EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tetë parashikimet e çuditshme të së ardhmes

Shko poshtë

Tetë parashikimet e çuditshme të së ardhmes Empty Tetë parashikimet e çuditshme të së ardhmes

Mesazh  Luli prej 11.06.14 21:06

Tetë parashikimet e çuditshme të së ardhmes 13970210

Vizioni yne i se ardhmes ka qene gjithnje me kompleks sesa ajo qe kemi gjetur me kalimin e kohes. Sigurisht, ka patur lloj lloj sugjerimesh nga fantashkenca, si ushqime ne formen e ilaceve, makina fluturuese, pajisje fluturuese personale, dhe robota. Por futuristet gjithashtu perfyturuan bote te reja e te guximshme, qe megjithate jane harruar me kalimin e kohes – per shembull zhdukja e shkronjave C, Q dhe X, per te mos permendur perdorimin e te brendshmeve per te prodhuar karamele (po, shume e shemtuar). Me poshte, po rradhisim 8 parashikime futuristike te cuditshme, qe nuk jane realizuar akoma.

1. Bicikleta fluturuese që sjellin qytete të boshatisura (1909)

Ne vitin 1909, Jules Boius, referuar ne The New York Times me literaturen e tij mistike, parashikoi se epoka e bukurise femerore do te zhdukej, pasi dobesite fizike dhe delikatesa do te merrte nje perdorim dytesor. Organizimi qe parashikonte ai, ishte nje kombinim i zhvillimit musdkulor me ate te bukurise. Me pas ai parashikoi njelloj ‘biciklete fluturuese’ qe secili mund ta perdorte sipas deshires, per te fluturuar larg siper tokes. Ne kete menyre, rrallekush do te gjendej ne qytet naten. Do te kishte vetem vende biznesi. Njerezit nga cdo klase shoqerore do te banonin ne vende larg popullimit te tepert te qendrave.

2. Gjithçka do të vishet me plastikë dhe ushqimi vjen në kuti të ngrira (1950)

Nje ceshjte ne mekaniken popullore, u parashikua nga Waldemar Kaempffert, redaktuesi i The New York Times, qe perfyturoi nje te ardhme ne te cilen gjithcka mund te ishte e riciklueshme. Per te ilustruar qellimin e tij, ai krijoi familjen hipotetike (imagjinare) Dobson, qe jetonte ne nje qytet imagjinar te quajtur Tottenville (me popullsi 100.000 banore).  Ai pershkruante sesi gjithcka do te ishte krijuar nga fabrikate sintetike dhe plastike per t’i rezistuar katastrofave ujore. Eshte pikerisht ne kete qytet, qe te brendshmet riciklohen, per te prodhuar karamele (edhe njehere, shume e shpifur).

3. Përshëndetuni përgjithmonë me shkronjat C, X dhe Q (1900)

“Keto profeci mund te duken te cuditshme, pothuajse te pamundura” shkruan nje artikull ne Ladies’ Home Journal te vitit 1900. “Por per me teper, keto mendime kane ardhur nga mendjet me konservative dhe te lexuara ne Amerike”.

Keto mendje te “ndritura” kane sugjeruar se nga viti 2000, disa shkronja te caktuara te alfabetit do te zhdukeshin: “Nuk do te kete me C,X apo Q ne alfabetin tone te perditshem. Do te braktisen pasi jane te panevojshme. Te folura me fjale do te jane pershtatur, fillimisht nga gazetat. Anglishtja do te jete nje gjuhe e fjaleve te kondesuara qe shprehin ide te qarta, dhe do te jete gjeresisht e perhapur, ai asnje gjuhe tjeter. Rusishtja do te jete e dyta.”

4. Udhëtim në hapësirë për të gjithë (1952)

Shkencetaret e ketij viti parashikuan se ne fund te periudhes se semundjeve vdekjeprurese ne mase, si edhe mbipopullimin, ne te ardhmen, do te arrihej te transportohej njerezimi ne menyre ekonomike (nepermjet energjise diellore) nepermjet raketave hapesinore.

Ata mendonin se persona te vendosur ne satelitet e tokes, mund te vezhgonin gjithe aktivitetet e pazakonta qe kercenonin paqen ne Toke. Mbetet ende e veshtire te nisesh me sukses nje anije kozmike ne hapesire.

5. Shtëpi nëntokësore me kuzhina të automatizuara (1964)

Isaac Asimov imagjinoi se ne vitin 2014,bota do te dukej si ne kete foto. Jemi ne 2014-en dhe ai eshte gabuar ne parashikim, ose ne nuk ja kemi dale. Ai mendonte se teknologjia do te arrinte aq shume sa te kontrollonte gjithcka qe nga dritat, te tubacionet, ndertimet, transporti etj. Gjithashtu, ai shkroi se “Kuzhinat e gatimit do te pajisen me vakte automatike qe kthejne ujin e nxehte ne kafe, buke te thekur, veze te ziera, te skuqura apo sipas zgjedhjes, e te gjitha me rradhe. Mengjesi mund te pergatitet ne menyre qe te jete gati ne nje ore te caktuar te se nesermes”

6. Televizion 3D me aftësinë për të nuhatur (1950)

Nga viti 2000 parashikohej te ekzistonte televizioni me ngjyra qe do te perfshinte edhe shqisen e nuhatjes. Supozohej te ishte mjaft i perpikte, si per shembull, dhoma do te mbushej me aromen e nje kopshti lulesh qe shfaqej ne ekran. Ndjesite do te jene kaq te forta, saqe do te ktheni koken per te pare nese makina ne sfond arrin apo jo t’ju shtype…

7. Dushe komunale për shtëpitë e Hipi-ve (1972)

Ajo qe ata quanin “tendenca e flokeve te gjate” parashikohej te zgjaste shume ne kohe. Ata menduan (eksperte te dizajnimit te brendshem te shtepive), se me vone edhe kjo kulture do te duhej te kishte nevoje per shtepi. Keshtu u paramendua te ndertoheshin fjetore komunale, lehtesira per femijet, dhe kuzhina te perbashketa gatimi. Te gjitha te perbashketa, madje edhe dushet. Vec ketyre, vetem dhomat e gjumit do te ishin per cifte individuale, pasi seksi ne grup ishte i rralle.

8. Koloni në Hënë, sigurisht!  (1982)

Ne vitin 1982, The New York Times i kerkoi Ray Kurzweil-it te parashikonte se c’do te sillnin 20 vitet e ardhshme. Mendimet e tij konservative parashikonin automjetea elektrike dhe familje me te vogla – “nje ose asnje femije” –  si dhe vende me te shumta pune te perbashket.

Futuristja e pavarur Barbara Hubbard kishte pikepamje me radikale per vitin 2002: “Ka materiale te qindra tokave ne Hene dhe asteroide” tha ajo per Times. “Ne 20 vitet e ardhshme, do te kete mundesi per civilizim kozmik”. Gjithesesi Hubbard parashtroi edhe faktin se specjet femijerore (njerezit), duhet te zbrapsen nga shkaterrimi, dhe t’i perkushtohen ndertimit, ne menyre qe te realizohej kjo enderr.

Ne me siguri kemi deshtuar ne kete pike.
Luli
Luli

"Duhet bredhur shumë në errësirë derisa të preket drita"

861


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi