EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

A besoni se ne mund Levitojme ?

+6
blood
Albo
Hidra
Elizza
agro1
Xhemajl
10 posters

Shko poshtë

A besoni se ne mund Levitojme ? Empty A besoni se ne mund Levitojme ?

Mesazh  Xhemajl 20.08.10 20:07

A besoni se ne mund Levitojme ( ngrihemi ne ajer) ?
Xhemajl
Xhemajl

187


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A besoni se ne mund Levitojme ? Empty Re: A besoni se ne mund Levitojme ?

Mesazh  agro1 23.08.10 22:52

Si mendon te ngritemi ne ajre, me ndonje mjet apo keshtu vetvetiu?
Une mendoj se me ndonje mjet patjeter se do ngritemi.
Une nuk besoj deri sa nuk e shoh dhe nuk e provoj vet, se do te ngrihem ne ajre ashtu "vetvetiu".
agro1
agro1

17


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A besoni se ne mund Levitojme ? Empty Re: A besoni se ne mund Levitojme ?

Mesazh  Elizza 28.08.10 22:27

Sigurisht që mundemi.


Elizza
Elizza

195


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A besoni se ne mund Levitojme ? Empty E pavertete.

Mesazh  agro1 31.08.10 16:35

Me vete faktin qe mbrapa tij qenka erresire, atehere te jep me dyshu se eshte i lidhur me diçka dhe terhiqet...
agro1
agro1

17


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A besoni se ne mund Levitojme ? Empty Re: A besoni se ne mund Levitojme ?

Mesazh  Hidra 04.09.10 18:55

Levitacioni (nga lat. levo - ngre, apo levis - i lehtë) është ecuria në të cilën një send rri pezull në ajër nga një forcë që kundërshton rëndesën pa u prekur me ndonjë trup.

Emërtimi levitacion përdoret shpesh edhe për të treguar një dukuri të hamendësuar të mbinatyrshme në të cilën një njeri apo send ngrihet në ajër pa ndihmën e ndonjë mjeti të dukshëm natyror.

Levitacioni poashtu është edhe nje prej numrave të rëndomtë në shfaqjet e iluzionistëve apo magjistarëve.

Ngritja pezull ne ajer kunder ligjit te rendeses mund te perftohet ne menyra te ndryshme, parimisht ne sisteme te grupuara qe shfrytezojne nje gaz dhe sisteme qe mvaren nga fusha magnetike apo fusha elektrike.

Ngritja e sendeve apo qenieve te gjalla eshte e mundeshme nese keto futen ne fusha te fuqishme magnetike duke shfrutezuar vetite e tyre diamagnetike.

Me interesant, per shkak te perdorimit te tyre te madh ne fushen e transportit, eshte levitacioni i zbatuar nga fusha magnetike mbi bobina lendesh superpërçuese, ne bazen e se ciles funksionojne trenat magnetike.

Edhe pse vetvetiu do te dukej se nje send mund te qendroje pezull me ndihmen e magnetit duke perdorur polet e kunderta te tij dhe duke perftuar shtyrjen, teorema e Ërnshoit tregon qarte qe nuk eshte e mundshme te fitohet nje sistem i qendrueshem.

Shume lojra te bazuara mbi shtytjen magnetike perdorin sisteme ne te cilet disa pjese mbesin ne levizje rrotulluese per te rifituar paqendrueshmerine e sistemit.

Sigurisht qe historia e njerzimit njeh shumë veta qe kane arritur te levitojnë.

Këtë kanë mundur ta bëjnë mistikët dhe njerzit e shenjtë: Tereze nga Avila (1515-1582), Shën-Pjetri nga Alcantara, Shën Kristina nga Liezha, Agnesa nga Bohem, Bernardino Realino, Jozefi nga Kopertino, F. Suarez, Filip Ciardelli, Collin Evans…
Hidra
Hidra

33


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A besoni se ne mund Levitojme ? Empty Re: A besoni se ne mund Levitojme ?

Mesazh  Albo 05.09.10 6:59

as nuk po na duhet levitimi
avatar
Albo

1


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A besoni se ne mund Levitojme ? Empty Re: A besoni se ne mund Levitojme ?

Mesazh  blood 25.09.10 13:13

Nuk e besoj se kjo mund te ndodhe.Njeriu nuk eshte i afte t'i mposhte ligjet e natyres.

p.s.Me mire me kembe ne toke!
blood
blood

1


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A besoni se ne mund Levitojme ? Empty blak devill

Mesazh  Blak Devill 27.09.10 22:05

Po per tu levituar eshte nje ritual magjik [magji e bardh dhe jo e zeze] por kete ritual nuk do ta publikoj ne kete forum nese ndonjeri e do te me dergoj mp mesazh privat.
Blak Devill
Blak Devill

33


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A besoni se ne mund Levitojme ? Empty Re: A besoni se ne mund Levitojme ?

Mesazh  pirati 28.02.12 13:57

Afer shtepise time ne Durres e ka shtepin nje magjistar nuk po ja them emrin se gati te gjith e njohin gati cdo dite vijne njerez per tu konsultuar me te, kam shkuar dhe une dhe me ka treguar me saktesi cfardo qe e kam pyetur, e kam komshi dhe me do shume se jam nje moshe me qunin e tij, mos dalim nga tema e kam pare vete jo nje here por disa here qe e ngrinte qunin e tij ne ajer ne pranine e shume vetave dhe jo vetem qunin e vet por dhe shume te tjere.
pirati
pirati

1


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A besoni se ne mund Levitojme ? Empty Re: A besoni se ne mund Levitojme ?

Mesazh  NewBornX 17.06.12 14:22

Gjithcka ka te beje me forcen e mendjes
NewBornX
NewBornX

5


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A besoni se ne mund Levitojme ? Empty Re: A besoni se ne mund Levitojme ?

Mesazh  Vizitor 23.09.14 13:03

Ketu tek levitimi mendoj se entitetet i ndihmojne te ngrihet ne ajer
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A besoni se ne mund Levitojme ? Empty Re: A besoni se ne mund Levitojme ?

Mesazh  syri i art 23.09.14 16:33

per te arritur levitimin,jan tre qakra ne kok qe duhen hapur...per te ardhur deri aty,duhet meditimi dhe padeshirimi...
syri i art
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

100


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A besoni se ne mund Levitojme ? Empty Re: A besoni se ne mund Levitojme ?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi