EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Që ëndrrat të kujtohen

Shko poshtë

Që ëndrrat të kujtohen Empty Që ëndrrat të kujtohen

Mesazh  Odin prej 02.12.12 22:19

Që ëndrrat të kujtohen

Që ëndrrat të kujtohen Dreams-andera-386x386

Bananet dhe arrat janë burim i vitaminës B6 për të cilën besohet që “zgjon” trurin gjatë fazës REM, të lëvizjeve të shpejta të syve, kështu që edhe ëndrrat janë më të gjalla dhe mbahen mend më lehtë.

Personat që konsumojnë sasi më të mëdha të vitaminës B6 kanë ëndrra më piktoreske dhe shpesh i kujtojnë edhe në mëngjes, pohojnë shkencëtarët britanikë të cilët kanë analizuar studimet e mëhershme për ndikimin e ushqimit në gjumë. Vitamina B6 e cila gjendet në mish, drithërat e papërpunuara, perime, fruta arrore dhe banane mund të rrisë luciditetin e ëndrrave, bën të ditur Daily Mail.

Në studimin nga viti 2002, vullnetarët kanë marrë sasi të ndryshme të vitaminës B, ndërsa të tjerët placebo. Ata që kanë marrë sasitë më të mëdha të vitaminës kanë pasur ëndrra më të gjalla, më emocionale dhe më lucide.

Shkencëtarët shpjegojnë që vitamina B6 ka ndikim të tillë në ëndrra, sepse shndërron aminoacidet në serotoninë, e cila zgjon trurin gjatë fazës REM me lëvizjet e shpejta të syve, stadin e gjumit në të cilin më së shpeshti ëndërrohet.

Megjithatë, me vitaminën B6 nuk duhet të teprohet, sepse dozat e mëdha mund të shkaktojnë pagjumësi, ngërçe, rritjen e tensionit të gjakut dhe probleme të zemrës, paralajmërojnë shkencëtarët.
Odin
Odin

513


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Që ëndrrat të kujtohen Empty Re: Që ëndrrat të kujtohen

Mesazh  Zattoo prej 10.06.13 0:33

Si t'i mbani mend Endrrat?

Që ëndrrat të kujtohen Enderra

Shume flasin per enderrat, efektet e tyre, dhe pergjithsisht per to, e megjithate e dime se ndodh shume shpesh qe kur te zgjohemi te harrojme ate qe kemi enderruar. Do te mundohemi te ju japim disa keshilla te cilat do te ju ndihmonin te i mbani ne mend enderrat, dhe te kujtoni sa me shume detaje nga to.

Merrni nje vendim te vetedijshem per te mbajtur mend enderrat. Ne rrast se krijoni nje bindje ne veten tuaj qe te mbani ne mend enderren keni gjasa me te mira per ta kujtuar.

Alarmin per zgjim nga gjumi vendoseni sa me afer shtratit. Ne rrast se ju del gjumi pa alarm me mire, por ne rrast se ju duhet patjeter nje alarm, vendoseni sa me afer shtratit, sepse ne rrast se koncentroheni me pare ne gjera tjera(ne kete rrast gjetjen e alarmit), ateher ka gjasa qe shpejt te ju largohet nga koka enderra.

Shkruani nje shenim ne ore: “cfare ke enderruar”, ose dicka te ngjajshme ne shkronja te medha, keshtu qe kjo do ishte gjeja e pare qe do shihnit pas te zgjoheni nga gjumi.

Shkoni ne gjume ne kohe. Ju duhet te gjeni nje gjume te mire qe kur te zgjoheni te jeni te kthjellur dhe te perkujtoni mjaft enderren. Gjithashtu nese fleni me pak eshte me e mundur qe te enderroni me pak.

Mendo per ndonje problem te madh apo emocional qe ju brengos. Mos mendoni per zgjidhjet, thjesht per problemin, dhe kjo ndikon ne mbajtjen ne mend te enderres.

Degjoni ate qe ndodh gjate dites. Eshte shume e mundshme qe gjerat qe i degjoni te ju perkujtojne ne enderrat tuaja, keshtu qe regjistroni cdo gje qe degjoni apo shihni, dhe pastaj analizoni ato e ne kete menyre mund te ju kujtohet enderra.
Zattoo
Zattoo

600


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi