Izraeli në fazën formuese të kontraktimit të interesave të tij të sigurisë larg SHBA-së dhe mbrojtjes së basteve të tij në aksin Kinë-Rusi?


8. Tashmë është e njohur që ID-të Dixhitale janë një pikë qendrore në axhendën e Rivendosjes së Madhe të Forumit Ekonomik Botëror dhe duhet të racionalizohen në të gjithë industritë, zinxhirët e furnizimit dhe tregjet si një mënyrë për të avancuar Axhendën 2030 e OKB-së dhe për të ofruar shërbime të individualizuara dhe të integruara në qytetet inteligjente të së ardhmes.


Pasaportat e vaksinave fillimisht u propozuan nga partneritetet publiko-private si një pikë hyrjeje për ID Dixhitale. Tani që një logjikë e tillë ka kaluar rrjedhën e saj, si mund të kontribuojnë tensionet aktuale gjeopolitike në shkallëzimin e asaj që është nyja kryesore në një ekosistem të ri dixhital?
Ukraina është quajtur tradicionalisht shporta e bukës së Evropës dhe së bashku me Rusinë, të dy vendet janë furnizuesit kryesorë globalë të drithërave bazë. Prandaj, lufta i ka të gjitha kushtet e një ngjarjeje të paparashikueshme për mallrat dhe inflacionin.

Me një ekonomi që shkon në prag të kolapsit për shkak të një krize globale të ofertës, besoj se lëkundjet ekonomike që rezultojnë do të shkaktojnë emergjenca të kohës së luftës në të gjithë botën dhe publikut do t'i thuhet të përgatitet për racionimin.

Pasi të ndodhë kjo, miratimi shumëpalësh i ID-ve dixhitale që ndërlidhen me monedhat dixhitale të Bankës Qendrore mund të konsiderohet si zgjidhja për të menaxhuar dhe shpërndarë me efikasitet racionet e familjeve në një gjendje të paprecedentë të jashtëzakonshme.

Banka e Anglisë ka paraqitur tashmë perspektivën e parave të programueshme, të cilat mund të shpenzohen vetëm për gjërat thelbësore ose mallra që një punëdhënës ose qeveri i konsideron të arsyeshme.

Sapo emetuesit t'i jepet kontrolli mbi mënyrën se si shpenzohet nga marrësi, do të bëhet pothuajse e pamundur të funksionojë në mënyrë adekuate pa një ID Dixhitale, e cila do t'i kërkohet të marrë pako ushqimore dhe të marrë mjetet bazë të jetesës.


9. Evropa është drejtpërdrejt në vijën e zjarrit pasi një luftë hibride midis NATO-s dhe boshtit Kinë-Rusi është duke u zhvilluar.


Do të ishte gabim të injorohej rreziku i qartë dhe aktual që vjen nga një sulm kibernetik mbi bankat dhe infrastrukturën kritike apo edhe një shkëmbim bërthamor tentativ dhe taktik me raketa balistike ndërkontinentale.

Unë nuk mund të shoh se si asnjë palë ndërluftuese nuk do të kufizohet nga doktrina e shkatërrimit të siguruar reciprokisht, kështu që një ndikim termonuklear nuk ka gjasa.
Megjithatë, përdorimi i teknologjive të aksesit në distancë për të fshirë kujtesën e sistemit nga aparati bankar SWIFT ose Sistemi i Pagesave Ndërbankare Ndërkufitare potencialisht mund ta bëjë pjesën më të madhe të ekonomisë ndërkombëtare jo funksionale dhe ta çojë dollarin në një kthesë.

Nëse do të ndodhte një ngjarje e përmasave të tilla kataklizmike, ajo padyshim do të çojë në rritjen e kërkesave për të riparuar sigurinë kibernetike.

Pasojat nga një ngjarje e tillë fare mirë mund të krijojnë një protokoll të ri global sigurie, sipas të cilit qytetarët duhet të kenë një ID Dixhitale si masë e nevojshme për sigurinë kombëtare.

Mund të imagjinohet sesi qasja në internet ose shërbimet publike pas një sulmi kibernetik mbarëkombëtar mund t'u kërkojë qytetarëve të përdorin një ID Dixhitale për të vërtetuar se aktivitetet dhe transaksionet e tyre në internet janë nga një burim legjitim dhe jo keqdashës.

Në politikë ka pak rastësi.


10. Implikimet ekonomike të kësaj lufte do të jenë aq katastrofike sa që qeveritë dhe sektori publik do të kërkojnë një injektim të konsiderueshëm të kapitalit privat për të trajtuar mungesën e financimit.


Kjo në mënyrë efektive do ta bëjë të vjetëruar ndarjen tradicionale të pushteteve ndërmjet institucioneve bankare qendrore dhe qeverive, pasi të parat do të pozicionohen për të ndikuar në mënyrë disproporcionale në trajektoren fiskale të shteteve kombëtare, sovraniteti i të cilëve do të zbrazet nga kapja me shumicë e qeverive nga bankat qendrore dhe fondet mbrojtëse.

Prandaj, modeli i shtetit-komb po përmirësohet gradualisht nga një teknokraci globale, e përbërë nga një konsorcium i pazgjedhur i liderëve të industrisë, oligarkëve të bankave qendrore dhe institucioneve financiare private, shumica e të cilëve janë kryesisht aktorë të korporatave joshtetërore që përpiqen të ristrukturojnë qeverisjen globale dhe përfshihen në procesin global të vendimmarrjes.

Prandaj, e ardhmja e marrëdhënieve ndërkombëtare dhe transformimi social, ekonomik dhe politik që po kalon bota aktualisht në dritën e pandemisë dhe konfliktit Rusi-Ukrainë nuk do të vendoset përmes multilateralizmit dhe përfaqësuesve të zgjedhur të shteteve sovrane.

Përkundrazi, do të vendoset përmes një rrjeti partneritetesh me shumë palë të interesuara, të cilat motivohen nga politika e përshtatshmërisë dhe nuk janë përgjegjëse ndaj asnjë elektorati ose ndaj ndonjë shteti dhe për të cilët koncepte si sovraniteti dhe ligji ndërkombëtar janë të pakuptimta.

Winter Oak
Zeitgeist
Zeitgeist

6


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shkenca e Rivendosjes së Madhe Empty Re: Shkenca e Rivendosjes së Madhe

Mesazh  TEMPORA 15.03.22 18:24

Bravo per mundimin.
TEMPORA
TEMPORA

2


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shkenca e Rivendosjes së Madhe Empty Re: Shkenca e Rivendosjes së Madhe

Mesazh  Gjithesia Love 05.05.22 15:52

Postim i mrekullueshëm .
Gjithesia Love
Gjithesia Love

89


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shkenca e Rivendosjes së Madhe Empty Re: Shkenca e Rivendosjes së Madhe

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi