EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Praktikë - Përdorimi i Mantrave

Shko poshtë

Praktikë - Përdorimi i Mantrave Empty Praktikë - Përdorimi i Mantrave

Mesazh  Magus prej 24.09.13 22:44

PËRDORIMI I MANTRAVE

Si të përdorni mantrat për një ndihmë praktike, për të kuruar një sëmundje, për të realizuar një dëshirë etj.

Sugjerohet që:

1 - Zgjidhni një mantra për një qëllim.

2 - Angazhohuni për ta kënduar çdo ditë. Njëqind e tetë herë në ditë, pa ndërprerje, mbyllni dridhjet e Mantrës në trup dhe do të ketë një efekt stabilizues në ulje dhe ngritje të jetës. (Në qoftë se ju nuk e këndoni një ditë, ju duhet që ta përsëritni.) Mos u shqetësoni. Ju mund të humbsni vetëm ankthin tuaj.

3 - Është mirë që të krijoni një ceremoni të vogël për veten tuaj përpara se të filloni për të kënduar: ndizni një qiri, ndezje temjani, dhe t’i bëni homazhe elementeve (tokës, ujit, zjarrit, ajrit);

4 - Bëni një frymëmarje të thellë pak para se të filloni.

5. Gjatë këndimit, të mbani shpinën drejt. Fokusoni vibrimin në syrin e tretë ose ta ndjeni atë në zemër.Që zëri të mbush barkun dhe gjoksin tuaj gjithashtu edhe kokën tuaj.Intensiteti i devotshmërisë është çelësi që prodhon rezultate.

6. Duhet kënduar çdo ditë në të njëjtën kohë (para lindjes së diellit dhe perëndimit janë momentet veçanërisht më të fuqishme). Mundohuni që gjatë këndimit të ndjeheni veten sikur të jeni pranë një vendi të fuqishëm energjetikë (pranë një lumi, një mali ...)

7. Të jeni i qartë në lidhje me qëllimet tuaja.Një mantra që personalisht e përdori:

"Om Tryambakam Yajamahe
Sugandhim Pushtivardhanam
Urvarukamiva Bandhanan
Mrityor Mukshiya Maamritat"Magus
Magus

Kërkoni të vërtetën në praktikë dhe jo me spekulime.
Çfarëdo qoftë niveli i teorive që ju mund të zhvilloni, ato do të mbeten gjithmonë masturbim intelektual.101


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Praktikë - Përdorimi i Mantrave Empty Re: Praktikë - Përdorimi i Mantrave

Mesazh  I638 prej 13.06.17 21:14

cili eshte kuptimi shqip i ketyre vargjeve. Kjo eshte pak a shume si sygjestionimi metode vete-ndihmuese ?
avatar
I638

11


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi