EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rrathët ruajnë fshehtësinë

Shko poshtë

Rrathët ruajnë fshehtësinë Empty Rrathët ruajnë fshehtësinë

Mesazh  Admin prej 20.05.08 1:23

Rrathët ruajnë fshehtësinë

Përbrenda çdo sipërfaqeje rrethore të përkryer, gruri ishte vetëm i paluar e jo edhe i thyer. Kallinjët ishin të paluar në formë spirale herë në drejtim të akrepave të orës e herë në anën e kundërt..

Duke i shikuar nga ajri do të mahniteshim me pamjet madhështore dhe shumë të ndërlikuara. Nëse rrethi është paraqitur në fillim të sezonës, pra sa është gruri i verdhë atëherë kallinjët prapë janë drejtuar dhe kanë vazhduar të rriten, kështu që rrethi shpejt ka humbur duke lënë vetëm një prerje në vegjetacion.

Kohët e fundit ky fenomen më së shpeshti paraqitet në Britani të Madhe edhe pse Piktogramet nuk janë të huaja as në vende të tjera si Australi, Amerikë, Kanadë Çeki, Gjermani etj.

Hulumtuesit nga mbarë bota janë duke u munduar që të zbulojnë se kush apo çka është duke i shkaktuar këto fenomene.

Ata i kanë shkruar nga një turrë të librave, por në asnjerën prej tyre nuk ekziston ndoj spjegim përfundimtarë, kështu që ky fenomen ende është mister.

Teoritë e komplikuara mbijnë gati si edhe vet vizatimet, e sillen prej vizitës së jashtoksorëve dhe provat e armëve nga ‘lufta e yjeve’ e deri te ndërzimi i iriqëve, tornadot dhe mashtrimet e thjeshta të demoduara.

Penzionerët e pa prituar

Kur para disa viteve u paraqitën dy farmerë dhe pranuan se ata ishin ata që i vizatonin këto vizatime u duk se misteri moori fund.

Por kur u munduan që para kamerave televizive të tregojnë procesin e punës kjo u duk më pak se modeste. Vizatimi i tyre vetëm në pamje të parë i përngjante atyre të vërtetave, por as për së afërmi nuk ishin të përkryera si ato.

Përveq kësaj, në fushat grurore të Anglisë në dy deceniet e fundit kanë lindë me mija vizatime, për çka ishte nevoitur një armatë e vërtetë e penzionerve të shkathët që i mundon pagjumësia.

PiktogrametPër të vërtetuar, në të vërtetë për të hudhur poshtë teorinë se këto vizatime janë të bëra nga dora e njeriut revista ‘The Guardian’ e Londrës dhe ‘PM Magazin’ gjerman e organizuan një konkurs për vizatimin më të suksesshëm në grurë. Në atë konkurs u lajmruan 12 ekipe të cilat kishin prej një deri në gjashtë anëtarë.

Në një mbrëmje korriku atzre ua dhanë nga një copë parcelë me grurë dhe pesë orë për ta kryer punën. Ata mundnin të përdornin çfarë do mjeti, por i cili nuk bënte zhurmë dhe dritë. Çmimin i parë prej 3000 funtave e fitoi një ekipë britanike nga Samerseti.

Edhe pse u fituan disa rrathë bindës, juria kompetente i cilësoi ato si falsifikate pasi që kallinjtë ishin të thyer, deri sa te ato origjinale ato janë vetëm të lakuara. Shikuar më thellë, kualiteti i mbrrirë nuk e mbrrinte përsosmërinë e formës së Piktogrameve të vërtetë.

Në natën e njejtë në mëngjes në fushat e Anglisë gdhinë tre Piktograme dhe menjëherë lindi pyetja, kush mundi ato ti bëjë kur të gjithë falsifikatorët ishin të tubuar në një vend duke luftuar për shpërblimin joshës.

Kështu skeptikët heshtën por me të madhe filluan të flasin ata që e mbështetnin teorinë e jashtëtokësorëve dhe fuqive ezoterike.

Hieroglifet nga gjithësia

Paraqitja e këtyre rrathëve shpesh përcillej edhe me paraqitjen e objekteve të panjohura fluturuese edhe pse dëshmitë nuk ishin edhe aq bindëse.

Ishte kështu ndonjë inqizim nate në të cilin shihej një njollë pezulluese me ngjyrë të bardhë apo portokalli e cila përcillej me ndonjë shushurimë.

Këto inqizime infra të kuqe tregonin se këto njolla humbnin shumë shpejtë, pa ndonjë paraqitje përcjellëse-praktikisht në asgjë.

Analizat laboratorike vërtetuan se fuqia që i bën këta rrathë duhet ti ketë disa veqori të caktuara: që kallinjtë të presohen ashtu duhet nxehtësi intenzive, e pastaj edhe një forcë centrifugale e cila i shtypë kallinjtë e grurit për tokë. Mbrenda këtyre rrathëve shpesh është zbuluar radioaktivitet i tipit alfa dhe beta.

Nga ana tjetër disa dëshmitarë tjerë të cilët kanë qenë në afërsi të vendit të ngjarjes dëshmojnë se kanë parë drita në qiell apo edhe kanë dëgjuar fishkëllima, e disa të tjerëve iu ka fikur pa kurrëfarë shpjegimi motori i automobilave etj.

Ufologët këto i kanë marrë si dëshmi se qenjet intelegjente të vasionës na i lënë porositë e shkruara me hieroglifet e veta.

Një nga këto vizatime sipas interpretimit të Hopi indianëve do të thotë ‘Planeta është në rrezik, njerëzimi duhet të ndërmerrë diqka’. Shkencëtarët në anën tjetër mendojnë ndryshe.

Nga A.Ajgeraj
avatar
Admin

1132


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi