EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Albert Pike, Magjistari i madh i Illuminatit

Shko poshtë

Albert Pike, Magjistari i madh i Illuminatit Empty Albert Pike, Magjistari i madh i Illuminatit

Mesazh  Ledidaci prej 17.02.20 9:27

Albert Pike eshte bere i njohur se fundmi edhe ne vendin tone pasi libri i tij Morali dhe Feja ('Morals and Dogma') eshte sjelle edhe ne shqip. Ekziston nje kontradikte rreth figures se ketij personazhi. Nga njera ane kur lexon faqet e librit morali dhe feja ai paraqitet si nje njeri i madh me dije te theksuara me nje narrative te shkelqyer dhe njohuri te kulturave antike dhe mbi te gjitha si nje udheheqes shpirteror drejt iluminimit te perhershem te mendjes dhe shpirtit. Por nga ana tjeter ekzistojne fakte se Albert Pike ka qene nder kreret me te larte te Iluminatit apo te masonerise se asaj kohe (behet fjale per vitet 1871 kur u botua dhe libri). Ai mendohet te jete nismetari i krijimit te grupit racist Ku Klux Klan. Ketu fillon natyra kontradiktore e figures se Pikes. A eshte ai nje njeri i moralit dhe i paqes boterore apo eshte nje adhurues i fshehte i djallit qe kerkon luftera dhe shkaterrime. Ajo qe shton me teper konfuzionin eshte hipoteza sipas se ciles Albert Pike ne fund te shekullit te 19 ka derguar nje leter ndaj nje kolegu italian , ndoshta anetar te masonerise dhe iluminatit , ne te cilen shkruhej skenari i ndertimit te tri lufterave boterore per te arritur sundimin e botes nga Iluminati. Sipas Pike lufta e pare do te drejtohej kunder perandorive te medha te kohes me qellim dobesimin dhe renien e tyre ne duart e masoneve. Pra lufta e pare boterore i dha fund sundimit te careve rus, sulltaneve osman apo familjeve mreterore austriake e hungareze te cilat kane qene bllokade per synimet e Iluminatit. Ne luften e dyte Pike shkruan se do te nevojitet te shpiken dy ideologji qe do te kundervihen njera tjeteres. Keto ishin pikerisht fashizmi dhe komunizmi. Fashizmi do te punonte per spastrimin etnik te hebrejve ortodoks qe do te nxiste nevojen e krijimit te shtetit izraelit , ndersa komunizmi do te punonte per varferimin , shpronesimin dhe poshterimin e te gjithe kombeve ne te cilat do te instalohej. Lufta e trete sipas Pike do te jete fetare. Ajo do te kete dy fronte qe do te perbehen pabesueshmerisht nga nje aleance mes te krishtereve dhe muslimaneve kundra forces se Zionizmit. Me kete lufte te trete bota do te jete krejtesisht e paralizuar dhe nen kontrollin e plote te nje rrace te vetme , rraces hebreje.Albert Pike, Magjistari i madh i Illuminatit Albert10
Ledidaci
Ledidaci

Mendja sheh ate qe do

14


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi