EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ëndrrat, shkaku i konflikteve personale

Shko poshtë

Ëndrrat, shkaku i konflikteve personale Empty Ëndrrat, shkaku i konflikteve personale

Mesazh  Luli prej 02.11.14 10:19

Ëndrrat, shkaku i konflikteve personale 300px-Pierre-C%C3%A9cile_Puvis_de_Chavannes_003

Frika, sipas studiuesve, nuk është shkaktari i ankthit. Në vend të kësaj, ata thonë se ëndrrat më të këqija na lënë të pikëlluar, hutuar dhe në ndjenjë faji.
Ata gjithashtu zbuluan se ishte kërcënimi i agresionit fizik për një ankth, dhe ëndrrat e këqija shpesh paraqiten nga konfliktet ndërpersonale.

Studiuesit në Universitetin e Montrealit, treguan se ankthi jep një ndikim të madh emocional, në krahasim me gjërat e këqija, dhe frika nuk është gjithmonë një faktor.
Ajo që është e ndjerë, në vend të kësaj, është trishtim, konfuzion, faj dhe neveri.

Në analizën e tyre të 253 anktheve, dhe 431 ëndrrave të këqija, hulumtuesit kanë siguruar rrëfimet e 10 mijë ëndrrave.

Agresioni fizik është më i frekuentuari që është raportuar më shpesh në ëndrra të këqija, kanë thënë Genevieve Robert dhe Antonio Zadra, hulumtues psikologjie në Universitetin e Montrealit, në numrin e fundit të revistës ‘Sleep’.

“Ankthet bëhen shumë intensive saqë ju mbajnë juve zgjuar. Ëndrrat e këqija, nga ana tjetër, janë shkak i konflikteve personale.

Studiuesit thonë se arsyet më të zakonshme në ankthe janë vdekja, shqetësimet shëndetësore dhe kërcënimet.

Ankthi tek burrat ishte gjithashtu më i madh se sa tek ankthet e grave, të cilët përmbajnë tema të katastrofave dhe fatkeqësive të tilla si përmbytjet, tërmetet dhe lufta ndërsa tema që përfshijnë konfliktet ndërpersonale janë dy herë më të shpeshta dhe më të këqija tek gratë.

Sipas studiuesve të gjithë ata që vuajnë nga ankthet, mund të fitojnë pagjumësinë.
Luli
Luli

"Duhet bredhur shumë në errësirë derisa të preket drita"

861


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi