EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

E vërteta rreth ISIS-it

Shko poshtë

E vërteta rreth ISIS-it Empty Prapaskena - Ja si po financon SHBA në mënyrë indirekte ISIS-in

Mesazh  gjilanasi prej 15.10.15 13:06

E vërteta rreth ISIS-it Isis3-300x191

Tashmë e pohon edhe Financial Times, mercenarët e dërguar nga SHBA po financojnë luftën e ISIS.

Sipas të përditshmes britanike ISIS përveç burimeve financiare nga shitja e veprave të artit apo dëmshpërblimet nga pengjet, ka fituar vetëm vitin e fundit 500 mln dollarë nga shitja e naftës.

Klienti kryesor i tyre është Free Syrian Army, rebelët e stërvitur nga CIA që blejnë karburant për mjetet e tyre pikërisht nga ISIS.

Në hetimin e gjatë të kryer nga FT tregohet se si të ashtuquajturit rebelë që “luftojnë” ISIS janë të “detyruar” të blejnë naftë pikërisht nga ata.

“Është një situatë që të bën të qash dhe të qeshësh. Por nuk kemi zgjedhje tjetër. Askush nuk na furnizon me naftë”, thotë një rebel në Aleppo.

Çdo ditë sipas llogaritjeve të FT, xhihadistët fitojnë 1,5 mln dollarë nga shitja e naftës. Sipas FT sulmet e koalicionit të SHBA-ve kanë bërë shumë pak për të luftuar ISIS dhe mund të konsiderohen një dështim.

Një akuzë shumë e rëndë kjo duke krahasuar bllokadën që ndërkombëtarët i bënë burimeve financiare të AL Kaedës pas sulmeve të 11 shtatorit.

Akuza përforcohet edhe nga Jana Hybaskova, ambasadorja eeuropiane në Irak e cila thotë se “shumë shtete europiane janë furnizuar me naftë pikërisht nga ISIS”.

Sipas saj shtetet kryesore që janë pas trafikut të naftës janë Turqia, Jordania dhe Kurdistani iraken.


G.Tema
gjilanasi
gjilanasi

361


Mbrapsht në krye Shko poshtë

E vërteta rreth ISIS-it Empty E vërteta rreth ISIS-it

Mesazh  Equinox prej 16.11.15 20:01

Putin: 40 vende kanë financuar ISIS’in

E vërteta rreth ISIS-it Auto_putini1447692664

Putin jep informata shokuese për ISIS'in

Presidenti rus, Vladimir Putin ka deklaruar se ka siguruar dëshmi për 40 vende që kanë financuar ISIS’in, në mesin e tyre edhe disa anëtare të G20’ës.

"Kjo vjen nga 40 vende që përfshijnë edhe disa nga vendet e G20," citohet të ketë thënë Putin gjatë fjalimit të tij në samitin e G20’ës që po mbahet në Turqi, përcjell Gazeta Express.

Putin, gjithashtu, raporton “USA Today”, vuri në dukje nevojën urgjente për t’iu ndaluar ISIS’it tregtia e naftës nga edhe sipas tij u vinë të ardhura.

Presidenti rus, po ashtu, ka thënë se është e nevojshme bashkimi i vendeve për të luftuar dhe zgjidhur problemet globale me terrorizëm. Veprime të cilat sipas tij Rusia tashmë i ka nisur.

"Ne me të vërtetë kemi nevojë për mbështetjen e Shteteve të Bashkuara, vendeve evropiane, Arabisë Saudite, Turqisë dhe Iranit",

Ekspress
Equinox
Equinox

207


Mbrapsht në krye Shko poshtë

E vërteta rreth ISIS-it Empty Financimi i ISIS-it nga.....

Mesazh  Arian88pr prej 13.12.15 19:30

Besoj qe israeli me ameriken qendroj prapa isis dhe i furnizojn me arme siq edhe u gjenden raketat prodhhim israelit ne duart e terrorista shtrohet pytja ÇFARË interesa ka israeli ti financoj keta?
mund te jene me shume se nje arsye:
-e para krijimi i nje armiku te ri e te fuqishem qe i qel udhe per shume operacione ne lindje duke e luftu islamin deri ne zhdukje,

-e dyta duke pas parasysh si punojn amerikant nuk osht larg menje qe kan ndoj skenar qe pregadisin shenjat e apokalipsit ku munden me terhek sa me shum njerz nga e gjith bota me ju bashkangjit terroristav e mandej mi pastru njeher e mir.

-e treta paraqitja e islamit te dhunshem e te keq per njerzimin sepse terroristat me kuran e hadith po rekrutojn njerz dhe po e arsyetojn veprimet e veta duke u bazu ne ajetet kuranore dhe atyne nuk eshte nje ajet qe ben thirje ne vrasjen e te pa feve por me shume se 20 sosh!!

-keshtu qe mbasi thuhet qe kurani eshte per te gjitha koherat deshe sdeshe ata kan drejt dhe ne kete menyr islami paraqitet i dhuneshem sepse ajete qe bejn thirje per paqe e toleranc ka shum pak ne krahasim me vrasje e urrejte nuk shihen ato hiq.Kur kemi parasysh luften e ftoft te amerikes me rusin deri te shkaterimi i komunizmit armiku nr.1i demokracis ateher tlen me kuptu qe amerikes e israelit bashk me aleatet evropian qe mbas renies se komunizmit armik nr.1 eshte Islami sepse bie ndesh me parimet e demokracis dhe te planit madheshtor RENDIT RI BOTEROR si dhe globalizimit e qe islami me parimet e veta nuk mundet ta toleroj nje gje te till kurse keta duke pa rritjen e islamit nuk munden vendet arabe ti anashkalojn ne planin e tyre por duhet edhe ata ti integrojn pa nje islam konzervator nje islam te moderuar e te peshtatur me kohen.

-Ne kete menyr keta munden edhe ta shpallin si religjion qe prodhon dhune e urrejtje dhe ta ndolojn praktikimin e ti siq ne e njohum!keshtu sikur komunizmin edhe islamin e shkaterojn dhe i qelin udhe vetes ne planet e masoneve drejt nje rendi te ri boteror pa ndoj armik te madhe aty ketu ndoj celul mbet duke luftu ÇKA edhe ketyre ju konvenon se pa luft smuj rrine.

Nese nuk eshte ky plani i tyre ateher nime zoti koka tu i dhon forc isis-t qe eshte perhap keshtu!!! --Kete analiz e nxora duke pa kohet te fundit rritjen e terroristav dhe qendrimin e isrlaeli dhe amerikes karshi ksaj ssituate si dhe duke u bazu ne deklaraten e Snowdenit agjentit amerikan qe tha se kalifi i vetshpallur esht agjent i mosadit!!gjithashtu u publikuan raketat e prodhimit isralelit ne duart e terroristav. nga kejt kjo dola ne keete purfundim se amerika jo veq qe eka hollivudin per filma dhe argetim por edhe per gjera tjera e perdor kur kemi parasysh forcen dhe rolin e mediav qe kan ne kete kohe!?..
Arian88pr
Arian88pr

5


Mbrapsht në krye Shko poshtë

E vërteta rreth ISIS-it Empty Re: E vërteta rreth ISIS-it

Mesazh  Siroco prej 13.01.16 14:35

E vërteta mbi ISIS, që Mediat nuk do ta thotë Kurrë

E vërteta rreth ISIS-it E%2Bv%25C3%25ABrteta%2Bmbi%2Bisis

"Burri i shtetit do shpikë gënjeshtra të lira, do ia lërë fajin kombit që është sulmuar, dhe çdo shtetas do ndjehet i kënaqur me këto falsitete qetësuese, do t'i studiojë me kujdes, dhe do të refuzojë për të analizuar çdo refuzim të tyre; dhe kështu ai do bindë veten se faji është i luftës, do falënderojë Zotin për gjumin më të mirë që do bëjë pasi këti procesi të panatyrshëm vetëmashtrimi" - Mark Tuein.

Çfarë lidhje kanë ndodhit e planetit tonë me shkencën e shpirtit? Në fakt kanë shumë lidhje, sepse velloja po ngrihet duke nxjerrë në paj të gjitha gënjeshtrat, mashtrimet dhe propagandën që ka plagosur ekzistencën tonë. Kjo ndodh në të gjitha rrafshet, me anë të të gjitha temave të ndryshme që përfshijnë plotësisht ekzistencën njerëzore. Qofshtë ushqim i modifikuar gjenetikisht, qoftë UFO, ekonomia apo mashtrim me ilaçet, duke zgjuar aspektet e errëta të botës ku jetojmë dhe thjeshtë duke u bërë të ndërgjegjshëm në drejtim të një perspektive tjetër, është një ndër çelësat e shumtë për të ndezur shkëndijën e ndryshimit që planeti tokë po kërkon dëshpërimisht. Është e vetmja rrugë ku mund të hedhim dritë.

"Ndriçimi i mendjes është një proces destruktiv. Nuk ka lidhje të qenit më mirë apo më lumtur. Ndriçimi i mendjes është grimcimi i së vërtetës. Është sikur je duke parë nga fasada e shtirjes. Është fshirja totale e gjithçkaje që ne imagjinojmë se është e vërtetë." Adyashanti.

Kur vjen puna për ISIS dhe terorrizmin në përgjithësi, sekretet dhe manipulimi janë një problem i madh. Kjo nuk është një teori konspoiracioni, si Konferenca Ndërkombëtare mbi  Rendin e Ri Botërorë u mblodh kohët e fundit, ku lista e profesorëve, politikanëve dhe kryeministrave ishte madhështore.

"Kemi të bëjmë me një sipërmarrje kriminale në nivel global...dhe po zhvillohet një luftë, udhëhiqet nga SHBA, mbështetet nga disa shtete të vogla që i binden SHBA-ve...Lufta globale mbi terrorrizmin është një sipërmarrje e SHBA-ve, e cila është false, bazohet mbi premisa false. Në njëfarë mënyre na thotë se SHBA-të dhe Perëndimi po shkojnë pas një armiku imagjinarë, Shtetit Islamik, në një kohë që ky Shtet Islamik është totalisht i mbështetur dhe i financuar nga aleancat ushtarake të Perëndimit dhe aleatët e SHBA-ve në Gjirin Persik.

"Thonë se myslymanët janë terrorristë, por në fakt kështu ndodh kur e dimë fare mirë që terrorristët janë shpikur në SHBA. Nuk janë produkt i shoqërisë myslimane, dhe kjo duhet të jetë e qartë për çdo njeri të gjallë...Lufta botërore mbi terrorrizmin është një sajesë, një gënjeshtër e madhe dhe një krim kundër njerëzimit".

- Dr. Mikel Kosudovski, profesor i Ekonomisë në universitetin e Otavas në Kanada.


"E vërteta është se nuk ekziston asnjë ushtri islamike apo ndonjë grup që quhet Al-Kaeda, dhe çdo oficer inteligjen e i informuar e di mirë këtë. Por ekziston një fushatë propagante mediatike që e bën publikun të besojë në një entitet të tipit si "djalli", vetëm e vetëm për të pranuar ndërkombëtarisht një udhëheqës për një luftë kundër terrorrizmit. Pas kësaj propagante ndodhet SHBA."

- Ish-sekretar i Jashtëm i Britanisë, Robin Kuk.
Siroco
Siroco

Unë e dëgjoj këngën e zogut jo për zërin e tij, por per heshtjen që vjen pas.


200


Mbrapsht në krye Shko poshtë

E vërteta rreth ISIS-it Empty Isis ose Isil

Mesazh  I’m X person prej 10.02.19 21:23

Amerika dhe vendet tjera jo vetem qe financion isis por
Edhe ka ndikuar ne krijimin e tij, sepse shum komandant te isis-it jan te udhëhequr nga “RENDI I RI BOTËROR” pa Zot ne të, dhe kjo sikurse ata jan krykomandantet e muslimanëve duke i quatur ata terorrista, dhe ky është qëllimi i tyre.
I’m X person
I’m X person

Nëse mërzitesh mos kërko ngushëllim prej njerëzve!
Sepse shpresa në njerëz është e kotë.

26


Mbrapsht në krye Shko poshtë

E vërteta rreth ISIS-it Empty Re: E vërteta rreth ISIS-it

Mesazh  I’m X person prej 10.02.19 21:25

Dhe këtu mud të përmendim fare thjesh Osama Bin Laden.
I’m X person
I’m X person

Nëse mërzitesh mos kërko ngushëllim prej njerëzve!
Sepse shpresa në njerëz është e kotë.

26


Mbrapsht në krye Shko poshtë

E vërteta rreth ISIS-it Empty Re: E vërteta rreth ISIS-it

Mesazh  F786 prej 07.05.19 13:05

Për gjenijte te cilet mendojne se Islami eshte burimi i frymezimit te ISIS per aktet e kryera prej tyre, me lejoni t'ju informoj se aktiviteti i ISIS kontradikton mesimet islame haptazi, dhe te tilla veprime kundershtohen rende dhe ashper duke u konsideruar mekate madhore dhe kryesore.
Pak me pare, u shfaq dhe lideri i ISIS, Ebu Bekër el-Bagdadi (i njohur prej nje pakice si "Simon Elliot", duke punuar per sherbimet sekrete). Nga verejtjet e Presidentit Vladimir Putin, ky i fundit ka deklaruar se ka prova se 40 vende kane financuar ISIS-in; mes tyre janë edhe anetare te G20.
Eshte pikerisht ISIS qe vret myslimanet ne Lindjen e Mesme me shume se kedo tjeter (mbi 95% te viktimave jane myslimane) dhe kane shkaktuar shkaterrim total ne shume vende por gjithsesi, fshinji i tyre me i afert, Izraeli nuk ishte prekur ndonjehere, por megjithate militantet mund te shkojne edhe larg fare, deri ne Sri Lanke, siç mesuam kohet e fundit (nderkohe qe izraelitet vrasin palestineze te pafajshem cdo dite).
Fatkeqsia eshte te shohesh masat te corientuara (dhe kjo eshte nje nder qellimet e terrorizmit bashkekohor) duke ngaterruar ISIS-in me Islamin. Vete Profeti Muhamed foli per arritjen e te tille personash, sic i para-pershkroi ai: njerez qe pretendonin te ishin myslimane, duke ardhur me fjale te bukura, predikim te bukur, por vepra te keqija.
Vete Muhamedi gjithashtu i pershkroi njerezit e tille te ishin qenjte e Zjarrit (te ferrit), duke u kthyer ne nje nder shenjat e Kijametit, fundit te ekzistences.
Veprimet e tyre jane ne kundershtim me mesimet islame, keshtu qe ata qe mendojne se ISIS kane ndonje lidhje me Islamin, ose marrin ISIS per perfaqesuesit e Islamit, te dine se ky eshte gabim dhe keqinformim, e nderkohe te ulen e te mendohen, te pyesin veten njehere se ku mendojne se keta terroriste marrin armet e tyre dhe gjithcka i nevojitet? Ato arme ende vijnë nga SHBA. Ka aq shume para per tu shitur arme dhe per te derguar bomba, ne vend te ushqimit per tu konsumuar.
Mendohuni!
F786
F786

11


Mbrapsht në krye Shko poshtë

E vërteta rreth ISIS-it Empty Re: E vërteta rreth ISIS-it

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi