EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kush je ti ?

+18
LOST_IN_DARK
Crash
Hagel
Flavius
Albaniaa
Luli
Valtoni
klejvja
Devi
Gerta Gerta
Fjori
Berti69
gjilanasi
Xhemajl
Mace
Odin
Zattoo
Jon
22 posters

Shko poshtë

Kush je ti ? Empty Kush je ti ?

Mesazh  Jon 12.09.09 14:22

Kush je ti ?

Kush je ti ? Identi10

Nëse unë të heq vendin tuaj dhe vendlindjen, aty ku jeton dhe punon
Kush je ti?

Në qoftë se unë të heq kulturën tuaj, njohuritë tuaja
Kush je ti?

Në qoftë se unë të heq familjen tënde, miqtë tuaj, armiqtë tuaj, të gjithë të afërt dhe të largët rreth teje?
Kush je ti?

Në qoftë se unë heq frikën tuaj, dëshirat tuaja, qellimet tuaja, paknaqësitë tuaja
Kush je ti?

Në qoftë se unë heq të gjitha kujtimet tuaja, deri sa të mos njohësh veten në pasqyrë, të mos njohësh zërin tuaj
Kush je ti?

Nëse unë të heq edhe idenë edhe pse e di që jeni burrë apo grua
Kush je ti?

Çfarë esence do të gjesh në mbrendinë tënde kur të gjitha i ke larguar?
Jon
Jon

1159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kush je ti ? Empty Re: Kush je ti ?

Mesazh  Zattoo 19.09.09 2:16

Une kam ardhe ne kete bote pa asgje, dhe do ta largohem nga ajo pa asgje.
Krejt çka kam, me eshte dhene qe ta shfrytezoj ate plotesisht ne planin tokesore
Kjo me eshte dhene vullnetarisht dhe lirisht, unë mund të jap atyre që jane përreth meje
Zattoo
Zattoo

600


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kush je ti ? Empty Re: Kush je ti ?

Mesazh  Odin 23.10.10 20:28

Udha hyhet nepermjet sinqeritetit,
Mbahet nepermjet heshtjes,
Zbatohet nepermjet butesise.

Te perdoresh sinqeritet duket budalla.
Te perdoret heshtja duket e paqarte.
Te perdoresh butesi duket e paefektshme.

Keshtu

Mund te harrosh trupin tend,
Mund ta harrosh veten,
Mund te harrosh qe ke harruar
...
Kur dija e shenjte eshte e plote,
Atehere lind drita e urtesise.
Kur lind drita e urtesise,
Atehere je njesh me Udhen.
Kjo quhet harresa e vertete.
Vetem harresa nuk harrohet.
Harresa nuk ka asgje qe mund te harrohet.
Ajo qe nuk ka asgje qe mund te harrohet
Eshte kjo Udhe e perkryer.
Udha eshte ne Qiellin dhe Token.
Odin
Odin

513


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kush je ti ? Empty Re: Kush je ti ?

Mesazh  Zattoo 22.11.10 19:44

"Mund te hedhim poshte gjithcka tjeter: fene, ideologjine, gjithe urtesine qe kemi marre.Por nuk i shmangim dot nevojes per dashuri dhe meshire...
Atehere ky eshte religjioni im i vertete, feja ime e thjeshte.

Ne kete kuptim, nuk ka nevoje per tempull apo kishe, per xhami apo sinagoge, nuk ka nevoje per filozofi, doktrine apo dogme te komplikuar.

Zemra jone, mendja jone eshte tempulli. Doktrina eshte meshira.

Dashuria per te tjeret dhe respekti per te drejtat dhe dinjitetin e tyre, pa marre parasysh kush apo cfare jane: ne fund te fundit, keto jane gjithcka qe na duhet.

Perderisa i ushtrojme ato ne jeten tone te perditshme, atehere pa marre parasysh se a jemi te shkolluar apo te pashkolluar, se a besojme ne Buda apo Zot apo ndjekin ndonje fe tjeter apo asnje fe fare, perderisa kemi meshire per te tjeret dhe sillemi me vetepermbajtje nga nje ndjesi pergjegjesie, atehere pa dyshim do te jemi te lumtur."

Tenzin Gjatso, Dalai Lama i 14-te
Zattoo
Zattoo

600


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kush je ti ? Empty Mjauuuuuuuuu

Mesazh  Mace 01.12.10 21:44

Une jam dikush qe vij nga dikush
te lindur nga dikush per te lindur dike
te ardhur nga mekati per dashurine
te debuar nga mbreteria e qiejve PARAJSE
jo per faj te tyre por per nje mashtrim
edhe pse larg qiejve ne meshire te ZOTIT tim
une kam mbi supet e mia BEKIM edhe MALLKIM
MALLKIMIN nga trashegimia e te pareve te mi
qe per nje ndjenje fisnike lane nje mbreteri
MESHIREN e ZOTIT dhe BEKIMIN e TIJ
SE PER FAJ TE DIKUJT U SHTYM NE GREMIN
I CILI JA KISH ME HILE ZOTIT TIM
SE VETEM ZOTI IM E FAL DASHURIN
DHE MESHIRON mekatin per Dashurine.

Te gabosh te falesh te meshirosh te duash
e mbetur ne meshire te ZOTIT TIM
Mace
Mace

2


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kush je ti ? Empty Re: Kush je ti ?

Mesazh  Xhemajl 02.12.10 18:47

KUSH JE TI?

Dua të mendosh, nipçe, dhe të më tregosh: a e di KUSH JE TI? Të betohem nipçe se nuk e di dhe nuk ke menduar kurrë se kush je ti!

Dje isha në komunë, i dhashë dokumentat për leje të njohtimit, dhe, a di çka ndodhi? Më detyruan që me gishtin tregues, të lagur në një ngjyrë, t’i lë gjurmët e gishtit në një letër.

Më vonë, kur u ktheva në shtëpi, shfletova librat e mia dhe mësova se: gjurmët e gishtit, nënshkrimi dhe aroma e trupit janë tri veçanti të individit përmes të cilave të gjejnë në fund të botës. Këto janë vetëm tri veçanti, të cilat i ka pranuar hetuesia botërore dhe, përmes tyre të gjejnë kudo të jesh. Merre me mendë, nipçe, mbi gjashtë miliardë banorë i ka bota sot, përmes këtyre tri veçantive që i ka pranuar hetuesi botërore, Interpoli dhe Europoli të gjejnë në fund të botës, sepse askush në botë, në mesin e gjashtë miliardë banorëve, nuk i kanë gjurmët identitike të gishtrinjve që i kam unë, as nënshkrimin tim e as aromën e trupit tim.

Po kur u thellova pak më mirë në literaturë, vërejta se janë edhe mijëra veçanti të tjera, të panjohura brenda njeriut: kush e ka, nipçe, shikimin tënd, ngjyrën e zërit tënd, hapin tënd, mendimin tënd...

E sheh, nipçe, vetëm brenda trupit tënd gjenden me mijëra e mijëra veçanti që, edhe pse të gjithë i takojmë gjinisë njerëzore, secili individ në këtë planet i ka veçantitë që e bëjnë të jetë i dalluar dhe i jashtzakonshëm në mesin e të gjithë të tjerëve.

E tash, më thuaj nipçe, kur je i sigurt, qindpërqind i sigurt se brenda qenies tënde gjenden të gjitha këto veti të veçanta, që i ke vetëm ti dhe askush tjetër në botë, a ka kuptim të bëhesh kopje e dikujt apo të jesh vetë origjinali, ti dhe vetëm ti i veçanti?

A ka kuptim, nipçe, të ecësh zhagas nëpër jetë, të jesh një prej gjithë atyre që e përbëjnë kopenë, apo të zbulosh fuqinë tënde të panjohur dhe të bëhesh me i rëndësishmi, më i dalluari, më i suksesshmi? Nuk ke ardhë në jetë të bëhesh kopje e askujt, sepse nuk ka nevojë të jenë dy njerëz të njëjtë në jetë, por ke ardhë që të plotësosh detyra krejtësisht të veçanta dhe të arrish majat e suksesit, pra të bëhesh bjeshkë krenare, bjeshkë e madhe me maje të lartë.

Majet e bjeshkëve janë të vetmuara, nipçe, nuk kanë shoqe dhe nuk mund të kenë, pikërisht sikur ti që duhet të shndërrohesh në maje të lartë, në maje të veçantë, pa kund të ngjajshëm mbi këtë sipërfaqe të tokës. Sot kam mësuar shumë dhe ta thashë ty. Tash ti e di... E dituria, të thashë, është fuqi për tejkalimin e pengesave...

Nga margaritarët e mendimit do t'i shkëpus disa nënvizime që, të jesh i sigurt, do të duhen gjithmonë:


Gjej kohë për të punuar – ky është çmimi i suksesit. As në fjalor, fjala sukses nuk gjendet para fjalës: punë!

Gjej kohë për të menduar, mendimi është burim i forcës;

Gjej kohë për të luajtur, loja është rinim, fshehtësi e rinisë;

Gjej kohë për të lexuar – leximi është themeli i të gjitha dijeve.

Gjej kohë për t'u kënaqur me ata që i do e të duan – dashuria është rruga më e sigurt për të prekur lumturinë;

Gjej kohë për të ëndrruar – ëndrra e madhe është rrugë që të lidhë me yllin tënd;

Gjej kohë të dashurosh dhe të të dashurojnë, kjo është privilegjë hyjnore;

Gjej kohë të vështrosh të gjitha lëvizjet në natyrë, dita është tepër e shkurtë për vetmi;

Gjej kohë për të qeshur – e qeshura është muzika e shpirtit...)


Me shume dashuri,

DD
Xhemajl
Xhemajl

187


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kush je ti ? Empty Re: Kush je ti ?

Mesazh  gjilanasi 21.03.11 12:54

Jon shkruajti:Kush je ti ?

Nëse unë të heq vendin tuaj dhe vendlindjen, aty ku jeton dhe punon
Kush je ti?

Në qoftë se unë të heq kulturën tuaj, njohuritë tuaja
Kush je ti?

Në qoftë se unë të heq familjen tënde, miqtë tuaj, armiqtë tuaj, të gjithë të afërt dhe të largët rreth teje?
Kush je ti?

Në qoftë se unë heq frikën tuaj, dëshirat tuaja, qellimet tuaja, paknaqësitë tuaja
Kush je ti?

Në qoftë se unë heq të gjitha kujtimet tuaja, deri sa të mos njohësh veten në pasqyrë, të mos njohësh zërin tuaj
Kush je ti?

Nëse unë të heq edhe idenë edhe pse e di që jeni burrë apo grua
Kush je ti?

Çfarë esence do të gjesh në mbrendinë tënde kur të gjitha i ke larguar?

Nese te gjitha keto mi heq atehere me mbetet shpirti im dhe lidhja me burimin e DRITES.
gjilanasi
gjilanasi

361


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kush je ti ? Empty Re: Kush je ti ?

Mesazh  Berti69 06.09.12 23:05

Ne jemi vazhdimisht duke u përpjekur për të imituar të tjerët, e kjo na pengon për të njohur natyrën tonë të vertetë.
Ne jemi si majmunët.
Truri ynë akumulon imazhe, tinguj, fjalët dhe regjistrimet dhe riprodhon vazhdimisht përvoja dhe zakone te njëjta.

Vështirësia është që të dalim jashtë kushtëzimit tonë njerëzor dhe të shohim veten tonë pa pasur nevojë për të ndjekur të tjerët.

Berti69
Berti69

"Si është lartë, ashtu është edhe poshtë, e si është poshtë, ashtu është edhe lart"


411


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kush je ti ? Empty Re: Kush je ti ?

Mesazh  Fjori 08.09.12 15:02

Jon shkruajti"Kush je ti ?

Nëse unë të heq vendin tuaj dhe vendlindjen, aty ku jeton dhe punon
Kush je ti?

Në qoftë se unë të heq kulturën tuaj, njohuritë tuaja
Kush je ti?

Në qoftë se unë të heq familjen tënde, miqtë tuaj, armiqtë tuaj, të gjithë të afërt dhe të largët rreth teje?
Kush je ti?

Në qoftë se unë heq frikën tuaj, dëshirat tuaja, qellimet tuaja, paknaqësitë tuaja
Kush je ti?

Në qoftë se unë heq të gjitha kujtimet tuaja, deri sa të mos njohësh veten në pasqyrë, të mos njohësh zërin tuaj
Kush je ti?

Nëse unë të heq edhe idenë edhe pse e di që jeni burrë apo grua
Kush je ti?

Çfarë esence do të gjesh në mbrendinë tënde kur të gjitha i ke larguar?
Nese mi heq te gjitha keto,atehere une s'jam me;mbetet dashuria,zoti vete,burimi qe per mua jane e njejta gje.
Fjori
Fjori

23


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kush je ti ? Empty A e di se kush je?

Mesazh  Gerta Gerta 28.12.12 10:07

Nëse ju shikoni bukurinë e jetës atëherë gjërat e shëmtuara do të fillojnë të zhduken
Nëse ju shikoni jetën me gëzim atëherë trishtimi fillon të zhduket
Ju s'mund të keni parajsën dhe ferrin njëkohësisht
Ju mund të keni vetëm një dhe ajo është zgjedhja juaj
Ju do të gjeni kuptimin e jetës,vetëm nëse ju e krijoni atë
Ai nuk gjendet i fshehur pas disa shkurreve që ju te shkoni të kërkoni dhe ta gjeni
as edhe i fshehur nën ndonjë gur
Kuptimi i jetës është një poezi për tu shkruar,është një këngë për tu kënduar
dhe një vallëzim për tu kërcyer

• Osho mijëra e mijëra orë duke folur si kurrë ndonjë njeri në historinë njerëzore duke e analizuar mendjen njerëzore në të gjitha format e saj.Mendja si psikologji si emocion si trup/mendje,si moraliste ,si histori,si besim ,si fe,si evolucion shoqëror dhe politik.Duke e analizuar dhe pastaj duke e lënë pas krahëve në udhëtimin themelor drejt trashendencës
• Osho thotë:Ka vetëm një rrugë dhe kjo rrugë është ajo që shkon brenda jush dhe ku nuk do të takoni asgjë përvec qetësisë dhe paqes
• Nuk ka pika fikse në vizionin e Oshos por vetëm një ndihmë në kuptimin e vetvetes : "Dua t'ju them që shkenca është vlera supreme dhe ka dy lloj shkencash një shkencë objektive që ka të bëjë me botën e jashtme dhe një shkencë subjektive që ka të bëjë me botën e brendshme dhe që deri tani është quajtur me emrin fe.Por më mirë mos ta quajmë me këtë emër dhe ta ndajmë shkencën në dy pjesë objektive dhe subjektive dhe bashkimi i tyre në një të vetme e bën shkencën vlerën supreme-nuk ka asgjë më të lartë se kjo"
• Osho është si një erë e lehtë që përshkon planetin,duke gudulisur këdo që është i vdekur nga ana shpirtërore për ta kthyer në jetë.Jezusi kishte parabolat e tij, Buda sutrat dhe Muhamedi fantazitë e tij të netëve arabe kurse Osho ka dicka që është përshtatur për një racë të verbuar nga frika,nga injoranca dhe nga supersticioni: Osho ka komedinë kozmike.Ajo që ai do të bëjë është të shkatërrojë iluzionet tona,të shërojë varësitë tona dhe të tregojë kotësinë autokufizuese dhe shpesh tragjike të të marrit shumë seriozisht të jetës.
* * *
Cfarë është e ashtuquajtura ekzistenca jonë?
Një fllad ere,një shaka kozmike,thjesht një lojë dhe je i mbaruar
Kush je ?
Një qenie e thjeshtë njerëzore...njësoj si ti.Jo tamam njësoj,ti je në gjumë,por kjo s’është ndonjë diferencë e madhe.Edhe unë një ditë isha në gjumë,edhe ti një ditë do të zgjohesh.Mund të zgjohesh në këtë moment,askush s'të pengon prandaj diferenca është e parëndësishme
Pse ekziston jeta dhe cili është qëllimi i saj ? Kjo pyetje nuk ka përgjigje.Jeta është thjesht një mister.Jeta nuk ka asnjë qëllim ,jeta është thjesht këtu,thjesht ky moment.Kurrë nuk është krijuar,ka qenë gjithmonë dhe do të jetë gjithmonë në forma dhe mënyra të ndryshme - ky është ligji suprem.Kjo botë nuk është krijuar ndonjëherë.Nuk ekziston asnjë krijues.Zoti nuk është krijuesi i botës por është vetë energjia krijuese e ekzistencës.Ne kërkojmë por kërkimi ynë është jo i vetëdijshëm,kërkojmë në errësirë pa e ditur se çfarë të kërkojmë dhe ku,kush jemi dhe ku po shkojmë.Njeriu është rrënja e një potenciali të jashtëzakonshëm,njeriu ka lindur për të qenë i lirë dhe jo për të qenë skllav por shumë pak janë ata që e aktualizojnë këtë potencial dhe të rrallë janë ata njerëz që e transformojnë jetën e tyre dhe që realizojnë atë për të cilën kanë lindur.
• Pa liri jeta s'ka asnjë kuptim.Por kur flas për liri nuk flas për liri politike,sociale dhe ekonomike.Me liri unë kuptoj liri nga koha,liri nga mendja, liri nga dëshirat.Në momentin që mendja s'ekziston atëherë ju ekzistoni vërtet.Mendja është pengesa midis jush dhe realitetit dhe për shkak të kësaj pengese ju jeni të detyruar të rrini në një qeli të errët ku nuk hyn asnjëherë drita e diellit dhe asnjë rreze gëzimi.Jeni bërë pika uji kur mund të jeni një oqean.Prandaj ju nuk jeni të lumtur sepse jeni të burgosur.Përveç njeriut e gjithë ekzistenca është e lumtur .Vetëm njeriu ka dalë nga kjo sintoni dhe ka humbur.

• Në fakt vetëm njeriu mund të humbasë sepse vetëm ai ka vetëdije dhe vetëdija ka dy mundësi.Ajo mund t'ju bëjë ju ishuj të vetmuar në mes të oqeanit ose mund t'ju bëjë një oqean të pafund.Mund t'ju krijojë limite ose mund t'ju japë lirinë.Arti i lënies së mendjes mënjanë është sekreti i jetës sepse vetëm atëherë para jush hapet e gjithë bukuria e ekzistencës,vetëm atëherë ju nuk keni më asnjë limit dhe edhe yjet edhe qielli janë tuajat.

• Por çfarë po ndodh me njeriun sot? Në emër të lirisë ai po skllavërohet gjithnjë e më shumë.Njeriu duhet ta përdori mendjen dhe jo të përdoret prej saj.Ka diçka komplet të gabuar brenda njeriut..Mjafton të hedhësh sytë rreth e rrotull dhe sheh një gjendje çmendurie totale që njihet si normalitet.Por një botë normale duhej të ishte një botë e mbushur me gëzim,me dashuri,pa frikë ku njerëzit shijojnë çdo gjë të bukur në jetën e tyre pa i buzëqeshur tjetrit përballë dhe mallkuar përbrenda.Ne shtiremi si miq por nga brenda jemi të gjithë armiq dhe kjo është çmenduri.E gjithë kjo shoqëri jeton në një atmosferë skizofrenie dhe kjo tregon që njeriu deri tani ka dështuar.

Bëhesh njeri vetëm kur fillon të reflektosh vetë mbi gjërat,kur oservon,kur jeton në bazë të vetëdijes tënde dhe kur ke kontrollin total të mendjes tënde.Mendja është skllavëri,zemra është liri.
avatar
Gerta Gerta

PEACE and LOVE

55


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kush je ti ? Empty ..........

Mesazh  Devi 28.12.12 16:55

Une jam gjithcka jam pafundesia jam jeta jam vdekja, jam iluzioni jam e verteta. une jam ti jam kushdo jam kudo dhe jam gjithcka. Keshtu kam qene keshtu jam keshtu do te vazhdoj te jem deri ne ne pafundesi.....
Devi
Devi

16


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kush je ti ? Empty Re: Kush je ti ?

Mesazh  klejvja 29.12.12 15:00

ne jemi ata qe ne duam te jemi.....e kush mund te na i heqe te gjitha ato qe keni permendur pak me lart? asnje....dhe nqs kur te vdesim do te largohemi nodshta pa asgje...ashtu si kemi ardhur kur ishim thjesht bebe..... e kush jemi ne?? mu pergjigj pak ti qe e ke hapur temen...kush je ti????
klejvja
klejvja

1


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kush je ti ? Empty Re: Kush je ti ?

Mesazh  Valtoni 29.12.12 21:18

Une do te isha ai, qe me nuk ekziston! Por ai qe mi mori keto padyshim, do te ishte Zoti.
Valtoni
Valtoni

Dija eshte Pushtet!

39


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kush je ti ? Empty Re: Kush je ti ?

Mesazh  Luli 27.09.13 14:28

Do te jem ai qe isha para se te vija ne kete bote, pra SHPIRT I SHENJTE.
Luli
Luli

"Duhet bredhur shumë në errësirë derisa të preket drita"

861


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kush je ti ? Empty Re: Kush je ti ?

Mesazh  Albaniaa 02.01.14 21:46

Une jam krijes njerzore,qe ne kete bote erdha pa vetdeshire,duke mos e ditur se pse erdha...qe me pas te mesoj arsyen e saj...per te vetmin mision TE JETOJ.

Jam Bote ne vete,jam heshtje ne nje moment shume te zhurmshem,dhe jam zhurme ne nje heshtje,jam thjeshte mendim i pa thene ne disa raste.

Ne nje moment tjeter jam drite ne eresir dhe eresire ne drite.
Shpesh here ne ore te vona te mesnates nen driten e qiriut, e shoqeruar nga vetmia,e zhytur ne boten time,mendoj: Perse jam une???!!!
person qe s'duroj te shoh se si vuan tjetri,e tjetri po me shkel me kembe,nuk urrej dhe smallkoj edhe sikur te me kishte mbajtur varur ne litar,nga nje here jam si keta gjethet e rena te vjeshtes,qe era i con her andej e her kendej,jam une per me te dashurit e mi si nje palaco ne syte e tyre ,qe te mos u mungoj buzqeshja kurre ne ato fytyra....
Jam urre,rruge,qe ata te arijne qellimin,cakun e tyre ne kete jete,
jam mbules kur ata kan ftohte,jam shpirte i gjall,vetem per ato.

NE caste merzie ...vetem ty oj flet po ta them: une jam varre,nje e vdekur e gjalle,bote tjeter per te takuar ata qe s'kam me prane.
Sa e sa pyetje i'a beje vetes,pergjigje nuk kam,jam thjeshte nje PSE,PSE dhe vetem PSE...?!

Jam lote,burim i pashtershem,buzqeshje sa gjithesia,lule ne pranver,por jam edhe diell ne dimer..dhe perseri ne pranver acare.

Jam krijes njerzore,qe ne kete bote erdha duke qare kure te gjith qeshnin,dhe do te vdes duke qeshur kur te gjith do te qajn..

ps/ keshtu jam une....ne jeten reale,para [pak kohe i kam thene dhe nje mikut tim qe vertet respektonim njeri tjetrin-se " edhe nje psikolog i mire s'do me kuptonte mua se si jam....
avatar
Albaniaa

409


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kush je ti ? Empty Re: Kush je ti ?

Mesazh  Flavius 13.01.14 20:09

UNË JAM

Përtej kohës

Përtej galaktikave

Përtej planeteve

Përtej hapësirës

Përtej dualitetit

Përtej ngjitjes dhe shkëputjes

Përtej të dukshmes dhe të padukshmes

Përtej mashkullit e femrës

Përtej së mirës dhe së keqes

Përtej lartësive dhe fundësive

Përtej të bukures dhe të shëmtuares

Përtej ditës dhe natës

Përtej Jetës dhe vdekjes

Unë jam e GJITHA

Ai është në mua, unë jam në të

Bashkim

Integrimi

Lidhja

Bashkimi

Tërësia

Ekuilibëri

Prezenca e përjetshme

Këtu dhe tani

Microzome dhe qelizë

Indigo dhe Kristal

Energji dhe valë

Goditje dhe lëvizje

Luhatje dhe dridhje

Frymë dhe lidhje

Unë jam

Fillimi dhe mbarimi

Unë jam ai / ajo që UNË duhet të JEM

Unë jam Drita

Unë jam Dashuria Hyjnore


UNË JAM NJË
Flavius
Flavius

79


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kush je ti ? Empty Re: Kush je ti ?

Mesazh  Hagel 21.03.14 13:17


KUSH JE TI?

Ti je asgje... vetem nje mendim, nje pakete e kujteses qe e ka krijuar strukturen e vet te vazhdimesise, ku doni te permbani gjithçka qe keni per tu siguruar vazhdimisht ..
Hagel
Hagel

61


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kush je ti ? Empty Re: Kush je ti ?

Mesazh  Crash 21.03.14 23:20

Jon shkruajti:Kush je ti ?

Nëse unë të heq vendin tuaj dhe vendlindjen, aty ku jeton dhe punon
Kush je ti?

Në qoftë se unë të heq kulturën tuaj, njohuritë tuaja
Kush je ti?

Në qoftë se unë të heq familjen tënde, miqtë tuaj, armiqtë tuaj, të gjithë të afërt dhe të largët rreth teje?
Kush je ti?

Në qoftë se unë heq frikën tuaj, dëshirat tuaja, qellimet tuaja, paknaqësitë tuaja
Kush je ti?

Në qoftë se unë heq të gjitha kujtimet tuaja, deri sa të mos njohësh veten në pasqyrë, të mos njohësh zërin tuaj
Kush je ti?

Nëse unë të heq edhe idenë edhe pse e di që jeni burrë apo grua
Kush je ti?

Çfarë esence do të gjesh në mbrendinë tënde kur të gjitha i ke larguar?
Nese ti me heq te gjitha keto,  un jam vetem nje specie e evoluar brenda hapsires dhe kohes, i perber nga materja , krejt rastesisht, i jam pershtatur kushtit kohes dhe vendit dhe thjesht jetoj pa ndonje arsye
Crash
Crash

Mos dorëzimi eshte arritja drejt qellimit26


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kush je ti ? Empty Re: Kush je ti ?

Mesazh  LOST_IN_DARK 31.03.14 21:22

Nese te gjitha mi marrin une jam prap ky qe jam , sepse personaliteti i nje njeriu eshte diqka qe ndertohet gjate tere jetes po ede nese mi merr te gjitha une jam ky qe jam kam personalitetin tim qe nuk eshte i lidhur me gjera materiale po eshte e gjitha shpirtrore .
LOST_IN_DARK
LOST_IN_DARK

PARANORMAL ACTIVITY IS REAL

1


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kush je ti ? Empty Re: Kush je ti ?

Mesazh  Siroco 16.07.14 13:22

Kush jeni ju?

Një grua ishte në një gjendje kome dhe vdiste. Ajo kishte pershtypje se ishte duke u dërguar në qiell dhe që ishte në vendin e gjykimit.

- Kush jeni ju? e pyeti një zë.
- Unë jam gruaja e kryetarit të bashkisë, u përgjigj ajo.
- Unë nuk po ju kërkoj gruaja e kujt jeni, por kush jeni?
- Unë jam nënë e katër fëmijëve.
- Unë nuk ju kërkoj nënë e kujt jeni, por kush jeni?
- Unë jam një mësuese në shkollë.
- Unë nuk ju pyes se cili është profesioni juaj, por kush jeni ju?
Dhe kjo vazhdonte kështu, duket mos dhënë një përgjigje të kënaqshme për pyetjen.
- Kush jeni ju?
- Unë jam një e krishterë.
- Unë nuk ju pyetja për fenë tuaj, por kush jeni ju?
- Unë jam e vetmja që kam shkuar çdo ditë në kishë dhe i kam ndihmuar gjithmonë të varfërit dhe të vobektit.
- Unë nuk ju pyeta se çfarë keni bërë, por kush jeni ju?

Ajo dështoi në mënyrë të qartë testin, sepse ajo u kthye në tokë. Kur ajo u shërua nga sëmundja e saj, ajo vendosi për të gjetur se kush ishte.
Dhe kjo e bën gjithë ndryshimin.
Detyra juaj është që të jeni.
Të mos jeni dikushi, që të mos jeni askushi, sepse ajo përfshin lakminë dhe ambicien; të mos jeni kështu apo ashtu dhe të bëheni i kushtëzuar por vetëm të
JENI...
Siroco
Siroco

Unë e dëgjoj këngën e zogut jo për zërin e tij, por per heshtjen që vjen pas.


201


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kush je ti ? Empty Re: Kush je ti ?

Mesazh  Hidra 21.01.16 15:40

Siroco shkruajti:Kush jeni ju?  

Një grua ishte në një gjendje kome dhe vdiste. Ajo kishte pershtypje se ishte duke u dërguar në qiell dhe që ishte në vendin e gjykimit.

- Kush jeni ju? e pyeti një zë.
- Unë jam gruaja e kryetarit të bashkisë, u përgjigj ajo.
- Unë nuk po ju kërkoj gruaja e kujt jeni, por kush jeni?
- Unë jam nënë e katër fëmijëve.
- Unë nuk ju kërkoj nënë e kujt jeni, por kush jeni?
- Unë jam një mësuese në shkollë.
- Unë nuk ju pyes se cili  është profesioni juaj, por kush jeni ju?
Dhe kjo vazhdonte kështu, duket mos dhënë një përgjigje të kënaqshme për pyetjen.
- Kush jeni ju?
- Unë jam një e krishterë.
- Unë nuk ju pyetja për fenë tuaj, por kush jeni ju?
- Unë jam e vetmja që kam shkuar çdo ditë në kishë dhe i kam ndihmuar gjithmonë të varfërit dhe të vobektit.
- Unë nuk ju pyeta se çfarë keni bërë, por kush jeni ju?

Ajo dështoi në mënyrë të qartë testin, sepse ajo u kthye në tokë. Kur ajo u shërua nga sëmundja e saj, ajo vendosi për të gjetur se kush ishte.
Dhe kjo e bën gjithë ndryshimin.
Detyra juaj është që të jeni.
Të mos jeni dikushi, që të mos jeni askushi, sepse ajo përfshin lakminë dhe ambicien; të mos jeni kështu apo ashtu dhe të bëheni i kushtëzuar por vetëm të
JENI...

Ky mesazh eshte shume i fort sepse na shtyne te mendojme se ato qe na duken ne syte tane gjera te rendesishme, ne fakt nuk jane te tilla.
Hidra
Hidra

33


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kush je ti ? Empty Re: Kush je ti ?

Mesazh  I’m X person 28.08.19 19:41

Berti69 shkruajti:Ne jemi vazhdimisht duke u përpjekur për të imituar të tjerët, e kjo na pengon për të njohur natyrën tonë të vertetë.
Ne jemi si majmunët.
Truri ynë akumulon imazhe, tinguj, fjalët dhe regjistrimet dhe riprodhon vazhdimisht përvoja dhe zakone te njëjta.

Vështirësia është që të dalim jashtë kushtëzimit tonë njerëzor dhe të shohim  veten tonë pa pasur nevojë për të ndjekur të tjerët.
Për mendimin tim është më mirë të shikojmë të tjerët veprimet e tyre ose gabimet e tyre e të mësojmë prej tyre përpara se ti bëjm ne ato gabime.
I’m X person
I’m X person

Nëse mërzitesh mos kërko ngushëllim prej njerëzve!
Sepse shpresa në njerëz është e kotë.

26


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kush je ti ? Empty Re: Kush je ti ?

Mesazh  I’m X person 28.08.19 19:43

Devi shkruajti:Une jam gjithcka jam pafundesia jam jeta jam vdekja, jam iluzioni jam e verteta. une jam ti jam kushdo jam kudo dhe jam gjithcka. Keshtu kam qene keshtu jam keshtu do te vazhdoj te jem deri ne ne pafundesi.....
Pse ti qenke i pavdekshëm? Kështu mendon ti?
I’m X person
I’m X person

Nëse mërzitesh mos kërko ngushëllim prej njerëzve!
Sepse shpresa në njerëz është e kotë.

26


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kush je ti ? Empty Re: Kush je ti ?

Mesazh  Cimi Elezi 16.11.19 23:26

Mundet tmi heqësh të gjitha ato që parashtrove. Por në vetëdijen time jam po ai, i njëjti. Mund të mi mohosh të gjitha por prap vetëdijen time e kam ku kam le e prej nga vij...
Cimi Elezi
Cimi Elezi

108


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kush je ti ? Empty Re: Kush je ti ?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi