EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Natyrë

Shko poshtë

Natyrë Empty Natyrë

Mesazh  Fikrro prej 30.12.10 17:43

Ushqeni syrin tuaj

Fotografi te natyres madheshtore:

Natyrë 3166

Natyrë 3167

Natyrë 3169

Natyrë 3170

Natyrë 3172

Natyrë 3173

Natyrë 3174

Natyrë 3175

Natyrë 3176

Natyrë 3177

Natyrë Beautiful-nature-photographs

Natyrë Beautiful-nature-photographs

Natyrë BeautifulNatureWallpapers

Natyrë Beautiful+nature+photographs

Natyrë Beautiful_nature2

Natyrë Nature-wallpaper1-400x250

Natyrë A_place_to_rest-400x300

Natyrë A_year_has_gone-400x300

Natyrë Atomicsunset-400x250

Natyrë Darkblisswraith-400x250

Natyrë Dedication-400x300

Natyrë Elbalia-400x300
Fikrro
Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Natyrë Empty Re: Natyrë

Mesazh  Ufo prej 17.08.11 19:24

Good Morning Niagara

Nëse ka vërtetë EDEN, siç thonë, ti stjuardesë bjonde vjen EKSPRES prej Parajse.
Po pse vëren e trishtuar, si hëna në akasje?
Sytë si dy Bajkalë, flokët shkarë mbi shpinë si ujvara.
Unë, sa të takoj, të puth lehtazi dorën e vrik të çuçurit te veshi si unazë:

“Good morning Niagara!”


Ti më servir diçka e buzëqesh kaq ëmbël. “Jo! S’po më deh shampanja që sa ma ke gostitur.
Por këto krrela të gjata (me ar të përshkënditur)
ku ngatërrohet dita e arratiset nata.” Vozit si blin CONCORDA
pranë U2-ve spiunë: Qiell pas e qiell përpara!
Unë të shpleks pak flokët, ul zërin dy-tri korda:

“Good morning Niagara!”

E tek të ledhatoj, rrëmbushur sytë lot, pyes si kot papritur:
“Pse buis gjethi e çel (prej shirave të buta)
kur matet lumturia me grimcat e minutave?
Pse gjithë ky qiell paskaj më ngjan posi një qenie pa kokë e pa vertebër?
Pse te kjo humbëtirë (mbushur me satelitë) unë jam krejt i shurdhër e krejt i verbër?”
CONCORDA, si gjithnjë, çan breza të pashkelur e u dërgon “mesazhe” anijeve kozmike
e alienëve të palodhur. (Qiell pas e qiell përpara!)
Ne vetëm pak minuta kemi që jemi njohur:

UFO-ja ime Niagara!Natyrë U3_u3_Niagara1


„Por çka po ndodh kështu!” gati sa s’ulurij tek vërej ca si fantazma, së afërmi e së largu.
„Janë piratë modernë, sqifterë të zinj biblikë a vetë Qoftëlargu?“
E gjithë këto kopè që nuk iu dihet as rrënja e as iu dihet fara,
bubullojnë së bashku:

„Good morning Niagara!“

Unë të rrok në ças e bërtas, si i krisur! “Jo! Nuk të dorëzoj!”
Ti vëren si e trallisur e humbet nëpër mjegull.
E, tek qëndron diku, aty mes reve pezull
Sa të thith përpak honi : tek unë vrik pështetesh.
Unë prap ndjej dhe një herë atë përcëllimë rrënqethëse,
që u kall varreve frikën e i fut Kozmosit tmerre:
“Kot po ia zini rrugën kësaj grenze të vogël që i thonë yjtë: “Niagara”,
ti e mban kot në mendje.” E gjëmon prap n’ETER:
“Jo! Nuk ka dallëndyshe, që bujt në strehën tënde. Dhe s’kthehet prap në Qiell!”

Vërej nga vjen shungullima: Qiell pas e qiell përpara!
“Good morning Niagara!

Good morning Niagara!”
Ufo
Ufo

134


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Natyrë Empty Re: Natyrë

Mesazh  Ufo prej 18.08.11 11:54

Natyrë Hippo620_1974135i
''Një fije epike, Afrika e Jugut''

Natyrë 69368176_ea40d59480
''Siluetë në perëndim të diellit, një anije tradicionale në Zanzibar''

Natyrë 1540846682_97b2cb8825_z
Muzg në Southwold

Ufo
Ufo

134


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Natyrë Empty Re: Natyrë

Mesazh  Androo prej 21.12.11 19:50

Natyrë 21ishulli_2112111216_1

Ishulli më i çuditshëm në botë

Ishulli Litla Dimun, i shtrirë në mes Islandës dhe Ishujve Faroe, ka një veçori shumë interesante: vazhdimisht, maja e tij mbulohet nga retë.

Kjo fotografi magjepsëse, e cila pasqyron grumbullin e reve të mbledhura mbi ishullin Litla Dimun është realizuar nga fotografi amator italian, Andrea Rikordi.

Fotografi amator, siç e transmeton njoftimin Starti, pohon se nuk u ka besuar syve kur ka pare bukuritë mahnitëse të ishullit, teksa kalonte me anije nga kryeqyteti i ishujve Faroe drejt ishullit Supuroy në jug. “Koha ishte shumë e mirë dhe dielli shkëlqente. Në qiell nuk kishte asnjë re përveç reve të mbledhura mbi ishull. Retë ndodheshin në një nivel shumë të ulët.Fotografova menjëherë këtë bukuri natyrore për t’ua treguar miqve të mi”, shprehet fotografi 40-vjeçar.

Grumbulli i reve qëndron vazhdimisht mbi ishullin Litla Dimun , si gjatë dimrit ashtu dhe gjatë verës.

Ndonjëherë ishullin nuk mund ta shohësh sepse mbulohet i tëri me re, e ndonjëherë grumbulli i reve qëndron si një kapele mbi të. Ishulli me një sipërfaqe 250 dynym është vetëm 414 metra mbi nivelin e detit.

Pjesa e sipërme është shumë e lëmuar ndërsa anash është i rrethuar me shkëmbinj të mprehtë. Ishulli Litla Dimun është ishulli më i vogël në mes 18 ishujve të zonës dhe në të nuk banon njeri. Mendohet se retë vijnë këtu me rrymat ajrore dhe nuk lëvizin. Një veçori tjetër interesante e ishullit është se më parë në të kanë jetuar deshë të egër, të cilët janë zhdukur me kalimin e kohës.
Androo
Androo

250


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Natyrë Empty Fotot me te mira te te 2011, te National Geographic

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 22.12.11 10:39

Keto jane fotot me te mira te 2011, te realizuara per National Geographic:


Natyrë 14


Natyrë 1
Rrezet e agimit mbi majat Matterhorn, prane liqenit Riffel, ne Zermatt, Zvicer.


Natyrë 2
Sjellja sekrete e ujqerve e kapur ne kete foto te rralle, te cilet shprehin afeksion si dhe respekt familjar, pothuajse si sjellje njerezore. Keto pamje kane qendruar per shume kohe larg veshtrimeve te njerezve.


Natyrë 3
Duke kerkuar nentoke kjo ekspedite zbuloi shpellen Hang En, nje shpelle e formuar nga rrjedha e lumit Rao Thoung. Kjo shpelle permbytet gjate sezonit te shirave, pasi rrjedha e tij shtohet duke mbuluar shkembinjte nen 90 metra.


Natyrë 4
Nje fushe e tere me Penstemone ka rrethuar trungjet e djegur te pemeve ne Pyllin Nacional te Tahoe ne Nevada.


Natyrë 5
Nje krokodil Nili njevjecar, mundohet qe te kollofise nje bretkose, ne St. Lucia Estuary, pjese e Simangaliso Wetland Park, te cilin UNESCO e shpalli pjese te Trashegimise Boterore me 1999.


Natyrë 6
Peisazh vjeshte ne Adirondacks.


Natyrë 7
Lemuret ne Madakaskar. Keta lemure jetojne ne pjesen perendimore te Madakaskarit, ne Tsingy de Bemaraha, e cila fillimet i ka 1.8 milion vjet me pare kur uji i rimodeloi keta gure poroz ne format aktuale.


Natyrë 8
Inishowen, Ireland. Dielli i mengjesit perkedhel kodrat e Inishowen, te cilat ngjasojne me duna.


Natyrë 9
Vetetima ne Dubai. Qielli i Dubait i ndricuar nga dritat natyrore te vetetimave si dhe nga ato artificiale te njeriut, ku ne pa bie kulla e gjate 321 metra Burj Al Arab Hotel.


Natyrë 10
Gadishulli Nicoya , Kosta Rika. Formacione masive resh, reflektimi i plazheve me rere te bardhe, qetesia e kesaj pjese te Paqesorit si dhe drita e Diellit japin kete panorame magjike.


Natyrë 11
Shpellat nenujore te gadishullit Jukatan. Pamje e fotografuar nga brendesia e shpelles e bimesise qe gjendet jashte tyre.


Natyrë 12
"Bar i pambukte" ne Islande. Kjo foto eshte marre ne rajonin Landmannalaugar, ku ne sfond duken dhe malet shumengjyreshe Rhyolite.


Natyrë 13
Liqeni i 5 Luleve ne Kine. Pemet Verdant reflektohen nen driten e mengjesit ne ujerat e liqenit, ngjyra e te cilit formohet nga mineralet dhe jeta nenujore e tij. Liqeni i 5 Luleve eshte nje nder 118 liqenet ne Rezervatin Natyror te Jiuzhaigou, i cili mbrohet nga Kina qe prej 1978.


Natyrë 15
Vullkani i Malit Ol Doinyo Lengai ne Tanzani


Natyrë 16
Nje makine e mbuluar nga myshku ne Micigan. Tani duket si e pamundur qe kjo Chevrolet e 1940 te kete levizur ndonjehere ne rruge, tashme qe toka po e rimerr ne brendesi te saj serish.


Natyrë 17El Capitan, Parku Nacional i Yosemit. Kjo foto eshte reflektimi i El Capitanit ne lumin Merced gjate dimrit.


Natyrë 18
Liqeni Zug ne Zvicer, me nje liman te vogel te mbuluar nga debora pak para lindjes.
Meridiani 0 (zero)
Meridiani 0 (zero)

209


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Natyrë Empty Re: Natyrë

Mesazh  Androo prej 22.12.11 20:14

Magjia e detrave

Lindja dhe perëndimi i diellit i japin detit dhe qiellit ngjyra rrënqethëse. Shiu, era, stuhitë i japin atyre pamje të frikshme. Shijoni një koleksion fotografish HD të detrave anembanë botës.

Natyrë 1

Natyrë 2

Natyrë 3

Natyrë 4

Natyrë 5

Natyrë 6

Natyrë 7

Natyrë 8

Natyrë 9

Natyrë 10

Natyrë 11

Natyrë 12

Natyrë 13

Natyrë 14

Natyrë 15

Natyrë 16

Natyrë 17

Natyrë 18

Natyrë 19

Natyrë 20
Androo
Androo

250


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Natyrë Empty Vizionet ne bote!

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 27.12.11 10:48

Natyrë 13

Natyrë 2

Natyrë 3

Natyrë 6

Natyrë 10

Natyrë 14

Natyrë 15

Natyrë 16

Natyrë 19

Natyrë 23

Natyrë 24
Meridiani 0 (zero)
Meridiani 0 (zero)

209


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Natyrë Empty Shpirti i Oqeanit!

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 27.12.11 11:25

Natyrë 4

Natyrë 1

Natyrë 2

Natyrë 3

Natyrë 5

Natyrë 7

Natyrë 8

Natyrë 10
Meridiani 0 (zero)
Meridiani 0 (zero)

209


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Natyrë Empty Vullkani Islandez shpërthen nën fenomenin Aurore

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 21.02.12 9:50

Natyrë Vullkani_2-300x119

Dhe më në fund, fotografi me anën artistike dhe këmbëngulëse të tij, për një imazh sa më të bukur, ia arriti qëllimit duke mundur të fotografoj dy fenomene njëkohësisht.
Pra, një shkëlqim dy fenomene dhe kjo ndodhi vetëm në Islandë me një rezultat tepër mbresëlënës e të mrekullueshëm.
Në qiell shpalosen ngjyrat e bukura e tepër të rralla, të fenomenit Aurora, ndërkohë nën shkëlqimin e tij, shpërthen vullkani Fimmvvrpuhals.
Fotografi James Appleton, i cili bashkëpunon me një sërë vullkanologësh, u gjend vetëm disa metra larg gjatë momentit të shpërthimit mbresëlënës të vullkanit.

Natyrë Vullkani-_1-300x201

Natyrë Vullkani_3-300x186
Meridiani 0 (zero)
Meridiani 0 (zero)

209


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Natyrë Empty Re: Natyrë

Mesazh  Gjinkalla prej 21.02.12 19:35

O zot sa te bukuro kato foto sidomos ajo me bore.
Gjinkalla
Gjinkalla

111


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Natyrë Empty Ujëvara që rrjedh si llavë vullkani

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 25.02.12 12:30

Natyrë Ujvare

Ka disa fenomene natyrore që padyshim e kanë aftësinë të të lënë pa fjalë e të mos dish të shkëputesh duke i parë. I tillë duhet të cilësohet edhe kjo ujëvarë e quajtur “Horsetail Falls” në Yosemite National Park e cila për dy javë ka krijuar idenë e një llave vullkanike që bie. Efektet ndriçuese të shfaqura në ujëvarë dhe në rrjedhjen e saj shfaqen vetëm për disa momente por mbeten gjatë në memorien e atyre që patën mundësinë ti shohin si dëshmitarë të drejtpërdrejtë.

Natyrë Horsetail+Fall+in+Yosemite+National+Park+in+California+is+pictured+from+a+position+along+the+Merced+River+off+Southside+Drive

Meridiani 0 (zero)
Meridiani 0 (zero)

209


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Natyrë Empty Re: Natyrë

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi