EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shikimi në distancë

+2
Xhemajl
Elizza
6 posters

Shko poshtë

Shikimi në distancë Empty Shikimi në distancë

Mesazh  Elizza 17.08.10 22:33

Shikimi në distancë


Shikimi në distancë 77543_f496
Shikimi në distancë është një aftësi mendore që i mundëson një "shikuesi" të përshkruajë apo të japë detaje në lidhje me një objektiv që është i papranueshëm nga shqisat normale për shkak të distancës, kohës ose mbrojtjes. Për shembull, një shikuesi mund t’i kërkohet të përshkruajë një vend në anën tjetër të botës, të cilën ai/ajo nuk e ka vizituar, ose të mund të përshkruajë një ngjarje që ka ndodhur kohë më parë, ose një objekt të mbyllur në një enë ose të mbyllur në një dhomë, apo ndoshta edhe për të përshkruar një person apo një veprimtari - të gjitha këto pa ditur asgjë nga më herët, as edhe emrin e tij ose destinimin.

Nga ky shpjegim, është e qartë se shikimi në distancë është i lidhur me "psikiken" ose "parapsiologjinë". Për ta bërë të mundur shikimin në distancë ndoshta është aftësia e njëjtë themelore që bën gjëra të tilla si puna e mendjehollësisë. Por shikimi në distancë (RV) ndryshon nga aktivitetet e tjera më tradicionale parapsikologjike në disa mënyra:

Shumica e raporteve të ngjarjeve paranormale vijnë jashtë nga laboratori i shkencës. Kur janë bërë kërkime nën kushte të kontrolluara për qëllime kërkimore, kishin në shënjestër në përgjithësi gjëra të tilla si kartat apo ngjyrat, këto lloje te objektivave të lejuara dhe të lehta për rezultatin eksperimental. Shikimi në distancë, nga ana tjetër, u zhvillua dhe u hulumtua më shumë për seksionin e historisë. Llojet e objektivave të përdorura për kërkime ndryshonin nga ato që përdoreshin zakonisht në kërkime të tjera psikike. Objektivat e zgjedhura për 'shikim' përfshijnë vende gjeografike, objekte të fshehura, e madje edhe gjëra të tilla si vendet arkeologjike dhe objekte tjera në hapësirë, në mënyrë që për saktësinë të mund të kontrollohet 'shikuesi'.

Ndryshe nga shumica e disiplinave psikike, shikimi në distancë përfshin gjithashtu përshtypjet mendore që kanë të bëjnë me shqisat e tjera, të tilla si tingujt, shijet, aromat.

Në shikimin në distancë, 'shikuesi' jo vetëm që e verbalizon atë që ai ose ajo sheh, por zakonisht 'jep' edhe të dhënat me shkrim, në skica, dhe ndonjëherë edhe në modelimin tre-dimensional të rezultateve të shikuara nga një episodë e largët ose "seancë."

Shikimin në distancë ka tendencë të jetë më i strukturuar sesa disiplinat tjera psikike. Në disa raste të shikimit në distancë shikuesit ndjekin edhe formate specifike të shkruara. Këto formate janë të dizajnuara për të përmirësuar ecurinë e shikuesit në mënyra të ndryshme (mendimet e humbura, imagijinatën, analizat, etj.) ose për të lejuar të dhënat që vijnë të menaxhohen më mirë. Disa nga këto metodologji strukturore përdoren gjerësisht. Metoda të tjera janë më personale.

Shikimi në distancë bëhet brenda një protokolli të rreptë me bazë shkencore. Seancat zhvillohen në një mjedis që pengon njohjën e objektivit për shikuesin.

Shikimin në distancë nuk është përdorur për të dhënë "lexime psikike" "hedhje falli" "lexim aure" apo lloje e tjera të aktiviteteve popullore të kësaj natyre, por më shumë është si një mjet për të bërë hulumtime serioze shkencore dhe për të kryer detyra operative - lloj i hetimeve penale, punës së shërbimit të fshehtë të qeverisë, aplikimeve komerciale, etj. Shumica e atyre që duan të eksplorojnë potencialet e tyre individuale interesohen edhe për të.
E.
Elizza
Elizza

195


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shikimi në distancë Empty Re: Shikimi në distancë

Mesazh  Xhemajl 18.08.10 10:01

A mund të më tregoj ndokush se si bëhet "Shikimi ne distance".
Sipas mendimit tim duhet shfrytëzuar "Syrin e tretë".
Xhemajl
Xhemajl

187


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shikimi në distancë Empty Re: Shikimi në distancë

Mesazh  Elizza 18.08.10 13:53

Para se të fillojmë në praktikë për të arritur çdo lloj suksesi personal, profesional ose shpirtëror, duhet të investojmë pak kohë duke mësuar rreth mendjes dhe lidhjës së saj në botën jo-fizike. Në fund të fundit, është kjo lidhje e panjohur, në botën e padukshme të forcave shpirtërore që do t'ju ndihmojë të arrihen rezultate të jashtëzakonshme në jetën tuaj të përditshme.

Ndikimi i shikimit dhe shikimit në distancë janë mjete shumë të fuqishme për zhvillimin e pushtetit tuaj të brendshëm.

Katër nivelet e mendjes së vetdijshme

Sipas shkencëtarëve behaviorist, ka katër nivele të dallueshme të vetëdijes mendore: beta, alfa, theta dhe delta. Në secilin prej këtyre niveleve të vetëdijes, ka valë të trurit të dallueshme. Çdo niveli i korrespondon niveleve të ndryshme të kontrollit të mendjes dhe trupit.

Në nivelin e parë të vetëdijes, beta, valët e trurit luhaten nga 14-30 herë në sekondë. Me ngadalsimin e këtyre valëve, truri fillon të prodhojë valë të ngadalshme si alfa dhe theta. Kur ju të pushoni edhe më të thellë, mendja juaj hyn në domenin e deltës, ku valët e trurit luhaten mes 1 dhe 4 herë në sekondë.

Delta është fusha e përvojave mistike dhe magjike. Ky është niveli më i thellë i vetëdijes, por është portë e panjohur. Delta është lidhja jonë më e mëdha me hyjnoren, me Krijuesin e çdo sendi, me Inteligjencën Universale.

Sa më thellë që shkoni, aq më i madh bëhet kontrolli juaj mbi mendjen dhe trupin.

Sa më thellë që udhëtoni në thellësitë e mendjes suaj, aq më e madhe do të jetë aftësia juaj për t'u lidhur me pushtetin tuaj më të madh, me vizionin tuaj të brendshëm ose më të lartë. Arsyeja është kjo. Sa më afër deltës, aq më afër forcës më të fuqishme.

Mendja e nënndërgjegjeshme është një urë në mes të botës fizike dhe të botës shpirtërore. Ajo është një urë që do t'ju duhet të kaloni, në vend se të qëndroni në të.

Si ta kaloni këtë urë dhe udhëtimi do të jetë më i thellë në botën tuaj të brendshme, ju do të hyni në forcat që do t'ju ndihmojnë për të arritur rezultate të jashtëzakonshme. Kjo është e vërtetë jo vetëm për shikimin në distancë dhe për ndikimin në largësi, por për të gjitha praktikat e fuqishme mendore.

Kufizimet e shikimit në distancë në nivelin Alfa

Ka kurse që njerëzve u mësojnë se si të shohin në largësi, ndërsa që veprojnë në nivel alfa. Përderisa miliona njerëz kanë përjetuar disa nivele bazë të shikimit në largësi, ndërsa në nivelin alfa ka kufizime.

Problemi me shikimin në largësi në gjendjen alfa është se ende marrim një shumë të informacionit që vjen nga niveli beta, niveli më i ulët i vetëdijes. Është e ngjashme me të ëndërruarit e zakonshëm, kur tërheq informacion nga niveli beta. Perceptimet nga niveli beta janë të mbushura zakonisht me shumë zhurmë dhe nuk mund të mbështetemi në to.

Sekreti i vërtetë efektiv i shikimit në distancë

Sekreti për teknikën më të fuqishme të shikimit në largësi qëndron në mënyrën se si nga larg jeni në gjendje të udhëtoni në nivelet më të thella të mendjes suaj. Nëse nuk i keni arritur nivelet e larta të vetëdijes, mendja juaj do të jetë subjekt i informacionit nga niveli beta, një nivel i vetëdijes mendore që është i kufizuar në masë të madhe.

Teknikat e shikimit në largësi mësojnë se si të hyni në nivelin theta, i cili është efektiv për shikimin në distancë. Kjo për shkak se theta është niveli më afër mendjes universale, është porta e drejtpërdrejtë me deltën. Niveli delta vepron jashtë kohës dhe hapësirës, është pafundësi.

Me pak fjalë, kjo është kur ju shikoni të largësi në nivelin theta që ju mund të kuptoni të vërtetën e largët dhe të panjohur dhe të jeni shumë më efektiv në praktikat tuaja të shikimit në distancë.
Elizza
Elizza

195


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shikimi në distancë Empty Re: Shikimi në distancë

Mesazh  Xhemajl 18.08.10 19:28

Falmnderit shume Elizza,
Ti tregove se sa më thellë që udhëtojm në thellësitë e mendjes sonë na kemi me shumë aftesi per ti perdorur aftesitë psiqike.
Për të udhetuar ne thellesitë e mendjes sonë, a duhet medituar apo si?
Xhemajl
Xhemajl

187


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shikimi në distancë Empty Re: Shikimi në distancë

Mesazh  Elizza 20.08.10 14:01

Po. Me Meditim dhe Yoga arrihet.
Elizza
Elizza

195


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shikimi në distancë Empty Re: Shikimi në distancë

Mesazh  Zattoo 20.04.11 22:35

« Remote viewing » apo ne shqip Shikimi ne distance nuk eshte i njohur vetem ne kohen tone, ai ka qene i njohur qe nga koha e Greqise antike apo me heret.
Kete mund ta beje cdo njeri nese e ushtron dhe e perserit rregullisht, pra eshte nje teknike dhe po ashtu eshte transmetuese.
Kerkime qeveritare te financuara nga CIA dhe NASA mbi shikimin ne distance
jane kryer nga parapsikologet R. Targ, H. Puthoff dhe E. Maj në Institutin e Kërkimeve Stanford (SRI).
Zattoo
Zattoo

600


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shikimi në distancë Empty SHikimi ne distance

Mesazh  JoziGila111 22.04.11 18:00

Shikimi ne distace eshte gje e komplikuar dhe do trajnim une kam studiuar mbi kete teme dhe e kam gjetur menyren dhe ushtrimet.Por kjo do te kerkonte shume kohe.Sipas kerkimeve te mia kjo gje eshte studiuar ne zonen 51 dhe ka qene shum e suksesshme.
JoziGila111
JoziGila111

2


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shikimi në distancë Empty Re: Shikimi në distancë

Mesazh  Berti69 25.06.11 20:28

Dhjetor 1981

Ndodhi rrëmbimi nga brigadat e Kuqe i zëvendës komandantit të Forcave të tokës për Itali, i gjeneralit amerikan Dozier. Dosje e turpshme për autoritetet italiane, shumë kërkime do të organizohen për të gjetur Dozier, por pa sukses.
Pa asnjë lajma pas disa javës, policisa italiane morri një telefonatë. Kjo telefonatë tregon se ku është duke u mbajtur gjenerali.

Ndërtesa e paraqitur është monitoruar për tre ditë, dhe në fund policia bastisi lokalet. Policia gjatë bastisjes bie ballë-për-ballë me pesë terroristët e Brigadës së Kuqe, që dorëzohen menjëherë.
Në një dhomë ngjitur, u gjet i padëmtuar por i dobësuar gjenerali Dozier, i cili u lirua pas një burgimi prej 42 ditësh. Operacioni u përshëndet ndërkombëtarisht si një e arritur e madhe e policisë italiane, ku edhe Presidenti amerikan (Reagan), personalisht e thirri policinë për ta falenderuar.

Ajo çfarë njerzit dhe publiku i gjerë nuk e dinte ishte se thirrja që bëri lirimin e gjeneralit Dozier nuk erdhi nga Italia, por nga një person i shtetit Maryland te Shteteve të Bashkuara.
Bëhej fjalë për një medium i cilit mori pjesë në Operacionin Stargate ku ai kishte lokalizuar vendosjen e gjeneralit Dozier me metodën e "shikimit në distancë" (remote viewing).
Berti69
Berti69

"Si është lartë, ashtu është edhe poshtë, e si është poshtë, ashtu është edhe lart"


411


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shikimi në distancë Empty Re: Shikimi në distancë

Mesazh  Xhemajl 22.08.11 23:07

Kush beson se ka aftesi te tille ne shikim ne distance, mund te hyje ketu dhe ta provoje kete test : http://www.greaterreality.com/rv/instruct.htm, eshte ne anglisht mirpo eshte shum interesant.
Xhemajl
Xhemajl

187


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shikimi në distancë Empty Re: Shikimi në distancë

Mesazh  Flavius 10.06.13 19:31

Aftësia e shikimit në distancë

Shikimi në distancë Ing_qu10

Një aftësi supernormale e lidhur drejpërdrejt me Syrin Qiellor quhet shikim në distancë.Disa njerëz pretendojnë: “Ndërsa rri ulur këtu,unë mund të shikoj skena në Beijing dhe në Amerikë,si dhe në anën tjetër të tokës.” Disa njerëz nuk mund ta kuptojnë këtë dhe kjo as që mund të shpjegohet shkencërisht.Si është e mundur? Disa njerëz e shpjegojnë në këtë apo në atë mënyrë dhe nuk mund ta shpjegojnë në mënyrë të kuptueshme.

Ata habiten si bëhen disa njerëz kaq të aftë.Nuk është kështu.Një praktikues në nivelin e kultivimit të Ligj-Në-Botën-Trefishe nuk e ka këtë aftësi.Ajo që sheh ai duke përfshirë shikimin në distancë dhe shumë aftësi të tjera supernormale,të gjitha funksionojnë brenda një dimensioni specifik.Të paktën, ato nuk janë jashtë këtij dimensioni fizik ku ekziston rraca jonë njerëzore.Në mënyrë tipike ato nuk janë as dhe përtej fushës dimensionale të vetë personit.

Brenda një dimensioni specifik,trupi njeriut ka një fushë e cila është e ndryshme nga fusha e virtytit. Ato nuk janë në të njejtin dimension, por janë të një madhësie të njejtë. Kjo fushë korrespondon me universin. Çfarëdo që ekziston në univers reflektohet aty.Çdo gjë mund të reflektohet. shtë një lloj imazhi, por nuk është real.Për shembull,ekziston në këtë tokë Amerika dhe Washington D.C.Brenda fushës së një personi,Amerika dhe Uashington,D.C. janë të reflektuara,por ato janë imazhe të reflektuara.

Imazhet e reflektuara janë megjithatë një formë e ekzistencës së materies dhe ato janë rezultat i një reflektimi korrespondues që ndryshon sipas ndryshimeve atje.Kështu,aftësia supernormale e shikimit në distancë që i referohen disa njerëz është të shikosh gjërat brenda fushës tënde dimensionale. Kur një person praktikon kultivim në Ligj-Përtej-Botës-Trefishe,ai nuk do t’i shikojë më gjërat në këtë mënyrë.Ai do t’i shikojë gjërat direct dhe kjo quhet fuqija hyjnore e Ligjit të Buddhës.Është diçka me fuqi të pamasë.

Pra si funksionon aftësia supernormale e shikimit në distancë në kultivimin e Ligjit-Në-Botën-Trefishe? Unë do ta shpjegoj këtë për çdo njeri.Brenda kësaj fushe,në ballin e secilit gjendet një pasqyrë Pasqyra e një njeriu që nuk praktikon është e kthyer drejt vetes,por pasqyra e një praktikuesi kthehet në anën tjetër.Kur aftësia supernormale e shikimit në distancë të një personi është gati të shfaqet, pasqyra do të rrotullohet para dhe mbrapa.

Dihet që një film shfaq njëzet e katër poza për sekondë në mënyrë që të krijojë figura në lëvizje.Nëqoftëse tregohen më pak se njëzet e katër poza për sekondë, pamjet do të mungojnë dhe nuk shfaqen në vazhdim.Shpejtësia e rrotullimit të pasqyrës është më e shpejtë se njëzet e katër poza për sekondë dhe reflekton çfarë sheh dhe e kthen atë që ta shikoni ju.Me t’u kthyer përsëri,figurat do të fshihen.Reflekton dhe kthehet dhe pastaj i fshin imazhet.Rrotullimi vazhdon pa ndërprerje. Kështu,ajo që shikoni është në lëvizje.Ajo të lejon të shikosh atë që reflektohet brenda fushës tënde dimensionale dhe i korrespondon asaj që gjendet në univers.

Atëhere si mund ta shikojë njeriu atë që është mbrapa trupit të vet? Me një pasqyrë kaq të vogël,si mund të reflektojë çdo gjë rreth trupit të njeriut? Ju e dini që kur Syri Qiellor i dikujt hapet përtej Shikimit Qiellor dhe është gati të arrijë Shikimin e Mençurisë,ai është gati të arrijë përtej dimensionit tonë.Në këtë pikë kur kalimi duket i afërt, Syri Qiellor do të pësojë një ndryshim.

Kur shikon objektet fizike, ato do duken sikur zhduken.Njerëzit dhe muret do duken sikur zhduken—çdo gjë do zhduket.
Domethënë, me një shikim më të përqëndruar, ti do të shohësh se në këtë dimension njerëzit nuk ekzistojnë më; ekziston vetëm një pasqyrë që qëndron brenda fushës tënde dimensionale.

Megjithatë kjo pasqyrë në fushën tënde dimensionale është e madhe sa e gjithë fusha jote dimensionale Kështu,kur rrotullohet para e mbrapa,reflekton çdo gjë kudo që ndodhet.Brenda fushës tënde dimensionale,mund të të tregojë ty çdo gjë,me kusht që t’i korrespondojë asaj që gjendet në univers. Kjo është ajo që ne e quajmë aftësia supernormale e shikimit në distancë.

Kur ata që studjojnë shkencën e trupit të njeriut e vënë në prove këtë aftësi supernormale,ata mund ta përgënjeshtrojnë atë me lehtësi.

Arsyeja për refuzimin është si vijon: Për shembull,kur një person e pyesin për kushërirën e dikujt në Beijing,“Çfarë po bën kushërira në shtëpi?” pasi i jepet emri i kushërirës dhe informacioni i përgjithshëm, personi mund ta shikojë atë.Ai do të përshkruajë ndërtesën, si të futesh në të dhe mobiljet e dhomës.Çfarë thotë ai është e gjitha e saktë.Çfarë po bën kushërira? Ai thotë se kushërira po shkruan.Për ta verifikuar këtë,ata do të pyesin kushërirën, “Çfarë po bën tani?” “Po ha.” A nuk do ta përgënjeshtronte kjo atë që pa ai? Në të kaluarën, kjo ishte arsyeja për të mos e pranuar këtë aftësi supernormale.

Megjithatë,ambjenti që ai pa, nuk ishte aspak gabim.Meqenëse hapësira dhe koha jonë, që ne i quajmë “kohë-hapësirë”,ka kohë të ndryshme nga kohë-hapësira e dimensionit ku ekziston aftësia supernormale, konceptet e kohës janë të ndryshme në të dy vendet.

Ajo po shkruante diçka pak më parë dhe tani ajo po han; është ky ndryshim kohe. Si rezultat, nëqoftëse ata që studjojnë trupin e njeriut deduktojnë hipoteza dhe bëjnë studime bazuar në teoritë konvencionale dhe shkencën moderne,edhe pas dhjetë mijë vjetësh të tjera përpjekjet e tyre do të jenë të kota,sepse këto janë para së gjithash diçka përtej njerëzve të zakonshëm.

Kështu, njerëzimi duhet të ndryshojë mentalitetin e vet dhe nuk duhet t’i kuptojë më këto gjëra në këtë mënyrë.
Flavius
Flavius

79


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shikimi në distancë Empty Re: Shikimi në distancë

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi