EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kafkat politike shqiptare

Faqja 1 e 3 1, 2, 3  Next

Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Jon prej 07.04.10 1:23


Realiteti ku jetojne shqiptaret

Kafkat politike shqiptare Kafka10

Pushteti sot në Shqipëri sundohet nga një pakicë e korruptuar. Bosët e rinj të parasë ndihen kërcënueshëm, duke kaluar nga një karrige tek tjetra, pa u hyrë gjemb në këmbë.

Këta përfaqësues tipikë mafiozë nuk mund të jenë kurrësesi produkt i institucioneve shqiptare, por “rastësia” ramiziste i nxori në krye të turmave, atëhere kur është dashur të ndodhte ndryshe.

Sot ata janë kapur me thonj pas karrigeve të pushtetit deri në marrëzi. “Boshllëku” shpirtëror që i karakterizon këto monstra të periudhës djeshme e të sotme, duke justifikuar me paturpësi revanshin e tyre të pandalshëm, vazhdojnë të dhunojnë gjithçka në jetën social politike të shqiptarëve.

Një e vërtetë e hidhur: përveç kulturës dhe emancipimit shoqëror të munguar, të cilat nuk ua lanë dot paraardhësit e tyre, pasi edhe ata nuk kishin ku ta gjenin, po dhunojnë me injorancë sistemin shoqëror të rilindur në Shqipëri.

Ky, me sa duket nuk është caku i fundit i përversitetit social – psikologjik dhe politik, rrjedhojë e atij përversiteti bizantin të ngjizur në varfërinë e jetës vulgare që kanë bërë në të shkuarën e largët, të frikës së dikurëshme prej normave staliniste të saj.

Ndokush mund të ketë provuar edhe “thesin në kokë” dhe më pas, një grusht parash. Kjo situatë e mbarsur me agresivitet dhe dinakëri të sofistikuar, po tenton të ndikojë negativisht tek rinia jonë, e cila me dhunë e diktat po detyrohet të orientohet drejt konceptit të maksimizimit të jetës, të marri maksimumin prej saj në një kohë sa më të shkurtër, kur këto mundësi nuk janë, pra, me pak mundim.

Kjo filozofi e mbrapshtë antikombëtare po i kundërvihet në çdo hap filozofisë së jetës sonë, duke e kërcënuar çdo ditë atë me rrezikun e determinizmit të saj në të gjitha qelizat e shoqërisë.

Duke ndjekur rrugën e përçarjes, hakmarrjes, dhunimit të vlerave kombëtare, në këto 20 vjet kjo falangë separatistësh politikë pothuajse ja kanë dalë të atrofizojnë idealizmin e natyrshëm tek të gjitha shtresat e shoqërisë. Ndihet kërcënues pesimizmi në angazhimin e brezit të ri për ta bërë Shqipërinë, duke e injoruar atë dhe duke i hequr dëshirën për t’u kthyer në promotorë të politikave të zhvillimit të jetës shqiptare.

Kjo situatë ka gjetur mbështetjen tek faktori ndërkombëtar, i cili qëllimshëm bën sehir ndaj krizave politike në vend dhe i ushqen ato, duke goditur nëpërmjet këtyre “rrypave të trasmesionit” çështjen kombëtare, veçanërisht idealizmin shqiptar.

Pasojat e këtij fenomeni diskriminues e vrasës kanë bërë dhe po vazhdojnë ta bëjnë rëndom problem Shqipërinë dhe shqiptarët në opinionin ndërkombëtar, duke e vendosur në fund të listave për çështje të ndryshme integrale, mbi baën e “ leksioneve” mbi demokracinë dhe mësime qesharake deri “si milet lopa”.

Ata na mbështetën pa dëshirë në antarësimin në NATO, për shkak të gjeostrategjisë dhe interesave afatgjata amerikane në rajon, duke ruajtur kombinacionet e tyre politike.

Më e keqja është se kjo klasë politike e degraduar ka shkuar më larg se sa mendohet. Me lider tipik, ata nuk dëshirojnë ta kuptojnë dhe të pranojnë, se të gjitha të këqiat vijnë nga “kolona e pestë” që vepron brenda politikës në shërbimin tradicional të UDB-së dhe të ASFALI-së, të cilët kanë punuar në këto 20 vjet për ta dematerializuar, për ta shpërbërë deri në materie Kombin Shqiptar.

Vëreni, duke i rreshtuar ngjarjet në kompleks.

Djegiet, vrasjet, shkatërrrimet dhe situata kaotike në vitet 90-92, vrasjet në postën kufitare të Peshkëpisë në vitin 1994, grabitja e parave në firmat piramidale, vrasja e jugut të Shqipërisë në 97-tën, grushti i shtetit në 98-tën, hapja e dyerve pa kriter të kapitalit grek në dy mandatet socialiste, mbytja e veriut të Shqipërisë, shkatërrimi i elementëve të Sigurisë Kombëtare, sabotimi i rrugës kombëtare drejt veriut për interesa partiake, blerjet dhe shitjet e energjisë nga Serbia në të njëjtën kohë që digat mbysin Shkodrën, dhurimi i hapësirave ujore territoriale shtetit grek, keqtrajtimi i pasurive kombëtare, regjistrimi etniko fetar për ta bërë Shqipërinë artificialisht një shtet “multietnik” me efekte prapavepruese, drejt autonomisë së “vorioepirit” dhe pjesmarrjes në pushtetin qëndror, njohja e Maqedonisë pa kushte kur brenda saj jetojnë mbi 1 milion shqiptarë të diskriminuar, blerja e aseteve të ekonomisë shqiptare nga Fazlliçët & CO, lëshimet e turpshme me varreza e memorial kockash, vjedhje votash e mashtrim elektoral, ngacmime për të hedhur në erë tolerancën fetare tek shqiptarët, degdisja e trurit jashtë duke lënë vetëm kafkën politike, pra të gjitha këto veprimet dhe mjaft të tjera në hije e kulisa të ndyra politike, bëhen duke mos dhënë kurrë llogari, të gjitha bëhen për të sulmuar deri në shfarosje vlerat e identitetit tonë kombëtar.

Politikat preferenciale të “njësh-it” në çdo rast dalin pa kokëçarje mbi politikat standardive, duke dhunuar interesat kombëtare, pa i dhënë llogari askujt.

Dr. S.Abazi
Jon
Jon

1159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 07.04.10 8:56

Te me falin drejtuesit e forumit qe sot po shprehem me vargje,ndoshta nuk eshte vendi,por duke marre shkas nga tema e mesiperme KAFKA POLITIKE,si shqiptar ndjeva detyrim moral te jap edhe une mendimin tim ne mynyren time....


Shqiperine jane shiten botes
e kane vene ne udhe te madhe
furtune ngren' ne fund te gotes
batakcinjte hedhin valle

S'eshte KAFKE por metastaze
tentakulat vec i shtrine
per cdo dite grabit toka
do me blere gjithe Shqiperine

Heeej ky popull i mjeruar
vazhdon koken t'mos e ngre
e kane 'rrahur' qe te 'vogel'
e kane 'rrahur'kur ka ler

Shqiperia ne udhe te madhe
po e shqyejne shume cakej
serb,greker,te gjithe me emer
jane hiena,jane lakej...

S'jane kafka poltike...
jane njerez me pushtet
kur ju shkrep me bere biznes
shesin token,gjithe nje det

Estilen ....
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Jon prej 18.04.10 11:16

Veset e politikës

Kur flitet për politikën është me të vërtetë shumë e vështirë për të mos rënë në joshjen e tipit: këtej janë të mirët, andej të këqijtë, këtej tanët, andej kundërshtarët dhe armiqtë.

Ky rregull vlen, kur flitet për politikën në përgjithësi, si një aktivitet që tashmë pikturohet si turpi i njerëzimit, si gjëja më negative që vetë njeriu ka prodhuar për të qenë i nënshtruari i ideve të tija, por që nuk kanë për objekt atë, problemet e tija dhe vetë jetën e tij, sepse politika lind nga njeriu dhe idetë njerëzore, por në momentin që ajo është krijuar dhe merr formën e plotë, bëhet e pavarur nga ai dhe e kontrollon atë duke e pushtuar në të gjitha format e të menduarit dhe të vepruarit.

Në politikën e përditshme, veset duken sikur ndërthuren me virtytet e saja, në një përzierje, ku asgjë nuk është lehtësisht e ndarë nga pjesa tjetër e mbetur. Le të rikujtojmë disa nga veset kryesore të politikës që janë pak a shumë të pranishëm dhe të ngjashëm në të gjitha sistemet politike.

Në vend të parë është korrupsioni: “ më shumë ligje do të jenë miratuar, më shumë hajdutë dhe bandit do të jenë” do të citonte Lao Tse, më i madhi dhe themeluesi i taoizmit kinez, rreth treqind vjet para lindjes së Krishtit.

Sigurisht që në ditët e sotme një citim i tillë mund të tingëllojë paksa i ekzagjeruar, por është gjithmonë jashtë dyshimit që pushteti është rezultat veçanërisht i ekspozuar në joshjet e korrupsionit: si në tentativat për ta shtir në dorë, si në ato për ta mbajtur duke paguar çdo çmim.

Ndoshta qytetari i thjeshtë dhe i ndershëm mund ta ketë të vështir të penetroj brenda salloneve të oborrit për të vëzhguar dhe kuptuar se çfarë ndodh dhe mund të ndodh fshehur thellë poshtë elegancës që oborrtarët na paraqesin në pamjen e parë, por ai do të jetë aq vigjilent dhe inteligjent sa të kuptoj që prona publike dhe floriri i të gjithëve po vidhet nga persona që profesionin për të qeverisur e kanë hasur rastësisht.

Ndoshta, për disa që janë të vetëdijshëm, sepse kanë qenë vetë dëshmitar të drejtpërdrejt e kanë kuptuar se çfarë përmasash galopante ka marrë fenomeni i korrupsionit në Shqipëri, saqë nuk i mjaftuam vetëm 28 mijë kilometra katror, por kaloj jashtë kësaj hapësire duke vepruar edhe në ishujt që ndodhen jashtë kësaj zonë, të cilët kanë të njëjtin juridiksion dhe të njëjtët aktor që e ushtrojnë atë pa pasur problemin më të vogël.

Të jesh sot politikan në Shqipëri, do të thotë se: më parë mund të kesh qenë një hajdut, një rrugaç, një maskara, një i pa shkollë, arrogant, një pseudo intelektual, një i ashtuquajtur profesor, një biznesmen që nuk dihet se si e ke nisur në fillimin aktivitetin tregtar apo prodhues dhe me çfarë burimesh e ke financuar dhe vazhdon ta financosh atë.

Të jesh sot politikan në Shqipëri do të thotë se: vlerat njerëzore nuk bëjnë pjese në mënyrën tënde të jetuarit, që njerëzorja ose nuk ka qenë asnjëherë e pranishme tek ti ose ajo sapo ti ke filluar të bësh politikanit dal nga dalë është zbehur duke humbur gjurmët e saja.

Në Shqipëri, mund të bësh politikanin, amoralistin, deputetin dhe ministrin, sepse qytetarët të kanë besuar besimin e tyre për t’i përfaqësuar, të kanë bërë të plotfuqishëm me vullnetin e tyre dhe për këtë arsye ti mund të abuzosh mbi ta, mund t’i përdorësh ata sikur të ishin qenie që nuk kanë asnjë vlerë për t’i respektuar, sepse vlerat e moralit dhe të njerëzimit që ty ti besuan mund t’i shtypësh dhe t’i poshtërosh sa herë të duash pa dhënë llogari para askujt, për faktin se ti tashmë je i plotfuqishëm.

Sa e vështirë është bërë për ne të rinjtë që po edukohemi me vlerat, sepse për t’i praktikuar ata duhet të marrim besimin dhe aprovimin e atyre që antivlerën e kanë virtyt dhe përdorimin e saj në jetë e kanë si diçka normale për të kënaqur dëshirat e tyre maniake duke përdorur nevojat dhe dëshirat tonë për të pasur një vend pune që na duhet si një burim material i domosdoshëm për të ndërtuar ëndrrat tona dhe për të jetuar në mirëqenie.

Sa e vështirë është bërë për ne të rinj që nuk na mjaftojnë orët e tëra që kalojmë duke studiuar si dhe sakrificat e prindërve tanë që kanë bërë për të na garantuar të drejtën për studim, por që duhet të fillojmë të përgatitemi dhe të studiojmë pornografinë, seksin, kamasutrën dhe erosin pasi janë bërë pjesë e provimit që duhet të japim për të fituar një vend pune.

Sa e vështirë dhe e dhimbshme është për ne shqiptarët, kur dëgjojmë se një familje e ndershme dhe e thjeshtë shqiptare që ka sakrifikuar pothuajse gjithçka për të ndërtuar të ardhmen shuhet larg nga Atdheu, në mërgimin e dhimbshëm dhe të vuajtur.

Sa e turpshme dhe e padurueshme është për ne shqiptarët, kur dëgjojmë nga televizionet e vendeve që kemi zgjedhur për të emigruar skandalet e radhës të kryera nga politikanët tanë, që me bëmat e tyre krijojnë imazhin e gabuar për vendit tonë jashtë në Botë.

Sa normale dhe krejt e natyrshme është bërë për qytetarët tanë që kanë zgjedhur Shqipërinë për të jetuar tek sa shikojnë dhe dëgjojnë skandalet e radhës të kryera nga politikanët që i kanë zgjedhur për t’i përfaqësuar në nivelet më të larta drejtuese të qeverisjes.

Gjithçka mund të ndodh para syve tanë, mjafton mos të na prek neve menjëherë dhe drejtpërdrejt dhe nuk na intereson aspak nëse prek të tjerët dhe se një ditë pas tyre mund të jetë edhe radha jonë për të qenë jo vetëm të prekur por edhe të “përkëdhelur”, të “zhveshur” me qëllimin për të “kënaqur” dëshirat shpirtërore të atyre që na prekin dhe dëshirat tona për të siguruar burimet e jetesës. Po ndonjë virtyt a mund të ketë politika aktuale shqiptare?

Sinqerisht nuk shikoj ndonjë virtyt pasi është aq shumë e mbushur me vese negative sa do të duhej një teleskop që përdoret për të vëzhguar yjet për të vënë re se në gjirin e saj ka mbetur ndonjë vlerë pozitive njerëzore, e cila mund të bëj pjesë tek virtytet e politikës pozitive që nuk është kundër qytetarëve të saj, por që bashkë me ta përjeton sigurinë, paqen, mirëqenien, prosperitetin, zhvillimin dhe dëshirën për të vënë në qendër të vëmendjes qytetarin.

Të vetmin virtyt që mund të kenë akoma politikanët tanë që janë në instanca qeverisëse/ keq qeverisëse është të largohen para se reagimi ynë për të mbrojtur moralin tanë, të drejtat tona, të jetë i ashpër dhe i pamëshirshëm ashtu siç ka qenë qëndrimi i tyre gjatë gjithë kësaj periudhe, ku të qetë dhe të pa shqetësuar ka bërë ç’kanë dashur me ne.

Të largohen jo vetëm nga ambientet e politikës që e kanë ndotur me imoralitet, korrupsion dhe pa përgjegjshmëri, por edhe nga jeta jonë e përditshme, sepse stili i tyre të menduarit dhe të jetuarit nuk bën pjesë në vlerat tona që kemi trashëguar si popull, sepse nuk bëjnë pjesë në kostumet dhe traditat tona, ku ndershmëria, besnikëria dhe dashuria për njëri-tjetrin si dhe shpirtin individual për tu sakrifikuar në emër të shumicës ka shoqëruar historinë tonë ndër shekuj.

Përderisa ata janë kaq të ndryshëm dhe larg vlerave tona, duhet të largohen nga ne, sepse nuk përfaqësojnë asgjë tonën dhe ne nuk mund të vazhdojmë të bashkëjetojmë me ta, sepse nuk kemi asgjë të përbashkët me ta.

Kjo politikë është e huaj tek ne, dhe ne nuk e gjejmë aspak vetën në mjedisin e tyre. Prandaj, o ata do të largohen vetë nga jeta jonë e thjeshtë që ka nevojë për shumë kujdes për të siguruar vazhdueshmërinë, ose do të jemi ne ata që duhet të lëvizim për ti detyruar të largohen, që të vazhdojmë në rrugën e vlerave njerëzore që na karakterizuar si popull për të punuar së bashku për të jetuar më së miri të tashmen dhe për tu impenjuar po së bashku për të projektuar të ardhmen e dëshiruar.

Nga Dr. Alban Daci
Jon
Jon

1159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 18.04.10 20:51

Shqiperia varreze politike

"Si shpjegohet që kemi shtet legen, por shtetarë të pasur?"
Çfarë kemi pas 20 vitesh qeverisje të ndryshme nga një krah në tjetrin?

Kafkat politike shqiptare 25158_10150171205800354_135633570353_12022354_4550724_n

Kemi një shtet super të varfër, legen, pa dinjitet e moral, servil e mashtrues, që nuk i mbron interesat e qytetarëve të vet e të bashkëkombësve. Që për njëzet vjet shkatërroi të gjitha pasuritë e këtij vendi, grabiti e vodhi, ndoqi terapinë e shokut dhe e çoi arsimin dhe shëndetësinë në zero.

Shqipërinë,ky shtet legen, e bëri një vend rrumpallë një han me dy porta, bile me porta të shqyera, një vend ku blihet e shitet gjithçka, përfshirë moralin. Blihen e shiten edhe toka, ujera detare, varreza, minoritete të sajuara, blihen e shiten heronj që kthehen në kriminelë e kriminelët bëhen heronj, shiten e blihen ngjarje të mëdha historike, data çlirimi e gjithçka.

Politikanët shqiptarë dhe shqiptarët duke parë si spektatorë fatin e tyre...

Kafkat politike shqiptare 25158_10150171205745354_135633570353_12022352_290548_n

Por, nuk duhet harruar se megjithëse kemi këtë mysybet shtet, ama kemi pushtetarët më të pasur në rajon e kjo është merita jonë që i kemi lejuar e vazhdojmë t'i lejojmë keto shushunja helmuese të pasurohen.
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 20.04.10 11:49

Kur tolerojmë të keqen

Dëgjo gjykatë! Nëse vërtetë je e pavarur, atëherë respekto ligjin! Mjafton të rishikohen skenat nga Kuvendi dhe aty i gjen provat. Nuk mund të besohet se nuk i ke parë dhe nuk ke mbetur gojëhapur!

Të dëmtuarit mund t´i falin sharjet të bëra nga tempulli i popullit, por gjykata duhet ta ndëshkojë thyerjen e ligjit. Nëse je parimore, atëherë do të kemi një kryeministër të dënuar apo më mirë të gjobitur. Një milion euro do t´ishte korrekte. Nëse mendon se nuk i ka, i gjënë në rrethin e vet! Ata i kanë!

Dhuratat e Muskatorit*(Sali Berisha): Për ta fituar mbështetjen dhe simpatinë greke, vendosi në krye të Kishës së Nolit një grek. Për ta fituar simpatinë dhe mbështetjen e arabëve, anëtarësoi Shqipërinë në Konferencën Islamike, ku nuk ka asnjë ndikim dhe ku shumica e anëtarëve të saj tregohen pro-serb.

Për ta fituar simpatinë e Papës, u gjunjëzua para tij. Grekëve nuk u mjaftoi dhurata e parë, nënshkroi dhuratën e dytë: faljen e detit.
Jo,po nuk i mjaftoi as falje e detit,por i fali dhe toke per varreze.
Po nuk mjafton me kaq,duhet dhe tu beje homazhe te vdekurve ne varrezat qe ju fali.

Nuk i kërkoi falje as popullit, as zotit Myslim Pasha, që me fakte e denoncoi. Vendeve islamike nuk u mjafton anëtarësimi, nuk dimë se çka ka ndërmend të bëjë për ta. Për ta fituar simpatinë TONE (te shqiptarëve) nuk bën gjë. Shqiptarët mund të votojnë kë të duan dhe si të duan, por ai do të fitojë...

E dini ç'ndodh kur themi të gjithë: "Hapni rrugën"! Kur themi: "Mos u merr me të se është i rrezikshëm!" apo "Lëshoja rrugën se është i çmendur!". Ne e dimë se ç'ndodh, sepse dikur e prodhuam një diktator. Kur të gjithë disiplinohemi, vetë-sugjestionohemi dhe vetë-censurohemi, atëherë do të ikim si turmë e pakrye në trotuar.

Ai në rrugën e hapur do të nisë marshin kryelartë dhe do të shfrytëzojë mundësinë ideale për të marrë pushtetin! Dhe, e merr! Nëse e lejojmë akoma, ne nuk do të kemi më guxim të merremi me të, por më pas do të jetë ai që do të ketë guxim e fytyrë të merret me ne! Dhe, do të merret, sepse na imponoi frikë, na imponoi disiplinën dhe ne nuk kundërshtuam! E merituam, e kishim fat!

Obama i ftoi për darkë në Pragë përfaqësuesit e njëmbëdhjetë vende ish-komuniste. Shqipërinë e Sali Berishës, jo. Shqipëria e gjorë, e vetmja prej 11 vendeve ish-komuniste, që qeveriset ende nga një bashkanëtar i Enver Hoxhës!

Dëgjo Europë! Gati pesë dekada na mbylli derën nga brenda diktatura staliniste. Gati dy dekada na mbylli derën nga jashtë demokracia europiane. Nuk na dëshpëroi kjo, ishim mësuar me dyer të mbyllura, por na habiti çelësi, që përdori demokracia. Ishte gati po ai çelës me efekte dhe rezultate të njëjta denigruese.

Mirëpo, megjithëkëtë, të duam më shumë se diktaturën.
Sidoqoftë në Ballkan përsëri dolën fitimtar ata që vranë më shumë. Bosnja dhe Kosova po humbin edhe një herë. Në kohën e komunizmit ju kritikonit vizat, sot po dënoni kombe, që kanë aq banorë sa një qytet në Perëndim! Ata nuk po pretendojnë pjatën tuaj, por lirinë e lëvizjes, sepse europian janë!

Dhe në fund i japim fjalën Albert Einstein-it:
"Bota nuk rrezikohet nga njerëzit e këqij, por nga ata, që tolerojnë të keqen!

Muskator*.......musliman...katolik...orthodoks
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 30.04.10 10:30

Kur shteti tend te vret per se dyti..

I dashur shtet,te nderuar politikan shqiptar.
Ka rreth 72 ore nga lajmi shokues,qe nje shtetas shqiptar u shkua 'ne hell'ne token e Helene.

Nje lajm qe nga i ngjason tregimeve te Drakules,qe kundershtaret e vete te luftes i vriste dhe i ngulte ne hunje ne fushen e luftes,per ti dhene tmerrin kundershtareve.

Ende me keq i ka ndodhur vellait tone.Ate nuk e vrane,ate persekutuan per se gjalli.
Agresori ishte me i keq se Drakula.Ata i futen nga pas shkopin qe ta piqnin te gjalle.

Po mundohen pergjate ketyre diteve te kap ndonji lajm per denoncimin e ngjarjes nga shteti yne i dashur...fatkeqsisht ky lajm end nuk ka ardhur.

Kam 72 ore qe pres nga politikanet tane te nderuar,ose sic vetetitullohen me shpesh''baballaret'' e kombit,por as nga ata asnje reagim,per kete ngjarje makabre.

I nderuar shtet jemi bjte e tuaj,besoi se kete e dini se te kemi votuar.
C'ju ben te ulni koken para nje nje ngjarje te tille,kush ju a ka mbyllur gojen kaq shume,kush ju a ka mbyllur dhe errur syte para akteve te tilla....?

Shtet i dashur,mendo nje here te vetme per ne,mbasi ne per ty ne po thyejme xhepin dhe koken,kur ti nuk na siguron pune dhe mirqenie dhe marrim rruget e kurbetit si zogjte e qyqes.

Ne e dime se ju e keni xhepat dhe llogarite bankare te fryera me shuma te majme.Hallall,se kush eshte ne gryke te qypit me mjalte,do ta lepij gishtin nga mjalti i qypit.

Por mire se ''mjalt nga mjalti jone'' ju nuk na jepni,por te pakten mos na RIVRISNI me heshtjen tuaj,kur te tjeret na vrasin,na perdhunojne,na denigrjne,na trajtojne si popull te dores se trete.

O shtet ...je i shqiptarve,apo kujt djalli i sherben ...?

avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 01.05.10 13:27

Cudite ne Shqiperi jane te pa fundeme......
Kafkat Poltike,sot me 1 Maj, festojne mbi mjerimin e popullit te tyre,ata sot corren fytyren e tyre marksiste-leniniste te kamufluara me nje pseudo-demokracie te shpifur,shpikje e kryekafkes poltike,Z.mbret Sali Ram Berisha.

Te festosh mbi mjerimin e popullit, eshte nje krim,qe vetem armiqte me te zinje e te kobshem i kane bere ketij kombi.

Edhe kasta e sotme shteterore-mafioze nuk po ben me pak se ata qe e kane percare,denigruar dhe sunduar kete popull,jo me trim,por te friksuar deri ne palce nga perbindesha e monstra te ketyre permasave.

Le te shohim se deri ku do arrije jehona e kesaj poshtersie te fundit....
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 04.06.10 13:58

Presidenti gjerman Horst Köhler jep papritur dorëheqjen

Karriera e politikanit më të dashur në Gjermani

Presidenti i Gjermanisë, Horst Köhler, dha para pak ditesh dorëheqjen nga posti, vendimi i tij ka efekt të menjëhershëm. Gjatë leximit të deklaratës së shkurtër presidenti i kishte sytë me lot dhe atij i iku pjesërisht zëri.

Akuza se ai kishte përkrahur angazhime antikushtetuese të ushtrisë gjermane për të siguruar interesat ekonomike është tërësisht e papërligjur, tha Köhler të hënën në Berlin. Sipas presidentit, këtu mungon respekti i domosdoshëm kundrejt postit më të lartë shtetëror.

Köhler u rizgjodh para si president" tha Köhler i prekur.
Në bazë të nenit 57 të ligjit themelor të Gjermanisë detyrën e presidentit e merr përsipër presidenti i Këshillit Federal, që aktualisht është politikani socialdemokrat, njëkohësisht dhe kryebashkiaku i Bremenit, Jens Böhrnsen

....Nuk po zgjatem me biografine e njeriut me te dashur te Gjermanise,se ata dine ti bejne vend vehtes ne histori me bema madheshtore ne sherbim te popullit te vete.

Por si ta spiegojme qe 'Kafkat Politike' ketu tek ne nuk shkulen nga vendi,pamvarsisht se e shkelin Kushtetuten 22 here me rradhe,pamvarsisht se vrasin 26 njerz te pafajshem,pamvarsisht se vidhen 250 milion Euro ne rrugen e kombit,pamvarsisht se falin territore dhe bejne rregjistrime per llogari te te huajve.

Jo... 'Baballaret' e kombit jane te bindur se largimi i tyre nga jeta e shqiptarit eshte fundi per ta. Keshtu e konsiderojne vehten keto shushunja gjakpirse.

Fytyra e tyre eshte bere me zeze se e nje tenxhere mbi turren e druve, shpirti i tyre eshte bere me zi se thengjilli i mbuluar nen hi,
vepra e tyre eshte bere me e zeze se qymyri i minierave shqiptare.

'Kafkat Politike'kane zene rrenje ne kete toke si nje bari i keq,qe vec pesticidet e tipit revolucion mund ti crrenjosin nga kjo toke e bekuar nga natyra,.... por e mallkuar dhe e coptuar nga hajdutet pa ngjyre .

Jemi ne buze te gremines reale dhe kafkat politike 'fluturojne' nga gezimi me presh ne b°°°° me vizat e paliberalizuara, dhe me 'bollekun',qe populli po gezon me gjoksin e Ciljetes e filmat e aktores se 'famshme' Rajmonda Bulku.

O popull thuaja nje here kenges,ashtu sic di ti.
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Neo prej 09.06.10 11:47

Realiteti ku jetojme

Kafkat politike shqiptare Image-10

Siper kokave tona po leviz nje mekanizem i panjohur i cili ka per qellim nje plan konkret.

Plani konsiston ne ngushtimin e hapesirave te lirise te secilit prej nesh per te vene ne funksionim krijimin e nje grupi konsumatoresh dhe te semuresh..

Nje grup i vogel njerzish brenda dhe jashte vendit tone kane kontrollin e pushtetit dhe kontrollin total te masave te popullit nepermjet mjeteve te medias dhe na perdorin si kukulla sipas lojes se tyre.

Çdo dite na heqin nga pak.. HAPESIRE JETESORE, nepremjet ligjeve qe shterngojne lirine personale dhe vetevendosjen e popullit sipas komunave qarqeve, krahinave etj.

Te bombarduar nga lajme katastrofike brenda dhe jashte jemi duke u pregatitur per me te keqen pa patur mundesi te kundershtojme asgje realisht dhe konkretisht ashtu si bretkoca e zjere ( neqoftese provoni te fusni ne nje uje te vluar nje bretkoce ajo do te hidhet perpjete qe ti shpetoje rrezikut. Por neqoftese ju e fusni ate ne uje te ftohte dhe me pas e ngrohni ujin derisa te vloje gradualishte.., bretkoca nuk do ta vere re ngritjen e temperatures dhe do te perfundoje qe te zjeje e gialle ne ujin e perveluar).

Duke na vene dhe ne “delet” njeri kunder tjetrit jemi bere te pakuptueshem, te pa bese dhe individualiste. Kjo sjellje na provokon nje tensjon konstant dhe te vazhdueshem, na heq hapesirat jetesore, na heq qetesine, na heq Lirine.
Dhe kjo strategji ben pjese ne planet e tyre.

Nga kerkimet qe kemi bere duke filluar nga viti 1990 deri me sot 2009 rrezulton se ne Shqiperi kane hyre me miliarda dollare dhe euro ( vlera e valutes se konvertuar perpara 2001). Po ashtu, ne Shqiperi jane shperdoruar, vjedhur dhe larguar me miliarda dollare dhe euro.

Shkaterrimi i ekonomise se vendit dhe i çdepersonalizimit te metejshem te popullsise jane nje plan i studjuar ne detaje nga forcat e erreta me ne krye politikanet shqipetare qe rrotullohen me komande. Vendi eshte i shitur si toke, uje dhe ajer.

Fabrikat ekzistuese u shkaterruan duke humbur nje pjese te konsiderueshme te pasurise kombetare, e drejta e prones u shkel dhe vazhdon te shkelet qellimisht, burimet naftembajtese, konçesionet energjitike jane shitur me 100% mungese trasparence.

Por te gjitha keto dhe shume te tjera popullate e “re” shqipetare nje pjese i ka harruar dhe nje pjese nuk mund ti kujtoje ne saje te moshes qe ka... ose manipulimit qe i behet per te vrapuar te haje nje çape buke.

¾ e popullsise jane shperngulur nga tokat e tyre dhe kane “rene poshte” ne qytet. Kjo hemoragji ne emer te levizjes se lire per emigrim ka sjelle shkeljen e se drejtes se pronave ne qytet dhe perreth, manipulimin e votave, perkeqesimin e jetes urbane, shtimin e papunesise dhe ajo qe do te shpertheje pas pak ( ka filluar..) eshte zaptimi i tokave te "lira", pasurive te natyres se atyre familjeve fshatare apo malesore qe kane abandonuar zonat e tyre (per nevoje) dhe qe s’kane me asnje tapi dhe dokument hipotekor nga ana e uzurpatorit SHTET.

Shteti shqipetar eshte i shitur, ka qene gjithnje i shitur. Ne emer te pakteve internacjonale, flamureve te multinacjonaleve po gllaberon dhe copeton te gjithe pasurine e kombit shqipetar. Me nje fjale pasurine tende dhe timen, pasurine TONE!

Tregu shqiptar eshte i mbushur me produkte ushqimore dhe industriale te helmuara qe vijne nga jashte te skaduara apo jashte normave te cilesise dhe te higjenes, pa perjashtim nga çdo shtet. Medikamente nga India, lodra nga Kina, miell radioaktiv nga Rusia, hekur radioaktiv nga Estonia-Rusia-Bullgaria, ushqime dhe farera te modifikuara gjenetikisht te pa identifikuara akoma nga ndergjegjja e konsumatorit shqipetar.
Por mos u habisni, ky eshte vetem fillimi.

Brenda shpirtit te shqipetarit zemerimi dhe urrejtja kane zene vend, por bashke me te dhe FRIKA.

Njerzit ngrehin dhe ulin krahet me deshperim nderkohe qe rruget gumezhijne nga muzika me ze te larte neper lokale, benca e fuoristradat dhe njerzit qe si vargu i thyer i milingonave verviten tere diten neper rruge per te ngrene nje çape buke ( te huaj ).

Por ne mund te bejme diçka qe eshte me e madhe se e keqja qe na ka zene, mbrojtja e se drejtes per te jetuar!

Shume veta dine sekretet e pushtetarevet. Vjedhin, vrasin, drogohen, perdhunojne, “gjobisin”, ndertojne vila dhe ferma brenda dhe jashte Shqiperise, shesin pambarim dhe rishesin konçesione, leje ndertimi apo shfrytezimi, arme, droge, njerez, kafshe... Dhe kalojne neper rruget e Tiranes me bencat e zinj te blinduar me lekuren e bardhe te paprekshem ashtu si vete Enveri.

Shqiptaret kane frike se mos vdesin per buke prandaj e mbushin barkun shume - thote nje antropologe angleze. Mbase ka te drejte por frika e shqiptarit shkon akoma pertej.. drejte egersise.

Egersia dhe hakmarrja mbushin faqet e kronikes se zeze çdo dite. Armet me te preferuara jane sepata, kallashi, tritoli. Krimet e renda jane per motive te ulta ( gardhi ke pronat, xhelozi, tradheti, hakmarrje) asnjehere per motive politike apo patriotike.

E pra sot me shume se kurre populli eshte i armatosur dhe ne territor jane mbi 100 mije ton municione, miliona shqipetare kane celulare, viza, kompjuter internet, me 1700 eu mund te blihet nje pushke snajper ( suedeze) qe asgjeson deri ne tre km. Gjithshka eshte ketu, tani. Problemi dhe solucioni..?!

Ne asnje menyre !

Populli ka lindur berbindeshat dhe i ka ushqyer nga thellesite me te erreta te ndergjegjjes se tij historike. Po tu presesh kokat perbindeshave shqipetare ata lindin koka te reja dhe keshtu pa mbarim brezash. Perbindeshi duhet shkulur nga rrenjet. Renjet jane shume te thella por po ti zbulosh ato behen shume te dobeta.

Ne jemi per nje zgjidhje “PAQESORE” vertikale dhe horizontale, kunder gjenocidit.

Imagjinoni nje grup njerzish te frikesuar te zhytur ne nje erresire te thelle buze humneres. Ç’do perpjekje individuale per te ikur nga grupi perfundon ne humnere..., ç’do perpjekje per te qendruar bashke me grupin rrezikon te bjere ne humnere.

Kush eshte aresyeja e kesaj tragjedie?!

Neqoftese secili nga ne fillon e ndriçohet atehere te gjithe se bashku do te shohim me mire se kush eshte shtegu i shpetimit. Nje shteg i ngushte i veshtire dhe me shume sakrifica per nje pakice...

Tirana qytet-shteti i Shqiperise ka sot mbi nje miljon banore. Gjendja shendetesore e popullsise eshte ne perkeqesim ne progresion gjeometrik. Uji i infektuar qe vjen ne rubinetat e shtepive detyron banoret te blejne shishet me ujrat e infektuara me antibiotike te Trustit te Ujit.

Ajri neper rruget e qytet-shtetit, brenda shtepive, shkollave zyrave e dyqaneve eshte i ndotur 150 here mbi normat me pasoja vdekje prurese. Ushqimet e pakontrolluara qe shiten ne trotuare apo supermerkata jane nje faktor tjeter i burimit te semundjeve. Per te mos folur per gjendjen katastrofike te sistemit shendetesor ku secili e di mire se çe pret po hyri.

U zgjatem pak si shume dhe si kemi thene te gjitha... rrealiteti ku po jetojme nuk eshte i vertete! Genjeshtra dhe hipokrizia na rrethojne çdo dite ne te gjitha format sa nuk kemi me asnje pike referimi per tu orjentuar nga realiteti absurd.

Popullsia e Tiranes dhe ajo e qyteteve te tjera po rrezikojne seriozishte dhe realishte qe te zhduken nga nje mori e pafund problemesh qe jane identifikuar si plan i qellimshem i forcave te erreta politike brenda dhe jashte vendit. Nje komb i semure sundohet me lehte.

Politikanet tane nuk kane asnje nevoje per konsulence apo sugjerim nga specialisti shqiptar. Ata e dine mire ate qe po bejne dhe ate çka s’duan ta bejne. Asgje nuk i eshte lene rastesise.

Po ne e dime ate qe duhet ta bejme ?!

I dashur lexues, te falenderojme per durimin qe pate per te ardhur deri ketu. Mos harro sa je akoma i “gjalle” ke mundesi per luftuar per nje jete me te mire dhe te denje. Dhe nese dikush do ngele pa e rrealizuar qellimin e shenjte, me siguri qe perpjekje e tije do te jete me e vyer se sa terheqja zvarre çdo dite e atyre qe mendojne se po jetojne pasi thjesht po marrin akoma fryme nga ajri qe ka mbetur...
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 10.06.10 9:04

Heshtja, kjo vrastare per shqiptarinë


Kafkat politike shqiptare 4pY9fC747393-02


..Pergjigjen e shkelqyer kesaj fraze qe i mundon shume jo vetem shqiptaret e ka dhene ne menyre te shkelqyer Nobelisti i famshem Cifut Elie Wiesel ne Romanin e tij te famshem "Nata" .

" Ne Gjermani ata erdhen fillimisht per komunistet dhe une nuk fola. Nuk fola sepse une vete nuk ishja komunist.Atehere ata erdhen per Cifutet e une perseri nuk fola. Nuk fola sepse une vete nuk ishja cifut.Me vone ata erdhen per sindikalistet dhe une perseri nuk fola. Nuk fola sepse une vete nuk ishja sindikalist.
Pastaj ata erdhen per Katoliket dhe une perseri nuk u ndjeva. Une nuk fola sepse une vete ishja protestant...
Me ne fund ata erdhen per mua dhe atehere nuk kishte mbetur askush te fliste...", thote Prifti Martin Niemoller duke folur per diktaturen naziste ne Gjermani.

A nuk ndodhi keshtu edhe me diktaturen komuniste ne Shqiperi...

Une nuk fola. Ti nuk fole. Ai nuk foli. Ne nuk folem. Ju nuk folet.... Ata nuk folen! E filloi me bashkepunetoret e fashizmit dhe une nuk fola . Ne heshtem sepse vete nuk ishim bashkepunetore te fashizmit!


Ata erdhen per bashkepunetoret e anglo-Americani dhe ne perseri heshtem. Heshtem sepse vete nuk ishim bashkepunetoret e anglo-Americaneve!
Me vone ata erdhen per agjentet e jugosllaveve, ruseve, kineme te dreqit e te birit…. Ne nuk folem sepse vete nuk ishim agjente te tyre!

Atehere ata erdhen per pirfterinjt, hoxhallaret, dervishet, papet… Ne e qepem bile edhe u bashkuam me ata,duke ngritur zerin e doren edhe kunder cdo fenomeni qe ata na servirnin.

Pastaj ata ardhen per gejenralet e luftes, per ministrat deri edhe per kryeministrin… Ne nuk folem. Nuk folem sepse vete nuk ishim as gjenerale, as ministra as kryeminister.
^^^^
A nuk po ndodhe e njejta gje me ate qe e quajme “ajka e artit shqiptar“, me deputetet sejmene te pozites, me nje pjese te intelektualeve.
Cfare beme ne keto 20 vjet !?“Parate e piramidave jane te pastra si kristali”,,,

Kafkat politike shqiptare Hajdut

Jo vetem e degjuam por edhe vrapuam si te cmendur tu dhuronim djersen e mundin shumevjecar si nje cete te marresh!?“Me ne fitojne te gjithe!” E degjuam dhe besuam. Fituam mbi 2000 varre me shume.

Rreth 8000 te plagosur, te sakatuar per jete… Humbem 1.2 miliarde dollare!!!
“ Aleanca per ndryshim” Ujku behet qingj … Kur te genjen dikush njehere e ka fajin genjeshtari, thote filozofi popull…. Kur te genjen per here te dyte , te trete, te katert …. shumefishohet faji i te genjyerit!…..

Shihni “kolonelin e Asfalise” e beri jo vetem keshilltar, por edhe(gjeneral Ben Imami) minister,sepse u be gjeneral i Asfalise duke ua dhuruar a shitur Otranton sigurisht me miratimin e urdherin tij…

Jo vetem e degjuam por edhe i dhame voten.. Sa vota!? Ai vete e numeroi! Kush numeron e gabon vet e peson! Ai asnjehere nuk gabon! Nese I numeroi keq

Po sot!? Shihni vetem artistet… talentin e kombit….Shume prej tyre jane vene ne rrjesht, njeshkolone si dikur ne zboret e Partise nga ish Komisari enverist i Batalionit te Mjekesise Sali Berisha.


Sot kjo parulle turpi e kolaboracionizmi me neo-diktaturen e votave te vjedhura eshte “ Parti- Sali, kurdo gati na ke ti!” Nuk ka diktature me te keqe se diktatura me parulla demokratike, se diktatura me fasade demokratike!

Kjo eshte demokracia e Sali Berishes!

Ku eshte doktori i zemres qe shpetonte jeten e shume njerzve duke lene edhe mesimin!? Ku eshte Betimi i Hipokratit per te sheruar edhe hasmin e armikun e vet me te madh!?

Ku eshte humanizmi i liderit, e shoqja e te cilit hap ekspozita deri ne Seline e OKB-se dhe ne Kapitol per Nene Terezen, per monumentin e humanizmit boteror, per Nenen e Perbotshme shqiptare te humanizmit.?


Cfare hipokrizie madhore !? Cfare dyfytyresie gjigande!?
Ekspozita dhe parada humanizmi mund te ekspozosh sa te duash por kur cenon lirine e barazine e votes qe e ka vjedhur puishteti i korruptuar, perseri ky eshte mashtrim me permasa gjigande. !


Pse nuk hap kutite e votave!? Pse tallet me rrenat e pafytyra per Gjykatat, qe i komandon me nje te shkelur syri!? Pse tallet me Kushtetuten qe e shkel, qe e perdhos, qe e njollos ne cdo hap te tij despotik!?

Kujtoni vetem 97-en me mbi 10 000 viktima! Kujtoni vetem Gerdecin me 26 te vrare e qindra te plagosur! Kujtoni vetem marreveshjen atdheshitese te Otrantos !?
Jo une kurrsesi nuk dal mbi Gjykatat… Jo une kurrsesi nuk mund te dal mbni Kushtetuten e terrci e verrci.

E kush jane per te Gjykatat dhe Kushtetuta!?….
Gjykatat jane maska e krimet te vjedhjes dhe manipulimit te votave!
Kushtetuta eshte vetem sebepi per tu mbyllur gojen shqiptareve dhe per tu hedhur hi syve disa burokrateve te Evropes plake qe demokracine e ndajne ne dy standarte, nje per gjithe boten e lire e nje tjeter “ good enough for Albanians… boll e mire per shqiptaret” me 33 per qind te votave” te numeruara keq ose shume keq”, sic thuhet ashiqare ne vete raportet e tyre zyrtare!

Mesazhi i tyre eshte i qarte: votoni shqiptare! E drejta e votes eshte e drejte themelore e njeriut… Ta shfrytezoni e ta gezoni!
Votoni shqiptare votoni Ta gezoni demokracine! Per ti numruar votat keni Saline! Gjithnje i ka numeruar sakte: me 26 maj e 20 tetor 2006.… me 3 korrik 2005! Me 28 qershor 2009 beri numerimin me te mire te mundshem, duke i numeruar “keq ose shume keq vetem 33 per qind te votave“.

Perpara numerimi i keq paska qene 99. 999 per qind si dikur…. Pse ai qeveris vetem me me pak se nje te dhjeten e ketij 33 per qindshi te numeruar keq ose shume keq, pak ka rendesi….
Ndaj mbyllni gojen! Ndaj heshtni! Ndaj sus…. Se po pengoni heqjen e vizave dhe integrimin e Shqiperise me “ 33 per qind te votave te numeruara keq ose shume keq” ne zgjedhjet e fundit….

Ky eshte standarti ala shqiptar i demokracise evropiane! Votoni shqiptare votoni! Vetem heshtni!
Heshtni sepse edhe une Evropa plake heshta dhe u llangarosa ne breke fare kur mustaqecjapi Hitler marshonte mbi Berlin, mbi Prage, mbi Varshave.

Pastaj i erdhi rradha Parisit, raketave mbi Londer… Pse?
Sepse edhe une Evropa e mencur perdora trurin e atij gomarit qe po e hante ujku dhe vazhdoi te lutej deri ne grahmen e fundit. Pasi mposhti te gjithe heshtjet me radhe derisa nuk mbeti me kush te fliste ….

Zot ruajna mendte e kokes !

Pa kete heshtje asnje diktator e despot nuk do ta kishte pasur te lehte te qeveriste e livadhiste ne asnje vend te saj!


A ka shtrat me te nxehte per cdo diktature, per cdo te keqe te vogel e per cdo katrahure te madhe se sa HESHTJA perballe se keqes. Derisa ajo behet katastrofe per te gjithe e atehere me te vertete nuk ngelet askush per te folur as per ne e as per viktimat e saj!


Jane te rralle popujt ne Bote qe e kane paguar heshtjen me shtrenjte se ne shqiptaret. Cmimi ishte teper i larte : Gjysem shekulli barbari! Gjysem shekulli katrahure! Gjysem shekulli skllaveri!

HESHTJE sot do te thote edhe tridhjet vjet me te njejten fytyre e te njejten politike mbi krye e mbi kurrizin tone por edhe te femijeve tane…

Nuk do te meritojme me shume sikur ketij kombi e ketij populli ti jene sosur djemte e vajzat qe kane shkelqyer deri ne Harvard e Oxford, Kembrixh e kudo!

Atehere me te vertete populi shiqptar ka e do te kete qeverine qe meriton.

Fytyren e saj, natyren e saj , politiiken e saj e te ardhmen tone do ta percaktoje pikerisht heshtja ose mosheshtja sot! Cfare te bejme!?


Lart zerin e protestes! Lart shpirtin e qendreses! Lart zemren e bashkimit te te gjithe shqiptareve ne lufte kunder cdo te keqeje, para sa te mos mbetet kush te flase me....

BASHKIMI BEN fuqine,
PERCARJA PJELL skllaverine,
NENSHTRIMI SJELL roberine

HESHTJA BEN KERDINE


Edituar për herë të fundit nga estilen në 01.08.10 10:04, edituar 2 herë gjithsej
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 12.06.10 18:34

Pasuria e presidentit të Uruguait, një volkswagen “breshkë”

Presidenti modest i Uruguait, Jose Mujica bëri be se e tërë pasuria e tij është një Volkswagen i vitit 1987.

Në deklarimin e pasurisë, Mujica tha se nuk ka llogari bankare dhe as pasuri tjetër, si dhe ferma e vogël të cilën e ka, në të vërtetë është në pronësinë e bashkëshortes së tij.

E vetmja gjë në pronësinë e tij është një automobil në vlerë prej 1.500 euro. Ish-presidenti i gueriles majtiste u bë president në mars, ndërsa në vendin e tij u bë i famshëm mu për shkak të jetës së tij modeste dhe qëndrimit që mban, shkruan Telegraph.

Presidenti i Uruguait është 75 vjeç, ndërsa gjatë kësaj jave u publikua se ai nuk ka borxhe dhe as kursime, si dhe nuk posedon pasuri të patundshme. Mujica merr rrogë në shumën 9.600 euro, por shumicën e të ardhurave ai i jep si donacion për të varfrit.

*****************************************************
Ehhhhhh e pa besueshme por realiteti i njerzve me zemer te madhe per popullin nuk do te erret asnjehere.

Po bej nje krahasim shume te vogel me nje nga ministrat e qeverise sone z.Luli i Bashajve ose Luli i vocerr me pasuri perrallore.

Nga deklarimi qe ai i ka bere pasurise se tij,rezulton se ka 25 shtepi banimi,23 garazhde parkimi autumjetesh,shume automjete te tipeve te reja dhe shuma te konsiderushme valute te huaj.(thuhet ne rreth 750.000 Euro)

Po ne kundershtim me moshen 75 vjecare te Presidentit te Uruguajt,Luli jon eshte vetem 35 vjet,dhe sipas nje llogariwe shume te thjeshta i bie qe ne moshen 75 vjecare,pasuria e tij te jete e barabarte me ate te Bosit te Mediave dhe Kryemistrit te Italise Berluskonit,mbi 1 miliard euro.

Besoi se eksperienca e Lulit tone duhet te pervetsohet nje ore e me pare nga Presidenti i Uruguajt,per te mos vdekur ne varferi.

Zot na i ruaj keto 'personalitete'ndryshe populli yne eshte i ''vdekur'pa hijen e tyre.

Besoi se dhe Ciljeta si antare keshillit drejtues te PDse,shume shpejt do ja ndjeje lezetin politikes,ashtu si dhe ''fukarai'yne i perfolur ...Luli
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 15.07.10 23:04

Kafkat politike ne krize,shtojne masat e gjobes per shqiptaret.


Qeveria ndryshon nenet e kodit rrugor

14/07/2010 21:15


Këshilli i Ministrave ka miratuar ndryshimet në disa nene të kodit rrugor, duke katërfishuar gjobat për shkeljet që mund të bëjnë drejtuesit e automjeteve gjatë qarkullimit rrugor

Konkretisht, për ata drejtues që thyejnë kufijtë maksimalë të shpejtësisë me jo më shumë se 10 km në orë ishte maksimumi 2 mijë lekë dhe bëhet nga minimumi 2 mijë lekë në tetë mijë lekë.


Cilido që tejkalon shpejtësinë me jo më shumë se 20 km në orë ndëshkohet nga katër mijë deri në 16 mijë lekë, ndërsa në kodin e vjetër gjoba ishte nga një mije deri në katër mijë.


Cilido që shkel rregullat e përparësisë, si për shembull në kryqëzime apo për sensin djathatas do të marrë sipas kodit të ri gjobën nga dy mijë deri në tetë mijë, ndërsa maksimali i gjobës me kodin e vjetër ishte 2 mijë lekë.

Për shoferët që shkelin sinjalistikën apo nuk ecin sipas orientimit të policisë do të gjobiten nga dy mijë deri në tetë mijë lekë, ndërsa gjoba e vjetër ishte dy mijë lekë.

Po kështu, katërfishimi i gjobës nga dy mijë lekë deri në tetë mijë lekë është edhe për parakalimet e gabuara, përdorimi pa vend i ndryshimit të sinjalizimit.


Gjoba të kripura janë vendosur për shoferët që drejtojnë mjetin në gjëndje të dehur. Ajo ishte maksimumi dhjetë mijë lekë dhe bëhet nga minimumi dhjetë mijë lekë në maksimumi 40 mijë lekë.


Për ata që nuk ndalojnë pas aksidentit, kur ai është vetëm me dëme materiale, gjoba shkon nga katër mijë lekë deri në 16 mijë lekë dhe pezullim leje drejtimi.


---------------------------------------------------------------------
Ndjehem i kenaqur me keto vendime sepse do jene disa masa shternguese,per te mbrojtur jete njerzish.


Por keto masa nuk kane per qellim mbrojtjen e jetes se qytetarit shqiptar,se keto masa duhet te ishin marre qe vitin e kaluar kur gjate muajit korrik 2009,numri i viktimave ka qene katastrofik,por per te mbushur vrimen e zeze te buxhetit,qe po shkon drejt katastrofes.

Jo do thote dikush ketu ne forum,qeveria e ka te drejte vendimin.Edhe une si Estilen po bashkohem me mendimin e cdo kujt ketu,qe ky eshte nje vendim i vonuar por i drejte.

Por c'te them une...
- kur vet polici i rrugores,ai qe duhet te jete bariu i ligjit,kalon para meje me makina me targa te huaja qe prej dy vjetesh,e askush nuk e shqeteson zoterine ne emer te ligjit
-kur ketij bariu te ligjit,i fluturon kapelja nga koka prej shpejtesise 120 km/ora i makinave me shofere mjekroshe dhe ai i pershendet gjith 'xhentilese' rrugacet e anti ligjit,
-c'te them une kur shoh qe ky bari i ligjit(polici i rrugores),per nje 100.000 te reja lekesh 'mbyll syte' dhe pershendet me ne perulje mjerane djallin dhe te birin edhe kur djalli ka shtypur nje te ashtuquajtur NJERI shqiptare.
-C'te them une kur nje kafke politike kryen nje aksident me humbje jete njerzore dhe s'ka parlament qe ta hetoje shkeljen e tij....
-C'te them une si qytetar i nje vendi ku sundon antiligji,te behem nje qytetar i denje i ligjit,edhe kur kam qene i tille,gjoba e fantazmes se shtetit me ka ndjekur nga pas gjithmone.


Kujt ti besoi o popull....ligjit e shtetit te se drejtes se shumices qe e ka 'brenda' gjithe jeten, a po antiligjit dhe te fortit te shtetit,shkeles i ligjit,qe nuk i hyn nje gjemb ne kemb...?

He ju lutem me thoni....pse i ndermer keto masa shteti,per te miren time duke me futur nje gjobe aq sa une perfitoj per nje muaj e ndoshta dikush edhe dy ,a po per te bredhur antiligji(gjithmone ne emrin tim) me avione carter e me dieta te majme per vete e 'familjen e tij te madhe plitike' ne per bote, gjithmone ne emrin tim,e po per te miren time...?
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  2 Pac prej 16.07.10 11:46

Shqiperia kishte pasur nje prej diktaturave me te ashpera ne Evrope qe e kishte lene vendin tuaj 50 vite mprapa.Tani pas 20 viteve Shqiperia ka shenuar progres te madh ka arritur te antarsohet ne Nato dhe te jete ne prag te liberalizimit te vizave.Temat e tilla si Krimi i Organizuar, Korrupsioni jane te pranishme ne qdo vend.Nuk eshte e mundur qe per nje kohe te shkurter te eliminohen te gjitha te keqiat ne nje vend.Une personalisht mendoj se armiku me i madh i Shqiperise jan ata "shqiptaret" me gjak greku (Partia Socialiste me ne krye kriminelin Edi Rama) te cilet jan te gatshem qe ta lene vendin e "tyre" edhe 50 vite mprapa vetem e vetem ata te jene ne pushtet.Shikoni se si e zhagis punen tani ne prag te liberalizmit te vizave ?? Megjithate edhe ne partite e tjera ka shum elemente te keqia dhe kuptohet se asnje parti nuk eshte perfekte.Probleme te ketilla ka edhe te ne në Kosovë.
2 Pac
2 Pac

3


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 18.07.10 11:34

A jemi ne shoqeri në depresion..?

Nuk guxoj të pyes me zë të lartë se "a jam i lumtur....?" sepse një i djathtë do më thotë që jam i lumtur, ndërsa një i majtë që jam i palumtur. Çfarë deshët të pyesni ju? A na do Europa? Pozita thotë që po, opozita thotë që jo.

Apo mos deshët të pyesni nëse George Clooney është gej? Opozita sigurisht do thotë "jo", ndërsa maxhoranca jep garanci që është gej e shkuar geut. Kjo ndodh për çdo gjë.

E vërteta, na shfaqet me 2 fytyra krejt të kundërta në këtë vend. Fytyrën e atyre që janë mbi pushtet, dhe fytyrën e atyre që janë nën pushtet.

Them mbi e nën, se s'mund ta them në pushtet, meqë pushteti kohët e fundit nuk është asgjë përveçse vija që ndan ata që kanë gurin dhe arrën në dorë, nga ata që e kishin dhe që po vdesin që ta kenë prapë gurin dhe arrën në dorë.


Si përherë, nuk bëhet fjalë që të bien dakort, të mbajë njëri arrën e tjetri gurin.
Po, për të mos u larguar nga tema, "A jemi ne të lumtur?"

Gjithcka shitet.
Që mos duket si dialog telenovelash, po e bëj pyetjen ndryshe. "A jemi ne shoqëri në depresion?" Njerëzit me simpatira/bindje/interesa të njërit krah do konfirmonin "po"! Ata me simpatira/bindje/interesa të krahut tjetër politik, do ngulnin këmbë "sigurisht që jo!"

Për ta analizuar nëse shoqëria jonë i ngjan apo jo shtëpiakeve të dëshpëruara, kam zgjedhur dy elementë: jeta dhe prona - vetëvrasjet dhe gazetën Çelësi.
Lexoj nganjëherë Çelësin, sa për të parë çfarë shesin njerëzit.

Po,shesin gjithçka, që nga qenushët e deri tek brisqet e rrojës. Shitet një biçikletë shumë e përdorur, një parafangë benzi e para 12 viteve, një karrige shumë e përdorur berberi.

Shitet një hartë Shqipërie (e ç'e duam hartën, kaq shpejt sa po e shesin këtë vend ajo Hartë pak vite jetë ka), shitet tharëse flokësh (i thajmë në diell), shitet një libër, shitet kornizë, shitet çdo gjë që mund të sjellë lek.

Shiten linja të tëra prodhimi: shenjë që dikush u nis të bënte një biznes, investoi, e pastaj hoqi dorë. Qeratë janë shumë të ulëta, ndryshe askush s'do merrte shtëpi me qera.

Ka vetëm kërkesa për punë, e pothuaj aspak oferta për punë. Kërkojnë punë inxhinierë, mësuese, administratore, ekonomiste, të tërë me shkollë të lartë.

Madje, dhe një bodigard me shkollë të lartë,por njekohesisht shiten shumë qen
ë. Sakrifica fillon nga fundi i zinxhirit. Dhe nuk ka dëshpërim më të madh se kur je i detyruar të shesësh qenin tënd.

Fluturimi nga kati i peste.
Nga ana tjetër, gati çdo ditë vret veten një person, nganjëherë dhe dy. Pata menduar që me ardhjen e verës, ky numër do të pakësohej, ca ngaqë vera sikur të 'ndjell' e të jep ca shpresë, e ca duke menduar që ata nuk do donin që të bëjmë figurë të keqe para turistëve.

Por jo. Njerëzit me të cilët ndajmë këtë vend, vrasin veten përditë, kush me armë, kush me fluturim nga kati 5, kush me helm, kush me varje.

Sipas medias, në shumicën e rasteve vetvrasja është për shkak të varfërisë.
Të mbytur nuk kemi, sepse, Tirana nuk ka lumë. Nuk ua kemi dhënë shansin që të hidhen nga ura.

Por ama, shteti, i njëjti që i le në mëshirën e fatit, ua jep një shans tjetër. I ka furnizuar me armë; me kulla të larta prej nga të mund të hidhen pa pasur frikë se shpëtojnë gjallë, qoftë dhe rastësisht; i furnizon rregullisht me helm për minj...

Vetë shteti i vret qentë rrugaçë, ndërsa për minjtë ta le helmin ty.
Ka kohë që nuk lexoj për vetëvrasje nga dashuria. Njerëz që kur të thonë "vdeksha për ty" e kanë seriozisht.

Kohët depresive do të kenë marrë fund dhe ne do të jemi një komb i lumtur vetëm kur të lexojmë që njerëzit po vrasin veten nga dashuria e jo nga varfëria.

Vdekja e futbollit.
Ekziston dhe kategoria e atyre që vrasin veten pasi kanë lënë gjithçka në baste. Këta, vdesin nga dashuria për sportin që mund ti kish bërë të pasur.

Nuk kam shumë për ti shtuar asaj që ka shkruar Besnik Dizdari e Fatos Lubonja, apo etiketës së Johan Krujf për Kampionatin Botëror si anti-futboll.

Personalisht, mendoj që ishte një kampionat i shëmtuar, ku e vetmja ndeshje e bukur, Gjermani - Uruguai, ishte ndeshje jashtë konkurimi, tradicionalisht e krijuar vetëm për marketingun e FIFA-s.

Tifozë që brohorasin jo për futbollin po për lekët që kanë vënë në lloto; Hollanda që luan si Interi; tifozë që bëhen me Portugalinë se K.Ronaldo është çun seksi.

E gjitha kjo, ka kohë që po e vret futbollin.
Ky kampionat i shëmtuar, megjithatë, e ka bërë FIFA-n akoma më të pasur. Prandaj e urrej futbollin më shumë se ç'urrej Bankat.

Ju kujtohet Gjermani - Spanjë? Kishte tifozë të çmendur për Gjermaninë dhe tifozë të çmendur kundër Gjermanisë. Thuajse asnjë tifoz i Spanjës.

Po kështu kur luante Italia apo Brazili. Kam parë njerëz të hidheshin përpjetë për golin e Koresë së Veriut si t'u kish lindur djalë. Dhe nuk kishin vënë as bast.

Tipike e jona. Ne nuk jemi pro këtij, po jemi kundër atij tjetrit. Ne bëjmë tifo që Tjetri të mos gëzojë.
Neve, edhe me sportin, na lidh urrejtja.
Jo urrejtja për gjermanët.

Urrejtja për shqiptarët. Urrejtja për shqiptarët tifozë me Gjermaninë. Me Italinë. Me Brazilin. Urrejtja për ty, për mua, për fqinjin tonë që është tifoz i tyre.

Ne e kemi halë në sy gëzimin e tjetrit.
Nga ana tjetër, festa e tij - festa jonë - në rast fitoreje është e dhunshme. Fqinji, po fitoi do na shqetësojë me gëzimin e tij. Sepse, edhe kur festojmë, festojmë si për inat të tjetrit.

Gëzimi jonë ka brenda urrejtjen për atë që u mund. Pa folur që gëzimet tona janë me të thyera stolash, me shkrepje armësh, me britma e me të shara. Gëzim i ekzagjeruar për diçka që në të vërtetë, nuk na përket.

Është i njëjti emocion negativ që ndjejmë kur militantët festojnë para kohe fitoren e Partisë së tyre me buri makinash e flamuj nëpër rrugë.

Më varfanjakët gëzojnë që pasanikët po bëhen deputetë!
Dhe në futboll, kombi i fundit i mbetur jashtë Evropës bën tifo si i çmendur për Italinë, Anglinë ose Gjermaninë, madje gëzon më fort se vetë ata.

Vdekja si nje proces para syve te mi.
Ka vdekur futbolli, ka vdekur Arqile Boti, dhe, të tjerët hidhen përditë nga ballkoni.
Arqile Botin nuk di me se do mund ta zëvendësojmë. Mbase me Elton Dedën, që është kthyer për pak ditë nga mërgimi.

Por, për futbollin diçka mund të bëjmë. Futbolli nuk besoj se shërohet nëse ndalohen kompanitë e basteve. As nëse Murinjo internohet sepse ndërtoi një Inter që e ruan portën si derë burgu. As nëse Bekam ndahet nga Viktoria.

Futbolli rilind, kur ne të refuzojmë të shkojmë në stadium për kampionatin tonë me rezultate të shitura apo për të parë seancën stërvitore të Real Madridit me Gramozin.

Futbolli rilind, kur ne të refuzojmë të ndjekim edhe në TV kampionatet e anti-futbollit, apo të bëjmë tifo për ekipet që bëjnë rezultat por jo lojë.

Futbolli rilind, kur ne të dalim te fushat e rrjepura e të ndjekim ekipin që vërtetë na përket, atë të lagjes.
Dal nganjëherë te fusha e sportit pranë pallatit tim dhe shoh ekipet e 14 vjeçarëve që luajnë futboll, me atlete gabi e me fanella të sajuara si kanë mundur.

Por, luajnë futboll të vërtetë. Futboll për pasion e jo për tu bërë miliarderë e çuna kopertinash. Futbolli që luhej para 100 vjetësh te Shallvaret.

Kloreto Cukali.
...............................................................................................


Po shteti si po vepron,a po shet gjithcka dhe apo blen per vehte ndonje aset nga tenderat 'blu'..?
A e dini pse po merren miliona e miliarda dollare borxh,a e dini se ku do ti investoi keto para shteti..?

Patjeter per ''mirqenien''time,tuajen dhe per gjith kombin,duhet te jete pergjigja.Po e verteta si qendron..?

E kush mund te te flasi te kunderten,Ridvani minister finance,Lulzimi ish minister transporti, 'djali me kumbull ne goje',z.Jolldashi ,a po djali i ndrikulles se PD se z.Prifti,tashme i borgjezuar ..?Jo askush nuk mund te flasi nga kabineti Berisha se te gjithe jane pjese ne shqyerjen e trupit te kombit.

Ruga Tirane Elbasan qe pretendon se do beje z.Berisha, a e dini se c'ineteresa permbledh per familjen e madhe te P.D se,si dhe per femijet e Berishes..?
Jo se dini,se po ta dini do krijonit nje shoqeri bamiresie,per ti ndihmuar te 'vobektit'

Para pak kohesh Argita Berisha blen nje repart ushtarak ne Gjinar te Elbasanit,si dhe disa hektare me pyll.Kryeministri,kuptohet qe kishte kohe qe e kishte 'gjuajtur' nje vend te tille piktoresk dhe turistik.

Habitem me faktin qe drejt kesaj zone,Kryeministri shqiptar ka hedhur rreth 6.5 milion euro per zgjerimin dhe asfaltimin e rruges.Valle ky eshte prioriteti i qeverise,dhe jo autostrada Fier-Vlore dhe i gjithe boshti i Jugut,qe ka vite qe nuk merr nje qindarke..?

A e keni pare ndertesen gjigande qe po ngrihet ne te dale te Tiranes,afer Lundres dhe a keni pare ne ndonje projekt se sa ngjitur do te kaloi Autostrada Tirane -Elbasan ketij supermarketi gjigand,prone e miqve te Berishes...?dhe a po degjoni premtimet qe po ben Kryeministri per ta perfunduar kete autostrade brenda mandatit te tij..?

Kuptohet qe infrastruktura per nje supermnarket eshte primare dhe kete miqte e Kryeministrit e dine mire,mbasi perfitimet do jene kolosale,se do te kete klientele si nga Tirana, nga Elbasani,apo edhe nga Korca,se aty do kaloi 'rruga e mjaltit' ashtu sic po fillon te quhet tashme kjo autostrede.

A ka
qene ndonjeri nga ju ne Gjirin e Lalzit ku e bija e Saliut ka ngritur
nje fshat turistik,dhe sa urgjentisht Kryeministri hodhi parate per
rehabilitimin dhe asfaltimin e kesaj rruge tretesore..?


Ehhh sa gjera qe nuk dime dhe mire qe nuk i dime se ndryshe mund te fluturonim jo me nga nje ndertese 5 kateshe,por nga nje shkemb 500- 600 metra,ashtu sic fluturoi mbreme autobuzi i linjes se KukesIt,me gjithe ata fatkeqe qe ishin mbrenda tij,e qe shpreh ngushellimet e mia per te gjithe familjaret e viktimave.

Kuptohet,qe nuk keni pse ti shtrydhim trute me te tilla probleme,se ato i di i madhi i kombit,Skenderbeu i shekullit te XXI zoti Berisha.

avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Jon prej 18.08.10 13:29

PROGRAMI SHQIPETAR I SHQIPETAREVET NE SHQIPERI


Kafkat politike shqiptare 010

… nje populli te vogel por shume te vjeter ne Ballkan do ti “kopjohen” shenjat e mendjes ne majet te gishterinjve per ta pushtuar brenda vetes se tije, nga njeri vend ne tjetrin… M.M.
( pashaportat biometrike ne Shqiperi )

HYRJE

Duke u nisur nga analiza e historise se kombit shqipetar nga viti 0 rrezulton se gjate ketyre 2010 viteve kombi shqiptar ka pesuar humbje te konsiderueshme ne shpernguljen e popullsise autoktone, sulme barbare dhe te perandorive perreth, copetimin e kufijve territoriale te tije nga Fuqite e Medha, pushtimin “fizik” ne luften e I dhe te II-te boterore, me se 50 vjet diktature ne trup, mendje dhe ne shpirt, dhe rreth 19 vjet persekutim dhe shkaterrim te atyre vlerave mbetur gjate ketij kalvari te gjate…

Shqipetaret ne Shqiperi jane i vetmi komb ne bote i rrethuar nga pjese te “shkeputura” te kombit te tij: shqipetaret e Malit te Zi, Kosoves, Maqedonise dhe te Çamerise ( Greqi).

Ne keto 19 vjet rreth 50% te popullsise se afte per pune ( dhe vota..) eshte shperngulur ne emigracion.

Pra, pjese e kombit shqipetar jane dhe ajo pjese e vyer e emigracionit te hershem dhe atij te ri qe sot punon,studjon dhe jep kontributin e saj anë e mbanë planetit. ( miljona shqipetarë që xhirojne në ekonomitë e ketyre vëndeve miliarda dollarë dhe euro ç’do vit ).

Përpara se të shtrojmë platformën e Programit dy fjalë lidhur me nyjen Gordiane shqipetare të pazgjidhur akoma..

Pa u identifikuar se kush është Problemi shqipëtar nuk mund të kete zgjidhje ( të situates).
Identifikimi i çështjes shqipetare ka qenë objekt studimi i personaliteteve të shquar shqipëtarë si Fishta, Koliqi, Noli, Pashko Vasa, etj, një varg i gjatë i këtyre heronjeve dhe patrioteve që sot historia e politikes anti-shqipetare të Tiranës i ka fshire nga defteri, nga librat e shkollave, studimet e akademikeve të post-komunizmit apo kalendarët e demokracise së majtë e së djathtë. Gjtihshka sipas një skenari famekeq.

Në Tirane kemi Institutin e Gjuhesise dhe te Letersise Shqipe ?!

Pak rendesi ka nese dikush e dinë se çfare misioni ka patur dhe ka akoma sot ky institucion.
Nepermjet internetit rinia shqiptare po sinjalizon dhe po kerkon te identifikoje origjinen e gjuhes sone, kultures sonë.

Pa identifikimin e origjines si komb, si kulture, si histori e si gjuhe ne nuk dime se Kush Jemi.
Dhe po nuk ditem se cilet jemi… nuk mund te kuptojme problemin dhe nuk munde te gjejme as zgjidhjen e tije.

Popullsia e shqipetarevet ne Shqiperi sot eshte nje popullsi ku rreth 80% jane moshe e re. Shqipetaret shtohen shume dhe vdesin pa arritur pleqerine.
(konsulto
http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202008/pop4.xls )

Rinia shqipetare si forca kryesore jetike e kombit ne rast se ndesh rastesisht ne lagjen famekeqe te “bllokut” ne Tirane me Nexhmije Hoxhen, Ramiz Aline apo t’bijte e Enverit ( dhe ketu lista eshte e gjate dhe e pafund me ish hetues, prokurore dhe kriminele te vijes se pare te frontit te kuq) nuk i identifikon dot ne memorjen e saje. Shume e thjeshte, ata nuk kane memorie pasi asgje nuk eshte fshire pasi asnjehere nuk eshte shkruar ne te..

Po ashtu e ka te veshtire te dalloje ish-skafistet, drogmenet, segmentet e firmave piramidale, ish-kapuçat e 97-tes apo farefisin e deputeteve, ministrave e kryeministrave qe qarkullojne parate e tyre te gjakosura, veshur me kostume elegante, floke te qethura shkurt dhe syze dielli te modes se fundit, nuk i njeh.

Çmemorizmi i 80% te popullsise shqipetare te re ne moshe perkon me se miri me çidentifikimin e personalitetit te kombit tone si individ apo si popullate.

Ne listat e zeza te shqipetareve shtojme dhe listat e ketyre 19 viteve ku bejne pjse kriminele ordinere, kriminele ekonomike, kulturore dhe politike.

Afro 3% e popullates mban peng 97% te saje.

Pjesa me e madhe e krimineleve shqipetare te rinje dhe te vjeter jetojne brenda kufijve te vendit. Por nje pjese e mire e tyre rreth 90%, kane pashaporta te huaja, pashaporta diplomatike apo viza afat gjata dhe shume jane me nenshtetesi te huaj. Mjafton tu hedhesh nje sy listave te fluturimit nga aeroporti i Rinasit… apo pikave kufitare.

Çfare duam te themi me kete?

Ata e dine mire se çfare kane bere dhe se çpo bejne akoma ne kurrizin tone tashme lene ne meshire te fatit. Ata jane te organizuar mes tyre dhe rrjetit internacional te krimit dhe agjenturave te huaja. Per kete aresye bejne nje jete te dyfishte. Shume prej tyre i kane vendosur familjet me banim jashte. Pa diskutim femijet e tyre studjojne ne kolegjet me prestigjioze dhe te kushtueshme, te programuar qe te jetojne andej..

Shqiperia eshte akoma nje vend ku mund te vjelesh perfitime te medha sidomos kur je ne politike, keshtu dhe ata nuk largohen kollaj ( me ndonje perjashtim ..). Por mos te harrojme se Shqiperia eshte dhe nje vend strehimi dhe reabilitimi per shume krime ne proces nga drejtesia e brishte shqipetare. Per dosje qe mbyllen, fshihen apo zhduken.

Sherbimet sekrete te huaja kane lista te gjata e te pafund te korrupsionit shqiptar te cilat i perdorin si shantazh per te patur favore ne konçensione ekonomike.

Siç e shihni po themi shume dhe njekohesishte asgje konkrete, apo jo ?!

Qellimi yne ne kete faze “Alfa” nuk eshte te tregojme rrugen por te tregojme se kemi hu-mbur rrugen dhe nuk jemi ne rruge te mbare apo te drejte. Rruga Jone eshte shuma e rruges se sejcilit prej nesh, eshte krijimi i ndergjegjshem i “mases kritike” te kombit.

Pra, kur “masa kritike” e popullates te jete zgjuar nga makthi dhe enderrat, kur forca dominuese e popullsise qe eshte rinia nga mosha 18 vjeç deri ne moshen 25 vjeç te shpertheje ne REBELIM per nje jete me te mire per nje JETE TE DENJE!…athere do te fillojne te zgjohen dhe shtresat e tjera te popullsise qe sot po vegjetojne nen dhunen e frikes se mos nuk mbushin barkun me buke.

Por si do te krijohet kjo mase kritike neqoftese rinia drogohet, alkolizohet, hutohet, varferohet, poshterohet dhe genjehet nga demagogjite politike qe vetem premtojne … premtojne dhe premtojne per nje te ardhme me te mire dhe asnjehere per te TASHMEN. Kur hapen shkolla private dhe universitete pafund ne nje treg irreal.

Por politikanet tane te tashmen e kane hequr nga listat pasi ata duan vazhdimisht te genjejne deri ne fund, mundesihte dhe perjetesishte pasi nuk ngopen nga lakmia qe kane per pushtet dhe krime.

Sipas raportit të Organizatës Botërore të Shëndetit gjatë vitit 2008 në Shqipëri u regjistruan 331 vetëvrasje, një rritje prej 28% krahasuar me vitin 2007, 150 raste të tjetë fatmirësisht mbetën në tentativë. Ekspertët këmbëngulin se ekziston një subkulturë e vetëvrasjes, e përbërë nga një grup shoqëror shpesh i varfër dhe akoma më shpesh i depresuar i cili gjen si zgjidhje të problemeve dhënien fund të jetës.

E thënë më shkoqur, vetëvrasja nuk është një xhest por një gjuhë. Është një mënyrë për të komunikuar zgjidhjen e mundshme të vështirësive të jetës.

Sigurisht që shumëkush prej nesh në gjendje të mirë mendore nuk arrin t’i lexojë këto mesazhe në aktet e dhënies fund të jetës, dhe pikërisht këtu qëndron problemi. Kjo e vetëvrasjes është një gjuhë të cilën shumica prej nesh nuk e kuptojmë, madje as ata gazetarë që raportojnë kronikën e zezë nuk janë të ndërgjegjshëm për mesazhet që përcjellin kur shkruajnë lajmin.

Shqipëria është e mbushur me njerëz që jetojnë në kushte tepër të vështira ekonomike për të cilët përditshmëria është kthyer në një betejë të egër për ekzistencë. Prindër që nuk ushqejnë dot si duhet fëmijët, e fëmijë që stigmatizohen nga shokët e mandej varin veten për shkak se kanë vetëm një palë pantallona.

Vendi është plotë me të sëmurë mendorë dhe depresivë të cilët nuk përfitojnë shërbimin e nevojshëm mjeksor. Janë po aq të shumtë pensionistët e vetmuar për shkak të emigracionit të fëmijëve, të cilët vuajnë shpirtërisht mungesën e të dashurve të tyre në vitet e fundit të jetës. Ka disa grupe njerëzish pra, të cilët i shtyjnë ditët me dhimbje dhe vështirësi që shumica shoqërisë e ka të vështirë t’i kuptojë e jo më t’i ndjejë.

Këto grupe, apo subkultura janë ata të cilët janë më delikatë ndaj streseve të përditshme dhe njëherësh më të ndjeshëm ndaj mesazheve leje-dhënës që media përcjell me kronikën e zezë. Janë ky grup që tek vetëvrasjet e shumta që publikohen nuk shohin thjesht lajmin por reklamimin e mënyrës për t’i dhënë fund halleve.

Në këtë mënyrë, prirja e mediave tona për t’i dhënë një rol qëndror lajmeve të vetëvrasjeve dhe kronikës së zezë në përgjithësi bëhet katalizator i vetëvrasjeve të tjera, duke e kthyer këtë në një modë të frikshme. Përshkrimi i hollësive të vetëvrasjeve i kthen faqet e gazetave në një manual de-facto të mënyrës për t’i dhënë fund jetës.

Por vetevrasjes se drejteperdrejte te shqiptarit i shtohet dhe vdekja e ngadalte e tije jo natyrale por me ritme gjithnje e me te shpejta qe po vjen nga helmimi i natyres, qyteteve, rrugeve, ajrit, ujit dhe ushqimeve.

Me mijra tonelata mbeturina radioaktive kane hyre ne territor qe nga koha e Enverit deri ne kete te vampireve te rinj te pseudo-demokracise. Mjafton te bejme nje bilanc te lajmeve qe vijne nga burime te ndryshme te medias dhe ato zyrtare vendase dhe te huaja ne portalin e mjedisit sot: http://www.mjedisisot.info/ per te kuptuar se kemi mberritur ne stacionin e parafundit drejt atij te MOSKTHIMIT!

Analfabetizimi i shtresave te gjera te popullsise qe nuk arrijne te interpretojne lajmet e mediave te manipuluara, te kuptojne grafiqet e statistikave, te ndjejne qe jane pjese e realitetit te hidhur shqipetar pasi Ne jemi te gjithe Ketu dhe Tani ben qe ne te mos e dime akoma qe nuk dime se kush po na e ben kete dhe perse. Kjo vjen nga mbyllja qe po pesojme, egoizmi dhe frika.

Populli shqiptar eshte i denuar te marre plage te reja dhe me te renda nese nuk arrin te zgjohet nga letargu i vjeter dhe primitivizmi i te menduarit per jeten. Kjo eshte aresyeja qe shume shqiptare brenda dhe jashte kufijve apo dhe te huaj shprehen se do te duhen breza qe vendi te “vije ne terezi”.

Eshte thjeshte çeshtje kohe. Nese duam te jetojme me mire duhet te zgjohemi. Natyrisht nuk zgjohen dot te gjithe por vetem ajo: MASA KRITIKE.

Brezat qe fillojne nga 30 – 40 – 50 dhe 60 vjeç jane breza te shuar si kandil pa vaj. Ata nuk ben asgje kur ishin mase kritike, le te thone ç’te duan. Dikush ndertoji hekurudha dhe hidroçentrale nen dhunen e diktatures, te tjeret iken ne emigracion apo u strehuan nen shpresen qe po vjen demokracia dhe te presim derisa te futemi ne europe. Justifike ka pa fund aq sa individe jemi, por ky eshte fakti.

A e keni menduar se sa miljone euro hidhen nga partite e medha ne fushata votimesh. Keto jane parate tona ne xhepat e Atyre.

Duket sikur keshtu demokracia eshte ne rregull. Njehere kendej e njehere andej. Here kuq e here blu, here blu here kuq. A nuk eshte keshtu dhe bota perendimore ne nje fare soji?

Po kur futemi ne shtepite tona dhe shohim se s’kemi uje, s’kemi drita, s’kemi ate qe shte normale te kete çdo familje ... TE JEMI TE PASUR TE NDERSHEM DHE HUMANE goditja eshte e forte therese dhe pa zhurme.

Ne Shqiperi ka vetem:
Te pasur dhe te varfer
Te ndershem dhe maskarenje/kriminele
Te shendetshem dhe te semure
Te rinj dhe jo te rinj
Te gjalle dhe jo te gjalle
Ka vetem dy ngjyra:
BARDHE & ZI.
Nuk ka guxim
Por ka Frike
S’ka shprese
Por ka droge
S’ka demokraci
Por ka politike
S’ka drita, s’ka uje, s’ka ajer,
S’ka jete
Ne Shqiperi nuk ka REBELIM
... por s’ka as rrebele...
nuk ka me dhimbje
pasi s’ka reagim,
por ka mpirje..
mbase ne pergjim...
Jon
Jon

1159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Jon prej 18.08.10 13:44

APOTEOZE

Kafkat politike shqiptare Images14

Shqiptaret po lexojne dhe po flasin nje gjuhe qe s’e marrin vesh.

Gazetat dhe mediat e manipuluara nga forcat e erreta ne menyre konstante percjellin mesazhe pothuajse te padeshifrueshme.

Largimi i vemendjes nga rreziku qe kercenon vatrat tona, uria, mjerimi, kriza nepermjet debatit te ashper skicofrenik dhe psikopatik i liderve tane eshte si rasti i dy qenve te terbuar rrugesh qe zihen kush ta rrembeje kocken dhe ne jemi ne rolin e spektatorit viktime qe ben sehir fatkeqsine e tije.

Lideret tane ( natyrishte te votuar por jo te zgjedhur nga ne..) kercenojne njeri tjetrin se do te hapin dosjet dhe do te tregojne te verteten perpara popullit perpara drejtesise.

Perralla.

Ne keto 20 vite torture, populli nuk ka pare as edhe nje politikan te perfundoje ne burg. Nuk po zgjatemi ne kete pike.

Diagnoza

Po jetojme ne gjendjen e jo-memories.

Truri jone punon 100% por ne nuk perdorim as dhe 3-4% te tije, dikush arrin deri me 10%. Fjalori yne i perditshem tashme i volgarizuar nga shprehjet e huaja eshte reduktuar ne 200 deri me 300 fjale, ne periferi shume here me pak, ne malesi akoma dhe me pak derisa perfundon ne heshtje..

Lexojme gazeta, artikuj pa fund, lajme.. lajme... lajme, bisedojme dhe ne fund te dites apo ne mengjes memoria jone nuk arrin ti lidhe pjeset e shkeputura. Ne ekranet e tv private dhe shteterore dalin here pas here analiste qe na duket sikur po zevendesojne rrolin e opozites dhe s’marrim vesh se ç’po ndodh ne te vertete pasi nuk lidhim dot “pjeset” e shkeputura.

Trupi i njeriut eshte nje bashkesi i rreth 50 trilion qelizash. Ç’do gje qe ben trupi jone ben dhe qeliza. Qelizat marrin fryme, ushqehen, komunikojne, mendojne, reagojne me qelizat e tjera. Triliona qeliza fromojne trupin e njeriut dhe miliarda njerez bejne pjese ne organizmin e madh qe quajme TOKA.
Toka ka shume ngjashmeri me ndertimin fiziologjik te trupit tone sa ne as qe mund ta mendojme. Toka gjeneron nje fushe elektromagnetike, tamam si trupi i njeriut., frekuencen Schuman e cila rregullon formimin e ogranizmave te gjalla.

Por zbulimi me i madh eshte se Toka ka nje forme inteligjence e cila rregullon te tera organizmat e saja. Veshtiresia jone qendron ne faktin e kufizimit te gjuhes qe perdorim per te shprehur dhe kuptuar dhe ne arrogancen e cila nuk na lejon te shohim si forma te tjera inteligjence perveç ekzistences sone si rrace njerezore.

Kur degjojme shprehjen “Organizem i ndergjegjshem”, tentojme ta kufizojme kuptimin ne konceptimin e rraces njerezore, pra si cilesi e njeriut. Ne bejme nje gabim fatal kur humbim “nga syte” se ç’eshte ne te vertete nje organizem i ndergjegjshem.

Perkufizimi i Organizmit eshte çfaredo gjallese e cila eshte ne gjendje ti pergjigjet stimujve, riprodhimit, rritjes dhe zhvillimit, ruajtjes se ekuilibrit te brendshem kur ndryshojne faktoret e jashtem. Universi ben nje gje te tille. Toka ben nje gje te tille, bimet dhe kafshet bejne nje gje te tille. Dhe ne, njerzit gjithashtu.

Ndergjegjja apo inteligjenca e Universit jane pergjegjese te formave dhe te qellimeve qe materia merr. Frekuencat e rezonances se Tokes jane rrezultat i formes se saje. Keto frekuenca jane rezultat i ritmeve biologjike.

Frekuencat jane rrezultati i variacionit te tokes se bimesise dhe te botes shtazore. Frekuencat jane dhe valet ku popuj dhe rraca te ndryshme ne vende te ndryshme te botes kane karakteristika te ndryshme por dhe te perbashketa.

Atehere pse e kemi humbur memorien ?

Pse shqiptaret e mire qe jane 97% e popullsise nuk bashkohen?
Pse popullsia shqiptare ne cikle historike emigron “me force” pertej tokes se saj?

A ka lidhje toka ku ne jetojme me kullotat, me bagetine, me njerzit, me ujin dhe ajrin... ?
...............................................................................................................................................

Natyrishte pergjigja eshte individuale por dhe kolektive. Do te ishte kollaj t’ja vinim fajin frekuences/ave qe ka trualli shqipetar, por eshte fakt per kedo qe e ka pare token tone nga lartesia e fluturimit me avjon, qe bimesia dhe gjelberimi ndryshon sapo kalon kufijte “artificiale” te Shqiperise.

Mos konsiderimi si nje organizem i gjalle i tokes, flores dhe faunes se bashku me NE sjell semundje, shkeputje nga jeta. Sot me shume se kurre popullata shqipetare po semuret ne mase nga semundje “te reja”, por njekohesishte po ashtu po semuret dhe sistemi yne ujor, ajri, toka, bimesia kafshet dhe shpezet po semuren dhe po zhduken.

Efekti domino apo zinxhir i ketij organizmi te madh qe po semuret perdite e me shume ben qe njerzit te jetojne me instikte primitive te mbijeteses si frika, egoizmi, egersia apo gjuetia e me te dobteve nga me te fortet.

Ballkani eshte nje toke me vibracione te forta frekuencash elektromagnetike ku popullatat nuk gjejne dot nje gjendje ekuilibri ne rast se nuk arrijne ta “dominojne” kete frekuence.

Dy shkenctare amerikane kane vite qe studjojne zona te ndryshme te globit dhe jane ndalur ne veçanti ne zonen e ballkanit ku dhe konfliktet kane qene te ashpra.

Gjate ketyre viteve nje tjeter eksperiment famekeq i eshte shtuar fatkeqesise se popullates shqipetare ne veçanti dhe asaj rreth saj. Vendi dhe njerzit pas 90-tes po perdoren si kavje eksperimentesh masive per te provuar armet e reja jo konvencionale te forcave te erreta.

Mesazhi qe po perpiqemi t’ju japim mund ta kaloje kufirin e preceptimit dhe te dijeve tuaja. Shpesh here realiteti ku jetojme behet irreal per vete faktin se të ndikuar nga frika nuk duam ta pranojme apo të shohim se si është ne të vërtetë ky realitet.

Por le ti kthehemi atij burimi te fuqishem dhe vital qe kemi brenda vetes sone: INTUITA.
Kudo qe jemi dhe sido qe jemi persa i perket arsimit, kultures apo eksperiencave te jetes te gjithe ndjejme se ka diçka qe nuk shkon. Diçka e madhe qe fillon e mbaron ane e mbane botes.

Diçka e madhe po ndodh, siper kokave tona dhe thelle brenda nesh , brenda tokes... Dhe ne jemi te perfshire, perndryshe si mund te shpjegohet qe politikanet shqipetare po dominojne popullin si nje rrace vampiresh apo rreptilesh pa qene te lidhur me rreptilet e tjere..?!

Si munde ta linin superfuqite e asaj kohe Enver Hoxhen te ishte jashte listave te tyre?!
Si mund ti lene ata sot jashte listave rreptilet e tyre te vegjel ne Shqiperi, te cilet “vaksinohen” çdo vit ne “klinikat e huaja” dhe rifirmosin kontratat e bashkepunimit ?!

Po rreptilet i pjell dhe i ushqen populli. Ne mendjen dhe ne zemren e ç’do shqiptari e keqja ka zene vend dhe s’ka me meshire per jeten. Kur nje njeri nuk don jeten, kur nje popull nuk don mirqenien e tije, eshte i destinuar drejt fatalitetit, drejt gremines.

Gremina-T
sot-dje-neser

Shkaterrimi sistematik i ekonomise shqipetare, dhenia e konçensioneve strategjike, helmatisja e flores dhe faunes, dhenia e bazave ushtarake sekrete dhe publike shteteve te huaja pa demostruar efikasitetin e tyre ne favor te popullsise, kombit shqipetar per te sotmen dhe per te ardhmen, mos identifikimi i listave te zeza te krimit politik-ekonomik, eshte problemi i sotem shqipetar.

Mos shkrimi i historise se vertete te kombit, mos identifikimi i kultures dhe gjuhes se tije si pjese perberese dhe e domosdoshme e identitetit tone , eshte problemi i yne i shkuar.

Izolimi nga komunikimi masiv dhe cilesor me pjesen e inteligjences se perparuar boterore, shqipetare dhe te huaj. Izolimi nga te rejat e shkences por dhe te kultures dhe te levizjeve sociale progresiste qe po shperthejne ane e mbane botes.

Bllokimi i “nyjeve informatike” qe vijne nga entet e unionit europian por dhe atij boteror lidhur me zhvillimin e metejshem te krizes financiare-ekonomike qe pritet te thellohet me pasojat e nje krize urie dhe levizje masive emigracioni te pakontrolluar, me ndryshimet drastike dhe efektet katastrofike te klimes ne mbare globin ku studimet flasin dhe per zonen e ballkanit ( Shqiperine ) rreth viteve 2011... jane Problemi yne i se nesermes se afert.

I grupuam ne tre pjese keta faktore porse ne fakt njesia e kohes eshte gjithnje po ajo: e Tashmja.

Jon
Jon

1159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Jon prej 18.08.10 13:54

SHPËRTHIMI

Kafkat politike shqiptare Shpert10

Ç'do ditë, ç'do sekondë që po kalon është një moment i vyer dhe magjik i Jetës tënde..

Mos e humb nga syri këtë ..

Ti nuk ke nevojë për Mësues ..

Brezat që iken dhe po ikin të kane sjellë deri në këtë gjëndje me të mirat dhe të këqiat që vetëm ti mund ti vlerësosh ..

Asnjë udhërrëfyes nuk mund të jetë më i fortë dhe më i saktë se ai që ke brenda vetvetes ..

Asnjë guide shpirtërore nuk të don më shumë se ai qe po fle akoma brënda teje ..

Zgjohu dhe zgjoje Atë !

Ky është momenti yt por nuk është Vodafone ..

Mijra dhe miljona te rinjë shqipëtarë janë kombi janë Shteti ..

Mijra dhe miliona të rinjë shqipëtarë janë vetë POPULLI !

Ti je mijra dhe milionë shqipetarë !

Takimi ynë .. është një çështje e menjëhershme pasi nuk ka më kohë për të pritur çfarë ?!

Nëse nuk e bejmë Ne këtë kapërcim cilësor atëhere do ta bëjnë brezat pas nesh ..

Duhet vetëm të zgjedhim se çfare jete duam të bëjmë ..

Nëse po jeton mirë, je më mirë ..., ke një të ardhme te begatë dhe të sigurtë natyrisht nuk je pjesë e problemit për zgjidhje .

Nëse po kërkon një botë më të mirë ndryshoje atë, por nuk mund ta ndryshosh atë nëqoftëse nuk ke filluar të ndryshosh më parë veten tënde...
Jon
Jon

1159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Jon prej 14.09.10 23:07

Të papërgjegjshmit...


Njerëzit që përbëjnë një shoqëri njerëzore, një popull dhe mbasandaj një shtet, ndahen në shumë klasa e kategorira.

Një nga këto ndarje është dhe kjo: njerëz që ndiejnë përgjegjësira dhe njerëz që nuk ndiejnë përgjegjësira.

Të parët kanë një kuptim të thellë të historisë, kanë një shqetësim për të ardhmen dhe veprojnë tërë jetën e tyre si misionerë të ndritur për respekt të vlerave të ndryshme që u janë lënë trashëgim nga të parët dhe për të krijuar kondita më të bukura, më fisnike dhe më të shëndetshme për brezat që vijnë.

Këta e kuptojnë jetën si një vazhdimësi të pambaruar dhe jetën e tyre personale si një nyjë të ndërgjegjshme në këtë zinxhir të gjatë.

Veprojnë paprerësisht duke pasur paprerësisht në mëndje të shkuarën dhe të ardhmen në një përfitim tërësor.

Shpeshherë ndjenja e përgjegjësisë së njeriut historik arrin lartësirat e frikshme të heroizmës, faza më e shenjtë dhe më e shkëlqyer, që dallon qenien njerëzore nga qenie të tjera.

Në kundërshtim të madh me këtë lloj njeriu, vjen ai që s'ndien përgjegjësira. Ai rron një jetë të thjeshtë biologjike, si çdo qënie.

Si çdo qënie tjetër e gjallë, ai kujdeset vetëm e vetëm për "krodhën e bukës", për "strehën", për "veshjen" të shumtën për një shëndet abondant. Jashtë këtyre gjërave nuk i intereson gjë, përveç disa dëfrimeve, të cilat i kërkon çdo gjë e gjallë, sipas natyrës së saj.

Ky lloj njeriu rron në shoqëri, i adaptohet çdo situate që krijojnë të tjerët, paguan, mundohet të përfitojë me mënyra të ndryshme dhe mjaft. Nuk nxier zë, nuk interesohet ç'do të ngjasë nesër dhe as e kupton rrezikun, ngjersa i ka dalë aktualisht përpara syve të tij.

E kupton jetën personale, të shumtën, brenda katër mureve të familjes së tij. Shoqëria jashtë shtëpisë, ekziston vetëm për t'ia bërë të mundur që ai të punojë dhe të fitojë ç'i duhet.

Gjithë kjo është fare natyrale për shumicën dërrmonjëse të turmës së pazhvilluar dhe primitive. Foshnjëria e mendjes së saj, instinktet shtazarake të papunuara fare, ngushtësia tmerronjëse e pikëpamjeve të saj egoiste, janë mjaft që ta justifikojmë tërë këtë papërgjegjësi që tregon kundrejt jetës shoqërore.

Po kur hedhim një vështrim në mes të klasës së zhvilluar të shoqëris sonë, në mes të atyre njerëzve, që kanë mbaruar nga një shkollë, që dinë të jetojnë, që dinë se ç'është shoqëria dhe qytetërimi dhe kur shohim se 90% e kësaj klase është e përbërë nga njerëz fare të papërgjegjshëm, nuk mund të mos tmerrohet njeriu.

Avokatë, mjekë, inxhinierë, etj., kemi plot të tillë që jashtë punëve të zyrës së tyre, as duan të dinë se ç'bëhet, ose që dhe në tregojnë një farë interesimi nëpër bisedat e kafeneve, e bëjnë vetëm për të mbuluar skandalozitetin e sjelljes së tyre, ose për të kritikuar ndonjë tjetër që vepron.

Kur u plak Shqipëria kaq shpejt? Kur u fyshkën ndjenjat e atdhedashurisë? A kaq shpejt u tha dhe u zhduk dhe pika e fundit e gjakut të dëshmorëve tanë? Apo u bë kaq e fortë Shqipëria, sa mund të mos kujdesemi më për të?

Turp dhe turp i madh t'u vijë të papërgjegjshmëve intelektualë. Dikush do të paguajë një ditë dhe kurrkush më fort se të papërgjegjshmit, që fryhen e majmen në këto çaste me rëndësi të jetës sonë kombëtare.

Ismet Toto
Illyria, 1934
Jon
Jon

1159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 15.09.10 9:03Morali i infektuar i shoqerise shqiptare..
Kafkat politike shqiptare 0

Jetojmë në një mjedis të ndotur moralisht. E ndotëm moralin duke thënë diçka të ndryshme nga ajo që mendonim. Mësuam të mos i besonim asgjëje, të shpërfillnim njëri-tjetrin, të kujdeseshim vetëm për veten tonë.

Koncepte të tilla si dashuria, miqësia, dhembshuria, përulësia apo falja e humbën thellësinë dhe dimensionin e tyre, dhe për shumë prej nesh ato përfaqësonin vetëm veçanti psikologjike, apo i ngjanin përshëndetjeve që e kishin humbur rrugën që nga kohët e lashta, paksa qesharake në epokën e kompjuterëve dhe anijeve hapësinore.

Vetëm pak prej nesh ishin në gjendje të bërtisnin me të madhe,se pushtetet nuk duhet të kishin kaq pushtet, dhe se ajo fermë e veçantë, që prodhon ushqim ekologjikisht të pastër dhe cilësor vetëm për ata, duhet ta dërgojë ushqimin në shkolla, jetimore dhe spitale, nëse nuk mund të prodhohej për të gjithë.

Regjimi i mëparshëm, i armatosur me ideologjinë arrogante dhe të patolerueshme, e zvogëloi njeriun duke e bërë një forcë dhe mjet prodhimi. Duke bërë këtë, sulmoi substancën dhe marrëdhënien e ndërsjellë.

Uli njerëzit me dhunti dhe autonomi, të cilët punonin me mjeshtri në vendin e tyre, dhe i thërrmoi në makinën e zhurmshme e gjigande, kuptimi i së cilës nuk ishte i qartë për askënd. Nuk mund të bëjë më shumë se sa ta lodhë dalëngadalë veten.

Kur flas për ndotjen e atmosferës morale, nuk flas vetëm për zotërinjtë që hanë ''tavolinen'' e pushtetit dhe nuk hedhin sytë poshtë nga dritaret e aeroplanëve.

Po flas për të gjithë ne. Jemi mësuar të gjithë me sistemin totalitar dhe e kemi pranuar atë si një fakt i pandryshueshëm dhe kemi ndihmuar në përjetimin e tij. Me fjalë të tjera, të gjithë jemi, edhe pse në masa të ndryshme, përgjegjës për operacionin e makinerisë totalitare; askush prej nesh nuk është një viktimë e thjeshtë: jemi njëkohësisht edhe krijuesit e tij.

Përse e them këtë? Do të ishte e paarsyeshme të kuptoje ligjshmërinë e trishtë të 50 viteve të fundit si diçka të huaj, të cilën na e la trashëgim një i 'cmendur'. Përkundrazi, duhet ta pranojmë këtë trashëgimi si një mëkat kundër vetes sonë.

Nëse e pranojmë si të tillë, do të kuptojmë se është në dorën tonë, dhe vetëm në dorën tonë, të bëjmë diçka per te sotmen dhe te ardhmen e brezit te ri.

Nuk mund t’ua vëmë fajin sunduesve të mëparshëm për gjithçka, jo vetëm sepse do të ishte e pavërtetë, por gjithashtu,ne se do vazhdojme me keto bindje ndaj nenshtrimit te se kaluares, do të zbehte detyrën me të cilën përballemi sot, pra, detyrimin për të vepruar me force e shpejtesi ndaj padroneve te rinj te pashpirt dhe percares.

Liria dhe demokracia përfshijnë pjesëmarrjen dhe përgjegjësi nga të gjithë ne shqiptaret. Nëse e kuptojmë këtë, atëherë do te zhduket e gjithë frika se demokracia e Shqiperisë se re eshte ne rrezik.Nga ky moment fillojme te rigjenerojme qelizat e nje demokracie perendimore. Nëse e kuptojmë këtë, shpresa do të kthehet në zemrat tona.
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 16.09.10 14:45Pese tundimet e Sali Berishes ndaj Dritan Priftit
Kafkat politike shqiptare Berisha20prifti

Dritan Prifti tashmë mund të thuhet pa hezitim se është një deputet i Partisë Demokratike. Deklarata e tij e djeshme plot mllef për kolegët e LSI la të kuptohej qartë se qëndrimi i tij në partinë që ka milituar që nga themelimi është një mision i pamundur.

Akuzat ndaj figurave kryesore të LSI flisnin qartë se Prifti nuk e ka pritur mirë këtë largim të tij nga qeveria dhe se për këtë do të ndërmerrte veprime të tjera duke nënkuptuar edhe largim nga partia. Gjatë fjalës së tij Prifti theksoi fort marrëdhëniet e mira me kryeministrin Berisha duke nënkuptuar se vazhdimi i karrierës së tij do të jetë pranë PD-së.

Por në të vërtetë dhe Berisha nuk e “shiti” Priftin edhe pse largimin ia kërkoi Meta dhe ishte i detyruar. Në fjalën e tij, Berisha vetëm e falënderoi Priftin duke lënë të nënkuptonte se nuk ishte ai që po e largonte, por vetëm Ilir Meta.

Ja arsyet e vërteta pse shefi i mazhorancës ka marrë në mbrojtje Dritan Priftin. Arsyeja e parë është një miqësi e vjetër mes tyre që në kohën që ishin kundërshtarë të Fatos Nanos. Arsyeja e dytë dhe më e rëndësishmja lidhet me krijimin e koalicionit mes PD-së dhe LSI-së. Në vend të tretë qëndron shtimi i Grupit të PD-së me një deputet më shumë. Ndërkohë që arsyeja e katërt dhe e pestë lidhet me dobësimin e LSI-së dhe me zgjedhjet lokale.

Lidhjet e vjetra Prifti-Berisha
Shumë kush e kujton se Dritan Prifti është përplasur mjaft ashpër me Fatos Nanon në kohën kur ky i fundit ishte në krye të qeverisë. Nano e akuzoi ashpër Priftin për afera korruptive dhe ish-drejtori i KESH-it të asaj kohe, nuk qëndroi duarkryq por shkoi takoi kreun e opozitës së kohës, Sali Berishën. Në mënyrë indirekte Berisha mbrojti Priftin duke mos vijuar aksionin e sulmeve ndaj tij.

Edhe në vitin 2005, kur Fatos Nano ishte në kulmin e tij, Prifti u bashkua me akuzat e PD-së duke sulmuar kryeministrin socialist. Kjo gjë ka vijuar dhe në vitin 2007 kur Prifti deklaroi ashtu si PD, se nuk do të jepte votën për Fatos Nanon President në asnjë rrethanë.

Krijimi i koalicionit me LSI-në
Menjëherë pas zgjedhjeve të qershorit të vitit të shkuar, kur PD arriti të merrte vetëm 70 mandate, ai që i dha oksigjen ishte Dritan Prifti. Në mënyrë publike deklaroi votën për Sali Berishën nëse nuk do të kishte mazhorancën.

Prifti ishte i pari që hodhi themelin për koalicionin mes LSI dhe PD-së. Edhe nëse Ilir Meta nuk do të kishte ndërmend të shkonte në mazhorancë, deklarata e Priftit ishte vendimtare. Me këtë koalicion, Berisha arriti të mbante për herë të dytë qeverisjen e vendit pasi i vetëm me koalicionin e tij nuk e fitoi shumicën qeverisëse.

Shtimi i PD-së me një deputet
Për Sali Berishën, largimi i Priftit nga Lëvizja Socialiste për Integrim do të thotë një deputet më shumë për Partinë Demokratike. Prifti do ta çonte në 71 mandate numrin e deputetëve demokratë në Kuvend, çka do të thotë praktikisht mbajtja e qeverisë edhe pa votat e Ilir Metës.

Me këtë rast Berisha mund të fusë në rend të ditës dhe një seri ligjesh që nuk kishte konsensusin e LSI-së, si për shembull ligjin e SHISH-it. Me këtë kuotë deputetësh, projekti-ligji i SHISH kalon edhe me kundërshtimin e opozitës dhe të LSI-së.

Presioni ndaj Ilir Metës

Një tjetër arsye pse Sali Berisha e mbron dhe e kërkon Dritan Priftin është fakti se bie pesha e Ilir Metës në koalicion. Nëse përpara një viti Meta kishte katër vota në Kuvend, tashmë ka vetëm tre, çka do të thotë se pesha e tij është e vogël.

Nëse Meta do të kërkojë diçka më shumë ose do ketë pakënaqësi me Berishën, kryeministri e ka të lehtë t’i “japë duart” për të vijuar qeverisjen i qetë vetëm me të vetët. Grupin e PD-së Berisha e ka thuajse nën tutelë dhe është vështirë të besosh se dikush do të nisë t’i bëjë diversion. Për më tepër zërat në korridore të partive qarkullojnë se Berisha ka një ofertë për deputetët kundër Ramës në PS për ti futur në aleancë.

Votat për zgjedhjet lokale
Zgjedhjet lokale tashmë janë në prag dhe votat që Dritan Prifti merr në zonën e Fierit janë shumë të çmuara për mazhorancën e djathtë e cila në atë qark nuk ka një mbështetje të gjerë. Berisha e ka menduar mirë se një votë më shumë në Fier është një tregues se ai ka mbështetje si në veri ashtu dhe në jug të vendit.

Dy mandatet e fundit kur Prifti ka konkurruar në Libofshë, ka marrë një rezultat të mirë që e kanë bërë atë edhe deputet. Zgjedhjet e 8 majit për të djathtën janë një sfidë shumë e rëndësishme pasi kërkojnë që të tregojnë se pushteti i tyre po funksionon.

T.Observer
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty A mendoni se Kosova po shkon drejt gremines pas dorheqjes se presidentit?

Mesazh  ushtaridardan prej 30.09.10 21:52

Doreheqja e presidentit,mu ne qastin me vendimtar per Kosoven,bisedimet shqiptaro-serbe,kaos ne politiken kosovare,kur dihet se partit tona po e hajn njera - tjetren te etura per pushtet!Sa do ti kushtoj Kosoves se gjorë?Kur dihet se mbi te gjitha prap do te triumfoj korrupsioni,e paverteta,hajnia,e ne populli do te jemi humbesit me te medhenj,siq ka ndodhur qdo here me neve pergjate historise.Dhashte zoti e te mos mvaret prej tyre,sepse qdo gje shiten,madje edhe shtetin jan ne gjendje tja shesin serbise!Mekat qe luftuam,sepse une kam derdhur gjak,si edhe shum djem te Shqiptarise,e sot askujt sja ndien per neve?Une e permbyll me nje fjal,KOSOVË KUR DO TE QETSOHET ZEMRA??
ushtaridardan
ushtaridardan

14


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 07.10.10 22:56


''Mjalti i helmuar'' i liberalizimit te vizave...
Kafkat politike shqiptare 335px-SchengenAgreement_map_svg

Zona Shengen per levizje pa viza..

Lajmi i vonuar por dhe i gezuar per shqiptaret,liberalizimi i vizave,me se fundmi ju akordua ketij populli ndoshta me i vjetri banor i Evropes,per te hyre perseri i kufizuar ne te.Nje fakt qe gezoi shume njerez,por me shume politikanet ,sidomos ata qe drejtojne kete vend.A eshte e ligjeshme qe duhet te krenohet kaq shume kjo Qeveri..?

Qeveria shqiptare është në një gjëndje epshi histerik. Duket se orgazma e suksesit do të shpërthejë seksualisht rrëke nga mbajtja e premtimit për liberalizimin e vizave, por ngazëllimi i pushtetit nuk ka të bëjë thjesht vetëm me këtë.

Lumturia e pafshehur e pushtetit vjen nga befasia që administratorët e shtetit privat, ndryshe nga ç’besohej edhe nga ata vetë, janë gati të përballojnë vrasjen kolektive të ndërgjegjies së tyre, për të zezat që i kanë shkaktuar këtij vendi; administratorët në pushtet janë gati të jenë krenarë gjithashtu me këtë ngjarje që është po aq e madhe për shqiptarët, sa është edhe historia e tyre: shumë shpejt, liria e mundësisë për të lëvizur të lirë në mundësinë e re dhe në ëndrrën e vjetër, që quhet Europë, nuk do të jetë më ëndërr për ta, por realitet.

Ashtu si Aleksandri i madh i bëmave të dikurshme, që guxonte dhe gëzonte fitoret mbi mallkimin e shkatërrimeve që linte pas, gjeneralët e rinj shqiptarë të pushtetit janë gati edhe ata të jenë pranë një çasti të tillë dhe të brishtë lumturie: për shkak të prekjes kolektive të lirisë së premtuar, pikërisht pas robërisë së dilemave sa një mal që ata kanë shkaktuar në këtë vend, (korrupsionin), ata i ka rrëmbyer krenaria e heronjve të vjetër; por duket se liria e premtuar shtetasve tanë do të ketë një çmim të vështirë.

Ky çmim është haresa: “Njerëz, vërtet ju vodhëm dhe ju poshtëruam për shkak se ju na besuat dhe vetë ne besuam se meritojmë të jemi mbretërit tuaj të jetshëm dhe të përjetshëm në këtë vend, por ne sollëm edhe për ju horizontin e largët në retinat tuaja, lëvizjen e lirë, që ngjan me lirinë. Ne do të mbretërojmë por ju do të prekni magjinë e perëndimit, si ju kemi premtuar. Prandaj, fshini me sfyngjer të shkuarën tuaj dhe jetoni me mundësinë e re që ne për ju e krijuam”.

Ëndrra e lirisë së shqiptarëve duket e trembur. Megjithë ndjeshmërinë që qeveria kërkon të etiketojë në vëmendjen publike, lëvizja e lirë ka gjasa mos ngjajë si një dhuratë pushteti, as si dhuratë perëndie, as si liri, sikundër tentohet sot me kujdes. Dita shumë e vonuar e lëvizjes së lirë për shqiptarët e thjeshtë, mund të mos jetë ajo që pritet, me porta ylberi dhe ngjyrë ndryshuar të qiellit dhe me gjëmime ekstazazh.

Nëpër portat e ylberit të liberalizimit të vizave, matanë së cilës perëndimi serviret si një magji, me sa duket, nuk do të kalojnë njerëz të qetë që sapo kanë fituar gjyqin me kohën për të lëvizur të lirë, por njerëz të shqetësuar, të mjerë dhe të papunë, që sapo do të humbin të drejtën për të jetuar të lirë në vendin e tyre. Sepse nuk mund të jesh i lirë të jetosh nëse nuk ke mundësi të jetosh për shkak se jetesa afrohet si liri e kushtëzuar nga mundësi që nuk afrohen në vendin tënd…

Ikja matanë, nuk do të jetë vazhdim llogjik i lirisë së merituar, por braktisje e beftë e robërisë së imponuar dhe varfërisë ekstreme, të shnderruar në simbol të mjerimit. Ku do të shkojnë këta njerëz, me pasaporta biometrike të sigurisë së lartë në dorë? Një million turistë shqiptarë nëpër Europë, me xhepat shkundur, që kanë qënë për shumë kohë të papunë në vendin e tyre?!!! Si romët e përfolur në Europë kohët e fundit, edhe këta do të synojnë të shtojnë papunësinë në vendet e tjera!

Prandaj kjo gjë, kjo hipokrizi kombëtare, që shitet si lumturi orgjirash, që fsheh demagogji por edhe pabesi, nuk mund të jetë fitorja më e madhe e popullit shqiptar në pesë shekujt e fundit, si pëllitet sot lart e poshtë në planet. Përkundrazi! Kjo gjë është vaksina e fatalitetit që pushteti po injekton në publik, për të fshirë kujtesën e tij nga historitë e qeverisjes së keqe dhe korrupsionit.

Dita e ylberit të lirisë ka gjasa të sjellë një peisazh të ngjashëm me atë të pas viteve 90. Ndryshimi do të jetë se ndërsa njerëzit atëhere morën arratinë nga malet dhe nga deti, sot do të fluturojnë me aviona dhe do të udhëtojnë në autostrada, që pikërisht për këtë gjë shteti i tyre privat ka ndërtuar.

Nëse të ikurit e 90-ës lanë pas muzgun e diktaturës komuniste, të zhdukurit e rinj do të lenë pas burgun e mungesës së shpresës që ka instaluar pushteti i pushtetit. Largimi komod nuk do të jetë ngushellim për ata, sepse mikpritja e perëndimit nuk mund të jetë më aq e brishtë si dikur.
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 16.10.10 9:09


Importimi i plehrave ne shtetin 'Plehre'.


Kafkat politike shqiptare Riciklimi

Gjatë intervistës me kryeredaktorin e “FORBES”, ky i fundit pasi u mrekullua nga “mirakllët e sheverisë” ju lut kryeministrit Berisha që derisa të cpikej makineria që do të klononte Berishën, të bënte dicka edhe për botën.

Me zemër në dorë, ish-kardiologu Berisha ju përgjigj se në planet e tij historike siameze për Shqipërinë nuk mungonin as ato për të ndihmuar sado pak botën.

Menjëherë sapo u kthye në mëmëdhe, kryeministri Berisha mblodhi Këshillin e Ministrave.org dhe u tha të linin cdo punë dhe ti jepnin prioritet nismës më të re, “Një Planet Blu pa Plehra”.

Ministrat ju përgjigjën se nuk kishin ndonjë punë urgjente në duar pasi ata po punonin për vitin 2020, kështu që kishin plot kohë për tu marrë me nismat e rradhës së shefit të tyre.

Kryeministri Berisha hapi sirtarin ku mbante ëndrrat shekullore siameze dhe nxorri një dosje.

“Sot asht ditë e shënueme për kombin tonë pasi Shqipëria si shpërblim për liberalizimin e vizave, për të mos i mbetur borxh botës, do tua lajmë nderin me nder” u shpreh Berisha, duke shtuar se qeveria do të lejojë importimin e plehrave nga bota në vendin tonë.

Ministri Nishani i bëri të ditur shefit të tij se nuk do të jetë kollaj, pasi të gjithë keqbërësit, kriminelët, mafiozët dmth “plehrat” e kërkuar nga drejtësia shqiptare, shtetet e tjera nuk pranojnë ti estradojnë në Shqipëri.

Berisha buzëqeshi në mënyrën “mos-më-ndërprit-se-të-shkarkova” dhe i sqaroi Nishanlliut që doli huq, se nuk po fliste për njerëzit plehra por për plehrat e njerëzve.

Shqipëria si shtet elitar në cdo fushë të ekonomisë, energjisë dhe industrisë, do të riciklojë plehrat e botës dhe ti kthejmë ato në energji bërthamore.

Kështu realizohet edhe ëndrra në diell shekullore e kryeministrit Berisha për ta kthyer Shqipërinë nga një vend superfuqi bërthamash pjeshke në një superfuqi bërthamore.

Zv/kryeministri Ilir Meta u kujtua se kjo ishte ëndërr e vjetër dhe kur i hodhi sytë nga sirtari e kuptoi se Berisha gabimisht kishte hapur një nga sirtarët e ish-kryeministrit Nano që nga 2004.


Megjithëse vetë Berisha e kishte kundërshtuar dikur këtë ëndërr, Meta nuk u ndie duke menduar “Mjaft kam hallet e mia me priftin e shtëpisë. Nuk do merrem edhe me hoxhën e qeverisë”.

Kryeministri Berisha u bëri të ditur se kishte plane gjeniale për importimin e plehrave dhe i qetësoi ministrat duke u thënë se nuk ka asnjë rrezik që Shqipëria të kthehej në një kosh gjigand plehrash.

“Une ju garantoj jue, se bota asht në krizë. Edhe Amerika po vdes për bukë. Dhe një popull që nuk ka bukë të hajë, nuk ka plehra për të hedhur në kosha. Prandaj nuk na gjen gjë për dy qese në vit” deklaroi Berisha.

“Ne kemi një përvojë të mirë në riciklimin e ligjeve, fjalimeve, premtimeve dhe jo rrallë kemi ricikluar edhe tradhëtarët e dikurshëm të partisë duke i bërë ministra” nënvizoi shefi i qeverisë.

Pastaj nëse Shqipëria do të rrezikohet nga importi i plehrave apo mbetjet radioaktive, të mos harrojmë se është detyrë e bashkisë të pastrojë qytetin. Pra faji do të jetë i Edvin Ramës.

Kur tha këto fjalë, të gjithë ministrat u cuan në këmbë duke brohoritur “Parti-Sali, jemi gati kurdo ti”.

Pas gjysmë ore duartrokitjesh, ministrat bënë pak pushim që tu clodheshin duart dhe më pas votuan njëzëri në unanimitet të plotë vendimin e Këshillit të Ministrave.org.
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Jon prej 28.10.10 23:01

Politikanët kosovarë, nga opingat në mercedesë

“Delo”, e përditshmja sllovene, duke folur për problemet me të cilat ballafaqohet sot shteti më i ri në Evropë, Kosova, ndër të tjera shkruan se “shumica e politikanëve kosovarë u hodhën nga opingat dhe balta e fshatit, në kolltuqe dhe në mercedesë”.

“Problemi më i madh i Kosovës qëndron në faktin se në pushtet ka mbetur garnitura politike, e cila nuk ka kënaqur lakmitë deri në fund”, shkruan në numrin e sotëm e përditshmja sllovene, “Delo”.

“Shumica e politikanëve të Kosovës janë hedhur direkt nga opingat dhe balta e fshatit, në kolltuqe e mercedesë”, thekson gazeta, dhe shton se në Kosovë, pas shpalljes së pavarësisë ka mbisunduar egërsisht akumulimi i nisur i kapitalit, kurse garnitura politike në pushtet u pasurua në hesap të meritave të veta të luftës.

“Pikërisht nga kjo arsye, pushteti në Kosovë ballafaqohet me kritika të ashpra se po ia zë frymën demokracisë parlamentare, kontrollon mediet dhe shkatërron klasën e mesme”, shkruan “Delo”.

Në tekst theksohet se “edhe pse Kosova ndodhet në krye të listës për nga investimet ndërkombëtare për kokë banori, pjesa më e madhe e qytetarëve jetojnë në mjerim të skajshëm”.

“Kosova radhitet ndër shtetet më të varfra në Evropë dhe më shumë se gjysma e popullsisë së Kosovës është e papunë”, shton gazeta.

“Me këtë vështrim është e pamundur të akuzohet bashkësia ndërkombëtare për krizën politike në Kosovë dhe gjendjen e keqe sociale”.

Duke pasur parasysh faktin se bashkësia ndërkombëtare është e ndërgjegjshme se nuk mjafton të përpiqet që Kosovën ta ndihmojë vetëm me injeksione financiare, ajo synon që popullsisë së Kosovës dhe elitës politike t’ia imponojë edhe vlera evropiane, shkruan sot e përditshmja e Lubjanës, “Delo”.
Jon
Jon

1159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 29.10.10 9:55Demokracia shqiptare,e semura e Europes
Kafkat politike shqiptare Vaksine

Demokracia e ditës në Shqipëri është një iluzion! Por jo thjesht një iluzion! Klithma popullore është një notë që oshëtin nga telat e një sarkazme që shumica e ndjejnë të acartë: ...Në parlamentin shqiptar, e vetmja kërkesë për heqje imuniteti, është ajo e një deputeti të opozitës; dhimbja e ironisë fillon pikërisht këtu, por mbaron fatalisht atje tej.

Asnjë zyrtar pasanik i sërës së lartë të mazhorancës nuk e ka parë se nuk ka pse ta shikojë prokurorinë as në ëndrrat më të këqija, pavarësisht korrupsionit që ka mëkatuar shpirtrat e tyre.

Mazhoranca mbase endrrat e këqija i ka me avionë që rrezikojnë të bien përposh nga furtunat, apo me zjarre në pronat e mëdha që fituan për shkak të pushtetit, po kurrsesi me kërcitje dyer gjykatash, apo me fytyra prokurorësh.

Prokuroret shqiptare janë bere më të urtë se murgjërit ortodoksë; as në gjumë, as në realitet, as si murgeshë, as si shenjtore, pushtetarët e aferave nuk e shohin as prokuroren e lartë, sepse aq ju bën atyre për kullat dhe kukullat e drejtësisë në një vend që grabitet përditë po prej tyre.

Përtej metaforave, të sundosh parlamentin kaq brutalisht, sa poshtërimi i logjikës civile të shndërrohet në një institucion marrëzie, kjo gjë ndodh vetëm në Shqipëri.

Ironia dhemb hidhur në këtë vend miqte e mi. Mbas plagës përjetësisht të hapur të Gërdecit dhe vjedhjes trojane në rrugën e Kombit, fatkeqësia më e madhe e këtij populli nuk është se atë e vjedhin përditë, por se e poshtërojnë përditë.

Puno ti, o njeri, ul kokën, ul veshët, ul prapanicën,beso ose jo, bej si të duash, por heeeeeeee,....!!!!! qetësi, hesht, pusho, kur unë të ndëshkoj, të shtyp, të mohoj, të fut dorën në xhep, për të thithur lagështinë e jetës tënde. Sepse unë di të thëthij, të vjedh, të mohoj, të shpërdoroj, të shkatërroj, të mbretëroj përgjithmonë..

Diskutohet mandati i një pushtetari që nuk ka pushtet, sepse është në opozitë, ndërsa korrupsioni i baronëve që janë në pushtet ka lulëzuar karafila të bardhë e të kuq në themelet e shtetit privat që ndërtoi kjo mazhorancë, këta baronë, me mandate hyjnore, që nuk mund t’i prekë askush.

Ministrat e përfolur dhe të llastuar të kësaj mazhorance, aq më shumë vezullojnë mbi kokat e bashkëkohësve të tyre, mes rreve të Atdheut, sa më shumë skandalet e veprave të tyre bëjnë histori, antikitet, dhe shekspirizëm.

Imuniteti i tyre është i betonuar në sigurinë se prish, vra, vidh, gënje, copëto, rrëmbe sa të duash e çfarë të duash, kjo tokë nuk ka gjemba për këmbët e tua, sa kohë je në pushtet.

Që nuk funksionon demokracia, këtë e kuptojnë edhe lopët holandeze te rritura ne Shqiperi, që prodhojnë më pak qumësht, sepse natyra në këtë vend është e helmuar nga plehrat kombëtare dhe mbeturinat ndërkombëtare që shumë shpejt do t’i sjellë pranë tyre dhe pranë nesh kjo mazhorancë, dhe këta bajraktarë pronarë të fatit njerëzor.

Që shteti është privat dhe situata ekonomike-politike është më e rëndë se kurrë, këtë e ndjejnë edhe të uriturit që kërkojnë e nuk gjejnë më ushqim as nëpër plehra, as ne ideologjira.

Që nuk ka punë, shpresë, gëzim, ardhmëri, kjo duket në ngutjen pritëse të komunitetit të papunë për të kërkuar punë jashtë vendit, mbas liberalizimit të vizave. Ç’mund të bëjnë këta njerëz të mjerë përballë pushtetarëve milionerë, që fati, zoti, nxitimi, gabimi, mallkimi, të gjitha këto, jua kanë vënë të drejtojnë?

Mungesa e demokracisë nuk është thjesht vetëm një lajm në këtë vend. Të presësh nuk do të thotë të durosh. Kufijtë e logjikës janë shkelur dhe jeta, qëllimi i saj, ekzistenca dhe filozofitë e krijimit sot apelojnë një ndryshim.

Ndryshim tërësor të vetëdijes, për shkak të nevojës kolektive që mos mundet më askush të bëjë ç’të dojë me këtë vend të sfilitur. Të ndryshojë vetëdija, është një problem i shtruar për zgjidhje; këta njerëz duhet të synojnë të organizohen drejt një qëllimi kolektiv, që është kundërshtia.

Qytetarët duhet ti venë fre babëzisë së pushtetit, vjedhjeve publike, duke parë fatin e zbehtë të fëmijëve të tyre, në sy. Shteti duhet të pushojë së qeni biznes privat i klanit politik, që përbën një fatkeqësi politike tek ne.

Rruga është fuqi e madhe, ashtu si protestat janë bashkime të mëdha opinionesh të njerëzve që kanë të drejtë të mendojnë njëlloj. Nuk mund të ketë liri pas mjerimit që ka sjellë mungesa e lirisë. Në këtë botë, nuk ka asgjë më të vlefshme se liria që duhet fituar serish.
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 10.11.10 12:16


Pa viza drejt Europes...

..Rrnofte naltmadhnia e tij.Kafkat politike shqiptare Salmet-zogu-small
Vizat, si kanë lëvizur shqiptarët nga Ismail Qemali, tek Ahmet Zogu e Enver Hoxha.Flasin historianët Arben Puto, Pëllumb Xhufi, Muhin Cami

Pasaportat e para shqiptare u dhanë në 1920-ën. Që nga shpallja e pavarësisë në 1912-ën nga Ismail Qemali e deri në kohën e mbretit Zog dhe më pas Enver Hoxhës, rregullat kanë qenë të ndryshme. Ata që kanë jetuar në fillimet e shekullit të kaluar rrëfejnë se për të udhëtuar jashtë vendit nuk duheshin shumë procedura burokratike, ashtu siç ndodh sot. Këtë lehtësi, sipas rrëfimtarëve, tashmë të vjetër në moshë, e krijonte edhe pasaporta e kohës, e cila njihej në të gjitha shtetet e Europës.


Ndërsa sot kohët kanë ndryshuar kryekëput, pasaporta është rritur në elementët e saj të sigurisë, por është shumë e vështirë për të udhëtuar me të jashtë vendit. Vendimi i djeshëm për vizat i rijep pasaportës biometrike, të shpërndarë kohët e fundit, të drejtën e qarkullimit pa viza, por me kontrolle kufitare të përpikta.

Po çfarë thonë historianët? Si kanë udhëtuar shqiptarët nga Ismail Qemali deri më sot? "Në Itali shkonim pa viza". Historiani Arben Puto i ka jetuar ato kohë kur shtetasit shqiptarë lëviznin lirisht në fqinjin matanë Adriatikut. Ishte koha kur Shqipëria ishte aneksuar nga Mbretëria e Savojës, pas pushtimit të 7 prillit 1939. Nuk kishte nevojë për eksodet biblike që ndodhën gjashtë dekada më vonë, apo udhëtimet e vdekjes me skafet e trafikantëve të qenieve njerëzore.


Kush kishte punë, apo arsye tjetër për të udhëtuar për në Itali mjaft që të merrte vaporët e udhëtarëve dhe arrije në brigjet italiane. "Shqiptarët shkonin në Itali me viza që lëshoheshin nga organet konsullore italiane në Shqipëri", - shton historiani Pëllumb Xhufi - dhe më pas ato u hoqën dhe ata nuk kishin nevojë për to, sepse Shqipëria ishte bërë dhunshëm pjesë e Italisë".

Për të shkuar në vende të tjera duhet të kishe vizë. Historiani Puto thotë se aplikimi për vizë bëhej pranë zyrave konsullore të shteteve të huaja në Tiranë apo qytete të tjera të Shqipërisë. Sa e vështirë ishte të merrje një vizë atëherë? "Nuk besoj se ka qenë vështirë, por duheshin ndjekur procedurat që parashihte marrja e vizës", - sqaron z. Puto. Të njëjtën gjë mbron edhe historiani Pëllumb Xhufi, duke shtuar se pajisja me vizë deri në kohën e Luftës së dytë Botërore ishte një proces normal.


Pas izolimit të Shqipërisë dhe mbylljes së shtetasve të saj brenda kufijve të vendit, viza për jashtë vendit ishin një e drejtë e atyre pak njerëzve që ishin të ngarkuar me punë shtetërore. Historiani Arben Puto kujton pajisjen me vizë britanike në kohën e Shqipërisë së izoluar, kur ajo nuk kishte marrëdhënie diplomatike me Londrën si me shumë shtete të tjera. "Mbaj mend në vitin 1972 isha në Paris dhe atje aplikova te konsullata britanike për një vizë, që të hyja në Mbretërinë e Bashkuar".

Ndërsa historiani Pëllumb Xhufi shton se procedurat për pajisjen me vizë të shtetasve që do të dilnin jashtë vendit, në kohën e komunizmit kryheshin nga Ministria e Jashtme e Shqipërisë: "Ishte ai dikasteri që përgatiste dokumentacionin dhe dërgonte kërkesat për vizë tek autoritetet konsullore të shtetit të huaj", - sqaron Xhufi. Ai shton se për të shkuar në shumicën e vendeve të botës, duhej më parë që të pajiseshe me vizë hyrëse.
Muhin Cami, historian, e përmbledh në një fjali të shkuarën e lëvizjes së lirë të shqiptarëve: "Lëvizja e shqiptarëve nëpër botë dikur nuk ka qenë fare problem".


[b]PASAPORTA E 1920-ËS

Pasaporta e parë shqiptare në 1920-ën ishte shumë e thjeshtë. I vetmi element sigurie, nëse mund të quhet i tillë, ishte një shënim i vendosur në faqen e fundit, i cili ndalonte falsifikimin e saj. Në kokën e pasaportës ishte vendosur në një rreth me fushë të kuqe, shqiponja me dy krerë e huazuar nga stema e Kastriotëve. Në faqen e tretë të saj në vend të emërtimit Republika e Shqipërisë kishte të vendosur nocionin "N'emën të shtetit shqyptar".

Në faqen e katërt në dialektin gegërisht vihen re gjeneralitetet, si "emri i t'et, i s'amës, data e lindjes, vendi i lindjes, banimi". Pak më tej përcaktohej feja, profesija, klasi ushtarak, si dhe drejtvotimi. Në mungesë të fotografisë, e cila për kohën ishte ende një luks, në këtë pasaportë, ky element plotësohet me të dhënat fiziologjike të personit. Në faqen ku shkruhej "Shënime" jepeshin shenjat, të cilat dallonin këtë shtetas, siç ishin mosha, balli, sytë, goja, hunda, flokët, mjekra, mustaqet, si edhe ngjyra e fytyrës. Në këtë pasaportë vendoseshin edhe shenjat e veçanta që dallonin një person, që nga çikatriçet e ndryshme e deri te nishanet.


[b]PASAPORTA E PARA VITEVE '90

Letërnjoftimi ishte dokumenti, me të cilin shtetasit shqiptarë identifikoheshin gjatë sistemit komunist. Ndryshe nga pasaporta e Republikës, dhe më pas Mbretërisë së Zogut, në këtë letërnjoftim, i cili përdoret edhe sot nga një pjesë e madhe e popullatës, vihen re heqja e disa elementeve dhe shtimi i disa të tjerave.
Kështu, në këtë letërnjoftim hiqet përkatësia fetare, hiqet klasi ushtarak, si edhe profesioni i personit që dispononte mjetin e identifikimit.

Elementi që shtohet në letërnjoftimin e kësaj kohe është fotoja dhe gjendja civile e shtetasit, ku përkrah emrit të tij vihej, në rast të celebrimit, edhe emri i bashkëshortit ose i bashkëshortes. Kjo pasaportë do të vazhdonte të ishte në qarkullim deri në vitin 1995, ku u vendos të kalohej në pasaportën e re e ku do të viheshin elementet e reja të sigurisë.

PASAPORTA E PAS VITEVE '90
Në pasaportën e sotme janë shmangur shumë gjeneralitete, por janë shtuar shumë elemente të sigurisë. Kështu, ndryshe nga fotoja bardhë e zi e letërnjoftimit të paraviteve '90, pasaporta e sotme disponon foto me elemente të larta sigurie, çka e bën të vështirë ndryshimin e saj. Gjithashtu, në këtë pasaportë janë të vendosur edhe fotoelemente që nuk mund të dallohen me sy të lirë.

Me ndryshimin e periudhave historike ka ndryshuar edhe kopertina e pasaportave. Kështu, në periudhën e mbretit Zog vihet re simboli i shqiponjës, element që do të mungonte në letërnjoftimin e viteve '50. Më pas, ky element do të rivendosej në pasaportat e pasviteve '90, për të vazhduar deri në ditët e sotme.
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 11.11.10 10:03


Theofan Stilian Noli

Nje nga poezite lapidare te Nolit,qe eshte aktuale ne kete realitet '' gri'' te Shqiperise.


Anës Lumenjve

Arratisur, syrgjynosur,
Rraskapitur dhe katosur
Po vajtonj pa funt, pa shpresë,
Anës Elbë-s, anës Spree-së.
Ku e lam' e ku na mbeti,
Vaj-vatani e mjer mileti,
Anës detit i palarë,
Anës dritës i paparë,
Pranë sofrës i pangrënë,
Pranë dijes i panxënë,
Lakuriq dhe i dregosur,
Trup e shpirt i sakatosur.

Se ç'e shempnë derbederët,
Mercenarët dhe bejlerët,
Se ç'e shtypnë jabanxhinjtë,
Se ç'e shtrythnë fajdexhinjtë,
Se ç'e pren' e se ç'e vranë,
Ç'e shkretuan anembanë,
Nënë thundrën e përdhunës
Anës Vjosës, anës Bunës.

Çirem, digjem i vrerosur,
Sakatosur, çarmatosur,
As i gjall', as i varrosur,
Pres një shenj' e pres një dritë,
Pres me vjet' e pres me ditë,
Se ç'u tera, se ç'u mpaka,
Se ç'u çora, se ç'u mplaka,
Lark prej vatrës dhe prej punës,
Anës Rinit, anës Tunës.
Çakërdisur, batërdisur,
Përpëlitur dhe zalisur,
ËndËronj pa funt, pa shpresë,
Anës Elbë-s, anës Spree-së.

Dhe një zë vengon nga lumi,
Më buçet, më zgjon nga gjumi,
Se mileti po gatitet,
Se tirani lebetitet,
Se pëlcet, kërcet furtuna,
Fryhet Vjosa, derdhet Buna,
Skuqet Semani dhe Drini,
Dridhet beu dhe zengjini,
Se pas vdekjes ndriti jeta
Dhe kudo gjëmon trumbeta.
Ngrehuni dhe bjeruni,
Korini dhe shtypini,
Katundar' e punëtorë,
Që nga Shkodra gjer në Vlorë!

Ky ilaç e ky kushtrim
më bën djal' e më bën trim,
më jep forc' e më jep shpresë,
anës Elbë-s, anës Spree-së.
Se pas dimrit vjen një verë,
që do kthehemi njëherë,
pranë vatrës, pranë punës,
Anës Vjosës, anës Bunës.

Arratisur, syrgjynosur,
Raskapitur e katosur,
brohoras me bes' e shpresë,
anës Elbë-s, anës Spree-se............!!!!!
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 12.11.10 15:53

Qeshim se nuk mund te qajme

Keshilli i Europes kritika arbitres Jozefina Topalli


Në raportin e opinionit të arbitrave europiane mbi ndeshjet e futbollit politik në Shqipëri është cituar edhe posti i arbitres Jozefina Topalli duke e cilësuar gjykimin e saj si të një anshëm.

Kafkat politike shqiptare Arbitrja-jozefina

Sipas raportit, arbitrja Topalli ka caluar në gjykimin e pastër të ndeshjeve duke favorizuar haptazi skuadrën blu të trajnerit Berisha, i cili gjithmonë ka dashur të gjuajë penalltitë edhe kur topi nuk ka qenë i tij.

Gjatë ndeshjeve të zhvilluara në stadiumin “Parlamenti” janë vënë re shumë faulle nga ana e bluve por që Topalli ka penalizuar gjithmonë të kuqtë të trajnerit Rama.

Shpesh ndaj lojtarëve Brace dhe Ruci ka patur dhënje kartonash pa kriter. Situatat e debateve mes lojtarëve të skuadrës së kuqe dhe arbitres Topalli kanë degjeneruar edhe në sharje banale.

Jo vetëm kaq por sipas arbitrave europianë, Topalli dhe skuadra e trajnerit Berisha kanë hedhur poshtë cdo propozim të Bamir Topit, i cili është presidenti i federatës. Madje arbitrja Topalli ka sulmuar shpesh presidentin e federates Topin ne lidhje me funksionin e tij.

Shoqata e Mbrojtjes se Arbitrave dhe Këshilli i Ministrave ka reaguar ndaj këtij opinioni duke e cilësuar si të pabazë pasi arbitrja Topalli është e vetmja që ka persekutuar, ne falni respektuar Rregullores se Futbollit Parlamentar ose sic njihet nga tifozët, Kushtetuta.

“Të kritikosh gjykimin e arbitres Topalli do të thotë të mos marrësh vesh fare nga futbolli” mësohet se është shprehur trajneri i bluve Sali Berisha.

Ndërkohë trajneri Rama ka deklaruar se pamvarësisht nga gjykimin i njëanshëm i Topallit, skuadra e tij po pregatitet për kampionatin e kupës së Bashkisë së Tiranës që do të zhvillohet në maj të vitit të ardhshëm.
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 15.11.10 9:35


Te ''varferit shqiptare'' stimulohen nga Qeveria me kredi me interes zero.


Kafkat politike shqiptare 12075158012031348979

Qeveria merr vendim për dhënie me kredi me interes zero për ministrat, politikanët dhe zyrtarët e lartë, duke i përfshirë në kategorinë e personave që jetojnë në kushtet jonormale të strehimit.(Me se fundi edhe kjo shtrese sociale ne mjerim,do gezoi pak liri ekonomke....estilen)

E perditshmja Gazeta Shqiptare zbardh sot udhëzimin nga ministrat e Transportit dhe të Financave, Sokol Olldashi dhe Ridvan Bode, në të cilin futen në programin e kredive të lehtësuara të subvencionuara nga shteti zyrtarë që përfitojnë sipas vendimit Nr.600, datë 12.9.2007 "Për trajtimin me strehim të nëpunësve civilë të administratës së lartë shtetërore dhe të funksionarëve politikë".

Sipas te perditshmes, me udhëzimin e ri, dy ministrat përfshijnë njëherësh zbatimin e dy vendimeve të tjera të tjera, nr.600 datë 12.9.2007 dhe nr.814, datë 3.12.2004.

E perditshmja zbardh vendimin ku pervec lehtesisarave, funksionaret e larte mund ta perfitojne edhe nese kane vetem 3 muaj pune pa nderprerje ne institucionin zyrtar.

(BalkanWeb)
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty ------

Mesazh  Estilen prej 23.11.10 19:59

----------


Edituar për herë të fundit nga estilen në 23.11.10 22:00, edituar 1 herë gjithsej
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 23.11.10 20:00Shqiptaret me te friksuar nen regjimin e Berishes..


Kafkat politike shqiptare Kryemin_995907230

Shqiptarët rezultojnë të kenë më shumë frikë të shprehin hapur pikëpamjet e tyre politike në qeverinë e Sali Berishës se sa ç’kanë qenë nën qeverisjet e mëparshme socialiste. Kështu ka rezultuar nga një sondazh i bërë prej agjencisë prestigjioze “Gallup”, përfundimet e të cilit u bënë publike vetëm dy ditë më parë.

Të gjithë të anketuarit janë pyetur: Sipas opinionit tuaj, sa njerëz në vendin tuaj, nëse ka ndonjë, janë të frikësuar të shprehin hapur pikëpamjet e tyre politike? Dhe ka rezultuar se numri i të pyeturve që mbështesin opinionin se shumica e shqiptarëve apo se shumë prej tyre kanë frikë të flasin hapur, ka ardhur në rritje.

Dhe a nuk duket një paradoks që njerëzit të jenë më të frikësuar nën qeverinë e Partisë Demokratike sesa nën një qeveri të një partie të majtë socialiste që paragjykohej si pasardhëse e komunistëve? Ashtu duket, por megjithatë, nuk ka asnjë paradoks. Pse? Për faktin e thjeshtë se Partia Demokratike dhe qeverisja e saj kanë pushuar me kohë së qenë demokratike.

Diktatura dhe autoritarizmi mbjellin frikë në zemrat e njerëzve. Demokracia, që është e kundërta e këtyre sistemeve, mbjell në shpirtrat e njerëzve guximin dhe kurajën qytetare për të thënë hapur mendimin apo pikëpamjen e tyre politike.

Por ja që edhe pas 20 vjetësh tranzicion drejt Europës, rezulton se në radhët e shqiptarëve në vend se të rritet guximi është shtuar frika. Sondazhet e “Gallupit” kanë bërë një krahasim të të dhënave nga viti 2006 (kur sapo PD-ja dhe Berisha kishin riardhur në pushtet) deri në vitin 2010.

Dhe ka rezultuar se përqindja e njerëzve që mendojnë se më të shumtët e shqiptarëve janë të frikësuar të deklarojnë hapur pikëpamjen e tyre politike ka kërcyer nga 6 për qind që ishte në vitin 2006, në 15 për qind në vitin 2010.

Po në të njëjtin krahasim mes këtyre dy viteve, vërehet se numri i atyre që kanë opinionin se shumë prej shqiptarëve kanë frikë të thonë hapur pikëpamjen e tyre politike është ngjitur nga 8 në 23 për qind.

Ndërkaq, ka një rënie drastike të numrit të atyre që besojnë se asnjë prej shqiptarëve nuk është i trembur të thotë hapur pikëpamjen e tij politike. Kështu, ndërsa në vitin 2006, 39 për qind e të anketuarve nga “Gallupi” mbështesin opinionin se askush s’ka frikë të shprehet për politikë, në vitin 2010 kjo shifër është katandisur në 17%.

Këto shifra të publikuara nga “Gallup” nuk e nderojnë aspak qeverinë demokratike dhe Kryeministrin e saj Sali Berisha, që betohen dhe stërbetohen se objektivi strategjik i tyre është demokracia dhe integrimi i Shqipërisë në Europë. Sepse, zhvillimi i frikës për të shprehur hapur pikëpamjen politike është tipike e diktaturave dhe e regjimeve autoritare.

Shqiptarët që kanë jetuar nën komunizëm e mbajnë mend fare mirë sesa e rrezikshme ishte të shprehje hapur një pikëpamje politike të kundërt apo ndryshe nga ajo e partisë në pushtet. Dhe kur u përmbys regjimi komunist u besua se tashmë erdhi koha që të gjithë të shprehen lirisht. Por ja kanë kaluar 20 vjet në demokraci dhe frika përsëri është e pranishme mes shqiptarëve.

Madje edhe më e shtuar dhe akoma më keq nën një qeverisje që e mban veten për “demokratike? Si shpjegohet kjo? Dhe për më tepër cili është ai mekanizëm që vazhdon të mbjellë frikë në zemër të publikut, në një kohë që nuk ka më dënime me burg apo pushkatim për agjitacion e propagandë kundër pushtetit? Edhe kjo enigmë e ka një përgjigje.

Dy janë faktorët kryesorë që vazhdojnë të mbjellin frikë në zemrat e shqiptarëve: autoritarizmi dhe mungesa e shtetit ligjor apo e drejtësisë së pavarur. Tashmë është bërë e njohur se qeveria vërtet nuk i burgos ata që mendojnë ndryshe apo nuk e votojnë atë, por i lufton me armë të tjera. Këto “armë të tjera” përfshijnë flakjen nga puna në një institucion publik e deri te diskriminimi në forma nga më të ndryshme i bizneseve private të atyre që nuk janë me qeverinë. Pa përmendur një mori privacionesh të tjera.

Thuajse në një kohë me të dhënat e “Gallupit”, në median shqiptare u publikuan disa statistika të të flakurve nga puna. Dhe ka rezultuar se në pesë vjet, qeveria “Berisha” ka flakur rreth 21 mijë vetë nga administrata publike. Nuk do të kishte asgjë të keqe në këtë statistikë sikur këto shkurtime të ishin bërë me drejtësi, në përputhje me ligjin dhe në emër të një qeverie më të vogël.

Por të dhënat e marra nga gjykatat tregojnë se shumë nga këto shkurtime janë atakuar si të padrejta. Po kështu, shkurtimet do të ishin të justifikuara sikur kriteri profesional të prevalonte mbi atë politik. Por mjerisht, shumëkush e di se lëvizjet në administratën publike që shoqërojnë ndërrimin e pushteteve, bëhen kryesisht në bazë të kriterit politik.

Hiqen specialistët që mund të kenë bindje politike të kundërt dhe zëvendësohen me militantë partiakë, që edhe mund të mos kenë haber fare nga ajo punë. Zhvillime të tilla në shkelje të ligjit dhe të të drejtave të njeriut kanë çuar në politizim të skajshëm të administratës publike, gjë që u konstatua edhe nga raport progresi i Komisionit Europian dhe opinioni i tij që i dha përgjigje negative kërkesës së qeverisë shqiptare që Shqipërisë t’i jepej statusi i kandidatit për në Bashkimin Europian (BE).

Dhe sikur në Shqipëri të kishim vërtet gjykata të pavarura, apo Komision të Shërbimit Civil të pavarur (tani së fundi ai drejtohet nga një ish-deputet i PD) qeveria nuk do të guxonte të spastronte politikisht administratën publike. Edhe nëse do të guxonte, nëpunësit publikë do të kishin ku të mbroheshin, ku të gjenin të drejtën e mohuar.

Por mungesa e pavarësisë të institucioneve që janë krijuar pikërisht për t’i ndalur dorën një qeverie që nuk respekton ligjin, liritë e të drejtat e qytetarëve, ka bërë këta të fundit të ndihen më të pambrojtur dhe për rrjedhojë edhe të kenë frikë të shprehin pikëpamje politike që nuk pëlqehen nga pushteti. Frika e zbuluar nga anketimet e “Gallupit” në Shqipëri, nuk është asgjë tjetër veçse produkt i represionit të heshtur të një qeverie autoritariste që nuk respekton as ligj, as liri dhe as drejtësi.


Andrea Stefani
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 25.11.10 18:44


Ligji..... apo ''Maliqi''

Kafkat politike shqiptare La_legge_e_uguale_per_tutti

Mediat e Kosoves njoftuan se nje delegacion i Qeverise se Shqiperise, me ne krye delfinin e Berishes dhe Ministrin e Brendshem Lulezim Basha dhe ne perberje te te cilit ishte edhe ministri i Drejtesise Bujar Nishani dhe zyrtare te larte te policise shqiptare vizituan Kosoven. Nje nga aresyet kryesore te kesaj vizite eshte edhe incidenti me deputeten e Shqiperise Alban Vokshi ne piken e kalimit kufitar te Morines.

Sic eshte njoftuar, ajo jo vetem ka ofenduar policet e Republikes se Kosoves duke i quajtur kafshe, por edhe i ka kercenuar ata me ndeshkime shembullore, kur ata kane kembengulur ne zbatimin e rregullave dhe detyrave te kalimit kufitar. Zot ruajna nga terbimi i ujkut dhe i femres, thote nje sentence e mocme latine!

Ja se si ka ndodhur ngjarja sipas deshmitareve

Ndërsa ora shënonte rreth 13.00, makina tip "Peugeot" me targa TR 1938 R, e drejtuar nga Mimoza Vokshi priste radhën për tiu nënshtruar kontrollit rutinë nga ana e policëve kufitarë të Kosovës.

"....Vetura drejtohej nga motra e saj, Mimoza Vokshi dhe në vendin e kontrollimit të dokumenteve ka dalë nga vetura dhe me sjelljet e saj të pahijshme dhe arrogante ka ofenduar zyrtarin e policor të Policisë Kufitare, Bujar Shala me fjalët "Ju jeni kafshë dhe silleni si kafshë'", thuhej në dokumentin e gjykatës së Prizrenit, për ngjarjen.

Deputetja Albana Vokshi nuk ka rezistuar të presë radhën dhe ka dalë nga makina, bashkë me dokumentet në dorë. Polici kufitar i Vërmicës, Bujar Shala, në krye të detyrës zyrtare e ka urdhëruar udhëtaren të kthehet në makinë për të pritur radhën e procedurave.


Aty ka nisur edhe breshëria e fyerjeve të deputetes ndaj policit kosovar. "Ju jeni kafshë dhe silleni si kafshë", citon akt-vendimi i Gjykatës së Prizrenit fjalët e deputetes, Albana Vokshi. "Kafshë je ti dhe do shihemi, se ti kujton se mund t'ia kalosh lehtë me mua, unë jam deputete", vazhdon më tej citati i deputetes Vokshi.
"Ti qenke kafshë, jeni mësuar ju me serbët andaj silleni në këtë mënyrë". Policët e përfshirë në incidentin e disa ditëve më parë ishin Bujar Shala, Bekim Morina dhe Mjellma Shala. Tashmë polici i cili është përplasur verbalisht me Vokshin, Bujar Shala është transferuar dhe për policinë e Kosovës çështja është mbyllur.

Pohimet e policeve te Republikes se Kosoves se deputetja shqiptare Albana Vokshi i ka ofenduar dhe kercenuar ata gjate kryerjes se detyres jane vertetuar ligjerisht. Fajesia e saj eshte vertetuar me vendim Gjykate ligjore. Nuk ka vend as per medyshje. Vete vendimi i Gjykates komunale te Prizrenit qe e shpalli fajtore deputeten shqiptare Vokshi dhe e denoi ate me nje gjobe prej 250 eurosh nuk le vend per medyshje. Per kete aresye policet e Kosoves qe zbatuan rregullin dhe ligjin duhet te dekorohen dhe ngrihen ne detyre

Nese delegacioni qeveritar shqiptar ka shkuar ne Kosove vetem per te rehabilituar egon e cmendur te deputetes shqiptare dhe manares se Berishes, Alban Vokshi, atehere ky eshte turpi i kesaj qeverie pa turp.

Arroganca , shkelja flagrante e ligjit, prepotenca e zyrtareve te korruptuar te Berishes eshte e mirenjohur. Ajo frymezohet dhe trimerohet nga vete kryeministri shqiptar qe nuk le sharje, kercenim pa bere kunder opozites, deputeteve dhe liderve te saj.

Kafkat politike shqiptare Berisha_vokshi_163423689

Ne cdo shtet demokratik cdo qytetar e shtetas, nga i pari e deri tek i fundit , eshte i barabarte para ligjit. Barazia para ligjit eshte themeli i cdo demokracie

Zyrtaret, qeveria dhe vete Berisha zbatojne vetem ligjin e Luigjit te 14-te " Ligji jam une". Albana Vokshi eshte vetem nje prej tyre.

Te kercenosh nje qytetar ose shtetas te thjeshte eshte shkelje e rende ligjore qe denohet edhe nga ligjet nderkombetare perfshi Konventen e Gjeneves.

Te ofendosh, te shash, te kercenosh nje zyrtar ligjzbatues ne detyre per shkak se ai zbaton ligjin, eshte krim flagrant dhe i dyfishte.

Polici dhe cdo person zbatues i ligjit eshte fytyra dhe thelbi i shtetit. Cenimi i tij eshte cenimi i shtetit.

Jane te shumta rastet kur policet kane arrestuar ne flagrance Kongresmene ne SHBA, te cilet jane ndeshkuar deri edhe me burg per vepra kriminale shume me te buta se kercenimi i zbatuesit te ligjit.

Nese dy ministra shqiptare dhe shpura e tyre shkuan ne Kosove per kete ceshtje dhe per te zbatuar tekat dhe cuar ne vend prepotencen e mirenjohur dhe te sprovuar te deputetes Albana Vokshi, atehere kjo eshte nje prove e qarte si drita e diellit se keta ministra dhe vete qeveria me vota te vjedhura e Berishes jane turpi i Shqiperise dhe shqiptareve kudo ne Bote.

Opozita shqiptare duhet te kerkoje hapjen e hetimeve per akte te tilla arrogante e te kunderligjshme te deputetes Vokshi, dhe te vete qeveritareve te Berishes, qe te sherbeje si shembull edhe per te tjere si ajo.

Eshte nje prove me shume se korrupsioni, presioni, kercenimi, shantazhi jane bere fytyra e vertete zyrtare e qeverisjes shqiptare.

Nje aresye me shume qe kjo qeveri ka tejkaluar cdo kufi te aresyes njerezore dhe cdo kompetence te saj ligjore.

Po vertetohet teoria se sa trima jemi ne shqiptaret me shqiptaret. Po , po te kishte polici grek apo serb a do te kishin guxuar te silleshin ashtu Albana Vokshi dhe qeveria protektore e saj! Larg qofte! Do te rrinin si pula te ndukura e nuk do tu degjohej zeri.... Sa trima e te serte jemi ne shqiptaret me shqiptaret!
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 20.01.11 11:43


Po ku te shkojme....?

Kafkat politike shqiptare SaliBerisha_3

Kam dite qe 'torturoj'vehten me mendime.Kam dite qe pyes vehten,ku gjendem,ku jetoi,kush me mbron,kush eshte miku dhe armiku im....?
Por nuk po gjej qetesi,sepse qetesine na e vrave Ti,Kryeministri i vendit tim

Gjuha helmuese dhe satanike që përdore ne Parlament o Kryeministri yne, janë drogë që ta nxijnë jetën dhe të helmojnë e të vdesin shpirtërisht. Dhe kjo gjuhe eshte e vecante,ajo gjuhe vret në masë. Ajo është më e keqe se arma konvencionale. Para se të na vrasësh me armë,Ti po na drogon me retorikë agresive.

Marr kokën në duar dhe iki. Iki dhe brenda meje ulërin dhe kërcen tërbimi, ngatërrohet me frikën dhe ulerij për dështimin tonë kolektiv. Unë nuk jam mbajtësi i ndonje flamuri. Unë nuk jam këtu. Unë nuk jam as atje.

Trimërinë ma keni vrarë të gjithë ju o politikanë, dhe poshtërsinë dhe pabesinë ma keni injektuar. Kokën marr në duar dhe arratisem. Arratia nuk zgjat shumë dhe qetësisë ia zë vendin vuajtja.

Me mendimet e mia unë luftoj, me mendimet e mia unë bëhem qytetar, me mendimet e mia unë bëhem guximtar. Ti me çorienton në çdo gjë. Ti mi lidh sytë dhe lëshon silura e ngarkesa urrejtjeje.

Mendimet e mia bëjnë luftë dhe kjo ka ''kosto në frymëmarrjen dhe tensionin'' tim.Unë jam ne Shqiperi se jam qytetar i ketij shteti, se dua të bëhem me qytetar se ty ,po ti zoti kryeminister me largon,me thua ik, nuk je qytetari im.
Jam ne dileme,te qendroi a po jo ne vendin tim,po ku te shkoi,kush me pret,kush do me mbroje.....?
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  yasmin prej 20.01.11 18:27

keto "kafkat politike" ishim ne qe i zgjodhem apo i sollem ne pushtet,me vote apo pa vote,dhe ankesat qe kemi sigurisht jane pasoje e veprimeve/mosveprimeve tona. Qe cfare fjalori, ka pozita apo opozita,kete i kemi ditur qe me perpara,nuk e zbuluam sot kete fakt! Te gjithe e dime se politika e re qe proklamojne te gjitha partite pa perjashtim,nuk behet me njerez te vjeter qe nuk kane ide,por me intelektuale te vertete me ide te reja,politika kete kerkon:ide te reja,njerez te rinj me vizion dhe me pas VEPRIM! Por ja qe historikisht ne shqiptaret nuk e kemi perqafuar kollaj te 'rene',dhe kemi zgjedhur relike te vjetra,qe ua dime mire "marken",dhe prap i zgjodhem dhe nuk e di deri kur do vazhdoje kjo psikologji shqiptare qe i do kaq shume reliket e vjetra!!?

Prandaj edhe brezi i ri sot,aspiron te merret me politike,por fatkqesisht edhe pse te rinj,adhurojne edhe ato reliket e vjetra,dhe identifikojne forcen politike jo me vizionin politik,por me liderin. T'i pyesesh sot moshataret e mi,dhe ne fakt per vete i kam pyetur : "pse je soacialist" ? -"sepse me pelqen edi rama."..ose kjo pergjigjia tjeter: "sepse me PS-ne do kem punen qe kishin te afermit e mi,do bej edhe une para"........."Pse je demokrate" ? - "rrofte sali berisha"...apo edhe keta thone "do gjej nje pune te mire me PD-ne"
Kam shoqeri si me aktiviste te majte dhe te djathte,dhe kur i pyes se ku dallon politika e majte nga ajo e djathte,as qe ia kane idene !!!!
Se kur kane per t'ia pasur idene,pak optimiste jam......eshte e tmerrshme tek i sheh kur te rinjte ftohen ne debate televizive,dhe ne vend qe te mbrojne idete tyre,grinden e shahen duke mbrojtur ate cfare thote shefi,sepse partia eshte shefi,dhe te gjithe jane shembelltyra e shefit.

Se ku do shkojme;nuk e di!!! Une per vete nuk dua shkoj askund,dhe perderisa degjoj njerezit tek ankohen per politikane qe zgjodhen vete,s'me mbetet vetem te rri si spektatore duke pire nje kafe dhe cajin tim me biskote,se edhe po deshe te ngrihesh kunder nje sistemi te padrejte,nuk te mbeshtet njeri,se ne shqiptaret nuk e kemi kulturen e kerkimit te se drejtes,nuk te mbeshtesin as ata qe ankohen kundra sistemit,se kur vjen puna per te ngritur krye,te gjithe te lene vetem (pa perjashtim) e ne fund dukesh si nje Don Kishot qe ka dalur me shpaten e drejtesise ne dore kunder 'viganeve' qe vete populli i zgjedh,qe vete populli i mbron, qe vete populli i shan....
yasmin
yasmin

159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 21.01.11 9:49

Videoja e shfaqur në “Fiks Fare” për Ilir Metën, ka edhe një episod të llojit “Ylli Pango”, domethënë një episod seksual, i cili nuk u shfaq as në emisionin “Fiks Fare”...

Ilir Meta, nga Beteja e Sutjeskës, tek Beteja e Sutjenave: episodi “Pango” i pashfaqur e videos.

Kafkat politike shqiptare Martesa-Berisha-Meta-300x236

Videoregjistrimi i shfaqur në “Fiks Fare” për Ilir Metën, ka edhe një episod të llojit “Ylli Pango”, domethënë një episod seksual, i cili nuk u shfaq as në emisionin “Fiks Fare”, as në “Top Story”, kur u pretendua se videoregjistrimi u shfaq i plotë. Në videoregjistrimin e plotë,Ilir Meta thotë për një femër, të cilën e ka emëruar diplomate: “I futa një të q''''”.

Për shkak të rëndësisë që ka çështja, lexuesi duhet të më mirëkuptojë kur nuk hezitoj që ta sjell të plotë shprehjen e Ilir Metës. Ylli Pango u largua nga posti i ministrit dhe nga politika edhe pse ai nuk arriti që t’ ia “futë një të q''''” vajzës e cila i erdhi në shtëpi.

Siç u duk qartë në videoregjistrimin për Ylli Pangon ky i fundit kërkonte ta bindte vajzën që ajo ta lejonte atë që ta zhvishte, duke filluar që nga mbërtheckat.

Ilir Meta qartësisht nuk vepron me kaq kortezi, siç e pohon vetë në rastin në fjalë. Kjo vjen nga ndryshimi në formim mes Ylli Pangos dhe Ilir Metës. Ngjarja formative për sjelljen seksuale të Ilir Metës është filmi i tij i parapëlqyer, “Beteja e Sutjeskës”, nga i cili Ilir Meta ka përftuar një mënyrë sjelljeje seksuale që mund të quhet si: Beteja e Sutjenave.

Episodi seksual në videoregjistrimin në fjalë ka të bëjë me atë që në rastin e Ilir Metës mund të quhet “Beteja e Sutjenave”, duke marrë shkas nga filmi i tij i parapëlqyer, që është “Beteja e Sutjeskës”, një film jugosllav i vitit 1964, ku tregohet lufta e partizanëve jugosllavë të udhëhequr nga Tito, kundër gjermanëve, në zonën malore të Sutjeskës në Bosnjë, në 1943.

Ata që e njohin nga afër Ilir Metën e dinë se kjo që po them është e vërtetë. Ilir Metës i pëlqen ta shikojë këtë film së paku një herë në muaj, madje kur ishte kryeministër dhe zëvendëskryeministër, i ftonte edhe diplomatët e huaj që ta shikojnë së bashku.

Arsyeja për të cilën Ilir Meta e pëlqen këtë film është se kërkon të krijojë përshtypjen se atij i pëlqen kauza shumëetnike në kuadrin e së cilës u bë lufta antifashiste e Titos. Ilir Meta e quan se i bën nder të madh atij që e ka ftuar, kur ia shfaq këtë film, për ta parë së bashku.

Nga filmi “Beteja e Sutjeskës”, Ilir Meta është frymëzuar për të bërë Betejën e Sutjenave me femrat të cilat halli i çon në duart e tij. Ilir Metës në filmin “Beteja e Sutjeskës” i ka bërë shumë përshtypje se si partizanët jugosllavë të Titos, luftonin trup më trup me ushtarët gjermanë.

Partizanët e Titos në këto përleshje kishin kujdes që t’ u hiqnin sa më parë gjermanëve granatat që ata i mbanin në gjoks. Njëjtë, edhe Ilir Meta, msymjen e tij ndaj femrave që halli i çonte në duart e tij, e fillonte nga “granatat” e tyre, duke i çliruar ato dhunshëm nga sutjenat. Kjo është versioni i Ilir Metës i Betejës së Sutjeskës, që mund të quhet Beteja e Sutjenave.

Kështu që mund të imagjinohet se si ka shkuar ngjarja për të cilën Ilir Meta thotë në videoregjistrim “I futa një të qime”. Ilir Meta i është hedhur femrës së shkretë si partizanët e Titos gjermanëve në film, ia ka mbërthyer me duar “granatat” në gjoks, ia ka shqyer sutjenat dhe ka vazhduar me pjesën tjetër të rrobave, për të përfunduar betejën me një tepsi plot me ëmbëlsirën e tij të parapëlqyer, kadaifin.

Pasi ka lëshuar breshëri të tëra zjarri me “mitralozin” e tij me municion të markës Viagra, mbi viktimën e tij.

E gjithë kjo histori nuk do të duhej që të ishte treguar, për arsye etika, por ka vetëm një rast kur etika thyhet dhe ky është rasti kur një zyrtar i lartë abuzon me kompetencat e veta për të kënaqur epshet e veta seksuale, si dhe kur një zonjushë pranon të ofrojë trupin e saj për këtë qëllim, për të siguruar benefite në poste shtetërore nga kjo marrëdhënie.

“Fiks fare” ka bërë një shkelje të rëndë të deontologjisë profesionale kur ia ka kursyer Ilir Metës, atë që nuk ia kurseu Ylli Pangos. Ndoshta “Fiks Fare” ka menduar se me aq sa përmbante videoregjistrimi i Priftit, edhe pa episodin seksual, Ilir Meta qe i kompromentuar rëndë. Por nuk duhet që të jetë kështu. E vërteta duhet rrëfyer e plotë, sipas shprehjes: The truth shall set You free! E vërteta do t’ u bëjë të lirë!

“Fiks fare” nuk mund të që justifikohet as me atë se në rastin e videoregjistrimit të Pangos bëhej fjalë për një gazetare që e kishte marrë përsipër vullnetarisht rolin, ndërsa në rastin e videoregjistrimit të Ilir Metës bëhej fjalë për një femër të abuzuar, reputacioni i së cilës duhej cenuar.

Por problemi është se kjo femra, të cilën “Fiks fare” e mbrojti e mori benefitin dhe vazhdon që ta gëzojë edhe sot. Madje, sipas Kodit Penal ajo është përgjegjëse po aq sa Ilir Meta për korrupsion, madje aktiv, jo pasiv. Por këtu nuk bëhet fjalë që zonjusha të dënohet për këtë gjë. Thjesht duhet që publikut t’ i thuhet e vërteta dhe zyrtarëve abuzues t’ u jepet një mësim i mirë.

Shumëkush mund të ketë menduar se pas asaj që ndodhi me Ylli Pangon, asnjë zyrtar i lartë nuk do të guxonte më që të abuzonte me postin e vet, për të siguruar favore seksuale. Por videoregjistrimi i fundit i Ilir Metës, nëse shihet i plotë, tregon se kjo nuk është e vërtetë.

Me sa duket zyrtarët e lartë kanë kujtesë të shkurtër për këto gjëra. Natyrisht se të gjithë zyrtarët e lartë që kanë abuzuar me kompetencat e tyre për të siguruar favore seksuale, u shokuan kur panë videoregjistrimin për Pangon dhe në trupin e mbuluar me djersë të ftohta u kaluan të rrënqethura, duke shkuar nëpër mendje episodet nga jeta e tyre seksuale të cilat mund të bëheshin shkak që të pësonin fatin e Pangos.

Për disa ditë mbase ky tmerr u bë shkak që këta “Romeo” të zyrave të mos arrinin dot në ereksion para trupit të zhveshur të “Zhulietave” të tyre. Por shpejt ky bllokim u kapërcye dhe gjërat ecën si më parë, aq sa një vit pasi një ministër u dogj nga shfaqja e një skandali seksual të tij, zëvendëskryeministri guxonte të shprehej me krenari se i futi një të qime një femre që kërkonte prej tij një vend të privilegjuar pune. Efekti i tmerrit “Pango”, qartësisht kishte kaluar për zëvendëskryeministrin.

Por “Romeo Pango” vazhdon të jetë ende në mënyrë jomeritore celebrity i politikës dhe administratës shqiptare sa i përket perversitetit, kur në fakt tashmë këtë vend ishte dashur që t’ ia kishte zënë “Romeo Meta”. Ylli Pango ka të drejtë që të ankohet se “Fiks Fare” nuk bën fare fair play.

Ilir Meta nuk duhej që të mbetej i pandëshkuar për Betejën e Sutjenave që rrëfeu krenarisht në bisedën e regjistruar me Dritan Priftin. Dy “granatat” që Ilir Meta kapi në gjoksin e viktimës së tij, me trimërinë e frymëzuar nga partizanët e Titos, ishte dashur që t’ i shpërthenin në dorë dhe ta përlyenin fytyrën e tij, jo me gjak si të atyre që u shpërthenin granatat në Sutjeskë, por me lëngun e Betejës së Sutjenave të tij, me s''''''''' e derdhur zyrave të shtetit.

Se është shumë i gjatë numri i femrave të abuzuara prej tij, që në kohën kur ishte për herë të parë zëvendëskryeministër, në vitet 1998-1999, më pas kryeministër, në vitet 1999-2002, e më pas përsëri zëvendëskryeministër në vitet 2002-2003 dhe 2009-2011.

Ilir Meta e kishte zakon që të thoshte se ai ishte si bajlozi i legjendës, i cili kërkonte një vajzë dhe një dash të pjekur në ditë, dhe se nuk kishte një “Gjergj Elez Alia” që ta mposhtte atë. Me “Gjergj Elez Alia” në kohë të ndryshme ka pasur parasysh Sali Berishën, Fatos Nanon, Edi Ramën. Shumë femra të abuzuara seksualisht prej Ilir Metës do të kënaqeshin nëse do të shihnin diskreditimin e tij edhe për abuzime seksuale në videoregjistrimin e shfaqur së fundi.

Ilir Meta, për abuzimet seksuale që ka bërë me femrat të cilat halli i çoi në duart e tij, e meriton që t’ ia hipësh sipër ponin (kalin) që solli nga Beogradi, që t’ i bëjë atij atë që ai u ka bërë këtyre femrave të mjera. Por, në mungesë të kësaj duhej shfaqur episodi seksual i videoregjistrimit, që Ilir Metës t’ i bëhej fytyra sikur t’ i kishte hipur kali serb të cilin ia bëri dhuratë Tadiçi.

Ilir Meta, njeriu të cilin deri në moshën nëntë vjeç e fusnin deri në mes, në një fuçi me pleh, për t’ ju drejtuar këmbët, të cilat nuk i janë drejtuar mirë as sot, tashmë ka rënë me kokë poshtë në fuçinë e plehut dhe tund këmbët lart.

Tani ai po bën përpjekje që të dalë nga fuçia dhe për të pastruar fytyrën e ndotur. Mosshfaqja e episodit seksual të videoregjistrimit, do të thotë që ta ndihmosh Ilir Metën për këtë gjë. Është e domosdoshme që shqiptarëve dhe krejt botës t’ u tregohet krejt “plehu” me të cilin është përlyer fytyra e tij.

Njeriu i cili e mbante veten për “Kazanovën” e politikës shqiptare, ishte në fakt një përdhunues që përdorte si armë për t’ i detyruar femrat që t’ i nënshtroheshin, kompetencat e veta zyrtare. Njeriu i cili kishte si slogan politik atë “Koha për veprim”, na shfaqet në pjesën e pashfaqur të videoregjistrimit, si njeri që këtë slogan e kuptonte si: koha për përdhunim.

Kastriot Myftaraj/Gazeta Sot
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  yasmin prej 21.01.11 12:37

A ka mundesi qe ky komenti i fundit i postuar nga estilen dhe qe ka autor K.M ose te reduktohet ose te fshihet,sepse ka nje lloj fjalori tejet te nevritshem. Kur me duket mua i neveritshem qe jam ne moshe madhore,lere pastaj te miturve qe frekuentojne forumin. Ky nuk eshte forum per te bere zedhensin e atyre qe perdorin fjalorin jashte cdo etike te komunimit.

Nese postuesi ka dashur te na transmetoje ndonje gje me kete postim,le te kishte bere disa modifikime para se ta postonte. Kete fjalorin qe keni perdorur,tregojuani atyre qe jeni mesuar te ua tregoni....mua me duket shume i rendomte dhe i paparanueshem ne nje forum serioz si ky!!
yasmin
yasmin

159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 21.01.11 13:27

yasmin shkruajti:A ka mundesi qe ky komenti i fundit i postuar nga estilen dhe qe ka autor K.M ose te reduktohet ose te fshihet,sepse ka nje lloj fjalori tejet te nevritshem. Kur me duket mua i neveritshem qe jam ne moshe madhore,lere pastaj te miturve qe frekuentojne forumin. Ky nuk eshte forum per te bere zedhensin e atyre qe perdorin fjalorin jashte cdo etike te komunimit.

Nese postuesi ka dashur te na transmetoje ndonje gje me kete postim,le te kishte bere disa modifikime para se ta postonte. Kete fjalorin qe keni perdorur,tregojuani atyre qe jeni mesuar te ua tregoni....mua me duket shume i rendomte dhe i paparanueshem ne nje forum serioz si ky!!

Tema ''Kafka Politike Shqiptare''preferohet te lexohet nga ata qe kane zemer,kurse te tjeret qe jane minorene le te shkojne te hapin abetaren se do te kene kohe edhe per politike...

Me qe ti Yasmine pretendon se je e madhe,ateher s'ka pse te ''rrenqethet'' trupi kur lexon e meson te verteten se si behet lufta poltike ne kete vend Europian,dhe meqense e ke kerkuar se kush eshte qellimi i ketiij artikulli qe e kam postuar ketu,atehere mesoje....

Sali Berisha...., kete fare burri me emrin Kastriot Myftaraj e ka ''pushken e tij qorre'' me te cilet godet edhe ata me te cilet gjoja ben aleanca te hapura,ose godet te gjithe ata qe nuk jane ne llogore me Saliun..

Iliri ju desh Saliut vetem per aq kohe qe ai prodhonte 'mjalte',tashti qe mjalti i tij mori ''ere'',ai terthorazi te godet brinje me brinje,deri sa ta degdise ne dyert burgjeve.Por ama kete Sali Berisha se ben dot direkt,sepse i duhet akoma qypi i mjasltit i L.S.I.,me tre mandatet qe ka kjo parti per te mbajtur ne kembe germadhen qeveri...

Lexoi sqarimet qe kam bere per Kasstriot Myftarajin tek tema Kurani si liber tregetie a dicka e tille. Ai ka sulmuar hapur Ismail Kadaren,Bamir Topin,Edi Ramen Genc Pollon e shum e shume personalitete qe o me pare ose edhe tashti jane kundershtare te kryeministrit.

Pra lexoni sa sa te paskrupullt jane politikanet shqiptare dhe mendoni per nje cast te vetem se c'fare mund te bejne ata per ne popullin e thjeshte.

E sa per fjalorin e ulet qe perdoret ne artikull,nuk eshte faji dhe kultura ime,por i politikes qe ne e ushqejme perdite me taksat tona,me djersen e gjakun tone.
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  yasmin prej 21.01.11 13:49

Se si behet politika,nuk kam mbetur te ma tregojne njerez qe jane te njeanshem politikisht,dhe ta them hapur, qe kete e kam per ty....
Sepse, se si behet "politika" ne vendin tim e di mire edhe une,se edhe une jam pjese e atij populli qe e peson ne shpinen e vet,por ama nuk kam nevoje t'u referohem shkrimeve te KM e kompany,aq me teper te perdoror fajlor te rendomte ne komente.

Nese do te ma tregosh se si behet politika,me pare mesoje vete, duke dhene mendimet e tua personale dhe jo duke u marre me k.mytarajn. Per me teper ,mundohu te tregohesh sado pak i paanshem,sepse une edhe pse ne ide jam e djathte dhe do vdes e djathte,nuk mora anen e askujt dhe s'kam per ta marre,por do them lirisht gjithmone ate qe shoh duke u munduar sa me shume t'i shmangem subjektivizmave....dhe me neutarlitet ,pa pretenduar t'ua mesoj te tjereve se cfare eshte politika!
yasmin
yasmin

159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  yasmin prej 21.01.11 17:28

Besoj se e dini,qe perandori me idiot dhe me i cmendur qe ka pasur ndonjehere Perandoria Romake Neroni,ishte poet dhe kur i humbte frymezimi i vinte flaken Romes dhe nderkohe qe Roma digjej,ky idioti dilte ne shesh duke marre frymezim nga flaket e romes per te shkruar poezine e tij.

Keshtu po ben edhe kryetari i opozites ne Republiken e Shqiperise; i ve flaken Tiranes me ane te ushtrise vandale te tij ,per te marre frymezim per pikturat e tij te felliqura....

Nje keshille kam per shqiptaret e Kosoves,Maqedonise,e Malit te zi: kurre mos imitoni ate qe po bejne sot "shqiptaret" ne zemren e shtetit te tyre,kurre mos na imitoni ne "shqiptaret" e Republikes se Shqiperise ,se sot e treguam shume mire qe nuk jemi shqiptare por nje popull barbar....
Bejme patriotin kur serbi na dogji ne stadium flamurin tone,ndersa ne sot i fusim flaken kryeqytetit tone!!! Vetem shqiptare dhe njerez nuk munde te jene ata qe ndjekin urdherat e nje bohemi francez, qe shpallet si politikan me emrin E.Rama!!!
yasmin
yasmin

159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 21.01.11 18:04

Terror në Tiranë, policia rreh gazetarë dhe kalimtarë në bulevard.....3 protestues te vdekur nga regjimi i fundit diktatorial ne Europe....Germadha shtet po shembet duke marrur jete njerzish.Nje vidio shokuese ku shihet qarte se si vritet nje demonstrues i pafajshem nga brenda godines se kryeministriseEdituar për herë të fundit nga estilen në 21.01.11 22:10, edituar 1 herë gjithsej
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Fikrro prej 21.01.11 18:08

Ajo qe pash para ca oreve ne TV qe e tmerrshme,mua nuk me takon te flas per keto gjera por shpresoj qe gjendja ne Shqiperi te permiresohet...mu rrenqeth trupi kur shikoja gjith ato trazira.

Shpresoj qe te mos ndodhin me dhe le te kuptojm te gjithe qe me dhune njeriu nuk arrin te beje asgje.
Fikrro
Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  yasmin prej 21.01.11 18:21

Si duket t'i paske dhene lamjet kryetari i opozites,apo kastriot mytaraj....te pakten mos keq informo publikun....

Policia shtetit eshte treguar mjaft toelerante sot,me ata vandale,kete e kane thene si mediat shqiptare dhe ato te huaja. Ai qe ngazellen nga gezimi i jeteve te marra dhe tymit te Tiranes,eshte vete kryetari i qenerve qe i shkojne prapa...

A nuk jane djem nenash edhe policet ne krye te detyres dhe qe perfunduan ne spital,per shkak te marrezise se politikaneve,po sikur te ishe ti vete polic aty,po sikur te ishte nje i afermi yt apo nje femije i yti polic ne krye te detyres ne perballje me keta vandale anti-shqiptar,cfare do te thoje??? Apo ty te pelqen te tregosh vetem baracaleta me police???

Si nuk te vjen turp nga vetja te flasesh per germalla shteti te rena nga vandalizmat??
Epo nisu edhe ti pra,bashke me ato politikane qe mbron dhe rrenoni shtetin te cilin te tjeret derdhen gjakun per ta themeluar...
Nuk po zgjatem me se nuk ia vlen te merrem,shko e merru ne mbrojtje te atyre qe i vene flaken sot vendit,,ose shko merru me shkrimet e k.mytarajt apo mbertheckat qe zberthen ilir meta...
yasmin
yasmin

159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  yasmin prej 21.01.11 18:24

Te falenderoj fikrro per keqardhjen tende sepse tani e pashe,por ndersa ty te t'u renqeth trupi,mua po me luan mendja...
yasmin
yasmin

159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 21.01.11 18:38

yasmin shkruajti:Si duket t'i paske dhene lamjet kryetari i opozites,apo kastriot mytaraj....te pakten mos keq informo publikun....

Me vjen keq qe po shprehem keshtu, por per here te fundit po te paralajmeroi Yasmina,qe here tjeter mos u merrr me personin tim ne forum,ndryshe je e detyruar qe te durosh edhe ''anen e erret'' te personit tim.....Te lutem anashkalo komentet e mia.
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  yasmin prej 21.01.11 18:59

EPse tregove ane te ndritur sot,kur genjeve paturpesisht mbi ate qe po ndodh ne Tirane?? Po sigurisht,admiruesit e te cmendurit rama,vetem paralajmerime dine te japin,se argumente nuk kane....nderkohe qe ti fyen forcat e rendit publik,dhe perkrah politikanet tuaj te preferuar qe i vune flaken sot kryqytetit dhe sollen viktima,dhe mbushen spitalin me police te plagosur,mua nuk me behet vone per paralajmerimet e tua ordinere..


Edituar për herë të fundit nga yasmin në 25.01.11 20:56, edituar 1 herë gjithsej
yasmin
yasmin

159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Fikrro prej 21.01.11 21:16

Yasmin ke kujdes te lutem ne fjalor dhe nese ke diçka personale me dike mos te te jehoj ne teme per ate jane mesazhet private.

Po e riperseris komentet qe nuk kane te bejne me temen ose jane ofenduese per tjetrin fshihen.

Faleminderit per mirekuptim.
Fikrro
Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Fikrro prej 21.01.11 21:44

2 Pac mesazhi eshte fshire,ju lutem mos ofendoni te tjeret,e di qe po kalojme ne nje gjendje te veshtire por keni kujdes ne fjalor.
Fikrro
Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  yasmin prej 21.01.11 22:37

O Fikrro te flm per paralajmerimin,por vihu pak ne vendin tim.. Me vlon shpirti tek shoh se si perdoret populli per te arritur interesat meskine te politikaneve skizofrene;shqiptari kunder shqiptarit(se shqiptare jane edhe policet qe mbrojne intitucionet kushtetuese dhe qe u sulmuan barabarisht kot se koti) U vrane tre vete sot,dhe per cfare? Per edi ramen,per interesa te ndyra politike. Ishim ne, qe me voten e lire zgjodhem qeverine, dhe kjo qeveri perfaqeson vullnetin e shumices se shqiptareve,dhe pjesa tjeter nuk ka asnje te drejte te sulmoje barbarisht me grusht shteti ate qe vete zgjodhem ne!

Me vlon shpirti akoma, kur nje anetar genju mbi ate qe ndodhi sot,vetem per shkak te preferencave te tia politike dhe me kercenon me paralajmerime. Si do te veproje ti Fikrro ne vendin tim? Ne sapo morem vizat,dhe sulemi kundra vetes si bisha vetem per interesat e politikaneve te degjeneruar...si do te dukej ty ne vendin tim kjo???
Ju kosovaret qe enderroni bashkimin kombetar me ne,me keta shqiptare qe i vene flaken kryeqytetit te tyre per te rrezuar ilegalisht, institucionet shteterore,doni ju te bashkoheni???
yasmin
yasmin

159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 22.01.11 11:37

Jon shkruajti:Kafkat politike shqiptare

Realiteti ku jetojne shqiptaret

Kafkat politike shqiptare Kafka10

Pushteti sot në Shqipëri sundohet nga një pakicë e korruptuar. Bosët e rinj të parasë ndihen kërcënueshëm, duke kaluar nga një karrige tek tjetra, pa u hyrë gjemb në këmbë.

Këta përfaqësues tipikë mafiozë nuk mund të jenë kurrësesi produkt i institucioneve shqiptare, por “rastësia” ramiziste i nxori në krye të turmave, atëhere kur është dashur të ndodhte ndryshe.

Sot ata janë kapur me thonj pas karrigeve të pushtetit deri në marrëzi. “Boshllëku” shpirtëror që i karakterizon këto monstra të periudhës djeshme e të sotme, duke justifikuar me paturpësi revanshin e tyre të pandalshëm, vazhdojnë të dhunojnë gjithçka në jetën social politike të shqiptarëve.

Një e vërtetë e hidhur: përveç kulturës dhe emancipimit shoqëror të munguar, të cilat nuk ua lanë dot paraardhësit e tyre, pasi edhe ata nuk kishin ku ta gjenin, po dhunojnë me injorancë sistemin shoqëror të rilindur në Shqipëri.

Ky, me sa duket nuk është caku i fundit i përversitetit social – psikologjik dhe politik, rrjedhojë e atij përversiteti bizantin të ngjizur në varfërinë e jetës vulgare që kanë bërë në të shkuarën e largët, të frikës së dikurëshme prej normave staliniste të saj.

Ndokush mund të ketë provuar edhe “thesin në kokë” dhe më pas, një grusht parash. Kjo situatë e mbarsur me agresivitet dhe dinakëri të sofistikuar, po tenton të ndikojë negativisht tek rinia jonë, e cila me dhunë e diktat po detyrohet të orientohet drejt konceptit të maksimizimit të jetës, të marri maksimumin prej saj në një kohë sa më të shkurtër, kur këto mundësi nuk janë, pra, me pak mundim.

Kjo filozofi e mbrapshtë antikombëtare po i kundërvihet në çdo hap filozofisë së jetës sonë, duke e kërcënuar çdo ditë atë me rrezikun e determinizmit të saj në të gjitha qelizat e shoqërisë.

Duke ndjekur rrugën e përçarjes, hakmarrjes, dhunimit të vlerave kombëtare, në këto 20 vjet kjo falangë separatistësh politikë pothuajse ja kanë dalë të atrofizojnë idealizmin e natyrshëm tek të gjitha shtresat e shoqërisë. Ndihet kërcënues pesimizmi në angazhimin e brezit të ri për ta bërë Shqipërinë, duke e injoruar atë dhe duke i hequr dëshirën për t’u kthyer në promotorë të politikave të zhvillimit të jetës shqiptare.

Kjo situatë ka gjetur mbështetjen tek faktori ndërkombëtar, i cili qëllimshëm bën sehir ndaj krizave politike në vend dhe i ushqen ato, duke goditur nëpërmjet këtyre “rrypave të trasmesionit” çështjen kombëtare, veçanërisht idealizmin shqiptar.

Pasojat e këtij fenomeni diskriminues e vrasës kanë bërë dhe po vazhdojnë ta bëjnë rëndom problem Shqipërinë dhe shqiptarët në opinionin ndërkombëtar, duke e vendosur në fund të listave për çështje të ndryshme integrale, mbi baën e “ leksioneve” mbi demokracinë dhe mësime qesharake deri “si milet lopa”.

Ata na mbështetën pa dëshirë në antarësimin në NATO, për shkak të gjeostrategjisë dhe interesave afatgjata amerikane në rajon, duke ruajtur kombinacionet e tyre politike.

Më e keqja është se kjo klasë politike e degraduar ka shkuar më larg se sa mendohet. Me lider tipik, ata nuk dëshirojnë ta kuptojnë dhe të pranojnë, se të gjitha të këqiat vijnë nga “kolona e pestë” që vepron brenda politikës në shërbimin tradicional të UDB-së dhe të ASFALI-së, të cilët kanë punuar në këto 20 vjet për ta dematerializuar, për ta shpërbërë deri në materie Kombin Shqiptar.

Vëreni, duke i rreshtuar ngjarjet në kompleks.

Djegiet, vrasjet, shkatërrrimet dhe situata kaotike në vitet 90-92, vrasjet në postën kufitare të Peshkëpisë në vitin 1994, grabitja e parave në firmat piramidale, vrasja e jugut të Shqipërisë në 97-tën, grushti i shtetit në 98-tën, hapja e dyerve pa kriter të kapitalit grek në dy mandatet socialiste, mbytja e veriut të Shqipërisë, shkatërrimi i elementëve të Sigurisë Kombëtare,blerjet dhe shitjet e energjisë nga Serbia në të njëjtën kohë që digat mbysin Shkodrën, dhurimi i hapësirave ujore territoriale shtetit grek, keqtrajtimi i pasurive kombëtare, regjistrimi etniko fetar për ta bërë Shqipërinë artificialisht një shtet “multietnik” me efekte prapavepruese, drejt autonomisë së “vorioepirit” dhe pjesmarrjes në pushtetin qëndror, njohja e Maqedonisë pa kushte kur brenda saj jetojnë mbi 1 milion shqiptarë të diskriminuar, blerja e aseteve të ekonomisë shqiptare nga Fazlliçët & CO, lëshimet e turpshme me varreza e memorial kockash, vjedhje votash e mashtrim elektoral, ngacmime për të hedhur në erë tolerancën fetare tek shqiptarët, degdisja e trurit jashtë duke lënë vetëm kafkën politike, pra të gjitha këto veprimet dhe mjaft të tjera në hije e kulisa të ndyra politike, bëhen duke mos dhënë kurrë llogari, të gjitha bëhen për të sulmuar deri në shfarosje vlerat e identitetit tonë kombëtar.

Politikat preferenciale të “njësh-it” në çdo rast dalin pa kokëçarje mbi politikat standardive, duke dhunuar interesat kombëtare, pa i dhënë llogari askujt.

Dr. S.Abazi

Qe para 9 muajsh ky artikull i Dr Sulejman Abazit i postuar nga Jon, ka qene nje paralajmerim ogurzi per politiken e mbrapesht te ''NJESHIT''te sotem,ku dhe gjaku i pafajshem nuk ja qetesoi shpirtin,por si nje vampire, kercenoi per gjakderdhje te reja...


avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  yasmin prej 22.01.11 14:14

...........


Edituar për herë të fundit nga yasmin në 25.01.11 20:45, edituar 1 herë gjithsej
yasmin
yasmin

159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kafkat politike shqiptare Empty Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 1 e 3 1, 2, 3  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi