EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fuqia e shikimit

Shko poshtë

Fuqia e shikimit Empty Fuqia e shikimit

Mesazh  beka112 28.02.11 20:06

FUQIA E SHIKIMIT

Ka shumë arsye pse hezitojmë t’i shohim të tjerët ne sy. Për disa kultura si p.sh. ato arabe, ulja e shikimit poshtë është një shenjë respekti ndaj dikujt që është më i madh në moshë, ose që ka një pozicion më të lartë në detyrë, por e vërteta është se, shikimi ka një fuqi që ju mund ta përdorni më mirë sesa kaq.

Sipas një studimi amerikan, personat që evitojnë shikimin tonë, kur i kemi përballë, janë ata që kanë diçka për të fshehur. Fëmijët ulin gjithnjë shikimin poshtë, kur nuk duan të thonë të vërtetën ose kur kanë bere diçka që e dinë se ne do t'i bërtasim.

Kur një grua ul shikimin do të thotë se është në siklet ose është tejet e pasigurtë. Nëse sytë janë pasqyra e shpirtit, atëherë duhet t’i përdorni për t’i lejuar të tjerët të shohin ndershmërinë tuaj, sigurinë dhe kompetencat që keni në punë, apo për të vëzhguar ato të dikujt tjetër.

Këto sjellje janë shumë të dukshme në televizion, kur gazetaret e mëdhenj intervistojnë personazhe të ndryshëm. Vini re se si i shohin drejt e në sy, sidomos kur kanë një pyetje të vështirë për t'i bere. Në po të njëjtën mënyrë do të vini re se kur i intervistuara është në siklet, ose zihet në befasi, ul shikimin. Duke e pare tjetrin në sy, një gazetar i mirë e kupton se çfarë po i kalon në mendje tjetrit dhe në baze të kësaj bën gati pyetjen tjetër. Por sigurisht nuk është e thënë të jeni gazetare televiziv për të shfrytëzuar fuqinë e shikimit.

Prandaj,

Kur shikoni në kinema vini re sesi personazhet femra, sidomos ato më të mirat, shfrytëzojnë shikimin për të thënë një mesazh të fortë. Nëse dikush ju thotë se keni tendence të fiksoni të tjerët merrni ves ta drejtoni shikimin pak më anash, kur po mendoni për përgjigjen. Kjo gjë krijon një interval mjaft të gjatë dhe nuk e ve në siklet personin që keni përballë, por kur përshëndesni dike sigurohuni që ta shikoni në sy, kjo gjë ju ve në të njëjtin nivel me personin tjetër.

Përgjigjuni pa kërkuar leje

Është mirë që të përgjigjeni dhe pa kërkuar leje dhe pa thënë ‘më fal’, ‘ka mundësi?’, ‘ju lutem’.. etj etj. Vini re, meshkujt nuk e bëjnë këtë. Ata janë të prirur ta marrin fjalën dhe pa kërkuar leje. Për gratë më tepër sesa nevoje, është një lloj zakoni që e kanë të rrënjosur që në fëmijëri.
Të kërkosh leje do të thotë në vetvete të japësh një mesazh pasigurie për tjetrin. Në ditët tona këtë gjë e presin nga fëmijët jo të rriturit. Të kërkosh leje për të bërë diçka, pa e bere akoma, do të thotë në të vërtetë të ulesh mundësitë për tu akuzuar më pas nëse diçka nuk shkon si duket.

Një lloj frike e brendshme për të mos qenë në qendër të akuzave dhe kështu do të jeni të shfajësuar më tepër para të tjerëve. Gratë kërkojnë leje dhe për gjerat më minimale dhe kjo nuk shkon. Pavarësisht nga pozicioni juaj, keni të drejtë të jeni të pavarura dhe të ndërmerrni iniciativa tuajat, sigurisht brenda një limiti të caktuar të cilin duhet ta identifikoni, por njëherë që e keni bere këtë mos kini frike të hidheni. Kjo do t’ju japë më tepër siguri dhe hap rrugën për karriere. Një person që është në një pozicion më të larte sesa ju, do të ketë afër njerëz që dini të veprojnë në mënyre të pavarur.

Kjo nuk do të thotë që mund ta ta ekzagjeroni me këtë lloj sjelljeje sepse do të bëheni e padurueshme. Informoni të tjerët për qëllimet që keni, por mos u kërkoni leje. P.sh.: në vend që t'i thoni: ‘A mund të punoj në shtëpi nesër’? thoni: ‘.. nesër do të doja të punoja në shtëpi’.
beka112
beka112

10


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi