EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Historia e vajzes se preferuar te Adolf Hitler-it

Shko poshtë

Historia e vajzes se preferuar te Adolf Hitler-it Empty Historia e vajzes se preferuar te Adolf Hitler-it

Mesazh  Pansophia prej 06.04.19 23:16

Historia e vajzes se preferuar te Adolf Hitler-it E1890e10

"Per fat te keq eshte vajze, por zemra ime eshte e mbushur me gezim. Do e quajme Helga. "
(Ditari i Joseph Goebbels, 1 shtator 1932)

Historia e vajzes se preferuar te Adolf Hitler-it Bundes10

Helga, ishte femija me i madh i Joseph Goebbels, Ministrit te Propagandes Naziste. Ai dhe gruaja e tij Magda, paten 6 femije, 5 vajza dhe nje djale. Te gjithe emrat e tyre fillonin me H, referuar Hitlerit.

Nazistet e tjere me pozite i kishin derguar femijet e tyre jashte vendit per t'i mbrojtur. Por Goebbels-at vendosen qe femijet e tyre duhet te rriteshin prane Partise.

Femijet Goebbels konsideroheshin femijet ideale naziste.
Gjithsesi behej mjaft propagande duke nxjerre Hitlerin te perqafuar ne foto me femijet. Hitleri nuk kishte femije te vet biologjik.

Historia e vajzes se preferuar te Adolf Hitler-it Akg19210

Ai shpenzonte mjaft kohe ne vilen Goebbels. Femijet e Joseph ishin nder njerezit e preferuar te tij, vecanerisht Helga. Ajo ishte "vajza e babit'', preferonte te atin me teper, sesa nenen e saj.

Historia e vajzes se preferuar te Adolf Hitler-it 37974310
Historia e vajzes se preferuar te Adolf Hitler-it 54108310
Historia e vajzes se preferuar te Adolf Hitler-it Bundes11


Ajo ulej te degjonte, pa kuptuar gje, prane zyrtareve naziste, '' me syte qe i shndrinin".

Historia e vajzes se preferuar te Adolf Hitler-it 54155710

Shume shpesh Hitleri e mbante ate ne prehrin e tij, pinte cokollate te nxehte ose dilte shetitje ne park me te. Ai madje bente shaka duke thene se sikur te ishin ne moshe afer njeri- tjetrit, do benin nje lidhje te mire martesore.

Historia e vajzes se preferuar te Adolf Hitler-it 32ba0310
Historia e vajzes se preferuar te Adolf Hitler-it 597c0510
Historia e vajzes se preferuar te Adolf Hitler-it Hitler10
Historia e vajzes se preferuar te Adolf Hitler-it Adolf_10
Historia e vajzes se preferuar te Adolf Hitler-it 17d63a10
Historia e vajzes se preferuar te Adolf Hitler-it B29ad210

Ne 22 prill 1945, familja Goebbels u zhvendos ne bunker.

"Ne bunker, 12 vjecarja Helga, dukej e merzitur. Kishte nje shprehje te trishtuar ne syte e saj te medhenj blu. Sikur ta ndjente rrezikun. "
(Traudl Junge, nje nga sekretaret e Hitlerit)

Me 30 prill 1945 Hitleri u vetvra. Rregjimi nazit u rrezua.

Ne 1 maj 1945, Joseph Goebbels, urdheroi nje dentis gjerman, Helmut Kunz, t'u injektonte 6 femijeve te tij morfine. Kur ata ishin pa vetedije, Magda, u hodhi cianid ne goje. Pasi femijet e tyre vdiqen, ata u vetevrane. Nje ushtar gjerman, duke ndjekur urdhrin e Joseph te dhene paraprakisht, e qelloi trupin e tyre me arme zjarri. Me pas trupat u dogjen.

Ruset zbuluan te gjithe trupat, ne 2 maj 1945.
Ne fytyren e Helges u gjeten te nxira dhe nofulla ishte thyer. Mesa duket vajza ishte zgjuar dhe ishte perpjekur te mbijetonte duke kundershtuar me force nenen e saj.

Historia e vajzes se preferuar te Adolf Hitler-it 0d3bf910

Goebbels-at lidhen jeten e tyre dhe te femijeve te tyre me fatin e Nazizmit.

Historia e vajzes se preferuar te Adolf Hitler-it Helga_10

avatar
Pansophia

90


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi