EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SHBA ndihmoi nazistët

3 posters

Shko poshtë

SHBA ndihmoi nazistët Empty SHBA ndihmoi nazistët

Mesazh  Neo 15.11.10 13:06

SHBA ndihmoi nazistët pas luftës së dytë botërore

SHBA ndihmoi nazistët Base-n10

Një histori sekrete e operacioneve të gjuetisë naziste që patë ndërmarrë qeveria e Shteteve të Bashkuara arrin në përfundimin se zyrtarët amerikanë të zbulimit kishin krijuar një "strehë të sigurt" në Shtetet e Bashkuara për nazistët dhe bashkëpunëtorët e tyre pas Luftës së Dytë Botërore, dhe po ashtu paraqet detaje të përleshjeve, shpesh të fshehura, me kombet e tjera mbi kriminelët e luftës këtu dhe jashtë vendit.

Raporti me 600 faqe, të cilat Departamenti i Drejtësisë është përpjekur ta mbajë sekret për katër vjet, ofron prova të reja për më shumë se dy duzina nga rastet më famëkeqe naziste të tre dekadave të fundit.

Ky raport përshkruan ndjekjen që i bëri qeveria, pas vdekjes, Dr Josef Mengele, i ashtëquajtur Engjulli i Vdekjes në Aushvic duke pasur si pikë kulminante faktin se pjesë të kokës së tij janë mbajtur në sirtar në Departamentin e Drejtësisë; vrasjen e tipit vigilante e një ish ushtari Ëaffen SS në Neë Jersey, dhe Identifikimin e gabuar nga ana e qeverisë të një personazhi të njohur të kampit të përqendrimit Treblinka, roja i njohur si Ivan i Tmerrshmi.

Raporti përmban në vetvete sukseset dhe dështimet e grupit të avokatëve, historianëve dhe hetuesve në zyrën e Departamentit të Drejtësisë së për Hetime të veçanta, e cila ishte krijuar në 1979 për deportimin e nazistëve.

Ndoshta më i cënuar nga rezultatet e raportit është vlerësimi i angazhimit të Agjencisë Qendrore të Zbulimit (CIA) me veprimet ndaj emigrantëve nazistë. Studiuesit dhe raportet e mëparshme të qeverisë kanë pranuar përdorimin e nazistëve nga CIA për qëllime të shërbimit të fshehtë të pasluftës. Por ky raport shkon më tej në dokumentimin e nivelit të bashkëpunimit amerikan dhe mashtrimit në operacione të tilla.

Raporti i Departamentit të Drejtësisë, duke e përshkruar atë që e quan "bashkëpunimin e qeverisë me persekutuesit" thotë se hetuesit e OSI kishin mësuar se disa prej nazistëve "u ishte dhënë e drejta e hyrjes në Amerikë duke e ditur më parë për aktivitetet e tyre naziste" . "Amerika, e cila mburrej me krenari se ishte një strehë e sigurt për të përndjekurit, u bë - në një farë shkalle të vogël - një strehë e sigurt për përndjekësit po ashtu," thuhet në raport.

Raporti gjithashtu dokumenton edhe ndarjet brenda qeverisë amerikane mbi përpjekjet dhe kurthet ligjore që vinin duke u mbështetur në dëshmi nga të mbijetuarit e Holokaustit dhe që ishin të vjetra me vite. Raporti gjithashtu arriti në përfundimin se numri i nazistët që arriti në Shtetet e Bashkuara ishte me siguri shumë më pak se sa 10.000, shifër kjo gjerësisht e cituar më parë nga zyrtarët e qeverisë.

Departamenti i Drejtësisë kishte kundërshtuar bërjen publike të raportit që në vitin 2006. Nën kërcënimin e një padie, Departamenti i Drejtësisë publikoi një version shumë të redaktuar muajin e kaluar bazuar në kërkesën e një grupi privat hulumtimesh, Arkiva Kombëtare e Sigurimit, duke lënë jashtë elementë ligjorë dhe diplomatikë. Një version i plotë është marrë nga The Neë York Times.

Departamenti i Drejtësisë tha se raporti, produkt i gjashtë viteve të punës, nuk ka përfunduar zyrtarisht dhe në këtë mënyrë nuk përfaqëson versionin zyrtar. Departamenti përmendi "gabime të shumta faktike dhe lëshime", por nuk pranoi të thoshte se cilat ishin ato.

Që nga krijimi i OSI, i cili këtë vit u bashkua me një tjetër njësi ,më shumë se 300 persona të konsideruar si nazistë janë dëbuar, u është hequr nënshtetësia ose janë konsideruar “non-grata” në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Në pasqyrimin kronologjik të rasteve të nazistëve të cilët ishin ndihmuar nga zyrtarët e zbulimit amerikan, raporti përmend ndihmën që CIA-s kishte dhënë në 1954 për Oto Von Bolschëing, një shok i Adolf Eichmann i cili kishte ndihmuar zhvillimin e planeve fillestare "për spastrimin e Gjermanisë prej çifutëve" dhe i cili më vonë punoi për CIA-n në Shtetet e Bashkuara.

Në një varg të shkresash, zyrtarët e C.I.A-s debatonin çfarë të bënin nëse Von Bolschëing do përballej me të kaluarën e tij – a duhej të mohonte ndonjë lidhje me nazistët apo duhej të "shpjegonte atë në bazë të rrethanave lehtësuese," thoshte raporti.
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

SHBA ndihmoi nazistët Empty Re: SHBA ndihmoi nazistët

Mesazh  yasmin 15.11.10 13:24

Sigurisht qe SHBA i leverdiste nje qendrim i tille sepse ndersa Europa luftonte me veten e saj ShBA lulezonte....dhe me pas u shfaq si shpetimtare e Europes...Po me kujtohet nje thenie e Viktor Hygo te cituar tek romani viti'93 :"te ngresh kurthe do te thote te besh lufte per shtate pale qejfe"
yasmin
yasmin

159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

SHBA ndihmoi nazistët Empty Re: SHBA ndihmoi nazistët

Mesazh  politologu 14.12.10 15:33

eshte e verete ver hitleri ka qen qifut apo nipi i rotshilldateve ke keta me ghyshin e bushit te ri kan finannacu hitlein dhe kan fabriku vet holokausin ......
politologu
politologu

8


Mbrapsht në krye Shko poshtë

SHBA ndihmoi nazistët Empty Re: SHBA ndihmoi nazistët

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi