EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pro dhe kundër jetës tjetërkund

Shko poshtë

Pro dhe kundër jetës tjetërkund Empty Pro dhe kundër jetës tjetërkund

Mesazh  Admin 21.05.08 21:02

Pro dhe kundër jetës tjetërkund

Kohet e fundit kam botuar nje editorial te titulluar "A Jemi Vetem?" dhe vendosa se ndoshta duhet ta pasoj me nje botim te ngjashem, perderisa pyetja e ekzistences se jetes tjeterkund ne universin tone na mundon.

Per arsye ndershmerie, ky editorial do jete i dyanshem, sepse si kerkues UFO, mendoj se mundesite jane ne favor te ekzistences se tyre.

Si barazi, do mundohem (duke perdorur mendimet e te tjereve), te jap nje vizion "pro" dhe "kundra" mbi subjektin.

Para se te vendos cfare te shkruaj, kontrollova ne fjalorin e rastesishem te shtepise per gjuhen angleze, te cilit i besoj, per te pare cili eshte perkufizimi i fjales "jete". U cudita me numrin e perkufizimeve te fjales "jete". Ai fillestari vinte keshtu;

"Jeta eshte kushti qe dallon kafshet dhe bimet prej objekteve joorganike organizmave te vdekur, i manifestuar nga rritja nepermjet metabolizmit, riprodhimit, dhe fuqise se pershtatjes me ambjentin rrethues mes ndryshimeve te brendshme".

Nqs e interpretoj kete ne menyre korrekte, mbeshtet teorine time, qe jeta ne planete te tjere nuk ka pse te jete "jete ashtu si e njohim", ashtu si theksojne shume shkencetare ne lidhje me kete teme. sigurisht, jeta ka vetine te pershtatet me cfaredo kushtesh brendesisht te gjeneruara.

Jam rritur duke mesuar se jemi gjithcka qe ekziston dhe duke e pranuar kete si fakt. Pas se gjithash, cfare informacioni kisha une per ta kundershtuar kete fakt?

Gjithssesi, disa vite me vone, kur fjala per disqet fluturuese, (UFOt), filloi te filtrohet ne procesin tim mesimor, "fakti" filloi te behej i dyshimte. me forcimin e interesit tim per ufologjine, dhe shkenca filloi te shikonte me nga afer mundesine e ekzistences se jetes tjeterkund, dhe filloi te zbuloje gjera te papara ne te kaluaren ne universin tone, une u bera me i vetedijshem per faktin se, sigurisht ne nuk jemi gjithcka qe ESHTE, ne kete univers gjigand.

Une ne rradhe te pare nuk mund te jem aq egoist te pretendoj se jeta ekziston vetem mbi Toke. Eshte jeta ashtu sic e njohim ne ne tjeter vend ? Askush nuk e di kete gje, akoma, por une nuk shikoj arsye pse duhet te jete.

Ne jemi tmerresisht te kufizuar te mendojme ne rruge jo-familjare ose "te parehatshme" me mesimdhenien dhe menyren tone te menduarit.

Çeshtja Kundër jetes tjeterkund:

Meqenese, persa i perket opinionit tim, kjo do jete pergjigja me e shkurter nga te dyja, kam vendosur ta diskutoj te paren. Me gjithe kerkimet qe i perkasin ufologjise, ka gjithnje dy ane ku mund te mbeshtetesh, hetimi dhe teoria.

Kohet e fundit 2 profesore ne Universitetin e Washingtonit, Peter Ward, me kredenciale te jashtezakonshme ne paleontologji dhe Donald Brownlee, nje astronom i famshem, bashke-autorizuan nje liber, (Copernicus Books), te titulluar, "Rare Earth", (Why Complex Life is Uncommon in the Universe)(shqip=Toke e rralle, pse jeta komplekse eshte e pazakonte ne univers).

Ata i bazuan gjetjet e tyre ne nje studim se si jeta u formua ne planetin tone dhe si disa gjera duhet te ndodhnin ne kohe dhe menyre specifike, qe jeta te evolonte per miliarda vjet.

Ata tregohen shume te kujdesshem mos te perjashtojne jeten ne planete te tjere si mundesi, por pohojne se jeta mund te ekzistoje ne forme mikrobesh dhe jo me teper.

Disa nga arsyet qe ata japin per vezhgimin e tyre vijojne si me poshte:

Hena jone stabilizon aksin e Tokes dhe ndihmon ne kontrollin e klimes.

Vendndodhja e Sistemit tone Diellor ne galaktiken tone parandalon ekspozimin e tepert prej diellit tone.

Shume yje ne univers jane me te vegjel se dielli yne dhe planeteve do ti duhej te orbitonin me afer diejve te tyre per te marre ngrohtesine e nevojshme.

Meqenese orbita e Jupiterit eshte ne te njejtin plan diellor si Toka jone, na mbron nga goditjet prej objetkeve nderplanetar si asteroidet apo meteoret.

Prania e vetem nje dielli ne sistemin tone, ben te mundur qendrueshmerine me te madhe te qarkullimit te Tokes ne orbiten e saj.

Largesia jone nga dielli eshte e tille qe te formohen dhe mbahen atmosfera dhe uji i lengshem.

Keshtu keta 2 profesore, pa patur faj , hedhin supozime te bazuara mbi te vetmin planet ne te cilin dime se ekziston jete inteligjente---Token tone.

Nuk i fajesoj ata per kete gje, meqenese kjo eshte eshte gjithcka qe ne kemi me te cilen mund te punojme.

Per ata te interesuar ne ufologji dhe atronomi, une do rekomandoja librin e tyre.

Çeshtja Pro jetes tjeterkund:

Ne librin e lartpermendur "Rare Earth", ekuacioni i Frank Drake eshte marre per supozimet. A nuk supozojne keta 2 autore se jeta do te duhej te zhvillohet ne te njejten menyre si ne Toke, perderisa kjo eshte gjithcka ku ato mund te bazojne informacionin?

Ekuacioni i Drake ( N = N* fp ne fl fi fc fL) u zhvillua ne 1961 dhe eshte gjithashtu i bazuar ne pune me hamendje, por sa me shume te mesojme rreth universit, aq me te sakta do te behen rezultatet e nxjerra nga ky ekuacion.

Bazuar mbi ekuacionin e Drake, kjo qe vijon besohet te jete mjaft e sakte: numri i yjeve ne galaksine tone eshte afro 200 miliarde.

GJithashtu ne ekuacion perdoret numri i yjeve qe duhet te kene sisteme planetare, sa prej ketyre planeteve do te mbeshtesnin jete, dhe ne sa prej ketyre planteve jeta do te evolonte, ne nje jete inteligjente.

Programi yne hapsinor dhe ato te kombeve te tjere kane derguar sonda neper sistemin tone diellor, dhe pa llogaritur arritjet, ata kerkojne te gjejne jete ne planetet ngjitur me tonin.

Teleskopi Hubble na ka dhene pamje nga objekte qe vetem disa vite me pare askush prej nesh nuk mendonte as qe do shihnim.

Mendoj se shume prej nesh do te donin te dinin (dhe ndooshta edhe shpresonin), qe nuk jemi te vetmet qenie ne univers. megjithate dituria jone eshte aq e kufizuar, sa jemi akoma duke kerkuar "komshinjte" tane per nje informacion te tille.

I kam zili ata qe lindin ne kete dite te sotme per ate qe mund te mesojne gjate jetes, ndersa nga ana tjeter, shpresoj ta kene kete mundesi per ta mesuar.

Jemi te vecante per poziten tone ne kete planet, ne sistemin diellor, ne galaksi dhe ne univers, gje qe ka pasur nje efekt vital ne banimin e tij.

Ne cfare jemi zhvilluar, ka qene zgjedhja jone. Çfare leme pas per bijte dhe niperit, eshte gjithashtu zgjedhja jone.

Shpresoj te marrim vendimet e duhura.

Nga Dennis G. Balthaser
avatar
Admin

1132


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi