EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ëndrrat më të çuditshme dhe më të frikshme

Shko poshtë

Ëndrrat më të çuditshme dhe më të frikshme Empty Ëndrrat më të çuditshme dhe më të frikshme

Mesazh  Luli prej 06.03.15 10:26

Ëndrrat më të çuditshme dhe më të frikshme Enderrat3

Ëndrrat më të çuditshme dhe më të frikshme shihen kur jemi në gjumë të thellë ose në orë e para të mëngjesit. Ky është përfundimi i një studimi interesant të sjellë nga revista ‘Time’.

Një grup shkencëtarësh të udhëhequr nga Josie Malinowski, docent i psikologjisë konjitive në Universitetin e Bedfordshire, në Britaninë e Madhe kanë monitoruar gjumin e 16 personave përgjatë dy netëve. Në momentin që valët e trurit dhe lëvizjet e qepallave tregonin se subjektet pjesë e eksperimentit ndodhshin në gjumë të thellë, ata zgjoheshin (prej studiuesve) për të treguar se çfarë po ëndërronin.

Çdo person u zgjua 4 herë gjatë natës dhe mëngjesin pasardhës i është përgjigjur një pyetësori lidhur me ëndrrat që ka parë. Nga përgjigjet mbledhura doli se doza emocionale dhe çuditshme tek ëndrrat intensifikohej me kalimin e orëve në gjumë.

Në orët e para të mëngjesit u vunë re ëndrra që ishin të lidhura me lajme që vullnetarët kishin konsumuar në media gjatë ditës. Ndërkohë që sa më shumë orë kalonin nga gjumi, shiheshin ëndrra gjithnjë e më të çuditshme e të pamundura. Edhe ëndrrat që i referohen jetës personale gjithashtu janë hasur gjatë gjumit të thellë.

“Ëndrrat janë një mister më vete. Njerëzit shpesh distancohen prej tyre sikur mos të ishin ata që i kanë gjeneruar pasi janë tepër të çuditshme. E megjithatë, ëndrra është mënyra më e ndershme për të njohur vetveten”, thotë Malinowski.
Luli
Luli

"Duhet bredhur shumë në errësirë derisa të preket drita"

861


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi