EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shifra 9

Shko poshtë

Shifra 9 Empty Shifra 9

Mesazh  Elizza prej 28.02.10 20:16

Shifra 9

Shifra 9 499910

* Numër i durimit dhe meditimit.

* Numri i harmonisë, përfaqëson frymëzimin dhe përsosjen e ideve.

* Është shprehje e "Fuqisë së Frymës së Shenjtë", sipas Etchegoyen.

* Simbolizon plotësinë e talenteve.

* Simbol i krijimit dhe i jetës si një ritëm dhe zhvillim.

* Si produkt i 3 x 3, 9 është shprehje e përsosmërisë, simbol i fuqisë.

* 9 sipas Cabal është numri i arritjeve.

* Freemasonët e kanë bërë këtë numrin e përjetshëm të pavdekësisë njerëzore.

* 9 - Numri i fundit i thjeshtë, është numër i përfundimit, prandaj shënon ndriçim të plotë deri te seria numerike.

* Ky numër është konsideruar si i shenjtë në Egjipt dhe në Greqi.

* Numri i njeriut (9 muaj shtatzëni).

* Numri i hierarkisë të përfaqësuar nga nëntë koret e Engjëjve.

* Përfaqëson tri manifestime hyjnore në tri plane: botën e shpirtit, botën e mendimeve, botën e materies, e cila i jep një shfaqje të trefishtë Trinitetit (3 x 3).

* Simbol i turmës dhe sipas Parmenides, ka të bëjë me gjëra absolute dhe ky është simbol i tërësisë së qenies njerëzore.

* Numër i favorshëm, lidhet me të përjetshmen.

* Nëntë dhuntitë shpirtërore të Zotit të përmendura nga Pali i shenjtë: urtësi, dituri, besim, dhuntia e shërimit, operimi mrekulli, profeci, shpirtrat e dalluar, ata që të flasin në lloje të ndryshme të gjuhëve dhe aftësia për t'i interpretuar ato. (1 Co 12,4-11) Shën Pali rendit edhe nëntë frytet e Shpirtit: dashuria, gëzimi, paqja, durimi, mirësia, nderi, besimi, butësia, dhe vetë-kontrolli. (GA 5,22).

* Nëntë koret e engjëjve:
        1. Seraphes, engjëjt e dashurisë dhe të lehtësisë;
        2. Cherubs, engjëjt e diturisë dhe inteligjencës;
        3. Thrones, engjëjt e forcës dhe jetës;
        4. Dominations, engjëjt e lirisë;
        5. Principaties, engjëjt e përjetësisë e kujtesës;
        6. Powers, engjëjt e shenjtërisë;
        7. Vertues, engjëjt e përulësisë
        8. Archangels, që kanë për atribut drejtësinë;
        9. Engjëjt e zakonshëm, të cilët kanë atribut pafajësisë.

*  Nëntë nivelet e ferrit të Dantes.

* Nëntë fazat që duhet të kaloj shpirtrat e Aztekve për të arritur pjesën tjetër të përjetshme. Ato llogariten edhe nëntë botëra nëntokësore.

* Nëntë ishte numri kryesor i mësimdhënies për filozofët materialist hindu në shkollën Vaiceshika.

* 9 është gjetur shpesh në supersticione, të tilla si për shembull, nëntë kokrra kripë do të thotë fat i keq...

* Në katrorin magjik janë përdorur nëntë numrat e parë dhe lidhet me planetin Saturn dhe ka për shumë 15 (5+1=6 => 2/3=9). Ndonjëherë, kjo është quajtur "katërori e Solomonit".

                           4 9 2
                           3 5 7
                           8 1 6

* 1+2+3+4+5+6+7+8+9=45   =>  4+5=9

* 1x2x3x4x5x6x7x8x9=362880  =>  3+6+2+8+8+0=27  => 2+7=9

*  R. Allendy flet për  një mënyrë kurioze aritmetike të 9, e cila i jep një karakter shumë të veçantë për shkak të përdorimit të sistemit decimal.
Dallimi në mes një numri të papërcaktuar dhe numrit të formuar nga përmbysja e shifrave të tij është gjithmonë një shumë e barabartë me 9 (shembull: në mes 26 dhe 62, dallimi është 36 (3+6=9));
Qdo numër që shumëzohet me 9 na jep në fund numrin 9.
Shumëzimi i 123456789 x 9 jep 9 herë numrin 1 (1111111101).
Lidhur me këtë të fundit, Elisabeth Haich përmend llogaritjet e ardhshme:

                0 x 9 + 1 = 1
                1 x 9 + 2 = 11
                12 x 9 + 3 = 111
                123 x 9 + 4 = 1111
                1234 x 9 + 5 = 11111
                12345 x 9 + 6 = 111111
                123456 x 9 + 7 = 1111111
                1234567 x 9 + 8 = 11111111
                12345678 x 9 + 9 = 111111111
                123456789 x 9 + 10 = 1111111111
Elizza
Elizza

195


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shifra 9 Empty Re: Shifra 9

Mesazh  Equinox prej 16.01.11 1:35

Numri 9 eshte i fundit dhe simbolizon arritjen.
Nese e marrim numrin 9 dhe fillojme te luajme me te sikur me nje loje shifrash, duke kombinuar kete numer me veten dhe ne vektor te pafund, ne mund ta verejme kete gje.

shembull:

9+9=18 ose 18 eshte 1+8=9
ose
9x9=81 eshte 8+1=9

9+9+9+9+9+9=54 eshte 5+4=9
ose
9x9x9x9x9x9=531441 eshte 5+3+1+4+4+1=18 ose 1+8=9

Ju mund ta kombinoni kete sa te doni ne + dhe x
Kjo funksionon vetem ne drejtim pozitiv, ne rritje me plus. Kjo shifer eshte pozitive. Per ata qe duan qe te provojne te kunderten, provoni me numra te tjere dhe do ta shihni.
Numri 9 eshte i veçante dhe unik.
Equinox
Equinox

207


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shifra 9 Empty Re: Shifra 9

Mesazh  55 prej 03.10.13 11:31

Numri i bishes nuk eshte ashtu sic profetizoi Gjoni, tre gjashta , por eshte tre plus gjashte.

Nenta eshte numri absolut i Kompletimit, gjendja me e larte qe nje njeri mund te arrij, gjate egzistences se tij ne nje univers dualitetesh.

Ne religjionet e lashta te Egjiptit dhe Etruskeve, nente aota ishin adhuruar, lutur dhe i jepeshin sakrifica.

Ne vendet Skandinave nente ishin gjendjet e ekzistences. Majat kishin nente nivele shpirterore te botes se nendheshme, nenta ishte nje vend i erresisres se madhe, ftotesis dhe humbjes se cdo shprese.

Dante reflektoj per kete ne punen e tij Komedia Hyjnore, qe thekson se ferri eshte i perbere nga nente rrath.

Ne Numerologjin Hebraike, numri nente eshte i identifikuar me nje gjarper  gjthashtu edhe Sefer Jesod, ose hena, dhe nente plaget e shkaktuara nga Mojsiu mbi Egjiptin ishte ajo e erresires. Astrologet e lashte njihnin nente trupa planetar ne sistemin tone, duke perfshire dhe diellin.

Nente eshte numri i sigelave te hapura ne Magjin Shkatrrimtare qe te shkaterroj te gjith Sorcerat *Magjistaret e Zinj * ose kedo sa te mos kene kohe per te mbrojtur veten os e te reflektohen. Trupi i nente planetar, Neptuni, eshte i lidhur ne Kabalah me Sefer Binah, qe perfaqeson njohurin e natyres me Hyjnore, ajo qe i eshte premtuar nga Gjarpri per Even duke ngrene frutin e ndaluar, dhe eshte arritja e fundit e te gjithe okultisteve dhe spiritualisteve.

Kur fuqite e kesaj Sefirah jane te imbalancuara, mencuria behet iluzion, zhgenjim, dehje dhe marrezi. Planeti i nente eshte edhe ndricim dhe pasterti shpirterore ose erresir komplete psikologjike dhe shpirterore. Nenta eshte perfundim, asgje-ose-gjithcka, jo fillimi 1) , as balanca 0), por fundi 9).
55
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


76


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shifra 9 Empty Re: Shifra 9

Mesazh  Arsenic prej 22.11.13 23:57

Të gjitha simbolet,  ashtu edhe numrat kanë dy anët e medaljes.

9  'pozitiv' është:

Altruizem - sacrificë-
Ideal dhe religjion - lidhje horizontale dhe vertikale-
Imagjinatë pozitive.


9 'negativ' është:

Utopi e sëmurë, negativitet absolut!
Egoizmi dhe
Sacrificë që i imponohet të tjerëve .. !
Arsenic
Arsenic

55


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shifra 9 Empty Re: Shifra 9

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi