Thënie nga Seneka

Shko poshtë

Thënie nga Seneka Empty Thënie nga Seneka

Mesazh  Zattoo prej 07.10.15 21:08

Thënie nga Seneka S%C3%A9n%C3%A8que_-_Cordoue


Një prej cilësive më të bukura të miqësisë së vërtetë është të kuptosh dhe të të kuptojnë.

Eshtë rrugë e vështirë ajo që të shpie në lartësitë e madhështisë.

Lumturia e vërtetë është… të shijosh të tashmen, pa varësinë plot ankth prej të nesërmes.

Asnjë njeri nuk ka qenë ndonjëherë rastësisht i mencur.

Eshtë cilësia, jo sasia, ajo që ka rëndësi.

Feja shihet nga njerëzit e zakonshëm si e vërtetë, nga të mencurit si e pavërtetë, dhe nga sundimtarët si e dobishme.

Shpata nuk vret asnjëherë askënd; ajo është një mjet në duart e vrasësit.

Jeta është si një dramë: nuk është gjatësia, por shkëlqimi i aktorëve që kanë rëndësi.

Nëse nuk e di në cilin port po shkon, atëherë asnjë erë nuk është e favorshme.

Për babëzinë, e gjithë natyra është shumë pak.

E gjithë mizoria buron prej dobësië.

Sa më pak e meritojmë fatin e mirë, aq më shumë shpresojmë për të.

Ne jemi më shpesh të trembur, se sa të lënduar; dhe ne vuajmë më shumë nga imagjinata, se sa nga realiteti.

Nuk është se, për shkak se gjërat janë të vështira, ne nuk guxojmë; është për shkak se ne nuk guxojmë, që gjërat janë të vështira.

I shkon më shumë një burri që të qeshë me jetën, se sa të qahet prej saj.

Zemërimi është si ato rrënojat që shemben dhe përplasen me gjithcka që gjejnë poshtë.

Ne shpesh herë duam një gjë dhe lutemi për një tjetër, duke mos ua thënë të vërtetën as Perëndive.

Dita të cilës i trembemi si dita jonë e fundit, është në fakt lindja e përjetësisë.

Injorantët e shohin jetën ose si ekzistencë, ose si joekzistencë, por të mencurit e shohin si përtej ekzistencës dhe joekzistencës, dicka që shkon përtej të dyjave; ky është një vëzhgim i Rrugës së Mesme.

Nuk ka asgjë në botë që të admirohet aq shumë, sa një burrë që di si të përballojë palumturinë me kurajë.

Për shumë njerëz, rritja e pasurisë nuk u jep fund telasheve të tyre, vetëm sa ua ndryshon.

Vdekja është dëshira e disave, clirimi i të shumtëve, dhe fundi i të gjithëve.

Edhe pas një të korre të keqe, duhet të ketë sërish mbjellje.
Zattoo
Zattoo

600


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi