EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Magjia e numrave

Shko poshtë

Magjia e numrave Empty Magjia e numrave

Mesazh  Jon prej 23.08.10 18:52

Magjia e numrave

1 x 1 = 1
11 x 11 = 121
111 x 111 = 12321
1111 x 1111 = 1234321
11111 x 11111 = 123454321
111111 x 111111 = 12345654321
1111111 x 1111111 = 1234567654321
11111111 x 11111111 = 123456787654321
111111111 x 111111111 = 12345678987654321


0 x 9 + 1 = 1
1 x 9 + 2 = 11
12 x 9 + 3 = 111
123 x 9 + 4 = 1111
1234 x 9 + 5 = 11111
12345 x 9 + 6 = 111111
123456 x 9 + 7 = 1111111
1234567 x 9 + 8 = 11111111
12345678 x 9 + 9 = 111111111
123456789 x 9 + 10 = 1111111111

0x9+8=8
9x9+7=88
98x9+6=888
987x9+5=8888
9876x9+4=88888
98765x9+3=888888
987654x9+2=8888888
9876543x9+1=88888888
98765432x9+0=888888888


1x8+1=9
12x8+2=98
123x8+3=987
1234x8+4=9876
12345x8+5=98765
123456x8+6=987654
1234567x8+7=9876543
12345678x8+8=98765432
123456789x8+9=987654321

Tabela e shumezimit me 9 mund te lexohet kolona nga poshte larte dhe anasjelltas.

9x1.....09
9x2.....18
9x3.....27
9x4.....36
9x5.....45
9x6.....54
9x7.....63
9x8.....72
9x9.....81
9x10...90
Jon
Jon

1159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Magjia e numrave Empty Re: Magjia e numrave

Mesazh  Idlir prej 04.12.10 12:55

Shume interesante, por a ka ndonje koment per kete?
Idlir
Idlir

71


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Magjia e numrave Empty Re: Magjia e numrave

Mesazh  yasmin prej 04.12.10 17:29

Edhe une tani qe e pashe kete teme po me duket shume interesante....Meqe jam mesuar te them gjene e pare qe me vjen nder mend,po e bej keshtu edhe kesaj here:gjeja e pare qe me erdhi nder mend kur e lexova kete ishte:fakti qe numrat shihen si perfekte,te sakte,te pafund me shkoi mendja qe keshtu eshte ndertuar edhe universi yne;ne menyre perfekte,te sakte dhe eshte i pafund,mjafton ta shqyrtosh me vemendje ashtu si me numrat qe ne jeten e perditshme i shikojme ne si dicka e rendomte por ne fakt doli e kunderta...keshtu ndodh perdite kur zgjohemi nga gjumi ne mengjes,nuk e verejme me vemendje boten dhe magjine e saj prandaj zhytemi kollaj ne monotoni.....(nje paralelizem midis numrave dhe universit qe tregon qe asgje nuk eshte e rastesishme por e ka nje kuptim)....Kur te me vije nje mendim tjeter me i menduar do ta postoj:)))
yasmin
yasmin

159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Magjia e numrave Empty Re: Magjia e numrave

Mesazh  Idlir prej 06.12.10 11:37

Une e mora seriozisht kete punen e numurave, kur mesova se Kabalah bazohet mbi numurat, dhe se i madhi Pitagora ka themeluar shkencen okulte te numerologjise.
Por desha te di: si te sillemi me numurat, kur mesojme psh, numurin personal apo sido qe quhet (psh, rezultantja e emrit mbiemrit dhe datelindjes)?
Idlir
Idlir

71


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Magjia e numrave Empty Re: Magjia e numrave

Mesazh  ILIRA prej 06.12.10 11:53

une po shprehem ndryshe, nese i referohemi kesaj magjie te numrave atehere ne kuptojme qe qenka me e thjeshte shume me e thjeshte matematika sesa ajo qe na mesojne ne shkolla,
ILIRA
ILIRA

137


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Magjia e numrave Empty Re: Magjia e numrave

Mesazh  Idlir prej 06.12.10 13:44

Mtematika e dashur, hyn ne dijen ekzoterike, ndersa numerologjia ne dijen ezoterike. Nuk kane lidhje njera me tjetren keto dy dije. Perndryshe, dija ekzoterike me gjase eshte dija e "vdekur" (por gjithsesi me dobishmeri), e ajo ezoterike dija e gjalle.

Dije ekzoterike eshte quajtur ajo dije qe mund te shprehet me: fjale, konceptte, ekuacione apo logaritme etj. Kjo dije mund te hidhet neper libra, dispenca apo lexione. Dija ezoterike (e brendeshme) eshte dije qe nuk mund te transmetohet.

Mesuesi i dijes ezoterike, e udheheq nxenesin apo dishepullin pergjate rruges drejt dijes (ezoterike), por ajo, dija E. duhet t'i zbulohet vete nxenesit, njesoj si noti, ne mesimin e te cilit mesuesi te udheheq apo drejton, por ne finale, se c'eshte noti vertetesisht, njeriu e merr vesh kur nis te notoje vete; pra dija ezoterike eshte nje pervoje, ndricim dhe perjetim individual.

Mu per kete aresye, jane shfaqur kaq konflikte e keqkuptime ne boten religjioze. Njerezit besojne se e dine ceshte Zoti, meqe kane lexuar ne librat e shenjte, apo meqe u ka spjeguar ai qe e ka pare ate (Zotin). Por nga qenesia autentike e Qenies Supreme, tek spjegimi apo pershkrimi i tij eshte nje hendek i paimagjinueshem.

Zoti (E verteta, Drita, Forca Universale Krijuese, Dashuria, Dija si Urtesi etj), jane te pashprehshem, pasi absolutja (E tera, Plotnia) muk mund te kuptohet me mendjen racionale, meqe kjo e fundit eshte pjese, (2-shi nuk mund te kuptoje 8-te, por e kunderta eshte e mundur; apo kemba nuk mund te kuptoje koken por e kunderta eshte e vertete).

Prandaj kur duam te dime ceshte Zoti, psh, ne nuk rropatemi me spjegime e arsyetime racionale (mendja e kufizuar), por rrekemi me ane te intuites qe na vjen prej meditimit (ku tentojme te lidhemi me veten tone te pakufizuar - Shpirti sipas spiritualitetit e fese dhe nderdija sipas Jungut, apo psikolo9gjise spirituale).
Idlir
Idlir

71


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Magjia e numrave Empty Re: Magjia e numrave

Mesazh  Berti69 prej 06.12.10 14:04

Pajtohem me Idlirin, Zoti nuk njihet nepermjet Arsyes por vetem nepermjet Intuites.

Prandaj te gjitha ata qe mendojne qe e njohin Zotin duke lexuar Biblen dhe Kuranin apo duke shkuar ne xhami apo kishe ju them se nuk do ta gjejne asnjehere.
Berti69
Berti69

"Si është lartë, ashtu është edhe poshtë, e si është poshtë, ashtu është edhe lart"


411


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Magjia e numrave Empty Re: Magjia e numrave

Mesazh  ILIRA prej 06.12.10 15:19

ne fakt une po flas per ate qe di jo per ate qe nuk e di . Tabela e shumezimit me 9 apo dhe veprimet e shumezimit dhe mbledhjes qe jane veprime matematikore. Eshte interesant shpjegimi i numerologjise qe shkruajte Idlir , nese ke kohe mund te na e shpjegosh me qarte sepse Zotin e kerkoj dhe une , disa thone se eshte diku, te tjere thone qe eshte brenda gjithsecilit nga ne dhe nje pjese thone qe ka shume zota.
ILIRA
ILIRA

137


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Magjia e numrave Empty Re: Magjia e numrave

Mesazh  Idlir prej 08.12.10 9:21

Gjithsesi, ne themi ate qe rrok mendja jone (e vetedijeshme dhe e pavetedijshme). Meqenese thuhet, dhe eshte koherente, se Zoti eshte kudo, atehere ai eshte edhe brenda nesh, edhe jashte nesh, edhe jashte kishes e xhamise, por edhe brenda tyre.

Te pranojme se Zoti eshte diku, nuk don te thote se Ai mungon diku tjeter. Objektet e kultit kane rendesine e tytre, pasi aty njerezit mblidhen ne bashkesi, dhe perjetojne ndjenja solidale, pasi une mbeshtes pikpamjen e dyfishte se kerkimi i Zotit eshte individual dhe kolektiv. Ajo qe eshte e papranueshme eshte monopolizimi qe i bejne Zotit kultet apo fete e ndryshme (eshte tek ne, e s'eshte atje...etj).

Ne bashkesi, kur njerezit luten, bisedojne apo kendojne hymne, clirohet nje "mase" me e madhe energjie drejt dimensionit te larte, dhe kjo eshte nje gje mjaft e mire dhe e bukur, por kur njeriu ngurtesohet brenda dogmes, atehere rrezikon te behet irracional (absurd) dhe fondamentalist (i cdo feje).

Te qenit e Zotit Liri, i sugjeron secilit qe te jete i lire ne menyren e kerkimit te Tij. Te qenit ne bashkesi stimulon ndjenjen e dashurise dhe unifikimit, dhe sic thote nje proverb "ku eshte muhabbeti eshte edhe Muhamedi. Muhabet, nga turqishtja do te thote dashuri, te pakten une e perdora ne kete kontekst).

Logjikat perjashtimore zor se mund te jene pozitive, pasi vete Zoti, sic mendoj une nuk eshte perjashtues, meqe Vete e krijoi Gjithcka. Rruget e menyrat, s'jane tjeter pos adaptime psikologjike, kulturale e emocionale, qe sado te ndyshme konkludojne ne te njejtin realitet, me gjithe relativitetin e fjales "te njejte".


Idlir
Idlir

71


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Magjia e numrave Empty Re: Magjia e numrave

Mesazh  leonorakernja prej 02.01.11 16:27

ne fakt kto qe ishin ma nalt i kam dit po qet numrin 9 kur shumzohet prej naltit posht se paskam vu re=indigo][/color]
leonorakernja
leonorakernja

2


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Magjia e numrave Empty Re: Magjia e numrave

Mesazh  Toto Bota prej 20.03.11 17:42

12345679 x 9 = 111111111
12345679 x 18 = 222222222
12345679 x 27 = 333333333
12345679 x 36 = 444444444
12345679 x 45 = 555555555
12345679 x 54 = 666666666
12345679 x 63 = 777777777
12345679 x 72 = 888888888
12345679 x 81 = 999999999
Toto Bota
Toto Bota

2


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Magjia e numrave Empty Re: Magjia e numrave

Mesazh  Odin prej 20.03.11 21:01

berti69 shkruajti:Pajtohem me Idlirin, Zoti nuk njihet nepermjet Arsyes por vetem nepermjet Intuites.

Prandaj te gjitha ata qe mendojne qe e njohin Zotin duke lexuar Biblen dhe Kuranin apo duke shkuar ne xhami apo kishe ju them se nuk do ta gjejne asnjehere.

Me kete mendim pajtohem edhe une, shume veta gjithe kohen bejne te zeza dhe ne fund shkojne ne xhami apo kishe per lutje.
Odin
Odin

513


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Magjia e numrave Empty Re: Magjia e numrave

Mesazh  ludovigtarot prej 22.03.11 15:58

me pak fjale numerologjia njeh numrat:
1.2.3.4.5.6.7.8.9
te gjithe numrat e tjere reduktohen ne keta nepermjet shumes kryq,,,pra mblidhen shifrat e numrit derisa te perfundojme ne nje nga numrat nga 1 deri te 9,,,(kohet e fundit po del rregulli qe perjashtim bejne 11 dhe 22 te cilet nuk reduktohen ne 2 dhe 4 respektivisht....)
sipas ketij rregulli numrat kane periode 9 ne kuptimin qe nese shikoni 9 ne numer mos e konsideroni fare sepse perserit vetveten,,,pra numri 1349=>1+3+4=8 merret duke mbledhur numrat e tjere pa 9-en...nese do mblidhnim 1+3+4+9=17=>8
ekziston nje menyre sipas numerologjise per te llogaritur numrin e fatit tend duke ditur emrin, mbiemrin e familjes ku ke lindur dhe datelindjen...dhe pastaj behet shuma kryq e cdo date te vitit psh 22.03.2011=>22+3+2011=2036=>11=>2...qe do te thote se ata njerez qe kane numer fati 2 ne kete date mund te ndermarrin iniciativa pasi do u rezultojne te suksesshme
ludovigtarot
ludovigtarot

12


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Magjia e numrave Empty Re: Magjia e numrave

Mesazh  Pam BlackVeilBrides prej 25.04.11 13:50

Provoni Gematrian njehere!
Pam BlackVeilBrides
Pam BlackVeilBrides

1


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Magjia e numrave Empty Re: Magjia e numrave

Mesazh  MSG prej 17.05.11 15:37

Mesa po ve re ne shumicen e rasteve,''9''-ta qenka numri ''magjik''!:)
MSG
MSG

2


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Magjia e numrave Empty safssgssh

Mesazh  abramelin prej 30.08.11 0:59

Kete vit eksperimentojme 4 data te “çudiçme” 1/1/11; 1/11/11; 11/1/11 e 11/11/11 dhe kjo nuk eshte e gjitha:

Merr dy shifrat e fundit te vitit kur ke lindur dhe shtoji moshen qe mbush kete vit…. rezultati do te jete 111.

Ky eshte viti i parave dhe muaji tetor i ketij viti do te kete 5 te diela, 5 te hene dhe 5 te shtuna.

Kjo gje ndodh vetem 1 here ne 823 vite.

Keto vite njihen si vite me para.

avatar
abramelin

19


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Magjia e numrave Empty Re: Magjia e numrave

Mesazh  Cimi Elezi prej 30.08.11 1:10

E provova dhe rezultoi e sakt.
Cimi Elezi
Cimi Elezi

108


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Magjia e numrave Empty Re: Magjia e numrave

Mesazh  Hidra prej 30.08.11 20:39

abramelin shkruajti:

Merr dy shifrat e fundit te vitit kur ke lindur dhe shtoji moshen qe mbush kete vit…. rezultati do te jete 111.

Shume interesant, edhe mua me doli 111...
Hidra
Hidra

33


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Magjia e numrave Empty Re: Magjia e numrave

Mesazh  xhimi tlipani prej 31.08.11 11:24

Magjia e fakteve te shkruara ketu qendron ne faktin se ne literature keto tabela numerike te persosura e magjike njihen me emrin "piramida numerike" ( me nje spostim nga rreshti ne rresht mund te vihet re kollaj). keto fakte kane qene te njohur qe ne lashtesi dhe prandaj Pitagora i quan numrat Natyrore 1,2,3...si hyjnore, ashtu si edhe vete piramidat qe na kane mrekulluar me saktesine e tyre megjithese jane ndertuar ne nje periudhe plotesisht te pasakte.
xhimi tlipani
xhimi tlipani

6


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Magjia e numrave Empty Re: Magjia e numrave

Mesazh  Equinox prej 31.10.11 22:04

9 + 6 = 15 --> 1 + 5 = 6
6 x 9 = 54 --> 5 + 4 = 9

13 + 32 = "45" dhe ne qofte se kthehen anasjelltas "13" ne "31" si ne nje pasqyre dhe "32" ne "23" po ashtu si ne nje pasqyre dhe i mbledhim "23 " me " 31 " na del " 54 " qe eshtë pasqyre e "45"...
Equinox
Equinox

207


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Magjia e numrave Empty Re: Magjia e numrave

Mesazh  maqomaqo3 prej 31.10.11 22:27

a ekziston ndonje menyre matematike qe te fitosh ne lloto me ane te kombinim
maqomaqo3
maqomaqo3

96


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Magjia e numrave Empty Re: Magjia e numrave

Mesazh  xhemalekovaci prej 31.10.11 22:35

.


Edituar për herë të fundit nga xhemalekovaci në 30.11.11 11:30, edituar 3 herë gjithsej (Reason for editing : .)
xhemalekovaci
xhemalekovaci

14


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Magjia e numrave Empty Re: Magjia e numrave

Mesazh  kristian dedgjonaj prej 27.02.12 18:08

Pam BlackVeilBrides shkruajti:Provoni Gematrian njehere!
nr magjik i imi qenka 5.dhe dua te di se ne cfare rastesh mund te kem fat,me kete lloj parashikimi.
kristian dedgjonaj
kristian dedgjonaj

2


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Magjia e numrave Empty Re: Magjia e numrave

Mesazh  Equinox prej 29.10.13 0:00

Ja edhe nje fakt interesant nga bota e numrave:

3 shumezuar me 37:

3 x 37 = 111
6 x 37 = 222
9 x 37 = 333
12 x 37 = 444
15 x 37 = 555
18 x 37 = 666
21 x 37 = 777
24 x 37 = 888
27 x 37 = 999
Equinox
Equinox

207


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Magjia e numrave Empty Re: Magjia e numrave

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi