Thënie nga Jim Morrison (The Doors)

Shko poshtë

Thënie nga Jim Morrison (The Doors) Empty Thënie nga Jim Morrison (The Doors)

Mesazh  Luli prej 26.03.14 23:14


Kur nga gjumi do zgjohesh dhe nuk do shohësh më diellin: O do të kesh vdekur, o je dielli vetë!

Nëse do të jetosh tërë jetën duke u tërhequr zvarrë si një krimb, më mirë ngrihu dhe vdis!

E vetmja mënyrë për t`u ndjerë dikush, është të jesh vetvetja!

Më mirë një e vërtetë e trishtuar, sesa një gënjeshtër e bukur.

Një ditë qaja , sepse nuk kisha kepucë! Por kur pashë dikë pa këmbë pushova së qari!

Thonë që duke gabuar , meson! Atëherë lermëni të gaboj!

Nuk mund të thuhet që ke jetuar, nëse më parë nuk ke provuar atë që është e ndaluar!

Dyshimet i krijon liria!

Ëndërrat janë si yjet, mjafton të ngresh kokën lart dhe janë gjithmonë atje!

Kur të vdes do të iki në parajsë, sepse ferrin e kam jetuar!

Nuk ka rëndësi nëse dicka është e vërtetë, e rëndësishmja të besosh!

E mendoj veten si një qenie të ndjeshme, por me një shpirt kllouni që më detyron të përdhos momentet më të rëndësishme të jetës sime. Një hero i rremë, një shaka që perenditë më kanë bërë.

Buzeqesh edhe pse buzëqeshja juaj është e trishtueshme, sepse më e trishtueshme se një buzëqeshje e trishtueshme, është trishtimi kur s'buzëqesh kurrë.

Preferoj të digjem shpejt,sesa të shuhem ngadalë!

Asnjëri nga ne nuk ka një palë krah, por vetëm kush ëndërron mëson të fluturoj!

Mos fol kurrë për paqë dhe dashuri: Një burrë ka provuar dhe e kanë gozhduar!

Asnjë njeri nuk është aq i rëndësishem sa të të heqi buzëqeshjen.

Vdekja na bën të gjithëve engjëj duke na dhënë krahë ku ne kishim supe të buta si kthetrat e sorrave.

Lumturia e vërtetë nuk është në fundin e një gote:Nuk është brenda një shiringe:E gjen vetëm në zemrën e atij që të do.

Do jepja jetën, për të mos vdekur.

Nese njerëzit flasin keq për mua: Ta dinin c'kam thënë une për ata: Do të flisnin edhe më keq.

Lum kush nuk ka ëndërra për të realizuar, sepse nuk ka për të mbetur i zhgënjyer.

Ndonjëherë nuk mjafton një jetë për të fshirë një moment, por mjafton një moment për të fshirë një jetë.

Të jetosh pa provuar, do të thotë të qëndrosh me dyshimin se do t'ia kishe dalë.

Pas gjakut të tij, gjëja më e mirë që mund të bëj një mashkull, është të derdh një pikë loti.

Ka nga ata që presin shiun për të mos qarë vetëm.

Vetmia është të dëgjosh erën dhe të mos mundesh t`ua tregosh të tjerëve.

Të jesh në humor nuk do të thotë patjetër të jesh i lumtur, nganjëherë ke nevojë të qeshesh, të bësh shaka, për të mos ndjerë se brenda ke dëshirë të qash.

Nëqoftëse je i trishtuar dhe do të vdesësh, mendo për ata që kanë vdekur e deshën të jetonin, por duhet të vdisnin.

Shpirti i një njeriu është i fshehur në shikimin e tij, prandaj kemi frikë të na shohin në sy.

Nuk është i fortë ai që nuk bie, por ai që bie e ka fuqinë të ringrihet.

Mos u pendo për dicka që ke bërë, sepse kur e ke bërë ke qenë i lumtur.

Jeto cdo gjë të vogël të jetës tënde, sepse një ditë, këto gjëra të vogla do të të duken të mëdha.

Jeta është një aventurë e madhe nga e cila askush nuk ka dalë i gjallë.

Do të ndaloj se dashuruari atëherë kur një piktor shurdh do të mund të pikturojë zhurmën e rënies së një petali trëndafili mbi dyshemenë prej kristali të një kështjelle që ska ekzistuar kurrë.

Nëqoftëse të thonë se dashuria është një ëndërr, ëndërro por mos u cudit nëse zgjohesh duke qarë.

Mos jeto me frikën se do të vdesësh, por vdis me gezimin që ke jetuar.

Cdo njëri prej nesh ka një palë krahë, por vetëm kush ëndërron mëson të fluturojë
Luli
Luli

"Duhet bredhur shumë në errësirë derisa të preket drita"

861


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi