EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Misteret e thellësisë së oqeanit

Shko poshtë

Misteret e thellësisë së oqeanit Empty Misteret e thellësisë së oqeanit

Mesazh  Odin 24.09.12 11:30

Misteret e thellësisë së oqeanit

Misteret e thellësisë së oqeanit Mistereteoqeanit1

Me pak se 5 për qind e thellësisë së oqeaneve në botë është zbuluar deri më tani, që do të thotë se edhe 95 për qind e tokës nënujore është mister për njeriun.

Megjithatë një person, gjithë jetën e tij ia ka kushtuar zbulimeve të mistereve të cilat qëndrojnë në thellësinë e bregut japonez. Fotografi Joxhi Okata ka fituar lejen për zhytje që në moshën e tij 21 vjeçare dhe 50 vitet e fundit ai i ka kaluar duke hulumtuar dhe filmuar çdo gjë që ka parë nën ujë.

Misteret e thellësisë së oqeanit Misterinenoqeanit2

Kohë më parë ai është zhytur në afërsi të Amama Oshima, në jug të Japonisë, ku ka zbuluar diçka të pa parë deri më tani. Në thellësi prej 25 metrave ai ka zbuluar forma gjeometrike të rërës të cilat janë të pa zakonta.

Misteret e thellësisë së oqeanit Misterinenoqeanit3

Siç e shikoni edhe në fotografi, ky peshk është arsyeja e krijimit të këtij peizazhi të mrekullueshëm. Gjegjësisht ky peshk i gjinisë mashkullore krijon këtë bukuri për të përvetësuar gjininë femërore të këtij lloji. Kurse nëse vije deri tek çiftëzimi, vezët i vendosin në këto rrathë.
Odin
Odin

513


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi