EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pse eshte shume e veshtire te fokusemi tek vetja ?

Shko poshtë

Pse eshte shume e veshtire te fokusemi tek vetja ? Empty Pse eshte shume e veshtire te fokusemi tek vetja ?

Mesazh  I638 prej 18.06.17 0:21

Kete fenomen e has kur lexoj ndonje liber (ndodh qe 1 faqe mund ta lexoj 2-3her) ose kur  jam duke bere nje pune te rendesishme e cila kerkon perqendrim te madh. Pyetja ime eshte Si mund te arrij te fokusohem tek vetja ime dhe mos mendoj per gjera te parendesishme dhe pse eshte e veshtire kjo gje ?
avatar
I638

11


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse eshte shume e veshtire te fokusemi tek vetja ? Empty Re: Pse eshte shume e veshtire te fokusemi tek vetja ?

Mesazh  Pansophia prej 18.06.17 13:21

Edhe ne 2 shembujt qe ke dhene, ti nuk je duke u fokusuar tek vetja, sepse serish po merresh me dicka te jashtme, qofte ky nje liber apo pune e rendesishme. Vetja eshte e brendshme, dhe jane mendimet e tua mbi ty. Nuk mendoj se je fokusuar ndonjehere tek vetja. Dhe as nk eshte e thjeshte ta besh.
avatar
Pansophia

90


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse eshte shume e veshtire te fokusemi tek vetja ? Empty Re: Pse eshte shume e veshtire te fokusemi tek vetja ?

Mesazh  Xhemajl prej 18.06.17 16:53

Sepse jemi ne gjume, jemi ne gjendje te pavetdijshme , bejm jete robotike te kontrolluar nga mendimet dhe emocionet .
Per tu ngritur ne nivel me te larte te vetedijes duhet kohe, dicipline, meditim . Mendja ashtu si cdo organ tjer i trupit tone duhet te jete ne sherbim te vetdijes, psh kembet kur bijme te flejm nuk i levizimim , roli i tyre qendron vetem at her kur na duhet te ecim apo aktivitete te tilla , ne qofte se 24 ore do te donim ti leviznim do te ishte e pamundur , Mendjes i duhet pushim, edhe duhet te jete nje mekanizem qe eshte ne sherbim tonin , kur na duhet e perdorim , kur sna duhet qendrojme ne qetesi . Filloja ti kushtosh me shum vemendje trupit se sa mendimeve, dhe gradualisht mendimet do te pakohen, vemendjen tuaj dergoje tek trupi, frymarja, dhe momenti, nese e veren se je humbur ne mendime kthehu perseri tek trupi, duke derguar vemendje te trupi je me prezent , edhe mendimet sdo te kene aq fuqi tek ju .
Xhemajl
Xhemajl

187


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse eshte shume e veshtire te fokusemi tek vetja ? Empty Re: Pse eshte shume e veshtire te fokusemi tek vetja ?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi