EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Simbolet e famshme qe nuk kane kuptimin qe ju besoni

Shko poshtë

Simbolet e famshme qe nuk kane kuptimin qe ju besoni Empty Simbolet e famshme qe nuk kane kuptimin qe ju besoni

Mesazh  Equinox prej 14.07.14 14:19

Shenja e zemres nuk tregon dashurine, as ajo e paqes, paqen; po keshtu as peshku i kristianeve nuk ka domethenien qe njihet gjeresisht! Mos u çudisni, per me teper lexoni artikullin me poshte…

Çdo dite te jetes tone u kemi atribuuar nje lloj domethenie simboleve qe gjenden kudo, por sot “Ndryshe” ju tregon se ne te vertete shume nga keto simbole nuk sinjifikojne ate qe ne besojme!

Simbolet e famshme qe nuk kane kuptimin qe ju besoni Shenje1

Ichthys- peshku kristian

Perveç kryqit, simboli me i njohur i fese kristiane eshte Ichthys! Por ne te vertete, ky simbol e ka origjinen edhe me te lashte ne krahasim me kristianizmin: e besoni ose jo behet fjale per nje vagine. Ne fakt, para se te quhej keshtu, ai njihej me emrin Vescica Piscis, apo me sakte si “Thika e Peshkut” por njihet ne italisht edhe si “Bajamja” dhe ai perdorej si simbol i pjellorise se çdo gruaje perendeshe, si Venera, Aferdita, Artagatis, perendesha siriane e fertilitetit apo edhe si Grande Madre, perendesha e famshme pagane.

Zemra

Zemra eshte nje nga simbolet me te perhapura ne planet, qe e gjejme ne te gjithe boten, ne letrat e karameleve, te lodrat, te tatuazhet, kudo… pavaresisht perkatesise kulturore. Askush nuk e ka vene re se ne te vertete forma e saj mund te duket gjithçka, perveçse nje zemer. Çfare fshihet atehere pas ketij simboli? Nje menyre kontraceptive e cila daton qe ne kohen romake. Ate mund ta gjejme ne fakt ne monedhat e lashta romake: ne monedhe paraqitej bima e Silphium, nje lule ne formen e zemres e cila ka qindra vjet qe eshte zhdukur. Kjo lule vleresohej per aftesine e saj kontraceptive.

Paqja

Simboli i paqes eshte nje nga simbolet me ndjellese te shoqerise sone, edhe pse ai eshte perdorur per disa vjet nga grupet hippi. Por jo te gjithe e dine se krijuesi kishte ne mendje nje tjeter ide per kete simbol! Gerald Holton, nje grafik dizajner, donte

te protestonte kunder armeve berthamore ne vitin 1958, keshtu qe dy germat e mbivendosura N dhe D personifikonim çarmatimin berthamor (nuclear disarmament).

“Binari” i berbereve

Ne vendin tone, ne Shqiperi, ky simbol eshte pothuajse i panjohur. Por ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes behet fjale per simbolin qe tregon vendin e punes se berbereve. Edhe per kete simbol ekziston nje e vertete tjeter, ndryshe nga ajo qe besohet. Ky binar i vogel me vija pergjithesisht te bardha dhe te kuqe e ka origjinen nga Mesjeta, ishte nje simbol qe perdorej nga berberet kirurge: ngjyra e kuqe ishte ajo e gjakut. Mjeket e asaj epoke, konsideroheshin si teper “fisnike” nga personat qe kishin nevoje te operoheshin, pra detyra e tyre e vertete ishte ajo e berberit. Keshtu qe, ne vend qe te prisnin floket dhe te rruanin mjekren, keta shpesh dilnin vullnetar per t’u hequr dhembet njerezve apo guret ne temtha.

Kemba e lepurit

Perse kemba e lepurit sjell fat? Shume e thjeshte! Mendohej se behej fjale per kemben e nje magjistareje. Qindra vjet me pare, ishte opinion i zakonshem te menduarit se lepujt ishin shtriga qe shfaqeshin me nje maskim! Ndaj kemba e lepurit bashkohej me qafen dhe kjo simbolizonte pritjen e fatit te mire!

Vishkulli

Perse njerezit ne dhjetor deri ne mesin e ketij muaji e zbukurojne shtepine e tyre me vishkull, si tradite e festave te fundvitit? Ne te vertete, ky gjest e ka origjinen si simbol i ritualit te tredhjes. Ne fakt, nje nga eterit e vishkullit eshte zoti i vikingeve, Baldur, qe sipas nje miti nordik u vra nga nje shigjete e bere prej pemes se vishkullit, por qe me pas ajo e solli perseri ne jete. Ndaj vishkulli u “transformua” si nje peme e jetes, sesa e vdekjes derisa nuk prek token. Pikerisht per kete, ne, sot e kesaj dite e puthim vishkullin e varur poshte drejt tokes.
Equinox
Equinox

207


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi