EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ëndrrat, ilaçi më mirë i ditës

Shko poshtë

Ëndrrat, ilaçi më mirë i ditës  Empty Ëndrrat, ilaçi më mirë i ditës

Mesazh  Berti69 prej 25.11.11 23:49

Ëndrrat, ilaçi më mirë i ditës

Ëndrrat, ilaçi më mirë i ditës  Gjumi

Ëndrrat largojnë kujtimet e këqija. Mesa duket, koha është kura më e mirë sa i takon të ëndërruarit, i cili në fakt ka vlerën e tij terapeutike. Studiuesit ndër vite janë munduar të argumentojnë dhe të japin një shpjegim të plotë dhe të detajuar empirik.

Ekspertët nga Universiteti i Kalifornisë në Berkeley, kanë kryer një eksperiment me një kontigjent prej 35 vullnetarësh të shëndetshëm. Atyre i kanë demonstruar nga dy herë 150 imazhe të impaktit emocional në distancë, në një hark kohor prej 12 orësh, e më pas u analizuan në një skaner.

Nga i gjithë ky studim u vu re se ata që kanë parë imazhet pas një periudhe të çlodhjes nga gjumi, reagojnë në mënyrë pak traumatike.

Një gjumë i mirë ndihmon për të parë gjërat në një tjetër perspektivë, sikurse kujtimet e këqija, duhet më mirë të zhduken.
Berti69
Berti69

"Si është lartë, ashtu është edhe poshtë, e si është poshtë, ashtu është edhe lart"


411


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi