EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Abduction dhe enderrat me sy hapur

Shko poshtë

Abduction dhe enderrat me sy hapur Empty Abduction dhe enderrat me sy hapur

Mesazh  Xhemajl prej 21.10.11 22:30

Kush prej nesh nuk ka provuar te pakten nje here pervojen e gjumit me sy hapur? Kjo lloj pervoje eshte nje enderr ne te cilen ju jeni koshient qe po enderroni.

Normalisht ne kete enderr ka nje doze te caktuar “kontrolli” mbi te; dhe kjo na lejon qe te fluturojme, te krijojme objekte, te bejme te mundur shfaqjen e nje dhome pas deres sikurse hapet nje portofol, ose mund te jemi ne gjendje te trasformohemi ne nje kafshe ose, akoma me shume, te krijojme nje bote teresisht tonen! E gjithe kjo mund te ngjaje sikur te ishit nje regjizor filmi.

Eksperimente shkencore kane provuar egzistencen e ketyre lloj endrrave. Stephen LaBerge ka kryer shume eksperimente dhe kerkime ne The Lucidity Institute, duke perdorur nje makine te veçante e cila thith informacionet gjate rrotullimit te syve ne gjume (siç ndodh ne fazen REM).

Ndonjehere ndodh qe enderrat me sy hapur te trasformohen ne makthe te tmerreshme dhe te padallueshme nga realiteti. Ndonjehere enderrat me teme paranormale ose aliene lene ne mendjen e personit nje ndjenje sikur eshte rrembyer nga alienet.

Por le te nisim me nje shpjegim te nevojshem. Gjate nates trupi yne pershkon nje seri ciklesh te gjumit. Mesatarisht, ne nje te rritur qe fle 8 ore, nje cikel i plote perseritet 4-5 here. Secili prej tyre zgjat rreth 90-110 minuta dhe perbehet nga faza te ndryshme.

Cdo person ka faza te gjumit personale te cilat dallohen nga njera-tjetra ne menyre te pagabueshme dhe mund te ndikohen nga ushqimi, aktiviteti fizik, ilaçet, alkooli, drogat, shqetesime te gjumit dhe mungesa e pushimit.Gjate fazes 1 gjumi eshte i lehte.
Gjate fazes 2 gjumi behet gjithnje e me i thelle.

Ne fazat 3 dhe 4, te quajtura dhe DELTA, arrihet thellesia maksimale e gjumit. Ne keto faza trupi shplodhet nga lodhja e dites.

Faza 5 e gjumit, e quajtyr ndryshe REM, karakterizohet nga ndryshime te dukshme fizike si frymemarrje e pershpejtuar, aktivitet me i shpejte cerebral, levizje e shpejte e syve dhe shlodhje e muskujve. Gjate kesaj faze enderrohet.

Gjate gjumit REM truri yne nuk pushon asnjehere. Elektroencefalogrami (EEG) tregon vale te çrregullta, te shpejta dhe me voltazh te ulet, shume te ngjashme me ato te fazes kur jemi zgjuar. Konsumi i oksigjenit nga truri, qe eshte nje parameter per te treguar konsumin e energjise, eshte me i larte gjate fazes REM se sa gjate gjendjes se zgjuar kur kerkon te zgjidhe probleme te veshtira matematikore.

Gjate kesaj faze muskujt e trupit tone jane te paralizuara (atonia) sepse aktiviteti i motoneuroneve jane te dobesuara, dhe si rrjedhoje urdherat e trurit nuk arrijne ne destinacion (me perjashtim te muskujve shume te vegjel te veshit te brendshem dhe te atyre qe levizin syte qe jane shume aktive).

Kjo eshte ajo faze e gjumit gjate se ciles bejne ato endrra qe karakterizohen nga tema te gjalla, te detajuara, plot fantazi dhe te çuditshme qe marrin shkas nga ngjarje (edhe te largeta) te jetes sone. Emocionet qe provojme ne endrra mund te ndikojne ne gjendjen tone shpirterore te dites tjeter, pasi jemi zgjuar, edhe pse mund t emos mbajme mend se çfare kemi enderruar.

Gjate kesaj faze bejme shume endrra te cilat i kujtojme sikur te ishin ngjarje reale, sidomos ato me teme aliene.

Ne gjumin jo-REM karakteristikat e EEG-se jane vale te avashta me voltazh te larte dhe kjo tregon se shume celula nervoze te kores se trurit lekunden ne sintoni.

GJate gjumit jo-REM trupi eshte ne gjendje te levize, por vetem rralle truri urdheron muskujt te kryejne ndonje levizje, psh per te nderruar pozicion. Truri pushon dhe perdorimi i energjise eshte ne minimumin e saj gjate te gjithe dites. Edhe gjate kesaj faze mund te enderrohet, por duket sikur ne te shumten e rasteve behet fjale per mendime te turbullta, pa arritur ne ato skena te çuditshme dhe reale qe truri prodhon gjate fazes se gjumit REM.

Si te kontrollojme nje enderr me sy hapur dhe te mundim friken.


Ushtrim gjate gjendjes se zgjuar


Perpara se te formuloni qellimin per te enderruar me sy hapur dhe ne menyre sa me frekuente (te pakten 3 here ne dite), beni pyetjen vetes : “Po enderroj?” Verifikoni stabilitetin e perceptimeve te zakonshme:
Vezhgoni nje objekt duke pare karakteristikat e veçanta te tij, pastaj shkepusni shikimin; rishikojeni nje çast me vone. Eshte njelloj? Psh, nje dhome ruan te njejten forme dhe madhesi?
Verifikoni efiçencen e memories tuaj: Rregulloni ne mendjen tuaj te gjitha momentet qe sapo keni pare. A keni patur ndonje boshllek ne memorie?

Pas kesaj “prove mbi realitetin”, imagjinoni me sa me shume intensitet qe po enderroni vertet. Imagjinoni veten ne nje enderr gjate se ciles keni kontrol te plote mbi ate qe po enderroni.
Thoni bindshem vetes tuaj: “Heren tjeter qe do te enderroj, do te mbaj mend saktesisht ate qe kam enderruar“.

Do te jete me mire qe te zgjidhen me pare disa raste per te provuar ushtrimin. Mund te pyesni psh: “Po enderroj?”, ne momentin kur perdorni çelesat e shtepise apo te makines…Pamja ndihmon ne mbajtjen mend te rrethanes ne lidhet me pyetjen. Nese doni te verifikoni realitetin faktik te perdorimit te çelesit, imagjinoni veten ne ate moment ndersa kujtoni qellimin dhe vazhdoni duke e verifikuar.


Ushtrim perpara se te shkoni te flini


Perpara se te flini, shtrihuni qetesisht per disa minuta duke ndjekur keto menyra :
- Yoga ose ushtrime te tjera shplodhjeje;
- Shplodhje progresive: per gati dhjete sekonda terhiqni dhe relaksoni supet, duart dhe krahet, kembet dhe shputat, mesin, barkun, qafen, faqet, nofullen dhe muskujt e fytyres.
Harroni çdo shqetesim, merrni fryme thellesisht dhe krijoni brenda jush kenaqesi dhe qetesi duke ndjekur ritmin e frymemarrjes.
Riktheni ne kujtese nje nga endrrat e fundit qe keni bere.

- Imagjinohuni ne kete enderr dhe vini re çdo gje te pazakonshme ose te çuditshme qe e karakterizon si enderr.

- Mendoni te fokalizoni keto anomali, tregues te gjendjes onirike, kur naten tjeter do te jeni duke enderruar.

Psh, nese ju ndodh te flisni me nje kafshe, mendoni per çudine e kesaj bisede dhe toni : “Eshte e çuditshme, kafshet nuk flasin. Do jem duke enderruar”.

Thoni me veten tuaj, me kembengulje: “Ne endrren tjeter, do te kuptoj qe jam duke enderruar”. Sa me shume te thoni kete fraze qpo qellim vetes, aq me mire ky ushtrim do te funksionoje.
Ushtrim naten (pas nje zgjimi te pare gjate nates apo pas endrres)

Eshte me rendesi te praktikoni kete ushtrim pas çdo zgjimi, per te evituar qe ushtrimet e tjera te humbin vleren e tyre.

Qendroni pa levizuar per 1 apo 2 minuta: kjo mundeson nje kujtese me te mire te endrres.
Zgjohuni plotesisht: vendosja e nje shamie te lagur mbi sy do t’ju ndihmoje.

Memorizoni me kujdes gjithçka qe mund te mbani mend nga endrra. Analizoni te gjitha deri ne detaj dhe mbani mend qartesisht ndjesite qe keni provuar.

Ndizni driten dhe lexoni diçka per rreth 10 minuta ne menyre qe te zgjoheni plotesisht dhe te rivendosni funksionimin e kapacitetit mendor dhe logjik.

Kur te riktheheni ne gjume, thoni: “Ne endrren tjeter, do te kuptoj qe po enderroj“.
Pastaj, ne menyre sa me intensive, parafytyroni trupin tuaj ne gjume, te shtrire ne krevat. Vezhgoni nen qepallat e mbyllura levizjen e shpejte te syve qe tregon gjendjen onirike.

Imagjinoni veten ne endrren qe keni kujtuar ndersa rifitoni ndergjegjen per faktin qe po enderroni. Sa me shume te perserisni kete ushtrim, aq me teper rezultat do te keni.
Perserisni: “Ne endrren tjeter, do te kuptoj qe po enderroj“
Xhemajl
Xhemajl

187


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi