EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pushteti i Parase dhe ndarja e pushteteve ?

Shko poshtë

Pushteti i Parase dhe ndarja e pushteteve ? Empty Pushteti i Parase dhe ndarja e pushteteve ?

Mesazh  Ledidaci prej 17.02.20 9:56

Pushteti boteror prej shekujsh apo mijevjecaresh ka qene ne doren e parase dhe te institucioneve te ndertuara rreth saj. Paraja qe njohim sot e cila ploteson tre te ashtuquajturat funksione : mjet kembimi , njesi llogaritjeje dhe ruajtese e vleres ; daton nga koha e sundimit te Jul Cezarit ne Rome. Edhe vete fjala latine monetta qe simbolizon monedhen metalike , vjen nga perendesha romake Junus Monetta. Paraja u dha mundesi njerezve te ndertonin kete civilizim qe eshte sot por gjithashtu u dha mundesine atyre qe kane zoterimin e saj qe te skllaveronin kombet me ane te sistemit bankar me rezerva fraksionale dhe te ekonomise se borxheve.
Le t'i leme menjane per nje moment konspiracionet mbi parane dhe arsyet ogurzeza te ekzistences se saj. Paraja eshte per nje civilizim si gjaku i trupit, ajo duhet te rrjedhe medoemos ne te gjithe sistemin ne menyre qe ai te mirefunksionoje. Problemi kryesor i ekonomise boterore eshte sistemi monetar i vjeteruar qe mban pushtetin e parase ne nje institucion te vetem qe eshte Banka Qendrore. Ne vitin 2008 nje pergjigje erdhi ndaj sistemit te vjeteruar. Kjo pergjigje njihet me emrin Kriptomonedha dhe eshte nje forme paraje qe nuk prodhohet nga ndonje banke qendrore as nga ndonje familje hebreje qe synon nenshtrimin e kombeve , por nga nje program kompjuterik i decentralizuar.
Per kete teme jane ne dispozicion punime kerkimore por ajo qe dua te ndaj eshte kjo pyetje :

A ben sens per ju qe pushteti i parase te ndahet ne tri pjese ashtu si pushtetet e Monteskje ?

Pra sikur ato tri funksione te parase qe u permenden ne fillim te ofroheshin nga forma te ndryshme paraje te krijuara nga institucione te ndryshme ?

Kur Monteskje propozoi ndarjen e pushteteve ne Ekzekutiv, Legjislativ dhe Gjyqesor njerezit asokohe nuk e konceptonin dot se si mund te ndahej nje element qe nder kohera ka qene i pandashem i perqendruar ne duart e monarkeve apo kishes. E njejta logjike me parane. Imagjinoni qe banka qendrore e nje vendi te vendose vetem prodhimin e nje forme paraje qe do te jete njesi llogaritje, ndersa institucione te tjera do te ofronin mjete pagese te lidhura me cmimin e njesise se llogaritjes qe do te sherbenin per te kryer transaksione ditore afatshkurtra, ndersa institucione te tjera te vecanta te ofronin forma paraje qe do te sherbenin si ruajtese te vleres te llogaritur sipas njesise se llogaritjes.
Ndoshta ne pamje te pare nuk ka ndonje ndryshim te madh midis dy skenareve por duhet te kemi parasysh se po perpiqemi te ndajme ate element qe ka qene teresisht ne duart e nje fuqie boterore dhe do te ishte vullneti i kesaj fuqie per ta ndare ate.
Ky propozim nuk eshte nje revolte ndaj atyre qe udheheqin por nje alternative se si mund te na udheheqin ndryshe.
Ledidaci
Ledidaci

Mendja sheh ate qe do

14


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi