EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zgjohet nga koma, flet një gjuhë të huaj

Shko poshtë

Zgjohet nga koma, flet një gjuhë të huaj Empty Zgjohet nga koma, flet një gjuhë të huaj

Mesazh  Odin 16.07.13 21:53

Zgjohet nga koma, australiani flet gjuhën kineze

Zgjohet nga koma, flet një gjuhë të huaj Qytetari-australian

Një student australian nisi të fliste kinezisht, një gjuhë nga e cila nuk dinte më parë asnjë fjalë, pasi u zgjua nga një komë disa-mujore në të cilën ndodhej pas një aksidenti me makinë.

Ben McMahon, ndonëse nuk di ta shkruajë, tashmë është në gjendje që të flasë në mënyrë të rrjedhshme kinezishten, madje edhe në tema jashtë sferës së gjërave të përditshme e që kanë nevojë për njohjen e një gjuhe më specifike, siç janë përshembull temat shkencore.

21-vjeçari, gjatë muajve në të cilat qëndroi në koma në një spital të Melburnit ishte nën kujdesin e një infermiere kineze, që me sa duket komunikonte me infermiere të tjera bashkëkombase brenda dhomës, gjatë shërbimit që i bënte studentit, transmeton tch.

Ndonëse ky është i vetmi shpjegim, për burimin e mësimit të kinezishtes prej të riut, mjekët dhe ekspertët janë tërësisht të paaftë të gjejnë një shpjegim shkencor, mbi mënyrën se si truri i McMahon ka përthithur gjuhën e panjohur më parë, porsi një i sapolindur.

”Është e pashpjegueshme, por kur u zgjova mendova se isha në Kinë. Atje ishte infermierja kineze dhe nisja t’i flisja në kinezisht. Ajo mbeti e shtangur, ashtu si të afërmit e mi. Më përpara, nuk dija as edhe një fjalë nga kjo gjuhë”, dëshmoi McMahon.

Disa javë pas zgjimit, njohuritë e tij të kinezçes janë aq të mira, sa që McMahon ka nisur një profesion të ri të mirëpaguar, atë të shoqëruesit të grupeve turistike me kinezë, që vijnë në vendin e tij.
Odin
Odin

513


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Zgjohet nga koma, flet një gjuhë të huaj Empty Re: Zgjohet nga koma, flet një gjuhë të huaj

Mesazh  Luli 15.10.14 23:42

UDHËKRYQET E SHKENCËS

     Ka njerëz që pas një shoku fizik ose psikik, në moment, e kanë zotëruar një gjuhë të huaj, të cilën kurrë në jetë nuk e kanë mësuar. Pra, një fenomen i çuditshëm që zbuluesit e quajnë xenoglosie (ksenolozi) e që deri më tani ishte i pasqaruar. Mendohet se kjo ka një lidhshmëri me të mbajturit mend nga jeta e mëparshme (reinkarnimi), e cila pas një shoku tronditës, paraqitet dhe zgjohet në vetëdijen tonë.

           Shumë njerëz pas ndonjë shoku të përjetuar papritmas e zotërojnë një gjuhë të huaj.

           Shkencëtarët e Universitetit Cambride (Kambrigj) e kanë dokumentuar një fenomen të dyshimtë.

           Ka njerëz që pas një shoku fizik ose psikik, në moment, e kanë zotëruar një gjuhë të huaj, të cilën kurrë në jetë nuk e kanë mësuar. Pra, një fenomen i çuditshëm që zbuluesit e quajnë xenoglosie (ksenolozi) e që deri më tani ishte i pasqaruar. Mendohet se kjo ka një lidhshmëri me të mbajturit mend nga jeta e mëparshme (reinkarnimi), e cila pas një shoku tronditës, paraqitet dhe zgjohet në vetëdijen tonë.

           Zbuluesit e Universitetit Cambridge deri tani kanë zbuluar mbi 15 veta me dukuri të tilla. Derisa është bërë sqarim i sigurt, shkencëtarët janë ndier të habitur dhe kanë bërë eksperimente me kujdes të madh.

Më poshtë po sjellim disa shembuj:

           1. Mësuesja amerikane e fëmijëve parashkollor, që quhej Virgjinia Bridgy nga Allabama, pas një ndeshjeje të rëndë komunikacioni, qëndron tri ditë në koma. Pasi daljes nga ajo gjendje, sapo u zgjua, në moment fillon të flasë një gjuhë të huaj - kinezishten. Një gjuhë, të cilën jo vetëm se kurrë nuk e kishte mësuar, por rrallë ndonjëherë edhe e kishte dëgjuar. Studiuesit e vërtetojnë se e zotëron një dialekt të Pekingut. Ajo thotë se nuk ka askënd të afërt nga Kina e as që ka qenë ndonjëherë në kinë gjatë jetës së vet.

           2. Punëtorja e Bankës Skoceze, Cymithia Mcreeler nga Glasgowi, në gjumë përjeton një sulm jo të lehtë. Pasi të zgjohet prej asaj gjendjeje të komes, ajo fillon të flasë një gjuhë të panjohur, në një dialekt tjetër. Më vonë vërtetohet se ajo fliste gjuhën holandeze. Zonja Cymithia pranon se kurrë në jetë nuk e ka mësuar këtë gjuhë dhe as që ka pasur kontakte me holandezë. Kjo fshehtësi i  ngarkohet  shkencëtarëve si detyrë me përgjegjësi për ta zbuluar - vërtetuar këtë fenomen.

3. Amvisës amerikane, Doloros nga Oklahama, në një ndeshje automobilistike, i vdesin dy fëmijët bonjak. Nga lajmi tragjik ajo përjeton shok të rëndë nga i cili nuk u zgjua me ditë të tëra. Kur doli nga ajo gjendje kllapie, dhe kur u kthye në realitet, ajo filloi të flasë një gjuhë të panjohur që nuk arrinte ta kuptonte askush. Në spital qëllon një mjek skandinav i cili arrin ta kuptoj se Doloros fliste gjuhën suedeze. Është po ashtu e çuditshme se si zonja Doloros e fliste këtë gjuhë të cilën kurrë më parë nuk e kishte mësuar.

           4. Në Luftën e Dytë Botërore, një pilot norvegjez, plagoset rëndë. Është një prej dëshmive më të vjetra.

           Norvegjezi i plagosur pasi zgjohet nga koma, papritmas e zotëronte një gjuhë të huaj që kurrë në jetë nuk e kishte mësuar. Kjo gjuhë, në këtë moment, ishte gjuha e kundërshtarit - gjermanishtja. Pasi që e zotëronte gjermanishte perfekt kundërshtarët mendojnë se është ushtar i tyre dhe e mjekojnë me sukses. Ky ushtar norvegjez lirohet dhe bëhet temë interesante për shkencëtarët. Profesoresha e Universitetit Cambridge, dr. Sofie Scott, e cila me vite të tëra studion fenomenet e xenoglsisë ka thënë: “Deri tani nuk kemi vërtetuar në mënyrë shkencore këtë fenomen. Sipas mendimit tonë mund të jetë ende një udhëkryq i mëparshëm”.

Nga Nijazi Basha
Luli
Luli

"Duhet bredhur shumë në errësirë derisa të preket drita"

861


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi