EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Enderrat Lucide

Shko poshtë

Enderrat Lucide Empty Enderrat Lucide

Mesazh  Jetmira prej 17.09.13 10:19

ËNDËRRAT LUCIDE

Gjatë ëndërrës së zakonshme njeriu nuk është i vetëdijshëm se ndodhet në ëndërr, në një realitet imagjinar që arrihet kur thellësishtë relaksohet trupi.

Për të ëndërra është i vetmi realitet, që do të thotë se në atë gjendje njeriu nuk ështëi vetëdijshëm për jetën e vetë në këtë realitet.I vetmi realitet që ekziston për njeriun në ëndërrat e zakonshme është ajo botë imagjinare - ëndërra.

Për dallim ngakjo, te ëndërrat e quajtura "LUCIDE" përveq realitetit ëndërr, eksiston edhe realiteti tjetër - bota e vërtetë e njeriut, eqë kjo bëhet e mundshme kur njeriu është i vetëdijshëm edhepse ndodhet në gjumë.

Gjatë ëndërrës së zakonshme njeriu nuk është i vetëdijshëm se ndodhet në ëndërr, në një realitet imagjinar që arrihetkur thellësishtë relaksohet trupi. Për të ëndërra është i vetmi realitet, që do të thotë se në atë gjendje njeriu nuk ështëi vetëdijshëm për jetën e vetë në këtë realitet.

Pra i vetmi realitet që ekziston për njeriun në ëndërrat e zakonshme është ajo botë imagjinare - ëndërra. Për dallimnga kjo, te ëndërrat e quajtura "LUCIDE" përveq realitetit ëndër eksiston edhe realiteti tjetër - bota e vërtetë enjeriut, e që kjo bëhet e mundshme kur njeriu është i vetëdijshëm edhepse ndodhet në gjumë.

Pra ai e dinë sendodhet në gjumë - ëndërr.Te ëndërrat e zakonshme njeriu nuk është në gjendje të bëjë asgjë përveq që në mënyrë pasive ta përjetoj ngjarjen"sikurse në ndonjë film" që e përjeton ngjarjen me emocione. Mirëpo, paramendoni sikur ju të mund ta kontrollonitatë film dhe të shëtiteni edhe nëpër pjesët tjera të skenës, që në ekran nuk duken!Nëse mund të paramendoni këtë, atëherë do të keni më të kjartë se ç'ka janë ëndrat lucide.

Me fjalë tjera ëndërralucide është "ëndërrimi i vetëdijshëm", dhe pikërisht ajo mundësi që ëndërra të kontrollohet nga personi që e shehatë. Gjatë ëndërrave lucide, ju mund të merrni pjesë aktivisht në ngjarjet dhe t'i formësoni ato apo t'i krijoni në njëfarëmënyre.

Për herë të parë termin "Ëndërr lucide" e përdori psikologu Holandez - Frederik van Eeden, termin ky me tëcilin e emërtoi ëndërrat e tija në të cilat kishte një dozë të caktar të kontrollit.

Në varësi nga individët, me anë të ushtrimeve mund të arrihet me sukses për disa muaj që të përjetoni ëndërralucide. Ndoshta tashmë edhe keni përjetuar ndonjë herë ëndërr lucide spontanisht!? A keni patur ndonjë ëndërr në tëcilën sadopak keni pas një dozë të vetëdijes?

P.sh., keni ëndërruar dhe e keni ditur se jeni në ëndërr, dhe se përveqsaj eksiston edhe realiteti jashtë saj.. etj.Në pyetjen, pse të arrihet një ëndërr e tillë, ne nuk mund t'ju përgjigjemi. Pse-në duhet vet ju të dini. Ne këtu mëtepër do të merremi me metodën si të arrihet ajo.

Natyrisht, ata që ia kanë aritur të kenë një vetëdije të caktuar në ëndërr, pra të përjetojnë ëndërr lucide, shumë mëletë mund të arrijnë projeksionin astral apo madje edhe gjendje e quajtur autohipnoza.

Të gjitha janë këto përjetime pak a shumë të ngjashme por që megjithatë dallohen mes vete dhe kanë të bëjnë me njëpërvojë të quajtur "përvoja jashtë trupit" dhe të gjitha shpiejnë drejt komunikimit më të mirë të vetëdijes mendërdijen për të arritur njohuri më të mëdha mbi shumëçka në jetë.
Jetmira
Jetmira

409


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Enderrat Lucide Empty Re: Enderrat Lucide

Mesazh  55 prej 23.09.13 11:08

JU ADRESOJ KETO PER LUCID DREAMING :KJO VIDEO NE YOUTUBE ESHTE E LIDHUR ME ATE TE LUCIDOLOGY ;II.MARC VANDEKEERE -MANUAL OF LUCID DREAMING JO SE ESHTE LIBRI ME I MIRE POR ESHTE ME I LEHTI PER TU KUPTUAR.
55
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


76


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi