EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

10 parashikimet e së ardhmes nga Amerikanët!

Shko poshtë

10 parashikimet e së ardhmes nga Amerikanët! Empty 10 parashikimet e së ardhmes nga Amerikanët!

Mesazh  Equinox prej 17.03.15 14:15

10 parashikimet e së ardhmes nga Amerikanët! Screen-shot-2011-12-07-at-12-39-55-pm

1. Oqeanet do të jenë gjerësisht kultivuara dhe jo vetëm për peshk. Për të ushqyer 10 miliard njerëz do të na duhet të kultivojmë për veç tokës bujqësore, edhe oqeanet. Buqësia e algave do të zhvillohet tej mase, dhe do të përodoret si energji e ripërtëritshme. Gjasat që kjo të ndodh: 10/10

2. Ne të gjithë do të jemi të lidhur me kompjutera për ta bërë trurin tonë të punojë më shpejt. Kjo është diçka që pritet të ndodh për shumicën e njerëzve në vitin 2050. Në 2075 pjesa më e madhe do të perdor mekanizma të vendosur në tru për ta bërë atë të funksionojë më shpejt dhe në fund të shekulli, pothuajse të gjithë do ta bëjnë këtë. Gjasat 10/10

3. Ne do të kemi mundësinë të komunikojmë nëpërmjet trasmetimit të mendimit. Shkëmbimi i mendimit do të jetë po aq i thjesht sa formulimi i tij me fjalë. Të marrësh mendime dhe t`i çosh ato në një tru tjetër do të jetë po aq e thjeshtë sa t`i hedhësh ato në rrjet. Gjasa 10/10

4. Ne do të përdorim të gjithë energjinë bërthamore. Kjo me shumë gjasa do të ndodh rreth vitit 2045-2050 dhe me siguri do të ketë ndodhur në vitin 2100. Parashikohet gjërësisht se do të arrihet që tekonologjitë t`i përshtaten të jgitha energjisë bërthamore. Mbase mund të pësojë një rritje edhe energjia diellore. Por ajo çka është e sigurt , është se energjia e erës nuk dotë etë më në qarkullim. Gjasa 10/10

5. Do të jenë krijuar njerëz tmerrësisht inteligjent dhe të pavdekshëm në 2112. Kjo falë ADN dhe inxhienerisë robotike. Kjo ka të ngjarë të bëhët e mundur nëpërmjet përdorimit të mekanizmave në tru,pra lidhjeve elektronike, që do të zgjasin jetëgjatësinë. Dhe kjo nuk është çudi sepse padeksia e teknolgjisë është një gjë e provuar. Gjasa 9/10

6. Një monedhe e vetme në të gjithë botën. Kjo është shumë e besueshme. Ne tashmë shohim monedhën elektronike që po përdoret kudo dhe kjo pririje do të vazhdojë. Ajo çka është e mundshmëm është fakt se nga mesi i shekullit do të ketë shumë pak monedha rajonale, dhe në fund të shekullit parashikohet që ato të dalin nga qarkullimi për t`ia lënë vendin vetëm njerës. Monedhës botërore. Gjasat 8/10

7. Antarktida do të hapet për biznes. Kjo zonë e globit ia vlen të mbahet thjesht si hapësirë natyrore e botës së egër, por ajo çka parashikohet është se presionet në rritje për zvogëlimin e burimeve, mund t`i shndërrojnë disa territore të gjera të Andarktidës , në hapçsira komerciale. Kjo mbase mund të arrihet pa dëmtuar natyrën nëse do të kemi teknologji shumë të zhvilluar, por ajo çka është e pritshme është që burimet e Antarktidës do të jenë gjërësisht të frytëzuara. Gjasa 8/10

8. Kalifornia do të ndahet nga SHBA. Ekzistojnë tashmë shume kushte që parashikojnë ndarjen politiko-ekonomike të kalifornisë nga SHBA. Dhe mbase mund të ndodh edhe para përfundimit të shekullit. Presionet janë shtuar për shkak të difenrencave në ekonomi, dhe kalifornianët refuzojnë çdo ditë e më shumë të paguajnë për të tjerët, në shërbim të mbarvajtejs së SHBA.

9. 80% e martesave do të jenë martesa gay. Kjo duket një gjë e pashmangshme sepse tashme në shumë vende perrendimore po legjitimohen martesat gay. Rritja e jetëgjatësisë është gjithashtu element kyç, pasi nëse njerëzit do të martohen rreth moshës 20 vjeç, dhe nëse ato do të jetojnë më shumë se 100, martesa e tyre do të jetë thuajse e pamundur të zgjasë. Njerëzit do të kërkojnë gjithmonë e më shumë të martohen me njerëz që nuk do t`i çojnë drejt falimentimit.

10. Ne do të jemi në gjendje të kontrollojmë motin. Ka që tani disa teknologji që kontrollojnë tornadot, apo që mund të shkaktojnë shi. Por bazuar në ndyshimet klimatike, shumë njohuri po zhvillohen në fushën e kontrollit të motit. Ne mbase mund të kemi teknologji për të kontrolluar motin kur të na duhet.
Equinox
Equinox

207


Mbrapsht në krye Shko poshtë

10 parashikimet e së ardhmes nga Amerikanët! Empty ............

Mesazh  Activmember prej 18.03.15 10:20

Kjo eshte e ardhmja, kjo eshte rruga e mbijeteses. Evolucioni eshte ai qe i mban qeniet intelegjinte ne jete aftesia per tu pershtatur eshte arma me e fuqishme e mbijeteses, dhe pikerisht kjo eshte ajo qe na ben ndryshe nga gjitaret e tjere. Inteligjenca eshte kyci i aftesise se pershtatjes simbas kushteve te vend banimit te cdo qnie njerezore. Dhe kjo eshte ajo qe do e coje qenien njerezore ne univers ne pafundesi ne pavdekesi... Inteligjenca artificiale printerat 3d ne kombinim me materialet shume te lehta edhe shum rezistente do te jene ato qe do i japin mundesine jetes te triunfoje ne kushtet me extreme te planeteve brenda sistemit tone diellor si edhe jashte tij...
Activmember
Activmember

...................

3


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi