EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Enigma e madhe

Shko poshtë

Enigma e madhe Empty Enigma e madhe

Mesazh  Estilen prej 03.04.10 12:39

Enigma e madhe...
......Valle c'ka pasur para Bumit te Madh..?


Enigma e madhe Bigban10

Kozmologët e dinë pak a shumë mirë se çfarë ndodhi ne një të biliontën e sekondës pas Bumit të Madh ose BIG BANGUT. Por tani ata po përpiqen të çajnë edhe kufirin e fundit të dijes njerëzore për të shpjeguar se si erdhi puna deri tek Bumi i Madh.

Ndonjëherë, në asnjë pikë kohore, buroi Bota përbrenda një të biliontën pjesë të sekondës. Njeriu është në kërkim të zanafillës së saj pasi beson se përmes kësaj mundet të kthjellojë domethënien e jetës dhe të arrijë të kuptojë, përse ekziston dhe për ku po shkon. Por 'domethënia' nuk mundet as të matet as të vërtetohet përmes shkencave natyrore.

Filozofët grekë ishin të parët, të cilët e kanë shqyrtuar këtë çështje duke arsyetuar mbi se cilat janë bazamenti dhe zanafilla e realitetit. Materia apo shpirti - apo një sintezë dualiste e të dyjave. Aristoteles (Aristoteli) fliste mbi një zot. "Zoti", thonte ai "është fillimi i lëvizjes, ai është lëvizësi i palëvizshëm". Krishterimi e çon më tej dhe e zbukuron këtë tezë.

Njeriu ka nevojë ta dijë ''domethënien'', ai nuk mundet të jetojë i vetëm në një botë të llogaritshme, pra që i përket shkencave të natyrës, thotë Friedrich Cramer, biolog molekulash dhe drejtues i dikurshëm i Institutit Max Planck për Mjekësi në Göttingen të Gjermanisë.

Në një oqean fillestar notoi një vezë dhe prej saj lindi Ra-ja, perëndia diellore, e cila nga ana e saj krijoi Botën. Kështu tregon historia e egjiptianëve. Kështu që duhet të ketë pasur gjithnjë diçka më parë se oqeani me vezen duke notuar... Prej asgjësë nuk mund të lindë asgjë. Kështu thotë njëra palë ndërkohë që pala tjetër thotë: Gjithçka ka rrjedhur nga asgjëja.

Shkenca bën më tepër pyetje nga çka mund të përgjigjet. Njeriu - ky ''kurorëzim i Krijimit'' - ka krijuar nga ana e tij zotin e tij për të pasur mundësi për të shpjeguar atë që nuk mund të hulumtohet? "Realitet është, ajo që është e mateshme", sipas Max Planck (Maks Plank).

Dhe Zoti nuk është i matshëm. Majatë besonin se njerëzit ishin mbrujtur nga argjila. Dhe niseshin, po ashtu si filozofët e natyrës të lashtësisë, nga ajo që gjithmonë ka pasur diçka më përpara.


Mos ka qenë gjithnjë vetë Gjithësia - pasi të qenët në shumën e vet as mund të krijohet dhe as mund të zhduket? Apo, ashtu si nënkuptojnë disa rryma të reja të astrofizikës, një qenie inteligjente ? Sa më tepër dimë aq më tepër pyetje na dalin.....
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Enigma e madhe Empty Re: Enigma e madhe

Mesazh  i jashteligjshmi prej 08.07.13 23:00

Po nese ka nje qenje inteligjente ose zot po ate kush e krijoi???? Nese dhe ai u krijua nga asgjeja pse mos te jet krijuar dhe universi nga asgjeja??
i jashteligjshmi
i jashteligjshmi

Epoka e masoneve me kanunin e vjeter
Te ven qe te luftosh dhe te shikosh dicka tjeter
Boten e ngjyrosen edhe i hodhen arom
Dhe ti shoku vazhdon per te ardhmen enderron


1


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Enigma e madhe Empty Re: Enigma e madhe

Mesazh  Pansophia prej 01.10.17 13:03

i jashteligjshmi shkruajti:Po nese ka nje qenje inteligjente ose zot po ate kush e krijoi???? Nese dhe ai u krijua nga asgjeja pse mos te jet krijuar dhe universi nga asgjeja??
Universi dhe Zoti nuk jane e njejta gje.
avatar
Pansophia

92


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Enigma e madhe Empty Re: Enigma e madhe

Mesazh  Cimi Elezi prej 09.12.19 16:50

Pansophia shkruajti:
i jashteligjshmi shkruajti:Po nese ka nje qenje inteligjente ose zot po ate kush e krijoi???? Nese dhe ai u krijua nga asgjeja pse mos te jet krijuar dhe universi nga asgjeja??
Universi dhe Zoti nuk jane e njejta gje.
Universi vazhdon të zgjerohet vazhdimisht pra dhe idea se universin e krijoi Zoti bie...
Cimi Elezi
Cimi Elezi

108


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Enigma e madhe Empty Re: Enigma e madhe

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi