Aforizma - Thënie filozofike

Faqja 1 e 4 1, 2, 3, 4  Next

Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Aforizma - Thënie filozofike

Mesazh  Kinich-Ahau prej 27.03.10 15:08

Aforizma


Dashuria

Te dashurosh do te thote te luftosh pareshtur me mijera pengesa brenda dhe perreth nesh {Anuj}

Dashuria e vertete sic dihet,nuk njeh meshire {Balzak}

Dashuria koprace nuk mund te jete kurre e vertete {Balzak}

Dashuria eshte pasioni i vetem e cila nuk duron as te kaluaren,as te ardhshmen {Balzak}

Ata qe dashurojne ose nuk dyshojne per asgje,ose dyshojne per te gjitha {Balzak}

Dashuria,si edhe nami i mire . po te humbasesh nje here, nuk kthehet me mbrapsht {Ben}

Dashuria eshte Tirani i embel, sepse i dashuruari i duron sfilitjet e saj vullnetarisht {Bon}

Tortura e pritjes - helm per te dashuruarit {Buas}

Edhe te dashurosh,edhe te jesh i urte nuk eshte e mundur {Bekon}

Dhe per dashurine,te thelle besnike , nuk kane asnje vlere hiret e bukurise {Verharn}

Dashuria eshte pelhure natyrore e qendisur nga perfytyrimi {Volter}

Gjthcka qe nuk eshte sperkatur me dashuri,mbetet e shplare {Hauptman}

Te dashurosh do te thote te pushosh te beri krahasime {Grasse

Nuk ka dashuri te shemtuar,sic nuk ka burg te bukur {Grengor}

Dashuria shpesh ia merr mendte atij qe ka dhei jep atij qe nuk ka {Didro}

Dashuria e vertete na ben gjithnje me te mire ,pavaresisht nga gruaja qe na dhuron ate {Dyma-biri}

Dashuria pa respektin nuk mund te shkoje as larg ,as te ngrihet lart {Dyma-biri}

Dashuria te detyron te besosh pikerisht ate,per te cilen duhet dyshuar me teper {Zherald}

Kur ngre zerin krenaria do te thote se dashuria hesht {Zherfo}

Ku ka dashuri,ka edhe lote {Ihare Sajkaku}

Kur te dashurojne nuk dyshon per asgje.Kur dashuron vete dyshon per te gjitha {Kolet}

Mjere ai qe ne periudhen fillestare te dashurise nuk beson se kjo dashuri do te jete e perjetshme {Konstan}

Kush nuk ka trokitur ne zemer, me kot i bie deres {Lope de Vega}

Ne qoftese se ti dashuron pa shkaktuar ndenje te dyanshme ,domethene,ne qoftese se dashurise tende si dashuri nuk i pergjigjen me dashuri,ne qoftese se ti me veprimin tend jetesor,ne cilesine e njeriut te dashuruar,nuk e ben veten njeri te dashuruar,atehere dashuria jote e pafuqishme,ajo eshte fatkeqesi {Karl Marks}

Dashuria eshte si lufta: Ajo lind shpejt por eshte shume e veshtire te ndalohet {Menken}

Lum kush i ka shpetuar zjarrit te dashurise,fle rehat naten dhe i gezohet dites {Mickievic}

Ne fillim te dashurise te dashuruarit flasin per te ardhmen. Ne fund- per te kaluaren {Morua}

Dashuria - me e shijshmja,
m'e rralla gjelle ne bote.
Duel pa gjak. Hare e gezim
me lart ngrihet se cdo art {Nerval}

Te dashurosh dhe te ruash ne te njejten kohe edhe urtesine eshte e pamundur,mbase edhe per vete perendine {Publil Sir}

Plagen e dashurise mund ta sheroje vetem ai qe e beri {Publil Sir}

Dashuria zmadhon,kjo eshte fuqia dhe dobesia e saj,burim i iluzioneve dhe i zhgenjimeve te saj {Anri Renje}

Dashuria eshte pasioni i vetem qe paguan me monedhen e saj {Stendal}

Degjo: nuk ka
si takimet qe i pret me padurim {Shekspir}


Njerezit


Ne te shumten e hereve jemi te pakenaqur me te tjeret kur jemi te pakenaqur me veten {Ampel}

Ne jemi mesuar t'i vleresojme njerezit sipas vetes dhe ne qofte se ua falim atyre me lehtesi te metat tona,nga ana tjeter,i gykojme ata ashper kur nuk i kane meritat tona {Balzak}

Disa njerez era ua merr mendte po aq lehte sa edhe kapelen {Halifaku}

Ka njerezi te cilet nuk lajthisin kurre sepse mendja e tyre nuk prodhon asnjehere mendime te aryeshme {Gete}

Ata qe nuk kerkojne asgje edhe vete nuk japin asgje Gille}

Disa njerez japin premtime per hir te kenaqsise qe kane kur nuk i mbajne ato {Hezlit}

E meta me e madhe e njerezve eshte qe kane shume te meta te vogla { Zhan Pol}

Te gjithe ne jemi nga natyra te gatuar ne ate menyre,qe kemi me teper deshire te qortojme kur gabohet,se sa te lavderpjme kur puna behet sic duhet {Kastiljone}

Te gjithe ankohen per kujtese te pamjaftueshme,por asnje deri me sot nuk eshte ankuar per mungese arsyetimi te shendoshe {Laforushko}

Dobesite e te tjereve i shikojme me syte reqebullit. Perkundrazi,tona,me ato te urithit {Lafonteni}

Pervoja ime jetesore me ka bindur se njerezit te cilet nuk kane te meta,kane shume pak vlera {Linkoln}

Njerezit te cilet ankohen se s'kane asnjehere kohe,zakonisht nuk bejne asgje {Lihtenberg}

Njerezit te cilet u sherbejne jashte mases te tjereve,dobesojne forcen krijuese vetjake {Lihtenberg}

Sikunder nuk ka peshk pa hala,nuk ka edhe njeri pa te meta {Luter}

Shume njerez marrin rrugen e shtrember kunder vullnetit te tyre,vetem e vetem sepse rruga e drejte per ta nuk egziston {Tomad Man}

Nuk eshte ndergjegja e njerezve qe percakton qenien e tyre,por e kunderta,qenia e tyre shoqerore percakton ndergjegjen e tyre {Karl Marku}

Ne te folur njerezit jane te gjithe njelloj dhe vetem veprat e tregojne ndryshimin {Molier}

Arsyetojne te gjithe,por njerz te arsyeshem ka pak { Mora}

Ka njerez,mosperfillja dhe perbuzja e te cileve te ben me teper nder se sa miqesia dhe levdatat e tyre {Oksenshjorna}

Ne e vleresojme pak ate qe e arrijme me lehtesi: vlera e cdo gjeje percaktohet nga masa e mundit tone {Pejn}

Per fatkesesite e tyre njerezit jane te prirur te akuzojne fatin,perendite dhe cdo gje tjeter,por vetem jo vetveten {Platoni}

Shumica e njerezve kerkon shoqeri jo per te degjuar te tjeret por per te folur vete {Pop}

Ne shoqeri mund te shkelqejne vetem pak njerez,por te kendshem mund te jene shume {Suift}

Qortimi qe te ben njeriu i keq eshte baraz me levdaten {Seneka,i riu}

Per njerezit e ndershem premtimi eshte detyrim {Turaji}

Te metat tona nuk i shohim ,te huajat i veme re menjehere {Fedr}

Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar {Foskolo}

Kuptojne shume pak ata njerez qe kuptojne vetem ate qe mund te shpjegohet {Henri shon}

Duke qortuar te tjeret ,ne,terthorazi,shpesh levdojme veten {Trajon Eduards}

Zakonisht njerezit jane te prirur te besojne ne ate qe e deshirojne {Cezari}

Njerezit mendjeshkurter besojne fatin,njerezit e forte shkakun dhe pasojen {Emerson}


Njeriu


Njeriu dallohet nga te gjitha krijesat e tjera me aftesine per te qeshur { Adison}

Njeriu me te vertete i forte i pohon dobesite e veta {Balzak}

Sa shume gjera mund te beje njeriu,vetem jo pa njeriun {Berne}

Njeriun qe flet pak,shume e quajne te zgjuar,ashtu sikunder nje karakter te qete e marrin per te forte {Berne}

Mjafton nje cast per t'u bere hero,por duhet nje jete e tere per t'u bere njeri i denje {Brjul}

Nuk mund ta poshterosh dikend pa u poshteruar edhe ti bashke me te {Buker Uashington}

Kush premton behet borxhli { Hagedorn}

Ai qe njeh detyrimet kundrejt vetvetes,i nje ato edhe kundrejt te tjereve {Hauptman}

Asnje njeri nuk mund t'ia kundervere veten gjithe botes,pa e shnderruar te drejten e tij te vogel ne nje paligesi te madhe {Hebel}

Emri nuk eshte dosido,jo me kot Napoleoni per te marre ate emer te madh beri cope e therrime thuajse gjysmen e botes {Gefe}

Eshte i mjere ai te cilit nuk i ka mbetur asgje nga femija {Graf}

Aftesia per t'u skuqur eshte vetia me karakteristike dhe me njerezorja nder te gjithe vetite e njeriut {Darvin}

Njeriu duhet vleresuar jo vetem nga veprat por edhe nga synimet e tij {Demokriti}

Ai qe i mburr te gjithe,nuk vlereson asnje {Semjuel Xhonson}

Quajme te denje per njeriun ate njeri i cili e ben me te mire dhe me te bukur ate te ciles i afrohet,ate qe prek ,ate qe flet {Zhuando}

Njeriu rrale mendon ne drite per erresiren,ne lumturi per fatkeqesine,ne kenaqsi per vuatjet,por perkundrazi,gjithmone mendon ne erresire per driten,ne fatkeqesi per lumturine,ne mjerim per bollekun {Kant}

Cdo njeri ka historin e tij te pangjashme me asnje tjeter {Karel}

Edhe njeriu me i thjeshte,por plot pasion,bind me shpejt se sa njeriu me gojtar,por pa pasion {Laroshfuko}

Kur nje njeri kryen te njejtin gabim dy here,ai duhet te ngreje duart lart dhe te pohoje ose te moskokecarjen ,ose kryenecesine e tij {Lorimer}

Si rregull,per njeriun mund te gjykohet nga objekti mbi te cilin qesh {Mizner}

Nuk mjafton te jesh ai qe je: duhet te jesh ai qe duhet te jesh {Monterlan}

Njeriu vete eshte dielli,ndjenjat e tij planetet {Novalis}

Te behesh njeri eshte art {Novalis}

Ne shtepi - luan ,jashte shtepise - dhelper {Petroni}

Per cilesite morale te njeriut duhet gjykuar jo nga perpjekjet e vecanta te tij,por nga jeta e tij e perditshme {Paskal}

Njeriu qe nuk mund te drejtoje veten,nuk vlen per te drejtuar te tjeret {Penn}

Per t'i ndryshuar njerezit ,duhet t'i duash. Ndikimi mbi ta eshte proporcional me dashurine per ta {Pestaloci}

Eshte me mire te shkruash duke qeshur se sa duke qare,sepse e qeshura eshte me afer natyres se njeriut {Rable}

Asnje arsyetim nuk eshte ne gjendje t,i tregoje nje njeriu rrugen,te cilen ai nuk do qe ta shohe {Rolan}

I verberi me i madh eshte ai qe nuk do te shikoje {Suifti}

Kush eshte kudo nuk eshte agjekundi {Seneka, i riu}

Duhet te perjetosh shume qe te behesh njeri {Sent - Ekzyperi}

Ai qe jep alarmin,zakonisht vete eshte ne siguri {Servantes}

Njeriu i cilter dhe i ndershem kurre nuk vepron fshehurazi dhe kurre nuk turperohet per veprat e veta {Setembrini}

Jam njeri dhe asgje njerezore nuk eshte e huaj per mua {Terenci}

Njeriu qe zbulon se mund te beje pothuajse cdo gje qe eshte ne gjendje te mendoje,ka arsye te plote te pikellohet {Toro}

Njeriu....arrin dicka vetem kur beson ne forcat e veta {Ludvig Fojerbah}

Veshtiresite kultivojne te njeriu aftesi,te domosdoshme per kapercimin e tyre {Filips}

Njeriu rralle mund ta detyroje veten te dashuroje,por mund gjithmone ta detyroje te nderoje {Fonteneli}

Ai qe le gjithcka ne meshire te fatit,e shnderron jeten ne llotari {Tomas Fuler}

Ne cdo epoke njeriu,ne te gjithe shumellojshmerine e tij,perfaqeson produktin dhe rezultatin e te gjithe epokave paraardhese {Fustel de kulazh}

Ai qe nuk kupton heshtjen tuaj,me siguri,nuk do te kuptoje as fjalet tuaja {ElbertHabard}

Majen me te larte njeri e arrin atehere kur jep shembullin me te mire {Stefan Cvajg}

Vetem shuma e pengesave te kapercyera eshte masa me te vertete e drejte e heroizmit dhe e njeriut qe e kreu kete heroizem {Stefan Cvajg}

Dinakeria eshte tempulli i zymte i mungeses se talentit {Cesterfil}

Cdo njeri eshte liber,ne qofte se di ta lexosh {Cening}

Kush pendohet pa u skuqur ai pendohet vazhdimisht {Shiler}

Njeriu me shpirt te cilter edhe fytyren e ka te cilter {Shiler}

Njeriun e rendomte e ha meraku si ta vrase kohen,ndersa njeriu i talentuar perpiqet ta shfrytezoje ate {Shopenhauer}

Kush mburret papushim me ndonje veti te tij,me kete ai pohon se nuk e ka fare ate {Shopenhauer}

Disa njerez kane lindur vetem per t'u grindur: Akilit i shohin vetem thembren {Ebner Eshenbah}

Eshte me e lehte t'i ndihmosh te uriturit se sa te ngopurit {Ebner Eshenbah}

Njeriu qe nuk eshte i afte te meket nga habia ne nje dritherime lumturie,eshte gati nje kufome: syte e tij jane mbyllur per perceptimin e botes {Ajnshtajn}

Treguesi i vertete i qyteterimit te nje vendi nuk eshte niveli i pasurive dhe i arsimit,nuk eshte madhesia e qyteteve,as bolleku i korrave,por figura e njeriut te edukuar nga ai vend {Emerson}

Te mos u pelqesh njerezve te ligj do te thote te jesh i denje per levdate { Seneka, i riu }

Ajo qe ben njeriu eshte vetem nje pjese fare e vogel e asaj qe perfytyron ai {Toro}


Miqesia


Miqte jo besnike jane si oret e diellit qe te bejne pune per sa kohe ka diell. {Hipel}

Miqesite e vertete cdo gje e kane te perbashket. {Euripid}

Neso te jesh shok dhe do te gjesh shok {Krosickij}

Ne qoftese e rralle eshte dashuria e vertete, miqesia e vertete eshte edhe me e rralle {Laroshfuko}

Eshte me turp te mos i besosh shokut , se sa te mashtrohesh prej tyre {Laroshfuko}

Hap pas hapi vlen si rregull ne tregti por jo ne miqesi. Tregetia nuk njeh miqesi, por edhe ne miqesi nuk duhet te futet tregetia. {Lesing}

Menyra me e mire per t'i ruajtur miqte eshte te mos i tradhtosh {Mizner}

Jeto me njerezit n'ate menyre qe miqte te mos t'i besh armiq dhe armiqte ti'i besh miq {Pitagora}

Mik eshte ai qe e nuhat sa here qe ti ke nevoje per ndihme { Renar}

Nuk eshte mik ai qe te shpreh keqardhjen, por ai qe te ndihmon {Tomas Fuler}

Ka tri lloje miqsh: miq qe ju duan, miq qe s'duan ta dijne per ju dhe miq qe ju urrejne {Shamfor}

E dua mikun , por edhe armiku mund te jete i dobishem; miku me tregon se perse jam i zoti, armiku me meson si te veproj {Shiler}

Kur ze shoke te rinj, mos harro te vjetrin { Erazmi i Roterdamit}


Armiqesia, armiku


Armiqte me te rrezikshem jane ata, prej te cileve njeriu nuk ka shpresa te mbrohet {Graf}

Armiqesia pa shkak eshte me kembengulesja {Rec }

Armiku me i rrezikshem eshte ai qe nuk njihet {Rohas}

Armiqesia midis njerezve te afert eshte vecanerisht e papajtueshme {Tacit}

Ai qe i fryn zjarrit grindjeve qe nuk kane lidhje me te, le te mos ankohet ne qofte se shkendijat i bien ne fytyre {Franklin}

Njeriun e dobet me mire ta kesh armik, se mik {Henri Shon}


Burrat dhe grate


Vetem ora e rrezikut eshte sprove per burrat {Shiler}

Gruaja ralle kerkon keshille kur shkon te blere fustanin e nuserise {Aditon}

Dashurojme vetem ato gra te cilave u sjellim vetem lumturi {Arbar}

Gruaja qesh kur mundet dhe qan kur do {Baif}

Burrat krijojne ligjet, grate zakonet {Hiber}

Kush eshte i zoti te qeverise gruan eshte i zoti te qeverise shtetin {Balzak}

Instikti i gruas barazohet me intuiten e njerezve te medhenj {Balzak}

Kerkojini gruas vetem ate qe mund te jape {Barbe d' Orevil}

Grate na e zbusin nervozizmin, individualizmin tone te acaruar , ato ns kthejne ne gjirin e skotes njerezore {Bares

Ka njemije marifete per ta bere gruan te flase, por asnje per ta bere ate te heshte {Bushe}

Grua e zgjuar eshte ajo ne shoqeri te se ciles mund te tregohesh budalla sa here te duash {Valer}

Ka burra se ua kalojne grave per llafe, por asnje burre nuk e ka gojetarine e syve te gruas {xxx Veber}

Te gjitha te kundertat perpuqen ne zemren e gruas {Volter}

Ka raste kur nje grua eshte me e forte se njemije burra {Vondel}

Ne gabimin e cdo gruaje eshte faji i burrit {Herber}

Per burrat ka rendesi c'mendojne per ta, per grate, c'flasin

Grate jane edukatoret e para te sojit njerezor {Hipel}

Per moshen e gruas e te muzikes nuk eshte e hijshme te flitet {Goldsmit}

Kush nuk ka pare grua te dashuruar nuk mund te thote c'eshte gruaja {Gotje}

Ne zemren e gruas jane te gjitha, edhe shpirti, edhe mendja {Gurmon}

Ju e sodisni yllin per dy arsye: se shkelqen dhe qe eshte i paarritshem. Por perbri jush eshte nje shkelqim edhe me i brishte, dhe nje e fshehte edhe me e thelle, gruaja {Hygo}

Kur gjykojme per gruan ne asnjehere nuk e kemi parasysh ne masen e duhur se sa e veshtire eshte te jesh grua {Zherald }

Gruaja qe nuk ka femije nuk mund te jete e lumtur: eshte pak te dashurosh, duhet qe dashuria edhe te lulezoje {Zola}

Kur burri dhe gruaja grinden pambarim, njera nga te dyja: ata ose e adhurojne ose nuk duan ta shohin me sy njeri tjetrin {Kabaljero}

Edhe gruaja me budallaqe mund te shkoje me burrin e mencur, por me budallain ujdis vetem ajo me e mencura {Kipling }

Rralle na lidh me gruan nje veti e saj qe na pat terhequr ne fillim {Kolinz}

Ne syte e gruas ideja ka gjithmone nje fytyre {Kruase}

Kur gruaja nuk ka te drejte, puna e pare eshte t'i kerkohet asaj te falur {Kruase}

Gruaja eshte me e mire nga c'flasim: ajo qesh me lotet e burrit vetem atehere kur i ka shkaktuar vete ajo {Kurtelin }

Burri kenaqet me lumturine qe shijon , gruaja me lumturine qe sjell {Laklo}

Ka raste kur nje grua ua kalon per mend edhe njeqind burrave {Lesinjo}

Te nderosh gruan eshte nje detyre, se ciles cdo njeri i ndershem duhet t'i bindet kur lind {Lope de Vega}

Dashurojeni dhe nderojeni gruan, kerkoni te ajo vetem ngushellim por edhe force, frymezim, mbeshtetje per aftesite tuaja morale dhe shpirterore {Madzin}

Burrat jetojne pak me mire se grate: e para, martohen me vone, e dyta, vdesin me heret {Menken}

Grate besojne ciltersisht se pispillosen ose per kenaqesine tone ose per kenaqesine e tyre, kurse ne te vertete ato pispillosen per te cuditur njera tjetren {Miomander}

Uji me i forte ne bote jane lotet e grave {Xhon Karli}

Vetem burri qe e nderon gruan mund te ndahet me te pa e poshteruar {Maem}

Ajo qe e quajme intuite e gruas, shpesh here shpjegohet thjesht me tejdukshmerine e qellimeve te burrit {Notan}

Kush i levdon grate, i njeh pak, kush i shan, nuk i njeh fare {Pigo-Lebren}

Durimi- dhurate e gruas {Rilke}

Gruaja eshte me fisnike se burri: ne ndryshim nga ai, ajo veren jo vetem bukurine e jashtme Pirandelo}

Grate si edhe endrrat, nuk jane kurre t'atilla, si do te deshiroje t'i shihje {Pirandelo}

Gruaja t'i fal perbuzjen, vrazhdesine, urrejtjen. Ajo nuk te fal ironine {Etjen Rej}

Burrat nuk dashurojne gjithmone ate qe cmojne, kurse grate cmojne vetem ate qe dashurojne
{Sanjal-Dode}

Shumices se burrave u pelqen lajkat, sepse kane mendim modest per veten, grave per arsyen e kundert {Suife}

Lotet jane gojetaria e gruas {Sent- Evremon}

Grave u pelqen te ndjekin moden per arsyen se risia ka gjithnje reflektim e rinise {Skyder}

Gruaja qe zemerohet tradheton seksin e saj {Skyder}

Nuk ka asgje me te lehte se sa te shnderrosh nje grua te rendomte ne nje grua te jashtezakonshme. Mjafton ta dashurosh {Sovjazhon}

Madje eedhe ashpersia e se dashures eshte e mbushur me magji te pafundme {Stendal}

Gruaja e rralle na e fal xhelozine dhe nuk na e fal kurre mungesen e saj {Tule}

Ne shoqeri me grate edhe burri me mendjeholle behet me i mencur {Turnje}

Kur ne syte e bukur te gruas mvishen nga lotet, ai qe pushon se pari eshte burri {Turnje}

Burri eshte i madh ne bote e ne shekuj, por cdo ane e madheshtise se tij eshte rritur nga gruaja
{Uitmen}

Ne qoftese se shpata ne doren e nje te cmenduri mund ta ktheje ne shkretetire rruzullin tokesor: gruaja, e armatosur me pende, e popullon ate sa cel e mbyll syte {Filding}

Ne qofte se doni te njihni te metat e vajzave, mburreni para shoqeve {Franklin}

Gruaja eshte edukatorja me e madhe e burrave {Frans}

Ai qe behet burre ne gjashtembedhjete vjec do te behet femije ne gjashtedhjete {Tomas Fuler}

E ardhmja e gruas nuk eshte ne doren e se emes {Bernard Shou}

Gruaja mund te pohoje ndonjehere mekatet, por une nuk njoh asnje qe te kete pohuar dobesite e saj
{Henri Shou}

Njerezit me te padurueshem jane burrat e e mbajne veten per gjeniale dhe grate qe e mbajne veten per te paprekshme {Aselen}


Lumturia


Lumturia me e larte eshte vetem ajo qe ngrihet nga thellesite e paskajshme te deshperimit
{Stefan Cvajg}

E kerkon lumturine, e gjen ne fatkeqesi {Batai}

Qe te jesh i lumtur ne shoqerin e njerezve, duhet t’u kerkosh atyre vetem ate qe ata jane ne gjendje te te japin {Tristan Bernar}

Fjala “lumturi” duhet shqiptuar me frike {Borgese}

Njerezit e lumtur kane nje te mete prej se ciles nuk clirohen kurre” fatkeqet ata I quajne fajtore te fatkeqesive te tyre {Boshen}

Lumturia eshte arma me e mprehte ne duart e kohes {Valer}

Lumturia i ka syte e mbyllura {Valer}

Eshte i lumtur ai qe ka mundur te njohe shkaqet e dukurive {Vergil}

I lumtur eshte ai qe mund te lidhi ne nje fillim te jetes se tij me fundin e saj {Gete}

Kriter per te matur njeriun eshte perfytyrimi i tij per lumturine {Graf}

Lumturia nuk ritregohet, sic nuk ritregohet gezimi {Grin}

Lumturia troket te pakten nje here ne cdo dere {Hezlit }

Lumturia nganjehere ngul pendet me te bukura ne kapelen e budallait {Dajks}

Me mire te biesh ne duart e mjekut te lumtur se sa te mjekut shkencetar {Deperje}

Lumturia e njeriut qe ndjen natyren eshte ta shprehe ate {Delakrua}

Fatkeqesia nuk e thyen kurre ate qe nuk e thyen lumturia {Ben Xhonson}

Me e lumtura menyre jetese eshte ajo qe jep me teper mundesi te fitosh nderimin ndaj vetvetes {Semuel Xhonson}

Njeriu me i lumtur eshte ai qe u dhuron lumturi nje numri me te madh njerezish {Didro}

Lumturia nuk mund te ftohet me vetesoditje: ajo ndjehet vetem kur reflektohet nepermjet nje tjetri {Samuel Xhonson}

Me i lumturi nder te lumturit eshte ai qe mund te lumturoje {Dyma- ati}

Vera e vertete e lumturise njihet vetem kur ajo s’eshte me {Zanders}

Rruga e lumturise eshte t’i besh te lumtur te tjeret {Ingerson}

Nuk ka per njeriun lumturi me te madhe se sa t’i kushtohet me gjith shpirt dickaje {Kladel}

Secili ne kete bote eshte i lumtur sipas menyres se vet {Kolen d’Arlevil}

Njeriu duhet te qeshe pa pritur lumturine, ndryshe ka rrezik te vdeqe pa qeshur {La Brujere}

Lumturia lidhet me shpirtin, jo me trupin, ajo buron nga besnikeria, jo nga kenaqesia, nga dashuria, jo nga kenaqesia shqisore {Lakorder}

Lumturia eshte e njeriut {Lakorder}

Si lumturia ashtu edhe fatkeqesia e njerezve varen nga rrethanat e jashtme, por edhe gjendja shpirterore e cdo njeriu {Laroshfuko}

Lumturia eshte si dielli, Qe njeriu ta ndjeje veten mire I duhet edhe nje hije e vogel {Ludvig}

Nga lumturia njerezit budallepsen me teper se nga fatkeqesia {Luter}

Te qeshurit nuk eshte mates i lumturise {Maksimovic}

Lumturia e te tjereve na duket gjithmone e zmadhuar {Monteskje}

Kush kerkon lumturi ne lluks dhe jeten e shthurur, i ngjet atij qe pelqen driten verdhacuke te qiriut nga shkelqimi i diellit {Napoleoni 1}

Lumturia eshte pika me e larte e zhvillimit te aftesive tona {Napoleoni 1}

Vetem dy gjera i ndihmojne ardhjes se lumturise, besimi dhe dashuria {Nadje}

Budallai e kerkon lumturine larg, i urti e kultivon ate prane vetes {Openhajm}

Sa me e lumtur koha, aq me e shkurter eshte {Plini, I Riu}

Ate qe lumturia e perkedhel shume, behet budalla {Publil Sir}

I lumtur nuk eshte ai qe i duket i tille dikujt, por ai qe e ndjen veten te tille {Publil Sir}

Eshte e lehte te gjesh lumturine, se ta mbash {Publil Sir}

Duhet te jesh i permbajtur kur flet per lumturine tende {Renar}

Te jesh i lumtur do te thote te njohesh kufijte e mundesive te tua dhe te jesh i kenaqur me to {Rolan}

Virtyti nuk e sjell lumturine, por vetem ai te meson ta shijosh ate kur ta kesh {Zh.Zh.Ruso}

Lumturia nuk mund te jete kurre e pikelluar apo e gezuar. Ajo eshte thjesht lumturi {Salakru}

Ne qofte se nuk di ta shijosh lumturine kur ajo te vjen vete ne dore, mos u anko pot e shkoje tej {Servantes}

Nje pale e fitojne lumturine me lufte, te tjereve vete u bie ne dore ajo {Servantes}

Se edhe fatkeqesine lumturi e quajne, kur fundi del i mire {Sofokli}

Te presh lumturi shume te madhe do te thote t’i ngresh nje pengese shume te madhe asaj {Fontenel}

Lakmia dhe lumturia nuk jane takuar kurre me njera tjetren: nuk eshte cudi pra qe nuk njihen mes tyre {Franklin}

Me te shumten ne quajme lumturi ate qe nuk e kemi provuar vete {Frans}

Deshiron te jesh i lumtur tere jeten: Ji i ndershem {Tomas Fuler}

Veshtire te thuash se c’e sjell lumturine. Te pakten pasuria dhe varferia jane mase te barabarte , te pafta per kete {Kin Hebard}

Lumturia e njerezve te poshter eshte krimi i perendive {Shenje}

Lumturia e madhe eshte te mos njohesh fatkeqesi {Shefer}

Per lumturin nuk bien oret {Shiler}

Lumturia varet jo aq nga vete sendet, se sa nga mendimi qe ne kemi per to
{Erazmi o Roterdamit}


Gezimi


Gezimi eshte ne gjendje te kryeje poshtersira: hidherimi- kurre {Agetan}

Te tjere lot ka gezimi, te tjere hidherimi. Te paret freskojne, te dytet pervelojne {Bini}

Gezimi i blere nuk eshte gezim, liria e fituar me para nuk eshte liri {Breht}

Gezimi te afron, hidherimi te bashkon {Buzhar}

Dhimbja eshte egersi, gezimi ledhati , e megjithate gezimi eshte me i fuqishem {Vejl}

Dy gjera lindin barabar me padurimin: gezimi dhe dhimbja {Hauptman}

Gezimi e ben njeriun te afruar, hidherimi e ben e mbyllet ne vetvete {Hebel}

Gazmorit, syri vec gezim i sheh ne bote {Gete}

Ai qe gazmon dhe ai qe trishton nuk e durojne dot shoku-shokun {Horac}

Gazmimi eshte nje qiell nen te cilit lulezon cdo gje pervec ligesise {Zhan Pol}

Gezimet qe nuk mbeten ne kujtese nuk jane gezime te verteta {Zanders}

Pritja e gezimit eshte po ashtu gezim {Lesing}

Te gezohesh vetem eshte pak e trishtueshme {Lesing}

Eshte e kendshme levdata nga goja e njerezve te denje per levdate {Nevi}

Kur fiton me se fundi sigurine, provon nje nga gezimet me te medha qe njeh shpirti njerezor {Foster}

Njeriu mund te pretendoje per gezim dhe lumturi vetem ne ate mase me te cilen ai na jep keto te tjeret {Fojhstersleben}

Jepu gezim te tjereve . Dhe do e shohesh qe gezimi gezon {Fisher}

Te kuptosh c’eshte e drejte, te ndjesh c’eshte e bukur, te deshirosh c’eshte e mire- ja qellimi i jetes te arsyeshme {Platon}

Jo vdekja, por jeta eshte sprove per trimeri {Alfer}

Jeta e njerezve te medhenj fillon nga casti i vdekjes se tyre {Area}

E verteta, liria dhe virtyti jane te vetmet per hi rte te cilave e vlen ta duash jeten {Volter}

Mesimi ne shkollen e jetes eshte i detyrueshem askush nuk mund t’i shmanget {Vudberi}

Jeta eshte nje zinxhir pothuaj i panderprere zbulimesh vetiake {Hauptman}

Jeta eshte persosje pafund. Te quash veten te persosur do te thote ta vrasesh veten {Hebel}

Jeta eshte detyre, qofte ajo edhe nje cast {Gete}

Kush arrin ta mbushe cdo cast me permbajtje te thelle, ai e zgjat pafundesisht jeten e vet {Kurc}

Ne qofte se doni qe jeta t’ju buzeqeshe, dhurojini ju me pare asaj humorin tuaj te mire {Spinoza}

Te rinohesh me kalimin e viteve, ky eshte arti i vertete i jetes { Telman}


E mira, miresia


Shume njerez duhen nderuar jo sepse bejne mire, por sepse nuk bejne keq {Helvec}

Miresi, emri yt eshte njeri {Lotreamon}

Clirohuni nga e keqja, do t’u mbetet e mira. Clirohuni nga e mira, cdo t’u mbetet valle ? {Misho}

Cdo e mire e kesaj bote mund te shnderrohet ne te keqe {Ovidi}

T’u besh mire budallenjve eshte njelloj si te hedhesh uje ne det {Servantes}

Kush rri nen peme te mire, do gezoje edhe hije te mire {Servantes }

Nuk mjafton vetem te jesh i mire ; por duhet te kesh edhe takt. {Ampel}

Zemra e madhe eshte si oqeani: nuk ngrin kurre {Berne}

Meder, edhe te miren nuk e beme gjithmone per te mire {Bufler}

Te japesh shembullin e mire eshte po kaq e dobishme sa edhe ta ndjekesh ate {Bekon}

Per te dashur te miren, duhet urryer me gjithe zemer e liga {Volf }

Eshte me lehte te besh mire, se sa te jesh i mire {Volfram}

Miresia eshte art { Hauptman }

Te gjithe njerezit e mire jane te perkore { Gete}

Ka meshire e cila eshte dobesi ose madje tradheti kundrejt se mires se pergjithshme {Xhorxh Eljot}

Sic nuk mund te qortohet veprimi i pavetedijshem, keshtu nuk mund te levdohet as mireberesia e detyruar {Euripidi}

Nga dhurata e duarve te poshtra mos prit mire {Euripidi}

Miresia nuk mund te jete mjet mashtrimi {Laroshfuko}

Para se gjithash te jeni te mire: miresia carmatosh shumicen e njerezve {Lakorder }

Eshte i denje per levdate vetem miresia e atij qe eshte i mire, kur ka fuqi te mjaftueshme per te qene i keq {Laroshfuko}

… te gjitha ndjenjat e bukura te botes peshojne me pak se nje veper e mire {Lonell}

Ne emer te se mires dhe te dashurise njeriu nuk duhet te lejoje vdekjen t’i pushtoje mendimet {Tomas Man }

Duke i bere mire nje njeriu te mire, ne e bejme ate me te mire, kurse i ligu, nga te mirat qe i behen, behet edhe me i lig {Mikelanxhelo}

Ajo qe del nga zemra arrin gjer ne zemer {Pajeti}

Ne qofte se me dy a tri fjale te embla mund ta besh tjetrin te lumtur, duhet te jesh maskara qe te mos ia thuash {Pen}

Fillimi i mire – ogur i mire {Pindari}

Per te miren le te tregoje jo ai qe e beri, por ai te cilit ju be {Seneka,i riu }

Te miren dhe te verteten, kur ato kane hedhur rrenje, mund natyrisht, ti’ perndjekesh, por jo t’I shtypesh per nje kohe te gjate {Telman}

Fillimi i mire – garanci e mbarimit te mire {Fishart}

Deti nuk kthen mbrapsht asnje lume {Tomas Fuler}

Miresjellja eshte ende larg mga miresia e vertete {Dyklo}

Kush eshte i mire vetem me fjale, eshte dyfisht i pavlefshem {Publil Sir }


E keqja, ligesia


Etja per para, fidanishte e cdo te keqeje {Bion Boristenit}

Me e keqe se c’eshte duket e keqja e fshehur {Marciali}

E keqja qe te godase me fort, shtiret si e mire {Publil Sir }

Eshte i keq ai qe eshte i mire vetem per veten {Publil Sir }

Ai qe ben keq i urren njerezit { Fedri }

Teprica e nje te mire te madhe mund te behet edhe e keqe e madhe {Florian }

Kush ne ditet e termeteve , lekundet edhe vete ne shpirt shumezon e shumezon te keqen, e ndihmon te perhapet {Gete}

Dyshimet ne te keqen kthejne te miren {Gete}

Edhe i miri edhe i ligu, secili merr hakun per veprat e veta {Gete}

Duar mund te jete te pastra, po synimet te njollosura {Euripidi }

Ligesia eshte dicka te cilen nuk mund t’ia falesh vetes {Zhuando }

Njerezit e lig nuk kane kenge {Zejme}

Nuk eshte e vertete qe e keqja rritet, por eshte e mira qe hesht {Iljeshi}

Kush nuk e denon te keqen , ai ndhimon kryerjen e saj {Leonardo da Vinci }

Ligesia e pafuqishme eshte qesharake {Lihtver}

Te keqen me te vogel duhet ta quajme te mire {Makiaveli}

Ai qe e provoi ne kurriz te keqen, edhe mund te harroje ate, kurse ai qe e kreu , kurre {Mare}

Te keqen me te madhe njeriut ia shkakton po njeriu {Plini}

E keqja me e tmerrshme eshte ajo qe shtiret si e mire { Publil Sir}

Behet e kendshme edhe ferra kur prej saj del trendafili {Publil Sir}

Kush mbulon te keqen behet bashkepunetor i saj {Rakan}

Cdo ligesi eshte rezultat i dobesise {Zh.Zh. Ruso}

Te liqte e ndjekin virtytin me fort nga c’e dashurojne ate te miret {Servantes }

Per nje goditje qe prêt rrenjet e se keqes, duhet nje mije te tjera mbi deget e saj { Toro}

Te besh te liga eshte keq, por te mburresh me kete ca me keq {Tomas Hejvud }

Fara e keqe te keq e nxjerr edhe fidanin … {Shiler}

Dhelperia e ndyre- burim i cdo te lige {Shiler }

Ne bote do te kishte shume me pak vend e keqja, ne qofte se do te ishte e pamundur te kryhej nen petkun e se mires {Ebner- Eshenbah}
Kinich-Ahau
Kinich-Ahau

29


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Re: Aforizma - Thënie filozofike

Mesazh  Odin prej 28.03.10 17:11

Njeriut shpesh i duhet edhe ajo që nuk i duhet fare.
Auerbahu

Njeriu s'është kurrgjë tjetër, veçse një varg i veprave të veta.
Heffeli

Njeriu fisnik është i qetë dhe shpirtmadh. Njeriu vul-gar është gjithmonë i tronditur.
Konfuçi

Nuk janë njerëz të mëdhenj ata që urrejnë njerëzit.
Vovenargu

Njerëzve u vjen e keqja shumë më tepër nga iluzionet, sesa nga mosdija. Shumë më pak na dëmton ajo që s'e dimë, sesa ajo që mendojmë se e dimë.
Ruso

Në rrezik, njeriu bëhet i fortë.
Aristoteli

Disa njerëz u ngjajnë këngëve bajate, dalin shpejt nga moda.
La Rush*****o

Gjëja më e mënçur për njeriun është t'ia qëllojë se ç'mendojnë të tjerët për të.
Halifaksi

Edhe fati edhe fatkeqësia janë gjëra të shpirtit të njeriut.
Demokriti

Edhe parmenda i bindet njeriut, kur di ta drejtojë.
Ivanovi

Asgjë nuk mund të na bindë se arti është i pavdekshëm. Bota mund të jetojë edhe pa letërsinë. Mirëpo, më lehtë do ta kishte edhe pa njeriun.
Sartri

S'është fatkeqësi të jesh i njohur për keq tek njerëzit, fatkeqësi është t'i njohësh keq njerëzit.
Konfuçi

Njeriu që të shpie kah vepra e mirë është njësoj si ai që e bën.
Muhameti

Njeriun nuk e ndihmon duke i dhënë çdo ditë peshk për të ngrënë, por duke e mësuar të zërë peshk.
Kineze.

Njeriu lind i lirë, ndërsa tërë jetën është në pranga.
Ruso

Njeriu i kuptueshëm i përshtatet botës, i pakuptueshmi vazhdimisht mundohet t'ia përshtasë botën vetvetes.
Shou

Njerëzit që s'i kundërshtojmë kurrë janë ose ata që më së shumti i duam, ose ata që më së paku i respektojmë.
Korçe

Njerëzit janë si pjeshkat e dardhat, bëhen të ëmbla pak para se të fillojnë të prishen.
Holmsi

Njerëzit ndahen në dy llojë: të parët mendojnë e pastaj flasin e veprojnë, të dytët një herë flasin, veprojnë, e pastaj mendojnë.
Tolstoi

Njerëzit vdesin që të rrojë njerëzimi.
Bjelinski

Njeriu asnjëherë nuk është qesharak për shkak të vetisë që ka, por vetëm për shkak të asaj që dëshiron të ketë.
La Rosh*****o

Kur flet për armikun tënd mos harro se një ditë mund t'i bëhesh mik.
Periandri

Duani armiqtë, sepse ata flasin për gabimet tuaja.
Franklini

Fakti që kemi armiq tregon qartë se kemi edhe merita.
Beme

Miqtë i zgjedhim sipas pamjes, të njohurit sipas karakterit, ndërsa armiqtë sipas mençurisë.
Uajldi

Mendimet që kanë armiqtë për ne janë më afër të vërtetës, se ato që kemi për veten.
Briani

Kushdo që hamendet është armiku im.
Bonoparti

Me të rrezikshmit janë armiqtë, për të cilët njeriu nuk mendon se duhet të ruhet prej tyre.
De Goli

Suksesi më i madh i kundërshtarit tënd është në qoftë se edhe ty të bind për atë që flet.
Parkeri

Askush të mos lavdërohet se nuk ka armiq, kjo vetëm tregon se ai nuk ka kurrfarë vlere.
Burzhari

Për armikun mos fol keq, por mendo.
Latine

Në familjen e harmonishme, lumturia vjen vetvetiu.
Kineze

Derrit dhe dhëndërit mjafton t'u tregosh shtëpinë vetëm një herë. Herët e tjera do ta gjenë vetë.
Spanjolle

Të gjitha familjet e lumtura janë të njëjta. Të gjitha të palumturat - në mënyra të veçanta.
Tolstoi

Lehtë është të sundosh mbretërinë, vështirë është familjen.
Kineze

S'është vështirë të bëhesh baba, por vështirë është të jesh baba.
Bushi

Ashtu si në dashuri, edhe në marrëdhëniet e fëmijëve me prindërit, më i dobët është ai që do më shumë.
Ruso

Më lehtë është të luftosh, se sa ta rritësh një fëmijë bonjak.
Gaga

Fëmija ushqehet me qumësht dhe lëvdata.
Lambi

Fëmija e parë është vazhdimësia e kukullës së fundit.
Hygo

Fëmijët janë gjykatësit tanë të ardhshëm.
Gorki

Pija që nuk të mërzitet kurrë është uji; fruti që nuk të mërzitet kurrë është fëmija.
Indiane

Shërbimi më i madh që mund t'u bëjë fëmijëve një baba është të dojë nënën e tyre.
Merime

Fëmija është libër në të cilin lexojmë dhe në të cilin duhet shkruar.
Rosegjeri

Jepini fëmijës më shumë liri: le të vrapojë, le të kërcejë, le të jetë i lirë, le të luajë dhe të argëtohet, le të mos jetë asnjëherë në qetësi.
Ruso

Fëmijët marrin grushta që u takojnë prindërve.
Italiane

Babai duhet të jetë shok dhe person i besuar, e jo tiran i fëmijëve.
Xhoberti

Fëmijët njihen me fatkeqësitë përmes njerëzve.
Bttshlari

Në ditën e lindjes sate lulëzuan të gjitha lulet e botës.
Spanjolle

Njerëzit përçmojnë atë që s'e kuptojnë.
Gëte

Njeriu i pafat, edhe kur bie në pupla, e then kokën.
Shqipe

Sa hiç është njeriu krahasuar me gjithësinë.
Çehovi

Ndoshta ligjet as që na nevojiten: njerëzve të drejtë nuk u duhen, e të këqijtë nuk mund t'i harmonizojnë.
Demosteni

Sa qetësi do të mbretëronte sikur njerëzit të thonin vetëm atë që dinë.
Çapeku

Njeriu çdoherë mund të bëjë diçka nga ajo që kanë bërë prej tij.
Sartri

Njeriu duhet të ndalet para se t'i ketë thënë të gjitha. Të shumtët i kanë thënë të gjitha, para se t'ia fillonin.
Kaneti

Njeriu mund të jetë i drejtë për të tjerët, por asn-jëherë me veten.
Kabusi

Të të mos vijë keq nëse nuk të njohin njerëzit, por përkundrazi - që nuk i njeh ti ata.
Kineze

Njerëzit i urrejnë atë që mbjellin në ta ndjenjën e inferioritetit.
Çesterfildi

Nëse njërëzit sjellin guxim në jetë, bota do t'i vrasë ata, do t'i thyejë, prandaj edhe i vret.
Heminguei

Sikur të mund t'i bindja njerëzit të më frikësohen, me kënaqësi do t'i bindja të më duan.
Nobeli

Në mesin e ca njërëzve është përçmim të tregosh talentin.
Prevevi

Njeriu që ka shumë të flasë me veten, u largohet bisedave me të tjerët.
Berne

Asnjëherë njeriut nuk i nevojitet më shumë mënçuri, sesa atëherë kur ka punë me mendjelehtët.
Kineze

Njeri, njihe veten.
Sokrati

Unë nuk njoh asgjë më të mirë, më të harmonishme dhe më interesante se njeriun.
Gorki

Njerëzit e këqij, kur janë të lumtur, bëhen të padurueshëm.
Eskili

Nëse duam të civilizojmë një njeri, së pari do filluar nga gjyshja e tij.
Hygo

T'i kuptosh të tjerët është punë e mirë, por të kuptosh vetveten është punë edhe më e mirë.
Lao Ce

Çdo njeri, po të dëshironte të jetë i ditur sa dëshiron të jetë i bukur, injorantë në botë nuk do të kishte.
Konjuçi

Njeriu pa plan është si anija pa timonier.
Esheri

Pesimist është njeriu që nga dy të këqija zgjedh-të dyjat.
Stanislavski

Çdo gjë është njerëzore, sepse bëhet nga njeriu.
Cezari

Mendoj se përkufizimi më i mirë i njeriut është: dykëmbësh i pamiradishëm.
Dostojevski

Sjellja e njeriut është pasqyrë, ku gjithsecili tregon fytyrën e vet.
Gëte

Njeriu pa shokë si e majta pa të djathtën.
Avisebroni

Koha e tregon njeriun e ndershëm, kurse të keqin e njeh për një ditë.
Sofokliu

Njeriu dallohet sipas veprës dhe punës së vet.
Sartri

Mosha 50 vjeçare është ajo, në të cilën njerëzit bëjnë seriozisht atë që në moshën 25 vjeçare do t'i shtynte të pëlcisnin nga gazi.
Floberi

Njerëzit përçmojnë atë që s'e kuptojnë.
Gëte

Me kë të jem, në mos vetëm me njerëzit që vuajnë.
Konfiiçi

Njeriu nuk mund të bëhet çdo herë hero, por mund të bëhet njeri.
Spenseri

Njeriu është perëndi për njeriun, po qe se i njeh obligimet.
Cecilstaciu

Nuk e kupton mirë njeriun ai që s’di, se prej njeriut varet fati i njeriut.
Brehti

Nëse njerëzit nuk kthehen asnjëherë kah të parët e tyre, nuk do të gëzohen as për trashëgimtarët e vet.
Eurke

Unë mahnitem duke folur për të vërtetën mbi njerëzit, sepse s'ka asgjë më qesharake se kjo.
Shoi

Disa njerëz mbajnë votër të madhe në shpirtin e tyre, por kurrë nuk vjen kush për t'u ngrohur në të.
Van Gogu

Unë jam së pari njeri e mandej franceze.
Monteskie

Eva dhe Adami kanë qënë origjinalë, kurse ne jemi vetëm kopje.
Zhukovski

Njeriu sa më pak ëndërron aq më pak beson.
Menkeni

Njeriu që është shumë i mirë për botën, shpesh nuk është i mirë për familjen e vet.
Mani

Lumin do ta njohësh në qoftë se noton, njeriun në qoftë se bisedon.
Eilke

Njeriu bëhet i mençur më shumë prej marrëzive të të tjerëve,sesa prej dijes së vet.
Dode

Njeriu mund të bëjë gjithçka, vetëm në qoftë se do.
Gorki

Asnjë njeri nuk mund ta kuptojë atë që nuk e ka përjetuar.
Hese

Unë ende nuk kam takuar njeri prej të cilit nuk mund të mësoj diçka.
Mirabo

Njeriu mund të ndalet duke u ngjitur, por jo kur bie.
Bonoparti

Njerëzit më të shkolluar nuk janë edhe më të mençurit.
Çoseri

Janë njësoj të parrezikshëm, njerëzit e mençur dhe budallenjtë. Të rrezikshëm janë vetëm gjysmë të marrët dhe gjysmë të mençurit.
Gëte

Duhet kërkuar e mira te çdo njeri.
Sblesingeri

Njeriu është krijesë që, në esencë, është i pakënaqur me të tjerët.
Çehovi

Njerëzit duhen kur nuk njihen.
Fransi

Parajsa nuk është lart, ajo është në zemrën e njeriut.
Dali

Më shumë e dua njeriun e paarsimuar por të çiltër, se sa të arsimuar por të poshtër.
Petrarka

Askush nuk mund të të bëhet më i huaj se njeriu që ke dashur dikur.
Remarku

Roli i vërtetë i njeriut është të jetojë, e jo të ekzistojë.
Londoni

Njeriu që nuk ka vuajtur, nuk di të falë.
Tomazeu

Sa më shumë i njoh njerëzit, aq më tepër i dua kafshët.
De Goli

O, vite të lumtura. Kush nuk do edhe një herë të bëhet fëmijë!
Bajroni

Fëmija është i vetmi që përjeton botën në mënyrë të vërtetë, të gjitha të tjerat janë artificiale.
Belou

Çupëza pa kukulla është si gruaja pa fëmijë.
Hygo

Meqenëse i durojmë gabimet e miqve tanë, pse të mos i durojmë pra edhe gabimet e fëmijëve tanë.
Plutarku

A e dini cila është mënyra më e sigurt për të çuar fëmijën tuaj në fatkeqësi? Lejojeni të bëjë gjithnjë ç'dëshiron.
Ruso

Shoku më i pavlefshëm është ai, i cili, për një fjalë që ka dëgjuar për shokun e tij, nuk e do më atë.
S.Frashëri

Miku është pasuria më e madhe në jetë.
Latine

Ha me miq, por mos lidh punë me ta.
Armene

Më të çmuar janë ata miq, që nuk i njohim mirë.
Arcibe

Nuk e ke mik atë që të lavdëron, por atë që të kritikon.
Sllovene

Nevoja zbulon a ke miq apo vetëm emrat e tyre.
Publie Sir

Miqësia ndërpritet kur futet borxhi.
Labishi

Kujdesi është rruga më e mirë për miqësinë.
Spenseri

Në qoftë se je rob, nuk mund të jesh mik. Në qoftë se je tiran, nuk mund të kesh miq.
Niçe

Edhe miqve duhet t'u themi të vërtetën në sy.
Can****

Fati na jep prindërit, kurse miqtë i zgjedhim vetë.
Moriaku

Miqtë janë si shalqini: për të gjetur një të mirë, duhen provuar disa.
Merime

Çdokush mund t'ju tregojë sa dhen e dhi ka, por jo sa miq.
Sokrati

Njeriu duhet çmuar si përkah numri i armiqve që ka, ashtu edhe përkah numri i miqve.
Rishele

Më thuaj kë ke mik, se ai më tregon kush je ti.
Averçenko

Më mirë pa miq, se sa me miq të këqinj.
S.Drini

Kemi më pak miq se mendojmë, kurse më shumë sesa dimë.
Stali

Dashuria e vërtetë është e rrallë, miqësia e vërtetë është edhe më e rrallë.
Lct Rosh*****o

Fati formon miqësi, ndërsa fatkeqësia e provon
Seneka

Eshtë rrezik i madh t'i njohësh mirë miqtë e tu.
Uctjldi

Pa shokë dhe me shokë, njerëzit kurrë nuk janë të kënaqur.
Xhefersoni

Ai që është i sinqertë në shoqëri, nuk angazhohet të bëj miq, por të bëhet mik.
K.Simoni

Më me dëshirë do të bëhesha gjykatës në ndonjë shqyrtim mes dy armiqve të mi, se sa mes dy miqve.
Biasi

Armiku i armikut tim nuk është miku im.
Kaneti

Miku i rremë është si hija, që na ndjek vetëm derisa ndrit dielli.
Dosi

Njeriu kurrë nuk mund t'i bëhet mik ndonjë femre, nëse mund t'i bëhet dashnor.
Balzaku

Ai që imponohet në jetë shumë i afërt, nuk është gjithmonë i denjë të na bëhet mik.
Plutarku

Mik është ai që na duron me të gjitha të metat.
Latine

Plaga që shkaktohet nga miku, asnjëherë nuk shërohet.
Kineze

Ish miku është më i rrezikshëm se armiku.
Ruse

Nga alkooli mund të dehemi në fillim, nga miqtë në fund.
Zoshçenko

Mik është ai njeri që ka armiq të njëjtë si ju.
Linkolni

Vetëm dora e mikut e nxjerr therrën nga zemra.
Zafari

Mikun veçan kritikoje, por në shoqëri lavdëroje.
Latine

Shpesh varrosen miqësitë, e jo miqtë.
Mirabo

Në fatkeqësinë e miqve tanë gjejmë diçka që na gëzon.
Ruso

Miqtë tuaj nuk dinë shumë gjëra, mirëpo dinë ç'të bëjnë po të jenë në vendin tuaj.
De Sika

Kush kërkon miq pa teke, mbetet pa miq.
Xh.Elioti

Në qoftë se ia thua ndonjë fshehtësi mikut tënd, mendo se edhe ai e ka mikun e vet.
Nesini

Në qoftë se dëshiron ta ruash fshehtësinë prej armiqve, ruaje prej miqve.
Lilienkroni

Shumica e njerëzve kënaqen me inferioritetin e miqve të mirë.
Klemanso

Mua nuk më duhet miku, që pajtohet me gjithçka dhe çdo gjë e miraton me kokë, sepse këtë edhe hija ime mund ta bëjë shumë më mirë.
Plutarku

Që të ekzistojë miqësia duhet t'i besojmë njeri-tjetrit, e që të bsojmë duhet të jemi miq.
Tolstoi

Nuk ka njeri më të rrezikshëm, se sa miku budalla.
La Fonteni

Në qoftë se para çdo shërbimi miqësor menjëherë mendon falenderimin, atëhere nuk ke dhuruar, por ke shitur.
Dostojevski

Platon je miku im apo jo? Dhe prapë më vlerëson.
Guareski

Hallet ua tregojmë vetëm miqve të mirë.
Madagaskarase

Miqësia nuk ka zëvendësim.
Sbileri

Miku duhet t'i durojë dobësitë e mikut.
Shekspiri

Miqësia duhet të jetë e pavdekshme, armiqësia e vdekshme.
Livie

Miku i të gjithëve nuk është miku i askujt.
Shopenhaueri

Eshtë keq të hetosh se nuk ke miq, atëhere kur ata vërtetë të duhen.
Plutarku

Mos ua thuaj miqve të tu atë që armiqtë e tu nuk duhet ta dinë.
Shou

Sa më shumë i duam miqtë tanë, aq më pak i miklojmë.
Molieri

Frenoni orekset tuja, o miqtë e mi, sepse edhe kështu do ta pushoni natyrën e njeriut.
Dikensi

Plaga që të krijon miku kurrë nuk shërohet.
Kineze

Kemi tri kategori të miqve: ata që janë indiferentë, ata që janë të pakëndshëm dhe ata që urrejmë.
Shamfori

Forca e njeriut tregohet në fatkeqësi, besnikëria e mikut në fortunë.
Kerneri

Sa je i lumtur ke shum miq, por kur vinë kohërat e këqija mbetesh vetëm.
Ovidi

Kam pasur miq- më vdiqën, takova të rinj- më falni.
Kafka

Nëna është drita e shtëpisë.
Shqipe

Nëna, qoftë edhe e keqe, është gjithmonë nënë.
Bethoveni

Vetëm diçka është më e bukur dhe më e mirë se femra në botë, kjo është nëna.
Shefeti

Dora që përkund djepin është ajo që rrotullon fatin e njerëzisë, sepse ajo dhe vetëm ajo e drejton jetën kah horizontet e ndritura ose të errta.
H.Stërmilli

Mashkulli ka të sigurt vetëm një dashuri- dashurinë e nënës.
Berne

Fati i ardhshëm i fëmijës çdoherë është vepër e nënës.
Bonaparti

Nëna te fëmija, zakonisht, puth më shumë veten se fëmijën.
Niçe

Pa diell nuk ka lule, pa dashuri nuk ka fat, pa grua nuk ka dashuri, pa nënë nuk ka poetë, as heroj.
Gorki

Nëna e mirë nuk pyet a dëshiron, por jep.
Angleze

Nëna e të vrarit fle, por nëna e dorasit nuk ka gjumë të qetë.
Arabe

Nëna në sytë e fëmijës nuk është grua, por pishë e ndezur fanar.
Tarketi

E tërë ajo që është e bukur te njeriu është krijuar prej rrezeve të diellit dhe prej qumështit të nënës, dhe kjo na mbush me dashuri, për jetë.
Gorki

Dashurinë në tokë e krijoi nëna.
Petrctrka

Njeriu i keq është fatkeqësi e vendit të vet.
Shqipe

Lum ai që nuk harron epigramin: "Njeri, njih veten".
A.Moisiu

Eshtë vështirë të jesh njeri.
H.Sulejmani

Njeriu nuk ha për të rrojtur, por jeton për të ngrënë.
N.Bulka

Ashtu siç është arti i vërtetë gjithmonë i ri, ashtu mbetet i ri edhe njeriu që bart kurdoherë mendime të reja.
Spasse

Njerëzit s'shtrojnë pyetje kur s'janë të nxitur prej dhembjes apo dashurisë.
R.Qosja

Shpeshherë njerëzit e këqij janë si qentë e dobët: po ike të sulen më keq, po i sulmove, ia krisin vrapit.
J.Xoxa

Njeriu është i mrekullueshëm sa është fëmijë.
H.Sulejmani

Çdo njeri është i dhënë pas një diçkaje dhe sa më e rëndësishme të jetë ajo "diçka" sa më e madhe, aq më e çmuar është jeta e njeriut.
R.Qosja

Askush s'mund të lavdërohet se do të mund të jetonte edhe pa njerëz.
Prydoni

Bëhuni si ora e saktë, por mos u bëni si ora që çdokush t'ju kurdisë.
Pitagora

Njeriu është vetëm fëmijë më i rritur.
Drajdeni

Në zemrën e çdo njeriu fshihet luani.
Turke

Çdo gjë do përkushtuar njeriut. Vetëm jo njerëz të tjerë.
Leci

Njeriu në jetë është shpesh bagazh, të cilin e përdorin të tjerët.
Shibëli

Më mirë është të njohësh njerëzimin në përgjithësi, se sa njeriun në veçanti.
La Rosh*****o

Njeriu, në të njëjtën kohë, është turpi dhe nderi i natyrës.
Pafi

Absurde është t'i klasifikosh njerëzit në të mirë dhe të këqij. Ata janë ose intersantë ose monotonë.
Uajldi

Hidhërohem për ty, e jo kundër teje, njeri.
Jozhefi

Në qoftë se njerëzve u mirrni iluzionet, atëhere çfarë kënaqësi u mbeten?
Volteri

Njeriu është i tillë, si është shoqëria në të cilën vepron.
Euripidi

Njerëzit e ligj japin këshillat më të mira.
A.Kristi

Në botë ekzistojnë dy lioj njerëzish: inteligjentë të pafe dhe fetarë pa inteligjencë.
Aragoni

Njerëzit janë si bimët: nuk rriten mirë nëse nuk u kushtohet kujdesi i duhur.
Monteskie

Ekzistojnë shpirtëra të fëlliqur, të brumosur nga llumi i bërllogut, të dashuruar pas fitimit e interesit, po ashtu siç ekzistojnë edhe shpirtëra të bukur, të dashuruar pas lavdisë e virtytit.
La Bryeri

Një njeri nuk është asgjë më shumë se tjetri, nëse nuk bën diçka më shumë se ai.
Servantesi

Njeriu i përzermët është si një pemë e hijshme që bën hije të ushqen e të ngroh.
Rumune

Vlera e njeriut është kuantiteti i energjisë morale, intelektuale dhe fizike që gjenden në krahërorin e tij.
Ruizi

Njerëzit dinakë urrejnë shkencën e adhurojnë primitivizmin, kurse të mençurit këtë e shfrytëzojnë.
Bekoni

Kurrë mos i beso njeriut që flet mirë për secilin.
Xh.Kolinsi

Të jesh njeri, disi rol i vogël.
Kornadi

Preokupimi më fisnik i njeriut është njeriu.
Lesingu

Njerëzit, të gjithë janë vëllezër.
Feneloni

Njeriu është stoli në botë.
Gorki

Njeriu që nuk mendon e planifikon përpara, do t'i dalin telashe posa të kalojë prakun e derës së vet.
Konfuçi

Nuk ka send i cili nuk e ka vendin e vet dhe nuk ka njeri i cili nuk e ka çastin e vet.
Talmudi

Një mori njerëzizh e konsiderojnë veten të sëmurë edhe pse nuk janë, e një mori tjetër e konsiderojnë veten të shëndoshë edhe pse nuk janë.
Lihtenbergu

Çdo njeri është i rendësishëm pasi vdes.
Hobsi

Njeriu mbizotëroi natyrën para se të mësonte të mbizotërojë vetveten.
Shvajceri

Njeriu që përpiqet të arrijë idealin e vet, i ngjan udhëtarit, i cili në mbrëmje hip në kodër, kur nuk është më afër yjeve, por i sheh më bukur ata.
Taneri

Në çaste të vështira lindin njerëz të mëdhenj.
Hygo

Perënditë caktuan që, para suksesit, njeriu të djersitet.
Hesiodi
Odin
Odin

513


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Shprehjet më filozofike të te gjitha kohërave

Mesazh  Fikrro prej 28.06.10 0:07

Çdo mendje e ndritur e kohërave ka lënë trashëgiminë personale. Për disa janë veprat, për disa të tjerë aseti më i madh janë thëniet në letër. Shumë prej tyre janë sfiduese, frymëzuese dhe interesante, optimiste, por vetëm të vërtetat, ato që i rezistojnë brezave janë më të vlefshmet. Cilat janë batutat për të qeshur të kryeministrit britanik, Churchill? Cilat prej thënieve të Platonit vlejnë edhe në ditët e sotme? A vlejnë leksionet e Bonapartit për miqtë dhe armiqtë edhe në luftërat e ditëve të sotme? Lexoni 100 thëniet më argëtuese dhe gazmore që politikanë, shkrimtarë, filozofë dhe aktorë kanë thënë.


Albert Ajnshtajn

¨E vetmja gjë që bie ndesh me diturinë time është arsimimi.
¨Për sa i përket përputhjes së ligjeve të matematikës me realitetin, ato nuk janë të sigurta; për sa i përket sigurisë së tyre, ato nuk përputhen me realitetin.
¨Logjika praktike është mbledhja e paragjykimeve të përfituara në moshën 18-vjeçare.
¨Çlirimi i energjisë atomike nuk ka krijuar një problem të ri. Ka bërë më urgjente nevojën për të zgjidhur një ekzistues.
¨Nëse jeni në botë të përshkruani të vërtetën, lërjani elegancën rrobaqepësit.
¨Nuk e di se me cilat armë do të bëhet Lufta III Botërore, por Lufta IV Botërore do të luftohet me shkopinj dhe gurë.
¨Marrëzia: të bësh të njëjtën gjë përsëri dhe përsëri dhe të presësh rezultate të ndryshme.
¨Sekreti i krijimtarisë është të dish të fshehësh burimet.
¨Vendose dorën mbi furrë për një minutë dhe të duket si një orë. Ulu pranë një vajze të bukur për një orë dhe të duket si një minutë. Ky është relativitet.
¨Nëse faktet nuk përputhen me teorinë, ndrysho faktet.
¨Kushdo që s’ka bërë asnjë gabim nuk ka provuar asgjë të re.

Fredrick Nietzsche

¨Ah, gratë. Ato i bëjnë lartësitë më të larta dhe ultësirat më të sheshta.
¨Mashkulli i vërtetë do dy gjëra: rrezikun dhe lojën. Për këtë arsye ai do gruan, si lojën më të rrezikshme.
¨Mënyra më e mirë për të korruptuar një të ri është ta udhëzosh të ketë mendim më të lartë për ata që mendojë si ai se sa ata që mendojnë ndryshe.
¨Çfarë është djallëzi. Çfarëdo që del nga dobësia.
¨Shumë janë kokëfortë në kërkim të rrugës që kanë zgjedhur, pak në kërkim të qëllimit.
¨Arma më e mirë kundër një armiku është një tjetër armik.
¨Avantazhi i një kujtese të keqe është se mund të shijosh disa herë të njëjtën të mirë si për herën e parë.
¨Nuk vritet me zemëratë, por me qeshje.

Mark Twain

¨Kujdes kur të lexoni libra shëndeti. Mund të vdisni për një gabim shtypi.
¨Unë nuk mora pjesë në funeral, por dërgova një letër të këndshme kur thuhej se e miratova.
¨Nuk e kam lejuar asnjëherë shkollimin të ndërhyjë me arsimimin.
¨Njeriu që nuk lexon libra të mirë nuk ka asnjë avantazh ndaj atij që s’mund t’i lexojë.
¨“Përse rrini heshtur me pamjen e një zarfi pa adresë sipër?”
¨Problemi me këtë botë nuk është se njerëzit dinë shumë pak, por se dini kaq shumë gjëra që s’qëndrojnë.
¨Është shumë e lehtë ta lësh duhanin. Unë e kam bërë me qindra herë.
¨Blini tokë. Askush s’e prodhon më.
¨Nga të gjitha gjërat që kam humbur, më ka marrë malli më shumë për mendjen.
¨Vera gjermane dallohet nga uthulla nga etiketa.
¨Mos u sillni rrotull duke thënë se bota ju detyron jetesën. Bota nuk ju detyron asgjë. Ishte këtu para jush.
¨Gjithmonë falini armiqtë, asgjë s’i mërzit më shumë.
¨Mund t’i rezistoj gjithçkaje, përveç tundimit.

Voltaire

¨Asnjë flokë bore në një ortek nuk ndjen se ka përgjegjësi.
¨Triumfi i vërtetë i arsyes është se ne aftëson të vazhdojmë rrugën me ata që nuk e kanë.
¨Ka njerëz që nuk mendojnë më thellë se një fakt.
¨Gjithkush që ka pushtetin të të bëjë të besosh absurditete ka pushtetin të të bëjë të marrësh përsipër padrejtësi.
¨Çdo gjë shumë koti për t’u thënë këndohet.
¨Me anë të vlerësimit, e bëjmë përsosmërinë e të tjerëve pronën tonë.
¨Qeveritë duhet të kenë edhe barinj edhe kasapë.
¨Kur bëhet fjalë për paratë, të gjithë kanë të njëjtën fe.
¨Paragjykimet janë ato që budallenjtë përdorin për arsye.
¨Nëse Perëndia nuk do të ekzistonte, do të ishte e nevojshme ta shpiknim.
¨Çdo njeri është fajtor për të gjitha të mirat që s’ka bërë.

Napoleon Bonaparti

¨Duhet të qeshim me njeriun që të mos qajmë për të.
¨S’duhet të luftoni shumë shpesh me një armik, përndryshe do t’jua mësojë të gjitha marifetet e luftës.
¨Kurrë mos e ndalni armikun kur po bën një gabim.
¨Aftësia nuk ka shumë vlerë pa mundësinë.
¨Historia është versioni i ngjarjeve të kaluara për të cilat njerëzit kanë vendosur të bien dakord.
¨Në politikë, absurditeti nuk është handikap.
¨Njerëzit e famshëm e humbasin dinjitetin kur i sheh nga afër.
¨Kushtetuta duhet të jetë e shkurtër dhe e paqartë.
¨Një lider është një tregtar me shpresë.
¨Një njeri do të luftojë më shumë për interesat se sa për të drejtat.
¨Throni është vetëm një stol i mbuluar nga kadifja.

Winston Churchill

¨Është thënë se demokracia është forma më e keqe e qeverisjes, përveç gjithë të tjerave që janë provuar.
¨Një komb që i vë taksë vetes për prosperitetin është si një njeri brenda në kovë, që përpiqet ta ngrejë veten nga doreza.
¨Një paqësor është dikush që ushqen një krokodil, me shpresën se do të jetë i fundit që do të hahet
¨Gënjeshtra ka bërë gjysmën e rrugës rreth e qark botës, kur e vërteta sapo është nisur.
¨Keni armiq? Mirë. Kjo do të thotë se keni luftuar për dikë dikur në jetën tuaj.
¨Argumenti më i mirë kundër demokracisë është një pesë-minutësh muhabet me një votues të zakonshëm.
¨Të përmirësosh do të thotë të ndryshosh; të jesh i përsosur do të thotë të ndryshosh shpesh.
¨Politika është aftësia për të parashikuar atë që do të ndodhë nesër, javën tjetër, muajin tjetër dhe vitin tjetër. Dhe të kesh aftësinë që më pas të shpjegosh pse nuk ndodhi.
¨Ngrënia e fjalëve kurrë nuk më ka shkaktuar mostretje.
¨Më pëlqejnë shumë derrat. Qentë na shohin me sy ngritur. Macet na shohin me sytë poshtë. Derrat na konsiderojnë si të barabartë.
¨Kam marrë më shumë nga alkooli, nga sa ka marrë alkooli nga unë.
¨Në luftë mund të vritesh vetëm një herë, por në politikë shumë herë.

George Carlin

¨“Pa koment” është një koment.
¨Nëse një person buzëqesh gjatë gjithë kohës, me siguri po shet diçka që s’punon.
¨Arsyeja pse e quajnë “Ëndrra amerikane” është se duhet të jesh në gjumë ta besosh.
¨Si ka mundësi që nuk e kuptojmë asnjëherë kur fillon dashuria, por gjithmonë e dimë kur mbaron
¨Ah, ata francezët. Kanë një fjalë të ndryshme për gjithçka!
¨Azia: Katër shkronja të vogla, tre miliardë njerëz të vegjël.
¨Unë nuk i dalloj ngjyrat. Njerëzit më thonë se jam i bardhë dhe unë u besoj, sepse policët më thërrasin “zotëri”.
¨Gjithkush do të kishte besim tek vetja me një kokë plot me flokë. Por një qeros plot besim – ky është diamanti i dorës së parë.
¨Nëse një grua ju thotë se është njëzet dhe duket gjashtëmbëdhjetë vjeç, është dymbëdhjetë. Nëse ju thotë se është njëzet e gjashtë dhe duket si njëzet e gjashtë, është afër të dyzetave.
¨E gjithë bota çmendet kur reperi më i mirë është i bardhë, lojtari më i mirë i golfit është i zi, më i gjati në “NBA” është kinez, zviceranët fitojnë Kupën e Botës, Franca akuzon SHBA-në për arrogancë dhe Gjermania s’do të shkojë në luftë.

Benjamin Franklin

¨Nëse do të kuptosh të metat e një vajze, lavdëroje tek shoqet.
¨Birra është prova se Perëndia na do dhe dëshiron që të jemi të lumtur.
¨Ka vetëm tre miq besnikë, një grua e vjetër, një qen i vjetër dhe para në dorë.
¨Eksperienca është një mësuese e dashur dhe vetëm budallenjtë mësojnë nga gjëra të tjera.
¨Të zgjuarit nuk kanë nevojë për këshillat. Vetëm budallenjtë nuk duan t’i marrin.
¨Tragjedia e jetës është se plakemi shpejt dhe bëhemi të urtë shumë vonë.
¨Miqtë, ashtu si peshku, fillojnë t’u vijë erë pas tri ditëve.
¨Bëjini sytë katër para martese, dhe mbajini gjysmë mbyllur pas martese.

George Bernard Shaw

¨Nuk luajmë më sepse plakemi. Plakemi sepse nuk luajmë më.
¨Gazetat duket se e kanë të pamundur të diskriminojnë mes një aksidenti me biçikletë dhe kolapsit të një qytetërimi.
¨Kërcimi: Shprehja vertikale e një dëshire horizontale të legalizuar nga muzika.
¨Sikur të gjithë ekonomistët në botë të ishin vënë njëri pas tjetrit, nuk do të arrinin asnjë konkluzion.
¨Rregulli i artë është se nuk ekzistojnë rregullat e arta.
¨Një jetë e kaluar me gabime jo vetëm që është më e ndershme, por më e vlefshme se një jetë e kaluar duke mos bërë asgjë.
¨Koha është një mësues i mirë, por i vret të gjithë nxënësit e saj.
¨Rinia është e mrekullueshme. Sa krim që shpenzohet më kot tek fëmijët.
¨Martirizimi është e vetmja mënyrë si një njeri mund të bëhet i famshëm pa aftësi.
¨Nëse s’e hiqni qafe një skelet të familjes, mund ta bëni të kërcejë.

Platoni

¨Ky qytet është ai që është sepse qytetarët tanë janë ata që janë.
¨Kurajoja është të dish se çfarë mos të kesh frikë.
¨Vlera e një burri është ajo që bën me pushtetin.
¨Vëmendja ndaj shëndetit është pengesa më e madhe në jetë.
¨Një prej dënimeve për refuzimin e pjesëmarrjes në politikë është se përfundon e qeverisesh nga inferiorët.
¨Mund të zbulosh më shumë për atë person në një orë lojë se në një vit bisedash.
Fikrro
Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty laureta

Mesazh  laureta prej 28.06.10 20:51

Me pelqyen thenjet vertet te vlefshme per tu thene dhe lexuar.
Nese sot ke lexuar nje liber neser lexo nje roman, ne menyr qe pasneser te kuptosh rendesin e diturise.
Nje dite eshte eshte nje sekond i kohes, e tere jeta eshte nje dite e vetme.
Mendo sot ate qe ke per te bere neser.
Jeta eshte nje enderr, qe smund ta enderrosh dy here.
Jetoje çdo dite sikur te ishte dita e fundit e jetes!
laureta
laureta

Asgje nuk eshte me madheshtore se mendja asgje nuk eshte me e pasur se mendja por asgje nuk eshte me idiote se mendja ajo mund te ndertoje madheshtoren por ajo mund te shkatrroje vet veten!!?

29


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Re: Aforizma - Thënie filozofike

Mesazh  babushi prej 29.06.10 17:02

Ndryshimi midis Demokracise dhe Dikatures eshte se ne Demokraci me pare votohet dhe pastaj merren urdhra; ne Diktature nuk eshte nevoja te harxhosh kohen per te shkuar te votosh.


Charles Bukowski
babushi
babushi

2


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Re: Aforizma - Thënie filozofike

Mesazh  babushi prej 29.06.10 17:07

Ti pret te gjesh poezi ne nje reviste me poezi? Gjerat nuk jan kaq te thjeshta.

Charles Bukowski
babushi
babushi

2


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty AFORZMA NGA BUDA

Mesazh  Xhemajl prej 25.12.10 14:46

* Mos iu drejto me ton të ashpër ndokujt. Atyre që do ju drejtohesh kështu mund të të përgjigjen në të njëjten mënyrë: plagët janë të dhimbshme ; njëra pas tjetrës do bien mbi ty.

* Duke mbrojtur veten ke mbrojtur tjerët; duke mbrojtur tjerët ke mbrojtur veten .

* Fjalët kanë fuqinë e të shkatrruarit dhe të krijimit; kur fjalët janë të sinqerta dhe të këndëshme mund të ndryshojnë botën.

* Asgjë e gjallë s’duhet vrarë, as insekti apo kafsha më e vogël, sepse çdo jetë është e shenjtë.

* Jemi ajo që mendojmë.

* Sa më pak të keni , aq më pak duhet të shqetësoheni.

* Aroma e luleve nuk shkon kundër erës, as i Jaseminit , aroma e të mirëve shkon kundër erës : një njeri i drejtë njihet anë e mbanë.

* Është e nevojshme që njeriu t’i afrohet gjithmonë e më shumë të mirës e të përpiqet të ruajë mendjen e tij nga ligësitë . Mendja e atij që bën vepra të mira me gjysmë zemre, në fakt , merr kënaqësi në të keqe.

* Dhuna është frut i dëshirës.

* Njëqind vite të jetës së një njeriu që nuk merr në konsideratë Ligjin Suprem , është e krahasueshëm vetëm me 1 ditë të jetës së atij që e respekton.

* Është e preferueshme të mos bëhet një vepër e bërë keq , sepse më pas do pendohemi. Atë që bëjmë , më mirë ta bëjmë të rrëgullt (mirë) , për të mos u penduar.

* Urrejtja nuk ndalet nga urrejtja , në asnjë kohë ; urrejtja pushon nga dashuria : ky është ligji i përjetshëm.

* Kujdesi shpie në përjetshmëri , moskujdesi në vdekje ; të kujdesshmit nuk vdesin kurrë , të pakujdesshmit janë si të vdekur.

* Nëse doni të arrini ndriçimin, nuk duhet të studioni mësime të panumërta. Thellohuni vetëm të njëra . Cila ? Te dhembshuria e madhe . Kushdo që ka shumë dhembshuri, ka të gjitha cilësitë e Budës në pëllëmbën e dorës.

* Më mirë të jesh endacak e të udhëtosh vetëm , sesa të mykesh në shoqërinë e budallenjve.

* Lëviz nëpër botë duke festuar , kërcyer , kënduar , si një bletë ; shko nga lulja në lule , vetëm duke provuar të gjitha eksperiencat , piqesh.

* Vdekja do jetë shumë e bukur nëse di të komunikosh me të. Është një
shpërbërje , bie prapë në burimin e qënies për tu çlodhur e për tu rinovuar . Do të thotë , të zhdukesh në burimin e ekzistencës dhe të bashkohesh me Zotin – dhe mund të rilindësh prapë , deri sa të bëhesh i Zgjuar.

* Për të parë atë që pak njerëz kanë parë duhet të shkoni aty ku pak kanë qënë.

* Përgojuesi është i ngjashëm me atë që hedh pluhur kundër dikujt tjetër kur era është në drejtim të tij;kështu pluhuri s’bën gjë tjetër veçse i kthehet atij që e hodhi. I virtytshmi nuk mund të plagoset dhe dhimbja që tjerët duan t’i shkaktojnë , bie
mbi vetë ato .

* Mos i beso asgjëje , s’ka rëndësi ku e ke dëgjuar ose kush e ka thënë , edhe sikur ta kem thënë unë , vetëm nëse është e pranueshme dhe e kuptueshme për arsyen tënde.

* Kush nuk ka plagë në dorë mundet të prekë helmin me atë dorë : helmi nuk penetron aty ku nuk ka plagë ; dhe nuk është mëkat (vepra) për ata që nuk e ka mëkat.

* Mos i besoni shkrimeve të vjetra , mos besoni asgjë vetëm se populli juaj i beson, ose sepse ju kanë detyruar t’i besoni që nga fëmijëria . Ndaj çdo gjëje veproni me arsye ; pasi ta keni analizuar , nëse mendoni se është mirë për të gjithë , atëherë besojeni , jetojeni , dhe ndihmoni fqinjin tuaj ta përjetojë edhe ai vetë.

* Është më e rëndësishme të parandalosh që një kafshë të vuajë , sesa të rrish ulur e të meditosh për të kqijat e Universit duke u lutur në shoqërinë e priftërinjve.

* Njeriu duhet të shpëtojë veten me përpjekjet e veta , asnjë nuk mund të bëjë për të , atë që ai duhet të bëjë për vete.

* Vdekja nuk duhet të kihet frikë nga të mënçurit.

* Vetëm virtyti garanton një Karma të mirë dhe virtyti më i lartë është dhembshuria.

* Në të vërtetë kurrë , këtu poshtë (Bota materiale) , nuk mund të shuhen urrejtjet me urrejtje.

* Me të njëjtën thjeshtësi që era çrrënjos një pemë të brishtë , tundimet tërheqin atë që është në kërkim të kënaqësive , që është i pangopur (lakmitar) , dembel dhe i dobët. Por , si era që nuk mund të lëkundë një mal , asnjë tundim nuk lëkund të urtin , energjikun , të besueshmin që jeton thjeshtë.

* Në këtë botë të gjithë do vdesim . Kujto , si mund të mbash armiqësi?

* Në këtë botë urrejtja nuk mund t’i japi fund urrejtjes . Vetëm dashuria është e aftë ta shuajë atë . Ky është Ligji i Përjetshëm.

* Jemi ajo që mendojmë . Ajo që jemi është produkt i mendjes sonë . Çdo fjalë ose vepër që lind nga ndonjë mendim i turbullt , ndiqet nga vuajtje , ashtu si rrota e karrocës që ndjek këmbët e demit.

* Mos mbivlerëso atë që ke marrë dhe mos lakmo tjetër : Ai që lakmon tjetër nuk do arrijë paqen e mendjes.

* Kjo udhë Ariane me 8 rrugë, dmth : vizion i drejtë , qëllim i drejtë , fjalë e drejtë , veprim i drejtë , jetë e drejtë , përpjekje e drejtë , vëmëndje e drejtë, meditim i drejtë.

* Katër të vërtetat fisnike : të lindësh , të jetosh , të vdesësh , të ringjallesh.

* Për të arritur gjetjen e thelbit tonë të vërtetë , duhet që më parë të jetojmë të tështatë mëkatet . 36-Udhëtari , nëse nuk takon një shoqërues më të mirë ose të ngjashëm me veten , azhdon i bindur vetëm : nuk bëhet shoqëri me budallain .

* Ashtu si një shkëmb masiv nuk tundet nga era , ashtu edhe të mënçurit nuk lëkunden mes fajsimeve dhe lavdrimeve.

* Uji kanalizon burimet , harkëtarët lakojnë shigjetat , marangozët përkulin drurin , të mënçurit vetëbinden.

* Nuk kërkoj kompensim rilindjen në Qiell , por kërkoj të mirën e njerëzve , kërkoj të ridrejtoj ata që kanë humbur dritën e tyre , ata që jetojnë në errësirë dhe të zhduk nga bota të gjitha dhimbjet e vuajtjet.

* Ai që vesh rrobën e verdhë pa u pastruar , pa fituar dominimin e vetes e pa kërkuar të vërtetën , është i padenjë për ta veshur atë.

* Mposht njëmijë herë , njëmijë burra në betejë : vetëm ai që mund veten është luftëtari më i madh.

* Asgjë nuk është konstante, përveç ndryshimit.

* Nuk ka zjarr të barabartë me pasionin, ose peshkaqen me urrejtjen , as kurth me çmendurinë , ose përrua me lakminë .

* Çdo gjë vjen nga asgjëja dhe nga ky burim i përbashkët rrjedh detyra e vllazërisë dhe i mëshirës ndaj të gjitha krijesave.
Xhemajl
Xhemajl

187


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Thënie me vlerë

Mesazh  Elizza prej 25.01.11 17:00

Thënie me vlerë

Thëniet në vazhdim janë të Omerit - halifi i dytë i Profetit Muhamed.

"Ai që nuk e njeh të keqen, bie në kurthin e saj."

"Personi më i zgjuar është ai që di të vlerësojë veprat e njerëzve."

"Nivelin e inteligjencës së një personi arrij ta kuptoj nëpërmjet pyetjeve që bën."

"Në qoftë se nuk jetoni ashtu siç besoni, atëherë do të filloni të besoni ashtu siç jetoni."

"Në qoftë se dëshironi t'i përmirësoni njerëzit, duhet fillimisht ta përmirësoni gjendjen tuaj."

"E bukura e një mirësie qëndron në të shpejtuarit e realizimit të saj."

"Dëshmitari më i fshehur i një pune të keqe është ndërgjegjëja."

"Ai që mban të fshehur sekretin, ia ka arritur të dominojë vetveten."

"Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi."

"Mos shikoni tek tjetri namazin që falë as agjërimin që mban. Shihni nëse kur flet thotë të vërtetën apo jo, Kur atij i besohet diçka e kryen apo jo, a kujdeset gjatë jetës së tij të përditshme për hallallin e haramin. Këto shihni"

"Pasqyra e njeriut është vepra e jo fjala. Niveli i dukshëm mendor i njeriut është vepra e tij."

"Unë e dua më shumë atë që m'i tregon të metat e mia"

"Sa jam pa ju parë me sy, më i miri prej jush është ai që ka emrin më të bukur. Nëse ju kam parë, atëherë më i miri prej jush është ai që ka moral të bukur. Kur ju vë në provë, më i miri është ai që thotë të vërtetën."

"Ai që flet shumë gabohet. Atij që gabon shumë, i zvogëlohet ndjenja e turpit. Atij që i zvoglohet ndjenja e turpit, i humbet kujdesi dhe frika ndaj gjërave të dyshimta që shpien në mëkat dhe haram. Atij që i humbet kujdesi dhe frika ndaj gjërave të dyshimta, i vdes zemra."

"Shëtita dhe i pashë të gjithë miqtë; nuk arrita të shoh mik më të mirë se ruajtjen e gjuhës.
I pashë të gjitha rrobat; nuk munda të shoh rrobë më të mirë se nderi dhe ruajtja e vetes (të paturit kujdes)
I pashë të gjitha pasuritë; nuk arrita të shoh pasuri më të mirë se aftësinë për të qenë i kënaqur me atë zotëron.
I pashë të gjitha mirësitë; vërejta se nuk ka mirësi më të madhe se këshilla.
I provova të gjitha ushqimet dhe vërejta që nuk kishte asgjë më të shijshme se durimi."

"Të ndërtuarit e miqësive të shëndosha me njerëzit, është gjysma e mendjes (inteligjencës). Të bërit pyetje me vend është gjysma e diturisë; të qenit i matur është gjysma e jetës."

"Dhjetë gjëra nuk përmirsohen pa dhjetë tjera: Mendja pa ndershmërinë, virtyti pa diturinë, shpëtimi pa frikën, mbreti pa drejtësinë, fisnikëria dhe nderi pa edukatën, lumturia pa sigurinë, pasuria pa bujarinë, varfëria pa mjaftueshmërinë, lartësimi pa modestinë dhe lufta pa suksesin."


Lutja që e bënte shpesh ishte:
"O Zoti im! Mos më zë mua në befasi, mos më lër në indiferencë dhe mos më bëj nga të pavetëdijshmit."
Elizza
Elizza

195


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Re: Aforizma - Thënie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 25.01.11 17:27

Urtësi sufiste

Lutu për atë që e dëshiron,por provo të marrësh vetëm atë për të cili vëretë ke nevojë.

Gomari i ngarkuar me libra të shenjtë,megjithatë mbete vetëm gomarë.

Për çdo mëkat ekziston falja,përveç për humbjen e kohës sate në jetë.

Sikur fjala"Zot" të kishte mundësi,të falte shpëtimin!
Sikur fjala"sheqer"të kishte mundësi të ëmbëlsonte buzët!
Sikur fjala"zjarr"të kishte mundësi të ngrohte shputat!
Sikur fjala"ujë"të kishte mundësi të shuante etjen!
Sikur fjala"ushqim"të kishte mundësi të shuante urinë!
Gjithë bota,fare lehtë do të çlirohej nga telashet!

Gjuha kocka s'ka,por kocka brenë.

Pasuria pa bujari,është sikur dryni pa çelës.

Ai që nuk e di që s'di
Është budalla - iu shmangni!
Ai që nuk di,ndërsa e di që s'di,
Është fëmijë,mësojeni!
Ai që di,por se di që di.
Është i përgjumur - zgjojeni!
Ai që di dhe e di që di,
Është i mençur - ndiqeni!
Fakiri
Fakiri

486


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Thenie per suksesin.

Mesazh  Xhemajl prej 25.01.11 17:46

Cdo here mbani mend se vendimi juaj per te patur sukses eshte me i rendesishem se cdo gje tjeter
Abraham Lincoln (1809 - 1865)


Nese
A eshte sukses ne jete, atehere A eshte e barabarte me x plus y plus z.
Puna eshte x, y eshte loja; dhe z eshte te mbash gojen mbyllur.
Albert Einstein (1879 - 1955), Observer, Jan. 15, 1950

Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem.
Albert Einstein (1879 - 1955)


Eshte e mundur te deshtosh ne shume menyra...perderisa te kesh sukses eshte e mundur vetem ne nje menyre.
Aristotle (384 BC - 322 BC),

Pse te jesh burre - kur mund te jesh SUKSES?
Bertolt Brecht (1898 - 1956)


Nuk e dij cili eshte celesi i suksesit, por celesi i deshtimit eshte te mundohesh te kenaqesh cdokend.
Bill Cosby (1937 - )


Cfare
eshte paraja? Nje njeri eshte i suksesshem nese zgjohet ne mengjes dhe
bie te fleje ne darke, dhe ne mes ketyre dyjave ben ate qe deshiron te
beje.
Bob Dylan (1941 - )

Ekziston vetem nje sukses - te jesh ne gjendje te kalosh jeten ashtu si do vet.
Christopher Morley (1890 - 1957)

Suksesi vjen tek ata qe jane shume te zene duke e kerkuar ate.
Henry David Thoreau (1817 - 1862)
Xhemajl
Xhemajl

187


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Re: Aforizma - Thënie filozofike

Mesazh  LaNi prej 12.04.11 1:27

Thenie nga Jim Morrison

Kur nga gjumi do zgjohesh dhe nuk do shohesh me diellin: O do te kesh vdekur, o je dielli vete!

Ne se do te jetosh tere jeten duke u terhequr zvarre si nje krimb, me mire ngrihu dhe vdis!

E vetmja menyre per tu ndjere dikush, eshte te jesh vetvetja!

Me mire nje e vertete e trishtuar, sesa nje genjeshter e bukur.

Jeto jeten minut per minut , sikur te ishte i fundit!

Nje dite qaja , sepse nuk kisha kepuce! Por kur pashe dike pa kembe pushova se qari!

Thone qe duke gabuar , meson! Atehere lermeni te gaboj!

Nuk mund te thuhet qe ke jetuar, nese me pare nuk ke provuar ate qe eshte e ndaluar!

Kush nuk njeh dhimbjen, nuk mund te mbi ate qe vuan!

Dyshimet i krijon liria!

Endrrat jane si yjet, mjafton te ngresh koken lart dhe jane gjithmone atje!

Kur te vdes do te iki ne parajse, sepse ferrin e kam jetuar!

Nuk ka rendesi nese dicka eshte e vertete, e rendesishmja te besosh!E mendoj veten si nje qenie te ndjeshme, por me nje shpirt kllouni qe me detyron te perdhos momentet me te rendesishme te jetes sime. Nje hero i rreme, nje shaka qe perendite me kane bere.

Buzeqesh edhe pse buzeqeshja juaj eshte e trishtueshme, sepse me e trishtueshme se nje buzeqeshje e trishtueshme, eshte trishtimi kur s'buzeqesh kurre.

Preferoj te digjem shpejt,sesa te shuhem ngadale!

Asnjeri nga ne nuk ka nje pale krah, por vetem kush enderron meson te fluturoj!

Mos fol kurre per paqe dhe dashuri: Nje burre ka provuar dhe e kane gozhduar!Asnje njeri nuk eshte aq i rendesishem sa te te heqi buzeqeshjen.

Vdekja na ben te gjitheve engjej duke na dhene krahe ku ne kishim supe te buta si kthetrat e sorrave.

Lumturia e vertete nuk eshte ne fundin e nje gote:Nuk eshte brenda nje shiringe:E gjen vetem ne zemren e atij qe te do.

Do jepja jeten, per te mos vdekur.

Ne se njerezit flasin keq per mua: Ta dinin c'kam thene une per ata: Do te flisnin edhe me keq.

Lum kush nuk ka enderra per te realizuar, sepse nuk ka per te mbetur i zhgenjyer.

Ndonjehere nuk mjafton nje jete per te fshire nje moment, por mjafton nje moment per te fshire nje jete.

Te jetosh pa provuar, do te thote te qendrosh me dyshimin se do t'ia kishe dale.

Pas gjakut te tij, gjeja me e mire qe mund te bej nje mashkull, eshte te derdh nje pike loti.

Ka nga ata qe presin shiun per te mos qare vetem.

Vetmia eshte te degjosh eren dhe te mos mundesh tua tregosh te tjereve.

Te jesh ne humor nuk do te thote patjeter te jesh i lumtur, nganjehere ke nevoje te qeshesh, te besh shaka, per te mos ndjere se brenda ke deshire te qash.

Nqs je i trishtuar dhe do te vdesesh, mendo per ata qe kane vdekur e deshen te jetonin, por duhet te vdisnin.

Shpirti i nje njeriu eshte i fshehur ne shikimin e tij, prandaj kemi frike te na shohin ne sy.

Nuk eshte i forte ai qe nuk bie, por ai qe bie e ka fuqine te ringrihet.

Mos u pendo per dicka qe ke bere, sepse kur e ke bere ke qene i lumtur.

Jeto cdo gje te vogel te jetes tende, sepse nje dite, keto gjera te vogla do te te duken te medha.

Jeta eshte nje aventure e madhe nga e cila askush nuk ka dale i gjalle.

Do te ndaloj se dashuruari atehere kur nje piktor shurdh do te mund te pikturoje zhurmen e renies se nje petali trendafili mbi dyshemene prej kristali te nje keshtjelle qe ska ekzistuar kurre.

Nqs te thone se dashuria eshte nje enderr, enderro por mos u cudit nese zgjohesh duke qare.

Mos jeto me friken se do te vdesesh, por vdis me gezimin qe ke jetuar.

Cdo njeri prej nesh ka nje pale krahe, por vetem kush enderron meson te fluturoje.

-Nuk eshte e mjaftueshme te bejme ate qe bejme me mire,
ndonjehere duhet te bejme ate qe kerkohet.
Curcill

-Fjalet e fundit jane per injorantet te cilet nuk i kane thene te tera.
K.Marks

-Ofendova zotin dhe njerezine, sepse puna ime nuk arriti ne nivelet qr duhet.
L. da Vinxhi

-Njeriun duhet ta gjykojme jo aq nga menyra qe flet, por nga menyra qe hesht
Kolton

-Me e rendesishmja qe duhet te bejme eshte qe te mos pushojme te pyesim.
A.Ainshtajn

-Pesimisti gjen veshtiresi ne cdo rast
Optimisti gjen raste ne cdo veshtiresi.
Curcill

-I vetmi njeri qe kurre nuk ben gabime, eshte njeriu qe nuk ben asgje.
T.Rusvelt
Njeriu eshte i madh vetem kur meson se vertet esht shum i vogel.
I.Hordshek

Njeriu eshte i mir, njerezit jane te ashper.
SHEKSPIRI
LaNi
LaNi

12


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty AFORIZMA

Mesazh  Nikolaos prej 29.05.11 13:47

THËNIE TË ZGJEDHURA
- Ai njeri që gjërat e vështira i bën të lehta është mësuesi.
- Ai që nuk të vlerëson nuk të meriton aspak.
- Arsyeja është një armë më e fortë se shpata.
- Asnjë zjarr nuk djeg aq fort, asnjë prush, sa dashuria që s’ta di askush.
- Bota është teatër, njerëzit janë aktorë, Zoti vendos rolet, djalli regjisor.
- Bukuria mahnit vështrimin, por është merita ajo që fiton zemrën.
- Çdo gjë mund të blihet me para, por zemra jo.
- Dashuria e bazuar mbi bukurinë vdes shpejt sa të vdesë bukuria.
- Dashuria e vërtetë është kur zemra dhe mendja thonë të njëjtën gjë.
- Dashuria është e përbërë nga një shpirt i vetëm që jeton në dy trupa.
- Dashuria është si një cigare që po të fiket dhe po të ndizet prapë, nuk ka të njëjtën shije.
- Dashuria nis me një buzëqeshje, rritet me puthje, mbaron me lot.
- Dashurinë e vërtetë e njeh vetëm atëherë kur e ke humbur.
- Deshira për ato që s’ke nuk të lejon të shijosh ato që ke.
- Duhet të krenohemi jo me emrin që na kanë vënë, por me emrin që në jetë do lëmë.
- Është e pamundur të dashurosh dhe të jesh njëkohësisht i zgjuar.
- Fitimi i të keqit peshon mbi të ndershmin.
- Gjuha e dashurisë është tek sytë.
- I riu e kërkon dashurinë tek e papritura, i vjetri tek zakoni.
- Jetoje jetën ashtu si të vjen dhe jo me plane se të gënjen.
- Ki besim në vetvete që të kenë të tjerët tek ti.
- Kur të vdesim do të shkojmë në parajsë sepse ferrin po e përjetojmë tani.
- Kush dashuron shumë, flet pak
- Kush di të kufizojë deshirat është gjithmonë i lumtur.
- Kush është shok i papagallit mos prit prej tij punë të hajrit.
- Kush kërkon një “mik” pa defekte mbetet pa miq fare.
- Kush nuk e çmon jetën nuk e meriton atë.
- Kush përqesh të tjerët ka harruar të shikojë veten në pasqyrë.
- Liri – do të thotë të mos kërkosh kurrë falje.
- Lufta provon trimin, zemërimi të diturin, fatkeqësia shokun.
- Mbeturinat flasin keq për mua, plehrat i besojnë.
- Më i lumturi nga të gjithë të lumturit është ai që bën të tjerët të lumtur.
- Më mirë një fund me dhimbje sesa një dhimbje pa fund.
- Mendjemadhësia dhe budallallëku janë shokë të pandarë.
- Mendo si filozof, vepro si shkencëtar,jeto si artist.
- Mik i mirë nuk është ai që të fshin lotët, por ai që nuk të le të qash.
- Mirësjellja nuk kushton asgjë dhe bën për vete gjithkënd.
- Mjerë ajo dashuri që nuk shoqërohet nga fantazia.
- Mohimi i gabimit është gabim i dyfishtë.
- Mos i besoni atij që nuk i beson askujt.
- Natyra krijoi vdekjen që ta duam jetën.
- Ndrojtja është mëkat ndaj dashurisë, dija çelësi i lumturisë.
- Në luftë dhe dashuri çdo gjë lejohet.
- Në dashuri komandon ai që dashuron më pak.
- Nëse do që të jesh i këndshëm në sy të të tjerëve, largo nga vetja ato gjëra që e bëjnë njeriun e shëmtuar.
- Nëse për botën nuk je asgjë, bota vetë je për dikë.
- Nëse s’mund të kesh atë që do, mundohu të duash atë që ke.
- Një çift, kur janë të dashuruar, djali e mban çadrën më shumë nga vajza, kur janë të fejuar e mban në mes dhe kur janë të martuar e mban nga vetja.
- Nuk ekziston ndarje përfundimtare derisa të ekzistojë kujtimi.
- Nuk i thuhet dashuri çdo të puthure.
- Nuk ka errësirë më të madhe se sa padituria.
- O Zot më ruaj nga miqtë se nga armiqtë ruhem vetë.
- Për dashurinë e trëndafilit duhet të durosh gjëmbat e tij.
- Pija të merr dijen dhe kujtesën dhe të jep dhuratë varfërinë dhe harresën.
- Plagën e dashurisë ta shëron vetëm ai që e shkakton atë.
- Shenja më e madhe e inteligjencës është dyshimi, ajo e naivitetit është besimi.
- Sjellja e mirë është shok, e keqja të le përtokë.
- Të dashuruarit flasin për të ardhmen e tyre, te martuarit për të kaluarën.
- Të dua më shumë se dje dhe më pak se nesër.
- Të mësosh është hapi i parë, të jetosh i dyti.
- Të tjerë duam, të tjerë na duan, me të tjerë përfundojmë.
- Urrejtja e fshehtë është më e keqe se ajo që duket.
- Xhelozia është motër e dashurisë.
- Zotërimi i një zemre nuk është aspak i sigurtë kur duam ta zotërojmë me forcë.

Nikolaos
Nikolaos

"Kthejeni fytyrën nga Dielli dhe çdo hije mbetet mbrapa jush"

249


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Re: Aforizma - Thënie filozofike

Mesazh  Xhemajl prej 10.06.11 16:40

Per te kuptuar vleren e nje Viti, pyet nje Student qe ka humbur nje vit ne shkolle...
Per te kuptuar vleren e nje Muaji, pyet nje nene qe ka lindur para kohe.
Per te kuptuar vleren e nje Jave, pyet Botuesin e nje te perjavshmeje.
Per te kuptuar vleren e nje Ore, pyet dy te Dashuruar qe presin te takohen.
Per te kuptuar vleren e nje Minuti, pyet Dike qe sapo ka humbur trenin.
Per te kuptuar vleren e nje Sekonde, pyet Dike qe sapo ka shpetuar nga nje aksident.
Per te kuptuar vleren e nje te Miljonten e Sekondit, pyet nje Atlet qe ka fituar medaljen e argjendte ne Olimpjade.
~Jepi vlere cdo momenti qe jeton, dhe jepi akoma me vlere nese e ndan me nje Njeri te Vecante, aq Special sa ti dedikosh kohen tende dhe kujto qe koha nuk pret Asnje!
Xhemajl
Xhemajl

187


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty 50 Fjale Te Urta Arabe

Mesazh  xxl prej 27.06.11 1:39

50 FJALe Te URTA ARABE1- Me mire eshte te shpenzosh nje qiri te vogel se sa tere jeten ta kalosh ne terr.
2- Gjithnje derisa qendron ne kembet e tua mos vajto nese nuk mundesh te vraposh.
3- " E mundshmja" pyet te " Pamundshmen" ku jeton? U pergjigj: ne endrrat e te paafteve.
4- Shtepia pa libra eshte shtepi pa shpirt.
5- Nuk eshte i forte ai qe gjithnje fiton lufterat, por i dobet eshte ai i cili gjithnje e humb paqen.
6- Nese do qe te urrejne te gjithe, iu thua te gjitheve se kush jane.
7- Epitetet jane shenjat e ahmakut, njerezve te medhenj nuk u duhet asgje me shume se sa emri i tyre.
8- Kush e done nje dru, done edhe deget e saj.
9- Mos e arrij paqen me lufte, por me marreveshje.
10- Kur drejtesia zhduket nga faqja e dheut, njeriu behet i pavlefshem.
11- Nuk eshte kenaqesi te punosh gjithnje ate qe deshiron, por eshte kenaqesi kur e do punen qe e deshiron.
12- Me e keqja cka mund t'i ndodhe nje njeriu eshte papunesia dhe qe nuk e done askend.
13. Turpi eshte bukuria e femres ndersa vlere te meshkujt.
14- Nese digjet shtepia e fqiut, ruaje tenden.
15- Mik e ke ate i cili ta terheq verejtjen nga gabimet tua e jo ai i cili ta zbukuron gabimin tend per t'u bere me i dashur.
16- Miqesia eshte pusi,sa me teper nxjerre nga ajo , ajo behet me i thelle.
17- Buzeqeshja eshte fjale e bukur pa shkronja.
18- Mos perkujto shume ate cka e ke humbur per te mos e humbur ate cka e ke.
19- Kush kenaqet me vepra te vogla te dynjase , te gjitha veshtiresite do t'i jane te lehta.
20- Fjala e mire eshte pasaporte per arritje te cdo zemer.
21- Sa me i madh te jete mashtrimi , do te jete me e vogel kenaqesia.
22- Nese nuk do te keqen nga ti, ik nga e keqja.
23- Shpirti i qete eshte krevati me i mire per pushim.
24- Kush mbjelle te mira korre falenderime.
25- Edhe ne kopsht te mire din me qene ndonje gjarper.
26- Jeta eshte gjeja e vetme qe sa me shume rritet aq me shume bie.
27- Zemra eshte hapesira, ndersa goja eshte doreza, gjuha eshte celesi per kete arsye cdo kush le ta ruan celesin e fshehtesise se tij.
28- Pervoja eshte kraheria te cilin ta fale jeta kur te bien floket.
29- Paraja eshte e mire si sherbetor, por i keq si pronar.
30- Madhesia e dijes sate lind xhelozi, ndersa modestia e zemres sate lind miq.
31- Nese i verberi e udheheq te verbetin, te dy do te bien ne humnere.
32- casti i dhimbjes zgjate nje ore, ndersa kenaqesia nje moment.
33- Nuk duhet t'i frikesohesh krismes sepse plumbi qe te qellon nuk degjohet.
34- Te mjerin e terheqin floket e gjata te tija, ndersa nuk e sheh se po i zgjatet gjuha.
35- Nese do me pa realitetin femeror, shikoje ate me sy mbyllur.
36- Kush gabon eshte njeri,ndersa ai qe ne gabime qendron eshte djall.
37- Forca e zinxhirit matet me dobesine e hallkave te tij.
38- Nese jemi vellezer nuk na jane qeset motra.
39- Njerezit mund te jetojne pa ajer disa minuta, pa uje dy jave, pa ushqim dy muaj, ndersa pa idete disa vjet.
40- Gjysma e pare e jetes na kalon duke kerkuar pasuri, ndersa gjysma tjeter duke kerkuar mjek.
41- Kush blen ate qe nuk i duhet, shet ate qe i duhet.
42- Kur dikush lavderon dike, pak kush beson ne ate, ndersa kur kritikon dike, ate cdokush e beson.
43- Rehat flene ai i cili nuk ka ate nga e cila ai frikesohet.
44- Martesa ndodh papritur sikurse pike ngjyra ne rrobe.
45- Nese dikush munde ta blej kapelen, nuk mund te blej mendjet.
46- Pergjithesisht te hollat humbin duke kerkuar te hollat.
47- Sikur njerezit te pengohen te flasin mire per vete dhe keq per te tjeret, pjesa dermuese e njerezimit do te mbeten memec.
48- Nese femija luan me jeten e vet, jeta luan me te kur te rritet.
49- Zgjidhi fjalet para se t'i thuash dhe jepi zgjedhjes mjafte kohe, sepse fjala duhet te piqet sikurse pema, i duhet pak kohe per tu pjeke.
50- Ruaju te ndershmes kur e nencmon dhe vetmise se keqe kur i bene konak dhe njeriut te ndershem kur e bjere ne situate te keqe
xxl
xxl

patrolla_mkd@hotmail.com
.................................................

12


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty asfasasgsag

Mesazh  Gerta Gerta prej 17.07.11 15:59

1. "Ngadhënjimi i parë dhe i madh është ngadhënjimi i vetvetes. Të jesh i mposhtur nga ana e vetvetes është gjëja më e turpshme dhe më e mjerueshme". – Platoni

2. "Uni tjetër" është më i fuqishëm se uni ynë fizik të cilin e shohim në pasqyrë. Neve na udhëheqin forca të paprekshme që nuk jemi në gjendje t’i njohim me asnjë prej pesë shqisave tona. Madje edhe krejt njerëzimi s’ka fuqi t’i kontrollojë forcat e paprekshme. Njeriu plotësisht është i nënshtruar nga ato forca si gravitacioni, forca e rrufës, e elektricitetit dhe ende nuk e kupton forcën e paprekshme të inteligjencës /ndërdijes së pafundshme / që gjendet në tokë – forcë e cila njeriut i ofron çdo kafshatë ushqimi që e han, veshje e para që ka në xhep… Njeriu edhe përkundër gjithë kulturës dhe edukimit mburrës, di vetëm pak ose asgjë mbi forcën e paprekshme të mendimeve – më të fuqishmen prej të gjitha forcave. Ai di vetëm pak mbi trurin fizik dhe mbi rrjetin kolosal të makinerisë së komplikuar, me të cilin rrjet fuqia e mendimeve shndërrohet në ekuivalent material – fizik. Pra numri i vijave që i lidhin qelizat e trurit është i barabartë me numrin një, pas të cilit qëndrojnë edhe 15 milion shifra..- kjo është aq kolosale….


3. ,,Jemi përmbledhje e asaj për të cilën mendojmë tërë ditën’ ‘ – Earl Nihtingale

4. "Detyra jonë kryesore është që të mos shikojmë në largësinë e mjegullt të së ardhmes, por të veprojmë tash në drejtimin që e shohim". Ne vitin 1871 djaloshi Uiljan Osler këto fjalë i lexoi ne librin e Tomas Karejl, të cilat ia ndryshuan tërësisht ardhmërinë … do të bëhet internisti më i njohur i kohës së tij..

5. A dëshironi që njerëzit të ikin nga ju, t’ju ofendojnë dhe t’ju përqeshin pas shpine, shërbehuni me këtë recept: kurrë mos dëgjoni çka ju flasin të tjerët. Flisni për vete pandërprerë. Ndërprisni bashkëbiseduesin në mes të fjalës. Pse të humbisni kohë duke dëgjuar budallallëqet e të tjerëve, kur ju jeni më i mençur dhe për të gjitha keni zgjidhje me të mira! Ndërprisni pra pa pardon. !!!

6. A e di se çdo gjë në jetën materiale /objektet, parat etj. / Kur ndahen zvogëlohen, vetëm humaniteti, dashuria dhe dituria – kur ndahen, me të tjerët – shtohen?

7. Afaristët që nuk dinë të luftojnë me brengat, vdesin të ri. – Dr. Aleksis Karel

8. Aftësia e imagjinatës nxit fuqinë e ndërdijes për të realizuar përfytyrimet.

9. Ajo që vlen, është pikërisht ajo çka njerëzit ndërtojnë me mendjet dhe veprimet e tyre. Njerëzit nuk i mësojnë ndryshimet që t’ju tregojnë të tjerëve vetëm atë ,,duhet” – por mësojnë të bëjnë ndryshime praktike….- Fullan

10. Aksionin e paraqet mendimi i juaj, ndërsa reaksionin – përgjigjja e ndërdijes. Po që se mendimi është i mençur, aksioni ose përgjigjja gjithashtu do të jetë e mençur.-Xhozef Marfi

11. Askush në botë nuk mund t’jua sjellë qetësinë shpirtërore, pos ju vetvetes.

12. Asnjë njeri ende nuk është ngritur në shkallën e pjekurisë shpirtërore derisa nuk e ka zbuluar se më mirë është t’i shërbesh tjetrit se sa vetes. – Woodrow Wilson.

13. Ata të cilët nuk janë të suksesshëm, zakonisht gabojnë kur besojnë së periudha e fitimit të diturisë përfundon atëherë kur e përfundojnë shkollimin.

14. Autosugjestioni nuk bën kurrfarë dallimesh në mendjen e ndërdijshme për lloje mendore konstruktive apo negative. sikur rryma nëse e përdorim drejt na kryen shërbime të mira e të dobishme por nëse ndodh ta përdorim gabimisht ajo shkatërron jetën.

15. Avancimi i teknologjisë ruse kur ata lansuan anijen kozmike SPUTNIK do t’i shtyn amerikanet që të bëjnë reforma në arsim me të njëjtin emër SPUTNIK..Mesi i viteve të 60 – ta.

16. Bëhuni dëgjues i mirë dhe nxitni të tjerët të flasin për veten.

17. Besimi është "eliksiri amshueshëm" i cili i jep jetë, fuqi dhe energji impulsit mendor!

18. Betoveni qe i shurdhër, Miltoni i verbër por emrat e tyre do të mbeten derisa të ekzistojë koha, sepse ata ëndërruan dhe i shndërruan ato ëndrra në mendime të organizuara.

19. Bota e ka zakon qe t’ua lirojë rrugën njerëzve, fjalët dhe veprat e të cilëve tregojnë se dinë nga po ia mbajnë – Napoleon Hill

20. Bota e konkurrencës ofron dy mundësi. Mund të humbësh. Ose, nëse do të fitosh, duhet të ndryshosh. – Lester C. Thurow

21. Buzëqeshja asgjë nuk kushton, por ka domëthënie të madhe.

22. Ç’ kuptim të mëshosh me daltë të topitur me gjithë fuqinë që ke kur të rrahurat e lehta me daltë të mprehtë bëjnë të njëjtën punë. – Fordi

23. Ç’ mund të ishte më e keqe se verbëria e trashëguar? … të kesh sy e të mos kesh vizion.. Hellen Keller

24. Carnegie /Andrew/ edhe pas vdekjes në varr kishte të shkruar një epitaf:”Këtu prehet njeriu i cili dinte të shoqërohej me njerëz me të mençur se ai vet”.

25. Çdo gjë që u përgjigjet dëshirave tona na duket normale. Çfarëdo që i kundërshton këto, na sjell zemërim.

26. Çdo lexues nuk është udhëheqës, por çdo udhëheqës duhet të jetë lexues. – Harry Truman

27. Çdo njeri së paku pesë minuta në ditë sillet më keq se budallai më i madh. Njeriu i mençur është ai që di se nuk guxon ta kalojë kufirin.

28. Çdo vështirësi, çdo dështim dhe çdo dhembje në zemër përmban në vete farën ekuivalente ose më të madhe të dobisë.

29. Cili nga ju ka sharruar dru – shumë, po byk cili nga ju keni sharruar? e kaluara është byku pra nuk ia vlen të merremi me të..nuk sharrohet byku…

30. Dashamirësia dhe mirësjellja janë shumë më të forta se imponimi dhe dhuna. /Tregimi me erën e diellin, era nuk mundi t’ja heq pallton plakut kurse dielli me rrezet e ngrohta ia hoqi…/

31. Deri me sot ende nuk ka ndodhur që mendja e njeriut të shpik makina për të prodhuar ide. Makina që do të kishin imagjinatën e tyre për krijimin e ideve…Këtë privilegj e ka vetëm ndërdija e njeriut, që është e aftë të nxitë imagjinatën, që është ireale e padukshme dhe e paprekshme të prodhojë ide, të cilat ide mund të marrin rrugë drejt ekuivalentit fizik që d.m.th. reales, por para se të ndodh kjo që mund ta prekim dhe shohim duhet që idetë tona t’i vëmë në letër, letër kjo që e quajmë plan apo planifikim, e cila letër mbështetet vetëm mbi bazën e ideve që ka prodhuar imagjinata jonë…

32. Dëshira e zjarrtë ia kalon me mençuri nënës natyrë

33. Detyra jonë kryesore është që të mos shikojmë në largësinë e mjegullt të së ardhmes, por të veprojmë tash në drejtimin që e shohim.

34. Do ta jetoj këtë ditë si ditën e fundit të jetës sime!

35. Betejat më të mëdha në jetë zgjidhen nga lufta e përditshme në dhomëzat e fshehta të shpirtit. – David O. Mackay

36. E ardhmja u takon atyre që mësojnë atë që duhet mësuar për të bërë atë që duhet bërë. – Dennis Waitley

37. E çmoj njeriun, lufta e të cilit fillon në vet atë. – Browning

38. E kaluara është kujtesë, e ardhmja është pritje, e tashmja është vetëdije. E kaluara dhe e ardhmja ndodhen në imagjinatë, vetëm e tashmja, që është vetëdije , është e vërtetë dhe e përjetshme.

39. E mira dhe e keqja janë prodhim i mendjes sonë. Dëshirat pozitive është njerëzore t’ i realizojmë…. Por dëshira për të ngrënë nuk guxon të plotësohet duke vrarë njeriun që në dorë mban copën e bukës.- Xh.Marfi

40. Ekzistojnë vetëm dy lloje të çmendurisë: njëri është besimi se mund të bësh gjithçka, tjetri është besimi se nuk mund të bësh asgjë… – Andre Brink

41. Ekziston një Zot, i cili i jep formën qëllimeve tona, qoftë edhe ashtu siç i parashohim ne. – Shekspiri

42. Emersoni ka thënë: Çdo njeri që e njoh në një fare mënyre është më i vlefshëm se unë, sepse nga secili mësoj diçka.

43. Emocionet e dashurisë, seksit dhe romantikës, janë brinje e trekëndëshit të amshueshëm të gjeniut krijues

44. Do të ndjehesha më i vetmuar pa vetmine time…

46. Është dallim i madh në mes të asaj se çka jemi dhe të asaj se çka do të dëshironim të ishim – Filozofi amerikan William James

47. Fakultetet janë të specializuara për mësimin e diturisë , por jo edhe për organizimin ose shfrytëzimin e diturisë. Pra me miliona njerëz gabimisht besojnë ” se dituria është fuqi”. Kjo është plotësisht e gabueshme ! Dituria është vetëm fuqi latente. Ajo bëhet fuqi tek atëherë kur organizohet në kuadër të planeve të definuara të veprimit dhe kur drejtohet kah qëllimi i fundshëm.

48. Filantropi amerikan Elih Burit, edhe pse ka filluar si farkëtar i rëndomtë dhe punë të vështirë që kishte, me ushtrime të rregullta ai zhvilloi kujtesën aq shumë sa të mësojë 32 gjuhë..

49. Filloni bisedën me lavdërime dhe mirënjohje të virtyteve të bashkëbiseduesit.

50. Fjalën kryesore mundohuni t’ia lini bashkëbiseduesit.

51. Fjalosjeve të ashpra duhet shmangur mu sikur folesë së grerëzave.

52. Frenklinin grindavec, një shok e kishte thirrur mënjanë dhe me fjalë të ashpra i kishte thënë kështu: " Je bërë i padurueshëm, Ben. E ofendon çdokënd i cili nuk pajtohet me mënyrën tënde të të menduarit. Përgjigjesh aq ashpër saqë askush nuk guxon të të kundërshtojë. Shokët kanë filluar të të shmangen. Paraqitesh sikur i di të gjitha, saqë askush nuk mund të të thotë diçka të re. Këtë, megjithatë, askush as nuk e tenton, sepse njerëzit nuk duan të fjalosen. Në këtë mënyrë kurrë nuk do të mësosh diçka më tepër sesa që di tani – e di shumë pak."

53. Fshehtësia e fatkeqësive tona është, se ne kemi bukur shumë kohë të lirë për të menduar se a jemi të lumtur apo nuk jemi të lumtur.

54. Gjeniu – " Është ai i cili ka zbuluar sesi t’i fuqizojë mendimet e veta deri në atë masë saqë lirisht mund të komunikojë me burimet e diturisë të cilat nuk janë në dispozicion gjatë rrjedhës së zakonshme të mendimeve.

55. Hiqni dorë nga brengat dhe jetoni normalisht.

56. I arsimuar është çdo njeri i cili di se ku gjendet dituria kur i nevojitet dhe i cili di si ta organizojë atë dituri në planet përfundimtare të veprimit. / Henri Ford – nuk kishte shkollim të lartë kishte 6 klasë të fillores , kur e pyesin në gjykatë me pyetje provokative ai di si tu përgjigjet..

57. Idetë janë forca të paprekshme , por e kanë fuqinë më të madhe se truri i njeriut i cili ua dhuron jetën. Ato e kanë fuqinë të jetojnë edhe më tej , edhe pasi që truri që i krijoi ato të shndërrohet në pluhur.

59. Inatin nuk mund ta fitosh me inat por me dashuri

60. Investimi në dituri sjell kamatat më të mira.- Benjamin Fraklin

61. Jam shumë i zënë me punë për të pasur kohë për shqetësim.

62. Jeta është energji. Nëse as energjia as materia nuk mund të shkatërrohen, natyrisht se nuk mund të shkatërrohet as jeta. Jeta, sikur edhe forma tjera të energjisë, mund të kalojnë nëpër disa faza të ndryshme ose ndryshime, por nuk mund të shkatërrohet. Vdekja është vetëm ndryshim.

63. Jeta është tabelë shahu – lojtari përballë jush është koha. Nëse hezitoni koha ju fshin nga tabela…partneri kohë nuk e toleron pavendosmërinë..N.H.

64. Jeta intensive shkakton shqetësim dhe brenga, me shumë jetojnë bujqit se sa mjeket. Mjeket kanë jetë intensive…

65. Jeta jonë është ajo për të cilën ne mendojmë se është. Mark Aureli /nëse mendojmë të jemi të lumtur ashtu do të jem, por nëse mendojmë për brenga të tillë do jem/ Ose: Nuk je ai çfarë mendon se je, por je pikërisht ai çfarë të ka bërë mendimi i yt.- Norman Vinsent Pil

66. Jeta jonë ndryshon në dy mënyra: Përmes njerëzve me të cilët rrimë dhe përmes librave që lexojmë. – Harvey Mackay

67. Konfuzioni është shkaku kryesor i brengosjes.

68. Krahasuar me atë që do të duhej të jemi, ne jemi gjysmë të zgjuar. – Wiliams James

69. Kritika e padrejtë është shpeshherë kompliment i fshehur, sepse qenin e ngordhur nuk e rrah askush.

70. Kritika është mënyrë e reagimit, e cila për të gjithë është e tepërt. Të gjithë e kanë në rezerva dhe e shpërndajnë, falas, e kërkoi kush apo jo.

71. Kujtesa na sjell informacion në vetëdijen tonë, por jo edhe krejt sa ka informacione për një fushë pas një kohe kujtesa mund të na sjell edhe shumë më shumë informacion se në kërkesën e parë…

72. Kujtoni të mirat e jetës e jo brengat !

73. Kur bisedoni me njerëz, kurrë mos e filloni bisedën rreth temave me të cilat nuk pajtoheni me ta. Bisedoni së pari rreth asaj çka keni të përbashkët , dhe – nëse keni mundësi mundohuni disa herë ta cilësoni se tentoni drejt të njëjtit qëllim, megjithëse vetëm rrugët deri të arritja, deri te qëllimi nuk janë të njëjta.

74. Kur unë nuk mund t’i udhëheq ngjarjet, unë ato i lë të udhëheqin me vetveten. – Henri Ford

75. Kush ec ngadalë, mbërrin larg.

76. Kush rrezikon? – Ai që nuk rrezikon.

78. Lejoni njerëzve ta ruajnë krenarinë personale.

79. Leximi është mënyrë se si të mendojmë me mend të huaja. – Charles Scribner, ml.

80. Leximi për tru është sikur ushtrimi fizik për trup.

81. Lexoni 30′ min. në ditë, për 10 vite do të lexoni 250 libra

83. Libri i mirë në kohën e mirë mund ta ndërrojë krejtësisht jetën.

84. Lodhja është pasojë e gjendjes psikike, lodhja nga puna fizike është më e rrallë.

85. Lumturia gjendet në punë e jo në posedim

86. Mbajeni ditarin e gabimeve dhe të marrëzive që i keni bërë gjatë javës dhe qortojeni vetveten. Mos harroni se nuk jeni dhe nuk mund të jeni të përkryer, prandaj, përpiquni që nga të afërmit tuaj të merrni gjithnjë kritikë objektive, miqësore dhe konstruktive.

87. Mbajeni mend se për njeriun emri i tij është fjala më e rëndësishme.

88. Mbret – Unë jam mbret në mbretërinë time.

90. Me kënaqësi peshkoj në lumë, e ushqimi im i preferuar është kremi me dredhëza. Peshqit megjithatë nuk duan të dinë për dredhëza;ata më shumë i duan krimbat. Për këtë kur shkoj në peshkim nuk vendos në grep krem me dredhëza, por i përshtatem shijes se peshqve dhe i josh me krimba. Përse nuk e praktikojmë këtë rregull kaq të thjeshtë t’ju përshtatemi shijeve të të tjerëve nëse dëshirojmë të fitojmë përkrahjen e tyre?

91. Me miliona njerëz e kalojnë jetën në mjerim e varfëri vetëm pse nuk e kanë planin e vyeshëm për fitimin e pasurisë.

92. Me ndryshimin e mënyrës së të menduarit mund ta ndryshojmë edhe jetën tonë.- D.Carnegie

93. Mendja e njeriut madje edhe më e ndritura nuk mund të mendojë në të njëjtën kohë më tepër se sa për një gjë.

94. Mendojmë rrallëherë për atë që kemi e gati gjithnjë për atë që na mungon. – Shopenhaueri

95. Mënyra më e mirë e parashikimit të ardhmërisë është që atë ta krijoni vetë.

96. Miniera e arit më e madhja ndodhet në kokën e njeriut…

97. Dëshironi të merrni mjaltë, mos e godisni shtëpinë e bletëve.

98. Mos harroni se askush nuk e rrah qenin e ngordhur. D.C.

99. Mos ju frikëso armikut që të sulmon, por mikut që të lajkaton

100. Mos lejoni t’ju brengosin cikërrimat! Jeta është shumë e shkurtër të harxhohet me cikërrima

101. Mosmirënjohja e fëmijës të dhemb më shumë se kafshimi I gjarprit. – Mbreti Lir i Shekspirit

102. Mundohuni që në fillim të bisedës të merrni sa më shumë përgjigje pohuese /pozitive/.

103. Mundohuni t’i shikoni gjerat me sytë e të tjerëve

104. Mundohuni të qortoni në mënyrë indirekte.

105. Ndërdija është depoja e memories suaj. Për të pasur memorie të përsosur, do të duhej ta përsëritni fjalinë: "Inteligjenca e paskajshme e ndërdijes sime në çdo kohë dhe në çdo vend më tregon çdo gjë që kam nevojë të di.

106. Në botën industriale gjërat e mëdha i arrijnë ata njerëz që dinë t’i materializojnë idetë e veta.

107. Ne kemi aftësi të jashtëzakonshme për të harruar.

108. Në luftërat e jetës nuk fiton gjithmonë njeriu më i fortë ose më i shpejtë, por herët a vonë ai i cili fiton është njeriu i cili mendon se mund ta bëj atë. Hill

109. Në majën e shkallëve të suksesit kurrë nuk është tollovi.

110. Në nivelin material ne dhe druri jemi të përbërë nga elemente të njëjta të cilat mund të riciklohen kryesisht në karbon, hidrogjen, oksigjen, azot dhe në sasi të vogla të elementeve tjera….Dallimi i vërtetë është në energji dhe informatë. Ne jemi lloji i privilegjuar sepse kemi sistemin nervor që është i aftë të bëhet i vetëdijshëm për sasinë e energjisë dhe informatave në fushën e lokalizuar të cilën paraqet truri ynë. Këtë fushë subjektivisht e përjetojmë si mendime, ndjenja, dëshira, kujtime, instinkte, dhe bindje tona personale. – Deepak Chopra ,, Shtatë ligjet hyjnore të suksesit” Paraardhësit e lashtë kanë shpallur ,,Unë jam ajo, ti je ajo, e tëra është ajo dhe ajo është e tëra që është”

111. Në qoftë se kjo nuk ka ndonjë kuptim, atëherë shpëtojmë nga një mal me telashe, sepse nuk ka nevojë që ta kërkojmë. – Fullan

112. Në qoftë se një njeri e mësoni diçka, ai kurrë asgjë nuk do të mësojë.

113. Në qoftë se njeriu dëshiron t’i gëzohet jetës së vet të shkurtër, ai duhet të përpiqet ta zbukurojë, jo vetëm jetën e vet, por edhe jetën e të tjerëve, sepse gëzimi i tij varet nga gëzimi i të tjerëve. – Teodor Drajzeri

114. Në shekullin XXI ne duhet të mësojmë, të çmësojmë dhe përsëri të mësojmë

115. Nëpër rrugë sillesha poshtë e lart pa para dhe pa shpresë, I zhgënjyer që nuk kisha këpucë. Atëherë takova një njeri pa këmbë dhe kuptova sa i pasur që jam. – Psikologjia e suksesit 2 – D.C.

116. Nëse dëshironi të krijoni armiq, lavdërohuni para miqve; nëse dëshironi të krijoni miq, lejoni atyre të lavdërohen para jush.

117. Nëse dini se ç’doni, atë zakonisht edhe e arrini. – N.H.

118. Nëse idetë i kemi të qarta, fjalët vijnë vetvetiu, sikur frymëmarrja. D.C.

119. Nëse jemi të ngjashëm, ne do të takohemi – Emersoni

120. Nëse jeta ju ka dhuruar një limon, bëjeni një limonadë.

121. Nëse me të vërtetë duhet të qortoni, atëherë veproni kështu – Njeriu më lehtë e kapërdin tabletën e hidhur nëse para saj merr një kokërr sheqer. / në fillim një kompliment e më pas qortimi/.

122. Nëse mendoni se do të humbni, të mposhtur jeni Sepse në këtë botë, ta dini, Suksesi fillon me vullnetin e njeriut – E tëra është në gjendjen e vetëdijes.

123. Nëse nuk keni të drejtë, pranojeni zëshëm dhe pa nguruar.

124. Nëse shikoni një fotografi në të cilën jeni edhe ju , cilin së pari do ta kërkoni?

125. Nëse takojmë personin me mendje të jashtëzakonshme duhet ta pyesim çfarë libra lexon. – Raloph Wordo Emerson

126. Një pikë mjaltë mbledh më shumë grerëza se sa disa litra rrëshirë

127. Njerëzit çmohen jo për atë çka dinë por për atë çka bëjnë me atë që dinë.

128. Njerëzit duhet t’i mësojmë sikur nuk po i mësojmë…

129. Njerëzit me shpirt ndërmarrës, shfrytëzojnë risitë. – Peter Drucker /1985/

130. Njeriu është qenie e shprehive. Xh.Morf

131. Njeriu i cili di të vendoset nën lëkurën e njerëzve të tjerë dhe të shikojë gjerat me sytë e tyre nuk duhet të brengoset për ardhmërinë e vet.

132. Njeriu i cili mundet vetë të sajojë mënyrë si të punojë më mire, më shpejt dhe më ekonomikisht, e ka të ardhmen dhe fatin e vet në duart e veta – J.Paul Getty

133. Njeriu i suksesshëm nuk është vetjak. Dëshira e tij më e madhe është t’i shërbejë njerëzimit.

134. Njeriu më i pa lumtur në botë është ai që lakmon të mos jetë ai që është, që edhe shpirtin edhe trupin dëshiron t’ia përshtatë shëmbëlltyrës së vet të imagjinuar dhe joreale. – Anxhelo Patri Pra njiheni vetveten dhe bëhuni ai që jeni…Edhe nga prindërit tuaj gjasa që të lind një person si ju janë 1 me 300 000 miliardë ! Mos i imitoni të tjerët. Njiheni vetveten dhe bëhuni ai që jeni.

135. Njeriu me ndjenjën e vet superiore të intuitës, me aftësinë e vet të mendojë e të rezonojë, nuk e gllabëron të afërmin e vet fizikisht por ka kënaqësi të veçantë ”ta përpijë” financiarisht. Kafshët kanë mundësi të kufizuar të mendojnë kështu që ato e gllabërojnë njëra tjetrën edhe fizikisht.

136. Njeriu nuk mëson vetëm nga ata që e admirojnë, shumë më shumë nga ata që na kritikojnë ne mësojmë.

137. Njeriu plaket kur të pushojë së ëndërruari dhe kur e humb interesimin për jetë.

138. Njeriu primitiv kënaqet shumë me gabimet dhe lëshimet e njerëzve të mëdhenj. – Shopenhaueri

139. Njeriun ideal e gëzon ajo që t’ju ndihmojë të tjerëve, por turpërohet nëse ata i bëjnë shërbim atij. – Aristoteli

140. Nuk do të ishte mirë të gëzohemi në fatkeqësitë e të tjerëve.

141. Nuk është e rëndësishme vetëm të dish se çfarë përbën sukses, por të dish dhe të arrish suksesin.

142. Nuk është kurrfarë turpi të jesh ithtar. Nga ana tjetër, nuk është kurrfarë nderi të mbetesh ithtar. Shumica e udhëheqësve të mëdhenj filluan si ithtarë. Ata u bënë udhëheqës të mëdhenj për arsye se ishin ithtarë inteligjentë.

143. Nuk ka religjion më të madh se sa t’ju shërbesh njerëzve. Të punosh për të mirën e përgjithshme është religjioni më i madh. – Albert Schweitzer

144. Nxiteni në ata ndjenjën për të bërë gara.

145. Oratoria është e rëndësishme, por më e nevojshme është mësimi dhe arti i sjelljes me njerëzit në vendin e punës dhe në jetën e përditshme.

146. Organizimi është bashkimi i pjesëve në një terësi.

147. Për armikun mos ndez zjarr shumë të madh, sepse vetë mund të digjesh në të.-D.C.

148. Për fat të keq nuk ekziston asnjë mbrojtje ligjore për ata të cilët me qëllim apo nga padituria e helmojnë vetëdijen e të tjerëve me sugjestionet e veta negative. Për këtë formë të destruktivitetit ligji do të duhej të përshkruaj dënime të rrepta ..

149. Për lumturi ekziston vetëm një rrugë dhe për këtë arsye duhet të mos shqetësohemi për gjerat që nuk i nënshtrohen dëshirës sonë – Epikteti

150. Për njeriun e mençur çdo ditë lind jeta e re.

151. Përemri vetor "Unë" në 500 biseda telefonike është përsëritur 3990 herë.

152. Përpiqu që ta pranosh lehtë atë që është e domosdoshme.

153. Personi që di të lexojë por nuk lexon nuk është në pozitë aspak më të mirë nga personi që nuk di të lexojë. – Mark Twain Leximi nuk ju ndryshon vetëm jetën e juaj por edhe rrjedhën e historisë ….

154. Pikërisht ai njeri i cili nuk tregon interesim për të afërmit, ka më së shumti vështirësi në jetë dhe u shkakton më së shumti dhimbje njerëzve. Nga njeriu i tillë rrjedh e tërë e keqja njerëzore. Alfred Adler

155. Platoni ka thënë: – Gabimi më i madh i mjekëve është se ata mundohen ta shërojnë trupin e njeriut duke mos u përpjekur ta shërojnë shpirtin e tij; megjithatë, shpirti dhe trupi përbëjnë në vete një tërësi dhe ata nuk mund të shërohen veç e veç !

156. Po menduat mirë e mira do t’ju pasojë, po menduat keq, e keqja gjithashtu do t’ju pasojë. Njeriu është i tillë si mendon.

157. Prej drunjtëve nuk shihet mali

158. Problemet tokësore janë të tejkalueshme, ju jeni ata që drejtoni timonin e anijes…

159. Profeti Muhamed ka thënë: "Vepra e mirë është ajo vepër që njeriun e bënë t’i qeshë fytyra nga gëzimi".

160. Psikologët thonë se mbi 85% , të njohurisë, vinë përmes përshtypjeve vizuale. / rëndësi TV, e mjete tjera/ , me orë njeriu mund të fliste se si goditet me shkopin e golfit, por kjo do të më bezdiste, por nëse ngriheni dhe demonstroni me lëvizje sesi bëhet goditja me gjithë qenien time do të përqendrohem… Përdorimi i fotografive ka rëndësi…

161. Punët tregojnë më shumë së fjalët, e buzëqeshja i thotë njeriut: "Je i dashur për mua dhe më vjen mirë që të shoh".

162. Punoni ashtu siç dini më së miri, por kur t’ju sulmojnë, hapeni ombrellën dhe ai rrebeshi i kritikave le ta lagë atë e le të kalojë pas qafës suaj. D.C.

163. Pyetni 100 njerëzit e parë që i takoni se ç’ dëshirojnë më së shumti në jetë .98 nga ata nuk do të jenë në gjendje të tregojnë se çka dëshirojnë. Por nëse insistoni disa nga ata do të thonë: para, lumturi, fuqi , famë, etj..por nga dëshira e thjeshtë nuk realizohet asgjë. Dëshira e zjarrtë për t’i realizuar ato që dëshirojmë reagon pozitivisht vetëm në plane të mirëmenduara dhe me një qëndrueshmëri të fundshme dhe besim në idetë që ne krijojmë.

164. Qëndrimi negativ ndaj të tjerëve kurrë nuk mund të na sjellë suksesin. Prandaj do ta eliminoj urrejtjen, lakminë, xhelozinë, egoizmin dhe cinizmin duke e zhvilluar dashurinë ndaj tërë njerëzimit. Do të arrij që të tjerët të besojnë në mua, sikurse edhe unë do të besoj në ta…

165. Qenia e integruar di pa mësuar, sheh pa shikuar dhe arrin pa bërë asgjë. -Leo Tzu

166. Qetësia e vërtetë shpirtërore arrihet si rezultat i pajtimit me të keqen -Lin Jutang /kinez/. 167. Rekomandimet , për mënyrën se si duhet bërë ndryshimet, pa kaluar në aksion ajo ,,duhet” është fjalë e kot – Fullan

168. Relaksimi dhe pushimi është e dobishme. Pushoni para se të lodheni. Zemra gjatë 24 orëve punon 9 orë dhe pushon 15 orë. Henri Fordi ka thënë: kur mund të rrijë ulur, kurrë nuk rri në këmbë, dhe kurrë nuk ulem kur mund të shtrihem.

169. Respektojeni mendimin e të tjerëve. Kurrë mos i thoni njeriut se nuk ka të drejtë.

170. Rregulla e parë për zgjidhjen e problemeve është: "Mblidhni fakte" Tomas Edisonit pas vdekjes i janë gjetur 2500 fletore me shënime për problemet me të cilat është ballafaquar.

171. Rrezikon më se shumti ai që nuk rrezikon.

172. Rruga për në ferr është e shtruar me qëllime të mira.

173. S’ka çmim të caktuar për ide të vyeshme!

174. Se pari zgjoje në të afërmin, dëshirën për veprim. Nëse këtë e arrin, e gjithë bota do të jetë pranë teje, nëse jo – do të mbeteni vetëm.-Overstreet Psikologjia e suksesit -Dale Carnegie

175. Shekspiri: O njeri, qenie e ngratë. Sapo fiton pushtet fillon të sillesh me aq budallallëk nën kupën qiellore nga e cila edhe engjëjt qajnë.

176. Shikoje këtë ditë.. Se e djeshmja është vetëm një ëndërr, ndërsa e nesërmja është vetëm një vizion i paqartë…

177. Shmanguni urdhrave direke. Më shumë preferojeni këshillën.

178. Shprehni mendimet në mënyrë dinamike dhe dramatike.

179. Shqetësimit për ndonjë problem duhet t’i shtrojmë këto pyetje: 1. Cili është problemi? 2. Çfarë e ka shkaktuar problemin? 3. Cilat janë zgjidhjet e mundshme? 4. Cila është zgjidhja më e mirë?

180. Shqiponja gjatë fluturimit has në pengesa për të qarë ajrin, por pa ajër ajo s’mund të fluturojë fare. Pra aftësi është të ngadhënjesh mbi pengesat kjo është esenca e jetës së njeriut.

181. Sikur paraardhësit tanë të mos i nxiste nevoja e zjarrtë për t’u ndjerë të rëndësishëm, civilizimi nuk do të ekzistonte, e njerëzimi edhe më tej do të jetonte në errësirën e paditurisë.

182. Sjellja e mirë përbëhet nga flijime të vogla.

183. Sokrati, plak i urtë kurrë nuk u thoshte njerëzve nuk keni të drejtë. " Metoda e Sokratit" ishte që në fillim të bisedës të merrte 10 përgjigje pozitive nga bashkëbiseduesi e pastaj ai bindej…

184. Sot do ta rris vlerën time qindra here!

185. Suksesi është i mundshëm me përkrahjen e shumicës…. kemi inovator të pavarur.

186. Suksesi në sjelljen me njerëz bazohet në gatishmërinë e të kuptuarit të mendimeve të tyre. 187. Suksesi nuk kërkon kurrfarë arsyetimi dështimin nuk e arsyeton kurrfarë alibie – N.Hill

188. Suksesin e mbërrijnë vetëm ata që mendojnë për suksesin e mundshëm.

189. Të paditurin është e pa mundur ta bindesh me fakte.

190. Të gjitha mendimet që janë të emocionalizuara /të mbushura me emocion / dhe të shoqëruara me besim, fillojnë menjëherë të shndërrohen ne ekuivalentin e tyre fizik.

191. Të krijosh plane dhe të dështosh në realizimin e tyre është njësoj sikur të kesh harta në vend të territoreve.

192. Tërë ajo që mund të paramendohet e të besohet nga mendja e njeriut, mund edhe të realizohet.

193. Tomas A. Edison kishte tre muaj "shkollë" por atij nuk I mungonte arsimimi dhe nuk vdiq i varfër.

194. Tre hapa për mësim gjatë tërë jetës: i pari leximi se paku tri orë në ditë, hapi dytë dëgjimi i radios në veturë, i treti ndjekja e çdo kursi a seminari…

195. Tregojuni njerëzve se besoni në aftësit e tyre. Ata do të mundohen ta arsyetojnë besimin tuaj.

196. Tregoni interesim të sinqertë për të afërmit.

197. Trimëria pas luftës dhe mençuria pas kuvendit nuk kanë vlerë – popullore

198. Truri i njeriut mund të krahasohet me baterinë elektrike. Grupi i truarve harmonikisht të lidhur do të ofrojë shumë më tepër energji mendore se sa një tru ashtu sikur grupi i baterive që do të ofrojë më shumë energji se sa një bateri.

199. Udhëheqësit nëse dinë se ç’donë, atë zakonisht edhe e arrijnë, por domosdo duhet t’i kenë parasysh këto principe: dëshirën e zjarrtë, vendimin, besimin, qëndrueshmërinë, bërthamën kreative, dhe planifikimin e organizuar. – N.H.

200. Udhëheqja është aftësi e tërheqjes së përkrahësve dhe të pasardhësve. – John Maxwell

201. Udhëheqja është aftësi për zgjidhjen e problemit. – Barbara Walters

202. Ujërat e qeta janë shumë më të thella, të rrëmbyeshme janë ato të cektat….

203. Unë duhet ta humbas veten në punë, sepse do të tretem nga dëshpërimi… Terapia e punës në vend të ilaçeve për të mposhtur shqetësimin…

204. Vëmendja enërgjizon , kurse qëllimi transformon. Çfarë do qoftë që i kushtoni vëmendje, ajo do të rritet më fuqishëm dhe e kundërta.. D. Chopra Forca e padukshme njeriut është e pakufishme, mirë e organizuar që mundet të realizojë çdo gjë që dëshiron..

205. Vendosni se çfarë saktësisht dëshironi. nuk mund ta qëlloni cakun nëse nuk e shihni.

206. Vere në grep atë ushqim që i përgjigjet shijes se peshkut.

207. Vetëdija është kamerë, ndërsa ndërdija është shiriti i filmit ku regjistrohet pamja. – Xhozef Morfi – Forca e ndërdijes

208. Vetëdija, e cila mbizotërohet nga emocione pozitive, bëhet strehim i përshtatshëm për gjendjen e vetëdijes të njohur si besim. Vetëdija e tillë, sipas vullnetit të lirë, mund t’i jap mendjes se ndërdijeshme udhëzime të cilat ajo do t’i pranojë dhe sipas tyre do të veprojë. N.Hill

209. Zgjojeni në njeriun ndjenjën se ideja është e tij.

210. "Mos i përfill mendimet e të tjerëve, përderisa zemra të thotë se je duke bërë mirë" – motra e Rusveltit
avatar
Gerta Gerta

PEACE and LOVE

55


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Aforizma

Mesazh  Ufo prej 15.08.11 11:50

Një princi nuk i mungojnë kurrë arsyet legjitime për të thyer premtimin e tij.

Një kthim në parimet e mëparshme në një republikë është shkaktuar ndonjëherë nga virtytet e thjeshta të një njeriu. Shembulli i tij i mirë ka një ndikim të tillë që njerëzit e mirë të përpiqen ta imitojnë atë, dhe të pabesëve iu vjen turp të bëjnë një jetë aq të kundërt me shembullin e tij.

Një bir nuk mund ta durojë me qetësi humbjen e babait të tij, por humbja e trashëgimisë së tij mund ta çojë atë në dëshpërim.

Një sundimtar i mençur nuk duhet ta mbajë besën kurrë nëse duke bërë kështu do të jetë kundër interesave të tij.

Para së gjithash, armatosu.

Përfitimet duhet të jepen gradualisht, dhe në këtë mënyrë ato do të shijohen më mirë.

Sipërmarrësit janë thjesht ata që e kuptojnë se ka pak ndryshim mes pengesë dhe mundësisë. Dhe janë në gjendje t'i kthejnë të dyja në avantazhin e tyre.


Në mesin e të këqijave të tjera të shkaktuara nga që je i çarmatosur, kjo të bën të përbuzshëm; çka është një nga ato gjëra të turpshme kundër të cilave një princ duhet të jetë vigjilent.


Perëndia nuk është i gatshëm të bëjë gjithçka, kështu do të na e heqë vullnetin tonë të lirë dhe atë pjesë të lavdisë që na takon.


Urrejtja është fituar me anë të veprave të mira aq shumë sa me anë të veprave të këqija

Ai që dëshiron të jetë i bindur duhet të dijë se si të komandojë.

Kështu del se pothuaj që të gjithë Profetët e armatosur kanë qenë fitimtarë, dhe të gjithë profetët e paarmatosur janë shkatërruar.

Unë nuk jam i interesuar në ruajtjen e status quo-së, unë dua ta shkatërroj atë.

Nëse duhet bërë një lëndim ndaj një njeriu, atëherë ai lëndim duhet të jetë shumë i rëndë saqë nga hakmarrja e tij të mos kesh aspak frikë.

Është më mirë të përftosh frikë se dashuri, në qoftë se nuk mund t'i përftosh të dyja.

Është kënaqësi e dyfishtë të mashtrosh mashtruesin.

Është shumë më e sigurt kur ta kanë frikën, sesa kur të duan.

Është e nevojshme për atë që qeveris një shtet dhe rregullon ligjet e atij shteti me mendimin se të gjithë njerëzit janë të këqinj dhe se ata janë gjithmonë do të veprojnë sipas ligësisë në shpirtrat e tyre sapo që ata do të jenë të lirë.

Nuk e nderojnë titujt njeriun, por njeriu i nderon titujt.

Njerëzit janë shumë të thjeshtë dhe shumë të prirur për t'iu bindur nevojave të menjëhershme saqë një mashtruesi nuk do t'i mungojnë kurrë viktimat për mashtrimet e tij.

Njerëzit janë shumë të thjeshtë dhe shumë të gatshëm ndaj dëshirave të momentit saqë ai që dëshiron të gënjejë gjithmonë do të gjejë dike tjetër që vuan nga dëshira për t'u mashtruar.

Njerëzit duhet ose të mëshirohen ose të shkatërrohen plotësisht, sepse në qoftë se ju thjesht i fyeni, ata do të marrin hak, por në qoftë se ju i dëmtoni rëndë, ata do të jenë të paaftë për t'u hakmarrë, prandaj lëndimi bëhet kundër një njeriu duhet të jetë i tillë që të mos kesh frikë nga hakmarrja.

Njerëzit ngjiten nga një ambicie tek një tjetër: së pari, ata kërkojnë të sigurojnë veten kundër sulmit, dhe pastaj ata i sulmojnë të tjerët.

Njerëzit ose duhet të trajtohen bujarisht ose të shkatërrohen, sepse ata marrin hak për lëndime të lehta - për ato të rëndat nuk mund të hakmerren.

Njerëzit i binden më pak atij që frymëzon dashuri se atij që frymëzon frikë.

Natyra që na bëri ne prej katër elementeve, duke luftuar brenda zemrave tona për regjimentin, na mëson ne të kemi mendje aspiruese.

Nuk arrihet kurrë ndonjë gjë e madhe pa rrezik.

Asnjë vepër e jona nuk ka më shumë gjasa të ketë sukses se ajo që na e këshillon armiku teksa është gati për ekzekutim.


Për njerëzit mund të themi në përgjithësi se ata janë të lëkundur, hipokritë, dhe të babëzitur për fitime.

Një ndryshim gjithmonë lë rrugë të hapur për ndryshime të tjera.

Ai që mashtron do t'i gjejë gjithmonë ata që e lejojnë veten të mashtrohen.

Politika nuk ka lidhje me moralin.

N Makiaveli
Ufo
Ufo

134


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty (Nga libri “Mendimi pozitiv në jetë - A F O R I Z M A”)

Mesazh  Juristja prej 19.08.11 22:58

Kur pi ujë, mendo për burimin.


Pastro zemrën nga lakmia, ke çliruar këmbët nga zinxhirët.


Mendimi pozitiv është sikur dielli, asgjë nuk rëndon, asgjë nuk rrënon, asgjë nuk lëndon.


Mendimi pozitiv është çelës që i hap të gjitha dyert e thesarit të jetës.
*
Mendimi, thonë të urtit, është vetëm një vetëtimë, por ajo vetëtimë është gjithçka.
*
Të gjitha që i kemi dhe gjithçka që jemi, është vetëm pasojë e mendimeve tona.
*
Mësuesi tha: Mendimet janë fuqi që e vënë në lëvizje edhe qiellin, edhe tokën.
*
Në qoftë se vetëdijësohemi për fuqinë e mendimeve, nuk do të kemi nevojë të akuzojmë askënd për dështimet tona.
*
Është e njohur se mendimi krijues është vlera e parë e gjinisë njerëzore: të krijosh do të thotë të jetosh edhe shumë kohë përtej vdekjes.
*
Në qoftë se, vërtet, vetëdijësohemi për fuqinë e mendimeve tona, do ta kemi vetëm një nevojë: të dashurit tanë t’i ftojmë në festat e gëzimeve.
*

Nënvizoje me vijë të trashë: Asnjëherë mos i beso asnjë mendimi që lind në kokën tënde, në qoftë se ai mendim nuk të sjell gëzim në zemër.
*
Mësuesi tha: Jam betuar se do ta dëgjoj vetëm njeriun që fjalën e përdor për të thënë një MENDIM dhe mendimin e përdor për të thënë TË VËRTETËN.
*
Thuhet se për mendime të mëdha duhet të jesh edhe hero edhe idealist, e unë them: Për mendimin pozitiv duhet të jesh vetëm NJERI.
*
Mendimet më të thella janë aq të thjeshta sa secili lexues do të mendojë se këto janë mendimet e tij.
*
Mendimet rrinë në secilin njeri, si ajka në çdo pikë të qumështit.
*
…mendimi i mirë, herë-herë, është sikur brumi: duhet ngjeshur mirë e mirë, që të shndërrohet në mendim jetëgjatë.
*
Mendimet shpesh janë sikur era: shuajnë zjarrin e vogël, por ndezin edhe më shumë zjarrin e madh.
*
Mendimet e këndshme sjellin kthesa.
*
Mendimet e fuqishme, nëpërmjet njeriut, sundojnë botën.
*
Nuk ka asgjë në botë që të çarmatosë me shumë e me fort sesa mendimi që përmban mirësi.
*
Mendimi pozitiv është mbret i gjithë botës, mendimi negativ është mbret vetëm i budallenjve.
*
Urtaku ynë tha: Mendimet janë si diamanti, aq sa është zor të gjenden, aq është zor të përpunohen.
*

E dyta: Njeriu nuk bëhet i lumtur duke arritur gjërat me vlerë, por duke arritur çfarë i dëshiron zemra.
*
Të gjitha qeveritë në botë mbledhin tatime e bëjnë investime, por asnjë qeveri në botë nuk mund të mbjellë gëzime në zemrat e njerëzve si mendimi pozitiv.
*
Thuhet: Njerëzit vdesin, përmendoret rrënohen, vetëm mendimet që ndërtojnë jetën e brezave jetojnë deri në amshim.
*
Plaku tha: Mendja e fuqishme që ndjek qëllime praktike, është mendja më e mirë në botë.
*
Përvoja tha: Kur të arrish në majë të bjeshkës, do të shohësh dhe do të bindesh se nuk paska qenë maja aq e lartë.
*
Prandaj: kur pi ujë, mendo për burimin.
*
Urtaku nënvizoi: Mos kini kurrë qëllim për të qenë diçka, në qoftë se nuk jeni më parë NJERI.
*

Me lehtësi mund të arrihen sukseset në jashtësi; lehtë bëhesh Prof., Mr., Dr., Akademik, gjeneral apo boss i pasur, por vështirë, njëmend shumë vështirë, është të arrihet grada më e lartë në jetë: NJERI.
*
Mendimi pozitiv është sikur dielli: gjithë natyrës i jep dritë e jetë dhe nuk krijon zhurmë.
*
Mendimi pozitiv është sikur dielli: asgjë nuk rëndon, asgjë nuk lëndon dhe asgjë nuk rrënon.
*
Dielli depërton edhe nëpër ujë e nëpër xham: as nuk stërpik, as nuk thyen gjë dhe, prapë, jep dritë e ngrohtësi.
*
Ndaj dritës e ngrohtësisë së diellit nuk mund të ankohen as grykësit e pangopshëm: mund të marrin sa të duan, nuk harxhohet kurrë.
*
Burimi i begatisë hyjnore, që nuk shteron kurrë, gjendet në shtratin e mendimit pozitiv.
*
Mendimi pozitiv është begati e pafund: mund të marrin të gjithë sa të duan dhe, prapë, kurrë fundi s’i shihet.
*
…dhe kjo dhënie e marrje përsëritet çdo ditë, prej fillimit të botës e deri në amshim.
*
Mendimi pozitiv është si fara: në një farë gjendet një mal i tërë me lisa.
*
Të gjithë mund t’i numërojnë sa fara gjenden në një kokërr mollë, por cila është ajo mendje që mund të dijë sa molla gjenden në një farë të strukur në zemrën e mollës?
*
Mësuesi tha: këtë enë të ndjeshme ti vazhdimisht e zbraz dhe pandërprerë e mbush me jetë të re,
*
Shekujt kalojnë e ti edhe më tutje qet dhe ende ka ku të qitet,
*
Dhe: derisa punon, ti je fyelli nëpërmjet zemrës së zbrazët të të cilit shushuritja e erës shndërrohet në muzikë.
*
Mendimi pozitiv depërton nëpër tërë qenien e njeriut, sjell dritë, ngrohtësi, energji dhe kurrë nuk thyen, as nuk lëndon gjë.
*
Urtaku ynë nënvizoi: ashtu si bleta që prodhon mjaltë çdo vit, ashtu si pjergulla që jep rrush çdo vit, edhe njeriu duhet të përsërisë vazhdimisht bamirësitë e tij.
*
Mendimi pozitiv është barra më e lehtë në jetë, askush deri më sot nuk ka ndier lodhje prej tij.
*
Mendimi pozitiv nuk shkakton ngopje, natë e ditë mbill mendime pozitive në qenien tënde dhe, prapë, do të kesh nevojë për mbjellje të reja.
*
Mendimi pozitiv është fillimi i udhëtimit drejt QETËSISË.
*
Mendimi pozitiv është ama e jetës së lumtur.

Juristja
Juristja

5


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Citate

Mesazh  Juristja prej 19.08.11 23:05


Edhe meteorët gjatë shtegtimit të tyre ndriçojnë, por drita e tyre shumë shpejtë shuhet, dhe ata përfundojnë në pafundësi; derisa yjet…shumë, shumë gjatë vezullojnë dhe drita e tyre gjithandej ndriçon!

Po më pyetni, përse unë gjithmonë qeshem? Përgjigjja është: Kur flisni gjëra të mençura kënaqem me ju, e kur flisni marrëzira, qeshi vetëm unë. Për këtë arsye shpesh jam i vetmuar në qeshje.

Derisa besoni ne Zot, jeta juaj është përlote shpresë, moral, respekt, famë. Por kur Zoti fillon të besoj në ju, më s’do të keni asgjë tjetër përpos dashurisë; kjo është barra të cilën duhet ta bartin të zgjedhurit.

Me e njohur Zotin është më e lehtë se ajri, e me e njohur veten është më e rëndë se toka.

Nuk jam qenë që ulërij për shtetin, po jam ujk që ulërij për Zotin.

Mos i shpallni luftë njohurive te ndryshme, më përpara shpallni luftë mosnjohurisë suaj?!

Parajsën e keni në pëllëmbë të dorës, pyetni vetën, përse e refuzoni?!

Nuk jeni aq të sëmur sa po mendoni, jeni edhe më të sëmur që nuk po mendoni…

Po menduat shumë, jetën do ta jetoni thellë..! Po menduat pak, jetën do ta kaloni cektë …! Po nuk menduat fare, përjetësinë do ta shijoni…!

Të besosh në të padukshmen me mendje, është çmenduri. Të besosh, dhe ta shohësh të padukshmen me zemër, është urtësi!

Asnjë rrugë nuk do të çon tek e vërteta, po qe se nuk e bën hapin e parë vetë!
Mendja që pyet, e çka pas vdekjes, është mendje e pa lindur.

Jeta jetohet për sot e jo për nesër, të nesërmen leja rilindjes sate!

Edhe në mëkatin më të thellë nëse futesh, për t’i shpëtuar të tjerët, prapë në parajsë do të jetosh. E nëse parajsën vetëm për vete e kërkon, prapë në ferr do të përfundosh!

Jeta pa gjurmë është jetë zogu, jeta me gjurmë është jetë ariu.

Edhe meteorët gjatë shtegtimit të tyre ndriçojnë, por drita e tyre shumë shpejtë shuhet, dhe ata përfundojnë në pafundësi; derisa yjet…shumë, shumë gjatë vezullojnë dhe drita e tyre gjithandej ndriçon!

Shkel lehtë, dhe do të fluturosh; po shkele rënd, nën tokë do të përfundosh!

Rrugët e njohura janë për të paditurin; për urtarin, rrugët e panjohura bëhen të njohura!

Nëse duhesh në jetë të zgjedhësh në mes dy të këqijave, ti zgjedhe vdekjen, të paktën e shpëton shpirtin dhe nderin. Po e zgjedhe një të keqe, i humbë të gjitha!

Nëse do që shpirti yt të jetojë përjetësisht, kurrë mos ia kufizo lirinë, me çmim edhe të shkatërrimit të trupit dhe mendjes!

Askush nuk është çfarë është, gjithkush është ashtu siç mendon se është!

Me pak çmenduri, lehtë njeriu hedhet nga kodra në greminë; por të dalësh nga gremina në kodër, atëherë nevojitet shume urti, trimëri dhe qëndrueshmëri!
Të prish në rrugë të panjohur, për të marrin është marrëzi; për të urtin është urtësi.

Asgjë në këtë jetë nuk është më e vlershme se vdekja, mësoje sot ketë, që nesër mos të bëhet vonë!

Je i lindur për t’u zgjuar, i përgjumur shkon ai që kurrë s’ka lindur!

Mos u këshillo me atë që të thotë se çfarë të bëhesh, këshillohu me atë që të thotë se “kush je ti”!

Zoti nuk reflektohet në marrëzi, Ai reflektohet në urtësi; për këtë arsye mos u çuditë përse njerëzit Zotin nuk e shohin!

I marri, në shoqëri adhurohet me emër dhe tituj; i urti, adhurohet me urata dhe dashuri!

Çdo njeri kujdeset për atë që i përket atij, vetëm urtari kujdeset për atë që i përket të gjithëve!

Çdo gjë lëvizë dhe ndryshon, përpos të marrit!

Të shumët janë ata që brengosen për trupin tënd, të pakt janë ata që brengosen për shpirtin tënd!

Nuk është e drejtë të thuhet Zoti krijoi gjithçka, e saktë është nëse thuhet Zoti krijon gjithçka.

Njeriu i cili gjatë jeton në vetmi, nuk ka vesh për tjetrin!

Mali nuk i rezonon (jehon) heshtjet, vetëm ulërimat; kjo është arsyeja përse njeriu nuk mund të qëndrojë gjatë në mal!

Ta duash veten do të thotë, të mos e urresh askënd!

Dashuria të bën aq të marrë, saqë, nga vetja jote s’mbetet asgjë tjetër, përpos dashurisë!

Engjëjt i flasin engjëjve, djajtë i flasin djajve…e unë; e dëgjoj veten!?

Asnjë bashkëshortësi nuk është e lirë, përpos atyre që nuk janë në bashkëshortësi!

Ta besosh të panjohurën është devotshmëri, ta realizosh të panjohurën është ndritje!

Edhe pse cicërima e zogut është e njëjtë dhe monotone, prapë të mëson se jeta është muzikë!

Largohu prej atyre që dinë dhe shpjegojnë shumë të panjohurën, shoqërohu me atë që nuk e dine dhe nuk e shpjegon të panjohurën.

Dashuria nuk e vret atë që i dorëzohet, ajo e vret të padorëzuarin!

Mos u brengos për atë që humbë, brengosu për atë, se a ke se çka të humbësh!

Valët e detit gjithmonë valëzojnë, por uji prapë mbetet ujë!

Sokrati kishte thënë: ‘Unë di që nuk di asgjë!” Të gjithë e dëgjuan, të rrallit e kuptuan; ja përse sot kemi mjerim!

Para se ta kërkosh Zotin kërkoje veten - nëse e gjen e ke gjetur edhe Zotin?!

Zoti nuk do të ndihet i ofenduar nëse e mohon ekzistencën e tij; Ai do të ofendohet nëse ti e mohon zgjuarsinë tënde!?

Ndritja nuk të bën as të pasur e as të varfër, ajo të bën të dashur!

I marri pyet “çka pas vdekjes sime?”; I urti pyet: “çka para lindjes sime?”.

Kurrë nuk i kam kuptuar njerëzit që marrin guximin t’i qortojnë të tjerët, derisa kurë nuk e kanë marrë guximin ta qortojnë vetveten?!

Qeshjen dhe qarjen ti e përjeton, por të tjerët e shkaktojnë!

Njerëzit të cilët këshillohen me urtarin, nuk i bëjnë nder urtarit, por vetvetes!

Asgjë në këtë botë nuk është më e pakuptimtë se kuptueshmëria.

I dua miqtë, sepse përmes tyre e njoh veten se sa jam i dobët; por i dua edhe armiqtë, sepse përmes tyre e njoh veten se sa jam i fortë!

Nëse të konsideroj si mikë, atëherë kurrfarë dobie ti nuk do të kesh nga kjo; të gjitha marrëzitë e tua do t’i gëlltisë, nuk do të qortojë, se ndiej dhembshuri – kështu asgjë nuk do të mësosh: as për jetën, as për veten e as për mua.
Nëse të konsideroj si armik, do të jem i gatshëm të luftoj me të gjitha mjetet kundër teje; e ti do të vetëdijesohesh se të gjitha mjetet e tua luftarake nuk më bëjnë asgjë, dhe në këtë mënyrë zgjohesh nga marrëzira jote se mund ta mundësh mirësinë.
Juristja
Juristja

5


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty ZEN CITATET KOANE DHE FJALË TË URTA

Mesazh  Juristja prej 19.08.11 23:08

Zen: “Shkollë e Mahajana Budizmit e cila pohon se ndritja mund të arrihet përmes meditimit, vetënjohjes dhe intuitës më mirë se sa përmes fesë dhe devotshmërisë dhe kjo praktikohet kryesisht në Kinë, Japoni, Kore, dhe Vjetnam. Gjithashtu quhet edhe Zen-Budizëm” .pran.përkth.

Koan: “Janë anekdota paradoksale, shpesh paraqiten si formulim paradoksal të tregimit, përdoren në Zen-Budizëm si ndihmesë për meditim dhe si mjet për arritjen e zgjimit shpirtëror.”

“Ata që nuk dinë flasin, ata që flasin nuk dinë.”

“Uji që është shumë i pastër nuk ka peshq.”

“Gomari që bartë grumbuj librash të shenjta prapë mbetet gomar.”

“E gjithë hëna dhe i tërë qielli reflektohen në një pikë vese mbi bar.”

“Nëse kupton, vetëm mendo sikur ata; nëse nuk kupton, vetëm mendo sikur ata.”

“Asnjë fije bore nuk bie në vend të gabuar.”

“Lulja bie edhe pse ne e duam atë, baroja rritet edhe pse ne nuk e duam atë”

“Nëse druri bie në mal dhe s’ka askush përreth për ta dëgjuar, a do të shkaktojë prapë rënia e drurit zhurmë?”

“Ai i cili i mund të tjerët është i fortë; ai i cili e mund vetveten është i fuqishëm; ai i cili i kontrollon të tjerët mund të jetë fuqishëm, por ai i cili e kontrollon vetveten prapë është më i fuqishëm.”

“Kur e pushtoni majën e malit, vazhdon ngjitjen.”

“Posedimi i njohjes së madhe është sikurse me i pasur njëmijë metra litar peshku me grepa, por peshku gjithmonë është një milimetër larg grepit.”

“Vetëm të mendojmë për drunjtë: ata ua lejojnë zogjve degët dhe fluturimin, pa qëllim që t’i thërrasin ata për të ardhur dhe nuk mallëngjehen kur ata shkojnë. Nëse zemrat e njerëzve mund të bëhen si drunjtë, ato nuk do të jenë të vetmuara.”

“Rrini të qetë…duke mos bërë asgjë…pranvera vjen dhe bari rritet vetvetiu.”

“Zogjtë gjithmonë e gjejnë rrugën për në folenë e tyre...Lumenjtë gjithmonë e gjejnë rrugën e tyre për në oqean.”

“Si do të ecni nga maja e shtyllës 100metërshe?”

“Uji rrjedhë, por prapë mbrapa në oqean; Hëna fshihet, por në mbrëmje është në Qiell.”

“Ana e kundërt gjithashtu e ka anën e kundërt.”

“Kalurone kalin tuaj nëpër tehun e shpatës; fshiheni veten në mes të flakës.”

“Udhëtimi prej një mijë milave fillon me një hap të vetëm.”

“Të gjitha mendimet e kushtëzuara janë të përkohshme. Stërvitja juaj personale ju shpëton me zell.” – Fjalët e fundit të Budës

“Çfarë është zëri kur me një dorë duartroket?”

“Mos mendo për Zot, mos mendo për djall, më thuaj, cila ka qenë fytyra jote origjinale para se të jenë të lindur nëna dhe babai yt?”

“Natyra nuk nxiton, tash më gjithçka është e përkryer.”

“Asgjë s’është më e dobët se uji dhe asgjë s’është më e fortë se shkëmbi, rrjedha e qetë dhe e ngadalshme e ujit mund t’i pres malet shkëmbore.”

“Me qenë i kënaqur me atë që ke; kënaqesh në mënyrën në të cilën janë gjërat. Kur ju realizoheni atje s’ka asgjë që mungon, e gjithë bota ju përket juve.”

“Milingona me një lëvizje bënë më shumë sesa kau i dremitur.”

“Mendja e cila nuk kupton është Buda. Nuk ka tjetër.”

“Ai i cili kudo që shkon lidhet me jo-njeri dhe me jo-vend dhe me jo-trup; kush e pranon Zotin dhe djallin ngjashëm, asnjë mirëseardhje dhe asnjë nderim nga të tjerët – nuk nevojitet që një i tillë ta arrijë Përsosurinë.”

“Mjerisht! bota është plotë me dritë enorme dhe fshehtësira, dhe njeriu e largon këtë nga vetja me një dorë të vogël!”

“Jepi njeriut peshk dhe ti do ta ushqesh atë për një ditë. Mësoje atë se si të peshkojë dhe do ta ushqesh për gjithë jetën.”

“Mbusheni tasin deri në grykë dhe ai do të derdhet. Mos e mprihni thikën tuaj dhe ajo do të topitet.”

“E lejuara të shkojë i bën të gjitha. Bota fitohet nga ata të cilët e lejojnë të shkojë. Por kur ju përpiqeni e përpiqeni. Bota mbete përtej fitimit.”

“Një hënë shihet në çdo pus, dhe në çdo pus vetëm një hënë.”

“Pasi që krejt kjo është aq e qartë. Me kalimin e kohës kjo kuptohet. Kur e kuptoni se kjo është aq qesharake sikur ta mbyllësh zjarrin me zjarr në zjarr. Ushqimi veç është zier.”

“Në mendjen fillestare ka shumë solucione, por në mendjen njohëse vetëm disa.”

“Jeta është e vlershme vetëm të jetohet.”

“Jeta është si ecje mbi barkë e cila lundron nëpër det dhe fundoset.”

“Asgjë nuk është e saktë ashtu siç duket, e as në mënyrë tjetër.

“Kur jeni të zhgënjyer dhe plotë mosbesim, edhe një mijë libra e skripta nuk mjaftojnë. Kur e realizoni kuptueshmërinë, edhe një fjalë bëhet e shumët.”

“Kur jeni atje, nuk është askush atje që është.”

“Në çdo moment të caktuar, unë i çeli sytë dhe ekzistoj. E para kësaj, gjatë gjithë përjetësisë, çka qe atje? Hiçësi.”

“Deri tek mendja e cila akoma është, e rrethuar nga i gjithë universi.”

“Nëse kurrsesi nuk mund ta gjeni të vërtetën aty ku pikërisht jeni, ku tjetër mendoni se do ta gjeni atë?”

“Bëhuni më të heshtur, më shumë do të ndini.”

“Në fund të të gjitha gjurmimeve tona do të arrim aty prej nga jemi nisur, dhe vendi i njohur për të parën herë.”

“Vetëm Zen-i ju gjen në maje të maleve se Zen-i ju çon atje.”

“Prej pishës, mëso për pishën. Prej bambu, mëso për bambu.”

“Ecë dhe rruga do të çilet.”

“Së pari gërvisht, e ma vonë kruaje.”

“Madje edhe gjëja e mirë nuk është më e mirë se asgjëja.”

“Të vdekurit le t’i varrosin të vdekurit.”

“Kur ecë, ec. Kur han, ha.”

“Kur e kërkoni atë, ju nuk mund ta gjeni atë.”

“Ky nuk është Buda, ky është Buda.”

“Nëse rrugës e takoni njeriun e dijshëm, mos e thuani asnjë fjalë, mos heshtni!”

“I lindur për të qenë i papërmbajtur - jeto për ta zvogëluar këtë.”

“A është gota e ujit e zbrazët? Jo, ajo është plotë me ujë. Por nëse unë e derdhi ujin dhe ju pyes përsëri, ju mund të thuani ‘po ajo është e zbrazët’. Por e zbrazët nga çka?..Gota ime është e zbrazët nga uji, por nuk është e zbrazët nga ajri. Me qenë e zbrazët është me qenë e zbrazët nga diçka…”
Juristja
Juristja

5


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Re: Aforizma - Thënie filozofike

Mesazh  Juristja prej 22.08.11 1:09

Mis Congeniality

"To dare is to do, to fear is to fail."
"Te guxosh do te thote te besh, te kesh frike do te thote te deshtosh"

"United we stand, divided we fall."
"Qendrojme te bashkuar, rrezohemi te ndare"

"As long as we dream, there is hope." --- Natassia Kelly
"Per aq kohe sa enderrojme, ka gjithnje shprese"

"Still I rise." ---Maya Angelou
"Ngrihem perseri"

"The man who never advances falls behind."
"Njeriu qe nuk ben perpara, ngelet mbrapa"

"I have a dream." ---MLK
"Une kam nje enderr"

"Hold fast to your dreams. " --- Langston Hughes
"Shtrengoji fort endrrat"

"No one can make you inferior without your consent." --- Eleanor Roosevelt
"Asnjeri nuk mund te te dobesoje pa lejen tende."

""It can be done. It should be done. It shall be done."
"Mund te behet. Duhet te behet. Do behet."

"Don't look at difficulties as obstacles to avoid, but as challenges to overcome."
"Mos i shiko veshtiresite si pengesa qe duhen shmangur por si sfida qe duhen kaluar"

"There is in this world no such force as the force of a man determined to rise. The human soul cannot be permanently chained."' --- W.E.B. Dubois
"Asnje force ne kete bote nuk eshte si forca e nje njeriu te vendosur per kryengritje. Shpirti i njeriut nuk mund te burgoset pergjithmone."

"You never know how far you've come till you realize what you have left behind"
"Nuk mund ta dish sa para ke ecur pa pare sa ke lene mbrapa"

"The most elusive knowledge is self knowledge." -- Mirra Komarousky
"Njohuria me dinake eshte vetenjohuria (njohuria jone personale)"

"Living well is the best revenge."
"Te jetuarit mire eshte hakmarrje me e mire"

"There is no greater calling than public service." -- FDR
"Nuk ka thirrje me te madhe se ajo e sherbimit publik"

"Never underestimate the power of a woman."
"Asnjehere mos e nenvlereso fuqine e nje gruaje"

"There are no new truths but only truths that have not been
recognized by those who have perceived them without noticing." -- Mary McCarthy
Nuk ka te verteta te reja por vetem te verteta qe nuk jane njohur nga ata qe i kane perceptuar pa i vene re. "

"Don't use up your future trying to recapture the past"
"Mos e harxho te ardhmen duke u munduar te kthesh te shkuaren."

"Those who cannot remember the past are condemned to repeat it." -- George Santayana
"Ata qe nuk e mbajne mend te shkuaren jane te mallkuar ta perserisin ate."

"Hell hath no fury like a woman's scorn."
"Edhe ferri nuk ka terbim si perbuzja e nje gruaje"

"Know thyself." -- Socrates
"Njihe veten tende"

"Perfection is our goal...excelllence will be tolerated."
"Synojme per perfeksionim...tolerojme persosmerine."

"Teamwork is the fuel that allows common people to attain uncommon results."
"Bashkepunimi eshte benzina qe i lejon njerezit e zakonshem te arrijne rezultate te jashtezakonshme."

"The highest reward for a person's toil is not what they get for it, but what they become by it."
"Shperblimi me i larte per punen e rende te nje njeriu nuk eshte ajo cka marrin, por ajo cka arrijne te behen."

"Success is a journey not a destination."
"Suksesi eshte nje udhetim dhe jo nje destinacion."

"Some people dream of worthy accomplishments, while others stay awake and do them."
"Disa njerez enderrojne per kryevepra ndersa te tjeret rrine zgjuar dhe i bejne ato"

"Excellence can be obtained if you care more than others think is wise, risk more than others think is safe, dream more than others think is practical, and expect more than others think is possible."
Persosmeria mund te fitohet ne qofte se interesohesh me shume se ata qe tregohen te zgjuar, rrezikon me shume se ata qe tregohen te kujdesshem, enderron me shume se ata qe tregohen praktike, dhe pret me shume sec eshte e mundur.
Juristja
Juristja

5


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Re: Aforizma - Thënie filozofike

Mesazh  Juristja prej 23.08.11 17:52

Perkthime te tjera nga postimet e MisCongeniality

Noble thoughts from Benjamin Franklin, the 18th century man:
Mendime fisnike nga Benxhamin Frenklin, njeriu i shekulli te 18-te.

***Early to bed, ealy to rise makes a man healthy, wealthy, and wise.
***Te flesh heret, te zgjohesh heret, e ben njeriun te shendetshem, te pasur dhe te zgjuar.

***A stitch in time saves nine.
Punen e sotme mos e ler per neser.

Adversaries: Love your enemies, for they tell you your faults.
Kundershtaret: Duaji armiqte se te tregojne gabimet.

Career: Drive thy business; let not that drive thee.
Kariera: Ti ta drejtosh biznesin, dhe mos e lere ai te te drejtoje ty

Criticism: *A soft tongue may strike hard.
Kritika: *Gjuha e bute mund te godase ashper.
*He that scatters thorns, let him not go barefoot.
*Mos e ler ate qe shperndan gjemba, te eci kembezbathur.
*It is better to take many injuries than to give one.
*Eshte me mire te plagosesh disa here sesa te plagosësh njehere.

Dissatisfaction: Let thy discontents be thy secrets; if the world knows them, 'twill despise thee and increase them.
Pakenaqesi: Mbaji pakenaqesite e tua te fshehta; po ti mesoi bota, do te perbuzi ty dhe do ti shtoje ato (pakenaqesite).

Experience: Beware of the young doctor and the old barber
Eksperienca: Ruhu nga doktori i ri dhe nga berberi i vjeter.

Friendships: *No better relation than a prudent and faithful friend.
Shoqerite: *Nuk ka shoqeri me te mire sesa nje shok i kujdesshem dhe i besuar.
*Be slow in choosing a friend, slower in changing.
*Beji shoket me ngadale, ndërroji akoma më ngadale.
*Promises may get thee friends, but non-performance will turn them into enemies.
*Premtimet te bejne me shoke shume, por mos-permbushja i kthen ne armiq

Gossip: *Hear no ill of a friend, nor speak any of an enemy.
Thashetheme: *Mos degjo semundje per shoket dhe mos fol per semundje ndaj armikut.
*Three may keep a secret if two of them are dead.
*Sekreti qendron ne mes te tre njerezve vetem nese dy prej tyre jane te vdekur.


Greed: *If man could have half his wishes, he would double his troubles.
Lakmia: *Ne qofte se njeriu mund te plotesonte gjysmat e deshirave, ai do kishte dyfishin e problemeve.
*If you desire many things, many things seem but a few.
*Ne qofte se deshiron shume gjera, ato te duken pak.

Health: *Eat few suppers, and you'll need few medicines.
Shendeti: *Ha pak darke, dhe do te nevojiten pak barna.
*Three good meals a day is bad living.
*Tre vafte te mira eshte jetese e keqe.

Honesty: *A lie stands on one leg, truth on two.
Ndershmeria: *Genjeshtra qendron me nje kembe, e verteta qendron me dy.
*What you would seem to be, be really.
*Te jesh me te vertete ashtu qysh dukesh.

Humility: *To be humble to superiors is duty; to equals, courtesy; to inferiors, nobleness.
Perulje/Turp: *Te jesh modest eshte detyra tende per ata me lart; miresjellje per te barabartet; bujari per ata me poshte se ty.
*A man is never so ridiculous by those qualities that are his own as by those that he affects to have.
*Njeriu eshte me qesharak per cilesite qe hiqet sikur ka sesa per cilesite e tij te verteta.
*People who are wrapped up in themselves make small packages.
*Njerezit e mbyllur ne vetvete jane/bejne pako te vogla.
*Search others for their virtues, thyself for thy vices.
*Gjej virtute tek te tjeret dhe huqet tek vetja tende.

Hospitality: *Fish and visitors stink after three days.
Mikepritja: *Peshku dhe vizitoret qelben pas tre ditesh.

Longevity: *Wish not so much to live long, as to live well.
Jetegjatesia: *Mos lakmo te jetosh gjate por te jetosh mire.
*What one relishes, nourishes.
*Njeriu mban gjalle ate qe shijon.

Marriage: *Where there's marriage without love, there will be love without marriage.
Martesa: *Atje ku ka martese pa dashuri, do kete edhe dashuri pa martese.

Money: *He does not possess wealth, it possesses him.
Paraja: *Njeriu nuk zoteron pasuri, pasuria e zoteron njeriun.
*Wealth is not his that has it, but his that enjoys it.
*Pasuria nuk eshte e atij qe e zoteron, por e atij qe e gezon.
*Beware of little expenses; a small leak will sink a great ship.
*Ruhu nga shpenzimet e vogla; vrima e vogel fundos anijen e madhe.

Reminiscing: *The Golden Age never was the Present Age.
Duke Kujtuar: *Jeta e arte nuk ishte asnjehere jeta e tashme.
Self-control: *'Tis easier to suppress the first desire than to satisfy all that follow it.
Vete-kontroll: *Eshte me e lehte te ndalosh deshiren e pare sesa te plotesosh te tjerat ne vazhdim.
*Love, cough and a smoke can't well be hid.
*Dashuria, kolla dhe tymi/cigarja nuk mund te mbahen fshehur.

Talk: *Well done is better than well said.
Biseda: *E bere mire eshte me mire se e thene mire. E thena me te beren jane larg.
*Silence is not always a sign of wisdom, but babbling is ever a folly.
*Heshtja nuk eshte gjithnje shenje e zgjuarsise por fjalet e shumta jane gjithnje budallallek.

Thankfulness: *Most people return small favors, acknowledge middling ones and repay great ones with ingratitude.
Mirenjohja: *Shumica e njerezve shperblejne ndere te vogla, pranojne ndere mesatare, dhe paguajne me mosmirenjohje ndere te medha.

Time management: *Lost time is never found again.
Drejtimi i kohes: *Koha e humbur nuk gjendet kurre.
*Enjoy the present hour, be mindful of the past, and neither fear nor wish the approaches of the last.
*Gezoje te tashmen, kujtoje te shkruaren dhe mos ki frike nga e ardhmja.

Virtue: *The noblest question in the world is, What good may I do in it?
Virtyti: *Pyetja me fisnike ne bote eshte: Cfare te mire mund te bej?
*Great beauty, great strength and great riches are really and truly of no great use; a right heart exceeds all.
*Bukuria e madhe, fuqia e madhe, dhe pasurite e medha jane me te vertete te paperdorshme; nje zemer e mire i tejkalon te gjitha.
Ralph Waldo Emerson
Juristja
Juristja

5


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Re: Aforizma - Thënie filozofike

Mesazh  Xhemajl prej 01.09.11 8:53

Kujdes mendimeve tuaja, sepse ato bëhen fjalët e tua!
Kujdes fjalët tuaja, sepse ato bëhen vepra e tua!
Kujdes veprat tuaja, sepse ato bëhen zakonet tuaja!
Kujdes zakoneve tuaja, sepse ato bëhen Karakteri juaj!
Kujdes Karakterit tënd, sepse ai bëhet "Fati i juaj''!
Xhemajl
Xhemajl

187


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Re: Aforizma - Thënie filozofike

Mesazh  Xhemajl prej 06.09.11 19:59

Teoria aksiomatike e fjalës është kjo: në shpirt lind idea, pastaj idea formësohet në mendim, mendimi shprehet me fjalë, fjala është ENERGJI, energjia është fuqi që ndërton apo rrënon. Kur ia thua vetit afirmimet pozitive, energjia e fjalës depërton në molekulë, molekula e merr impulsin, vetëdijësohet dhe vepron sipas URDHËRIT.
Xhemajl
Xhemajl

187


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Re: Aforizma - Thënie filozofike

Mesazh  Xhemajl prej 07.09.11 10:12

“Nuk ka jetë pa vuajtje,

nuk ka vuajtje pa shkak,

por nuk ka shkak që nuk mund të tejkalohet." - D. Walsch
Xhemajl
Xhemajl

187


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Re: Aforizma - Thënie filozofike

Mesazh  Gon! prej 07.09.11 12:06

I nderuar Xhemajl, profesioni univerzitar që ti më ke thënë se ke zgjedhur, me sa shoh unë nuk i përshtatet personit tënd të brendshëm!
Gon!
Gon!

294


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Re: Aforizma - Thënie filozofike

Mesazh  Xhemajl prej 08.09.11 21:59

Energjia është jetë. Energjia krijohet me kundërshti. Njerëzit, kur u narthin duart, ato i fërkojnë. Fërkimi krijon energji. Kundërshtimi i përtacisë, kundërshtimi i shprehive të vjetra, me vetëdijesim për rikrijimin e shprehive të reja, krijon energji të re, krijon shtrat të shprehive të mira. Shprehitë e mira ndërtojnë shëndetin, suksesin, fatin, lumturinë. Të gjitha ndodhen në dorën tënde. Ti je kompetent.
Xhemajl
Xhemajl

187


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Re: Aforizma - Thënie filozofike

Mesazh  Xhemajl prej 08.09.11 22:00

Dyshimet, frika, dymendja, hutia... të gjitha këto janë veti të humbësit. Në qoftë se unë nuk do të jem i sigurt në fitore, me çfarë të drejte mund të pres që kundërshtari të më japë siguri? Në atë rrugë që nuk jam i sigurt se do të arrij në cak - nuk nisem kurrë! E, kur të nisem, çfarë kuptimi ka nisja me paralindje se do të ngelësh në baltë, në gjysmë të rrugës? Prandaj: Mos u nis, mos u nis, mos u nis...por kur të nisesh MOS U NDAL!
Xhemajl
Xhemajl

187


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Re: Aforizma - Thënie filozofike

Mesazh  Xhemajl prej 08.09.11 22:06

Nuk gjendet asnjë njeri në botë që është krejtësisht i mirë, por nuk gjendet as edhe një njeri i vetëm në botë që është krejtësisht i keq. Sikur monedha e metaltë: në njërën anë numri i vlerës, në tjetrën anë stema! Njohje e njeriut është: mençuria jote që të marrësh nga njeriu atë që dëshiron. Në qoftë se e dëshiron të mirën, nga secili njeri mund të nxjerrësh të mira sa të duash, si në Trepçë. Por, nëse e dëshiron të keqen, po ashtu nga secili njeri mund të nxjerrësh të keqen, si në moçal.
Daut Demaku.
Xhemajl
Xhemajl

187


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Re: Aforizma - Thënie filozofike

Mesazh  Xhemajl prej 08.09.11 22:09

Thuhet se e vërteta është e hidhur. E vërteta është e mirë, por dhemb, është helm e hidhur. Dhe, këtë konstatim e themi pa hezitim, edhe në biseda, edhe në shkrime, kudo. Për kënd mund të jetë e VËRTETA e hidhur... Vetëm për mashtruesin, për askënd tjetër. E vërteta nuk është e hidhur, e ëmbël, e thartë apo e njelmtë. E vërteta është fillimi dhe fundi, është gjithcka...
DD.
Xhemajl
Xhemajl

187


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Re: Aforizma - Thënie filozofike

Mesazh  Gon! prej 09.09.11 8:31

xhemajl shkruajti:Dyshimet, frika, dymendja, hutia... të gjitha këto janë veti të humbësit. Në qoftë se unë nuk do të jem i sigurt në fitore, me çfarë të drejte mund të pres që kundërshtari të më japë siguri? Në atë rrugë që nuk jam i sigurt se do të arrij në cak - nuk nisem kurrë! E, kur të nisem, çfarë kuptimi ka nisja me paralindje se do të ngelësh në baltë, në gjysmë të rrugës? Prandaj: Mos u nis, mos u nis, mos u nis...por kur të nisesh MOS U NDAL!
Unë kur nisem në ndonjë rrug, apo ndonjë rrezik, nuk e mendoj kurr që do ia dal, por nuk e mendoj as që do të humb, thjesht vendos të nisem, por prapa nuk kthehem kurr, sepse ashtu e mendoj se nuk bën të sprapsem kurr! Nisem me shokun, shoku hamendet dhe kërkon kthim prapa, por unë vazhdoj i vetëm. Nuk e di, ndoshta nuk është veti edhe aq e mirë kjo, mirëpo unë këtë veti të plotë e kam!
Gon!
Gon!

294


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Re: Aforizma - Thënie filozofike

Mesazh  Xhemajl prej 09.09.11 9:55

Gon! shkruajti:Unë kur nisem në ndonjë rrug, apo ndonjë rrezik, nuk e mendoj kurr që do ia dal, por nuk e mendoj as që do të humb, thjesht vendos të nisem, por prapa nuk kthehem kurr, sepse ashtu e mendoj se nuk bën të sprapsem kurr! Nisem me shokun, shoku hamendet dhe kërkon kthim prapa, por unë vazhdoj i vetëm. Nuk e di, ndoshta nuk është veti edhe aq e mirë kjo, mirëpo unë këtë veti të plotë e kam!
Nuk besoj se eshte veti e keqe Goni,, sepse gjithmon na ndodh qe gjate rruges se sukseseve, te kemi dyshime se mos do humbasim,, mirpo kur te nisesh ashtu si ti,, nuk duhet ta kthesh koken pas,,
Xhemajl
Xhemajl

187


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Re: Aforizma - Thënie filozofike

Mesazh  Xhemajl prej 09.09.11 10:38

Mos t’iu bëjnë përshtypje vlerësimet e të tjerëve, sepse ato mendime lindin në kokat e huaja dhe nuk kanë lidhje me ju… Nëse dikush të takon dhe të thotë: po dukesh mirë, çka mendoni, a ka lidhje ai apo ajo me ndjenjat tuaja - çfarë vlon e çfarë trazimi gjendet në brendësinë tuaj? Sigurisht që nuk ka lidhje me ju, por ai ose ajo është mirë dhe disponimi i mirë e shtynë t’iu thotë edhe ju fjalë të mira.
Xhemajl
Xhemajl

187


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Re: Aforizma - Thënie filozofike

Mesazh  Xhemajl prej 09.09.11 20:51

Sa më shumë të ketë dashuri në zemrën tënde aq më e madhe do të jetë hapësira e dashurisë. Dhe, mos harro: në jetën e njeriut mund të ketë me tepri edhe errësirë, edhe xhelozi, edhe urrejtje, edhe shëmti, por kurrë e kurrë e KURRË nuk do të këtë tepër dashuri, sepse sa më shumë ta duash njeriun, gjithnjë e më shumë do të këtë vend e hapësirë që ta duash edhe më shumë, edhe më shumë.
DD.
Xhemajl
Xhemajl

187


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Re: Aforizma - Thënie filozofike

Mesazh  Xhemajl prej 11.09.11 20:20

Kur ndahet toka në shumë hise - pakohet! Kur ndahen paratë në shumë pjesë - pakohen! Kur ndahet shtëpia në shumë pronarë - hapësira zvogëlohet. Kur ndahet e kur ndahet e kur ndahet - gjithnjë pakohet, zvogëlohet, grimcohet, vdes e zhduket! Vetëm ti, e madhja, e bukura, hyjnorja, dritëdhënësja, freskuesja, erëmira, shijekëndshmja, vetëm ti, drita e jetës, me emrin aq të thjeshtë: DITURI, kur të ndajnë njerëzit në shumë pjesë - shtohesh e rritesh, si lisat e malit prej një fare!
DD.
Xhemajl
Xhemajl

187


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Re: Aforizma - Thënie filozofike

Mesazh  Ufo prej 30.09.11 13:53

Kushtetuta është rregullimi i autoriteteve ligjore në një shtet.

Miku i të gjithëve nuk është miku i askujt.

Një qytet i madh nuk duhet ngatërruar me një qytet të populluar.

Miku i vërtetë është një shpirt në dy trupa.

Të gjitha veprimet njerëzore kanë një ose më shumë prej këtyre shkaqeve: fati, natyra, detyrimi, zakoni, arsyeja, pasioni, dëshira.

Të gjitha punët e paguara e shterojnë dhe e rrënojnë mendjen.

Thelbi i virtutit të njeriut përbëhet nga të vepruarit me drejtësi.

Cilido mund të zemërohet – kjo është e lehtë, por të zemërohesh me atë që e meriton dhe të zemërohesh në masën e duhur, në kohën e duhur, për një qëllim të drejtë dhe në mënyrën e drejtë – kjo nuk është brenda fuqisë së kujtdo dhe nuk është e lehtë.

Në më të mirën e tij, njeriu është më fisniku i të gjitha kafshëve; po të mos ishin ligji dhe drejtësia ai do të ishte kafsha më e keqe.

Atdheu i njeriut është kudo që ai përparon.

Karakteristikat e politikanit popullor: një zë i tmerrshëm, një edukim i keq dhe një sjellje vulgare.

Bëmat e liga burojnë nga shkaqe të liga.

Mendimet e larta duhet të shprehen me gjuhë të lartë.

Uria nuk njeh asnjë mik përveç atij që e ushqen.

Le të ushtrojë çdo njeri atë art që njeh.

Dashuria është thjeshtë emri i dëshirës dhe kërkimi i së tërës.

Njerëzit me mend shpesh mësojnë nga armiqtë e tyre. Nga armiqtë e tyre dhe jo nga miqtë e tyre qytetet mësojnë të ndërtojnë mure të larta dhe anije lufte.

Hape gojën, mbylli sytë dhe shiko çfarë do të të sjellë Zoti.

Shpejt ma sill një gotë verë, në mënyrë që ta njom mendjen dhe të them diçka të zgjuar.

Ufo
Ufo

134


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Re: Aforizma - Thënie filozofike

Mesazh  TIRAMISU99 prej 03.10.11 14:26

1- Plagen e dashuris e sheron vetem ai qe e shkakton [ KLEJNI ]
2- Dashuria dhe kolla nuk fshihen . [ HERBERT ]
3- Dashuria e ndertuar te bukuria, vdes shpejt si vete bukuria.[DONE ]
4- Dashuria e re nxjerr dashurin e vjeter si gozhda gozhden tjeter.[ prov,SHIPTARE ]
5- Nuk eshte faji i forces se graviteteit ,qe njerzit bien ne dashuI.[ AISHTAINI]
6- Dashuria eshte,kenqesia e te qenit dy, frika se mos behesh tre, tmerri se mos mbetesh nje.
7- Kenaqesia eshte mekat,mekati nganjehere eshte kenaqsi.[BYRK]
8-Ai qe dashuron shume, flet pak. [ CASTELINI ]
9-GJethja kur dashuron behet lule,lulja kur dashuron behet frut.
10-Kush ka ne zemer dashurin , nuk ka kohe per urrejtje.
TIRAMISU99
TIRAMISU99

9


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Re: Aforizma - Thënie filozofike

Mesazh  TIRAMISU99 prej 03.10.11 14:44

1-Thelbi i njeriut eshte ndergjegja e tije.[DEKARTI]
2-Te jetosh mire, eshte me mire se te jetosh [ARISTOTELI]
3- Kush nuk e do jeten nuk e meriton ate.[DA VINCI]
4- Nga nje gje ekeqe nuk vjen kurre nje gje e mire.[SENEKA]
5- Ajo qe mendon u perket te gjithve, ajo qe ndien eshte vetem e jotja.[SHILER]
6- S'ka dituri me te madhe se pa dituria.[ SHEKSPIR ]
7- Njerzit zakonisht u besojne me leht atyre qe duan.[ J.CESARI ]
8- Qellimi artit eshte kenaqsia, qellimi shkences eshte e vertetea.[ LESING]
9- Bej qe jeta jote te jete enderr,por mos bej qe jeta jote te jet enderr.[JIM MORISON]
10- Disa i ngre mekati. disa i flak virtyti.[ SHEKSPIR ]
TIRAMISU99
TIRAMISU99

9


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Re: Aforizma - Thënie filozofike

Mesazh  Cimi Elezi prej 04.10.11 19:04

Mireseerdhe embelsin e forumit, me fjal dashurie.


Edituar për herë të fundit nga cimi elezi në 05.10.11 18:42, edituar 1 herë gjithsej
Cimi Elezi
Cimi Elezi

108


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Re: Aforizma - Thënie filozofike

Mesazh  Cimi Elezi prej 04.10.11 19:29

Mos rri mbi varrin tim
Duke lotuar
Nuk jam aty
Nuk jam shuar


Edituar për herë të fundit nga cimi elezi në 19.11.11 0:17, edituar 1 herë gjithsej
Cimi Elezi
Cimi Elezi

108


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Thënie

Mesazh  nitty prej 12.10.11 17:41

Shumë njerëz marrin rrugën e shtrembër kundër vullnetit të tyre,vetëm e vetëm sepse rruga e drejtë për ta nuk egziston...

{Tomad Man}
nitty
nitty

72


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Re: Aforizma - Thënie filozofike

Mesazh  Xhemajl prej 12.10.11 19:08

Teoria aksiomatike e fjalës është kjo: në shpirt lind idea, pastaj idea formësohet në mendim, mendimi shprehet me fjalë, fjala është ENERGJI, energjia është fuqi që ndërton apo rrënon. Kur ia thua vetit afirmimet pozitive, energjia e fjalës depërton në molekulë, molekula e merr impulsin, vetëdijësohet dhe vepron sipas URDHËRIT.
DD.
Xhemajl
Xhemajl

187


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Re: Aforizma - Thënie filozofike

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 12.10.11 22:07

Dy njerez mund te bien dakort per shume gjera , por shpirtrat e tyre jane si lulet , secili ka rrenjet e tij , dhe askush nuk mund ti afrohet tjetrit pa braktisur rrenjet e veta, gje qe sidoqofte eshte e pamundur.

Estein

Budallenjte qe prej Adamit e ketej jane ne mazhorance.

E shkruajta kete te fundit per te ndihmuar femrat kur te gjenden ne ndonje diskutim me meshkuj maskilist....
Meridiani 0 (zero)
Meridiani 0 (zero)

209


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Thënia e ditës

Mesazh  Gon! prej 13.10.11 8:45

Shumë njerëz kalojnë në jetën tonë, por vetëm ata më të rëndësishmit arrijnë të lënë gjurme tek ne !!!


Edituar për herë të fundit nga Gon! në 13.10.11 8:48, edituar 1 herë gjithsej
Gon!
Gon!

294


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Re: Aforizma - Thënie filozofike

Mesazh  Gon! prej 13.10.11 8:47

Mirësjellja s'i bën keq askujtë!
Gon!
Gon!

294


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Re: Aforizma - Thënie filozofike

Mesazh  Gon! prej 13.10.11 8:53

Mund të mi vjedhin të gjitha por jo ëndrrat, ato nuk mund të mi vjedhë askush.
Gon!
Gon!

294


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Re: Aforizma - Thënie filozofike

Mesazh  Gon! prej 13.10.11 9:09

Përpara se të veprosh, mendo se do të reagosh ndaj një konkluzioni, përfundimi i të cilit do të bjerë direkt ose indirekt mbi gjurmët e koshiencës tënde të imponuar nga kohëzgjatja e tepruar e një logjike të shfrenuar.
Gon!
Gon!

294


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Re: Aforizma - Thënie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 13.10.11 9:16

Ai që punon pa pasur dituri për atë punë, më shumë do të
dëmtojë se sa që do të ndërtojë.

Pyetja e bukur është gjysma e diturisë dhe bashkëjetesa e
mirë me popullin është gjysma e rehatisë.

Një e treta e mendjes ka të bëjë me bashkëjetesën me
njerëzit dhe mirësjelljen ndaj tyre.

Tre vetë mund të njihen vetëm në tri vende: Njeriu i butë,
kur të zemërohet; trimi në luftë dhe vëllai, kur ke nevojë për të.

Oratoria përbëhet prej tri gjërave: Afrimi te kuptimi i dëshiruar,largimi prej fjalëve
të tepërta dhe shpjegimi i shumë gjërave me fjalë të shkurtra.

Mos llogarit në miqësinë e ndonjërit pa e zemëruar tri herë.

Mos e humb mikun të cilin e zemëron tri herë dhe nuk të
flet fjalë të këqija.

Borxhi është burimi i pikëllimit gjatë natës dhe mjeti
poshtërues gjatë ditës.

Ruajuni nga tallja, sepse, tallja sjell armiqësi, lind urrejtje
dhe njëkohësisht është një sharje e vogël.

Dije që gjithçka e ka fundin e tij, andaj frikohu prej
përfundimeve;
-Në çdo punë ekzistojnë ndodhitë e papritura, ndaj bëhu i
kujdesshëm;
-Ruaju prej malit që ngjitja është e lehtë dhe zbritja është e
vështirë;
-Mos i jep fjalën mikut për një punë që realizimi i saj nuk
është në dorën tënde.

Shëndeti është një dhunti e lehtë. Kur është prezent,
harrohet; kur humbet, përmendet.

Mos e konsidero si njeri të sigurt tradhtarin që e ke
sprovuar dhe mos e fajëso njeriun të cilin e konsideron si të sigurt.
Fakiri
Fakiri

486


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Re: Aforizma - Thënie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 13.10.11 9:25

Shtrëngojani dorën njëri tjetrit kur të takoheni, sepse, kjo e
asgjëson urrejtjen.

Qetësohuni, sepse qetësimi jua largon urrejtjen.

Falni gabimet e atyre që janë të përfshirë në fatkeqësi.

Dy fjalë janë të çuditshme: Fjala e urtë nga njeriu i padijshëm,
pranojeni këtë dhe, fjala e padobishme nga njeriu i urtë,
largohuni prej tij.

Tri gjëra janë shkaktare të turpërimit të njeriut: Xhelozia,
bartja e fjalëve dhe pakujdesia.

Tri gjëra sjellin armiqësi: Mosmarrëveshja, zullumi dhe
egoizmi.

Miqtë e njeriut janë këta: Gruaja e këndshme, fëmijët e
mbarë dhe shoku i sinqertë.

Ai që nuk mund të kalojë mirë me të tjerët, është i
pezulluar nga të gjitha të mirat.

Butësia, sadopak e zbukuron njeriun, ndërsa vrazhdësia,
deri diku e shëmton njeriun.

Tre vetë ta nxijnë jetën: Sunduesi i padrejtë, fqinji i keq
dhe gruaja gojëprishur.

Vëllai më i dashur për mua është ai që m i përkujton
gabimet e mia.

Ruaju nga shoqërimi me njerëzit e poshtër. Kjo nuk të çon
kah e mbara.
Fakiri
Fakiri

486


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Re: Aforizma - Thënie filozofike

Mesazh  Gon! prej 13.10.11 10:16

Në jetë mos i beso askujt, sepse dhe trëndafili i bardhë, hijen e ka te zezë.
Gon!
Gon!

294


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Re: Aforizma - Thënie filozofike

Mesazh  Gon! prej 13.10.11 10:18

Nëse rrezikon mund të humbasësh, nëse nuk rrezikon ke humbur gjithesesi...!
Gon!
Gon!

294


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma - Thënie filozofike Empty Re: Aforizma - Thënie filozofike

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 1 e 4 1, 2, 3, 4  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi