EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Praktikë - Frymëmarrja

Shko poshtë

Praktikë - Frymëmarrja Empty Praktikë - Frymëmarrja

Mesazh  Odin prej 26.09.13 23:08

Praktikë - Frymëmarrja

Ky ushtrim i Frymemarrjes kryhet si me poshte:

- Merr Fryme me 1 te numeruar
   
- Mbaje me 4 te numeruara
   
- Nxirre Frymen me 2 te numeruar

Per shembull – nese do te merrni fryme ngadale per 4 sekonda, ju duhet ta mbani frymen pa e leshuar per 16 sekonda dhe me pas ta lironi per 8 sekonda.

Ky ushtrim sygjerohet qe ta praktikohet duke qendruar ne kembe, mirepo mundeni qe ta beni ushtrimin edhe kur jeni te ulur.

Gjithashtu sygjerohet qe te filloni ashtu si ju vjen me se lehti.

Shembull fillo te mbushesh mushkerite me ajer ngadale per 7 sekonda, mbaje frymen per 28 sekonda e me pas liroje frymen ngadale per 14 sekonda.

Nese e shihni se nuk mund te ja dilni ushtrimit si duhet, zvogloni per 1 te numeruar frymemarrjen, te tjerat rregulloje sipas formules (merr per 1/mbaje per 4/liro per 2)

Nese arrini qe te beni kete per dhjete here (dmth dhjete here te marresh, te mbash dhe te lirosh frymen sipas formules), tri here ne dite (mengjes, dreke dhe para se te flini) ju do te vereni ndryshim te madhe ne energjine, qartesine dhe aftesite tuaja.
Odin
Odin

513


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Praktikë - Frymëmarrja Empty Re: Praktikë - Frymëmarrja

Mesazh  I638 prej 06.04.17 1:01

Eshte nje aplikacion prana breath qe e ben kete ka edhe opsione te tjera
avatar
I638

11


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi