EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vatikani dhe ana e errët

Shko poshtë

Vatikani dhe ana e errët Empty Vatikani dhe ana e errët

Mesazh  Gjithesia Love 01.04.20 11:58

Papa Françesku ka pranuar se klerikët kanë abuzuar me murgeshat seksualisht, dhe në një rast ato janë mbajtur si skllevëre seksi.Në atë rast, tha ai, paraardhësi i tij, Papa Benedikti, u detyrua të mbyllte një kongregacion të tërë murgeshash që abuzoheshin nga priftërinjtë.Besohet të jetë hera e parë që Papa Françesku ka njohur abuzimin seksual të murgeshave nga klerikët.Ai tha se Kisha po përpiqej të zgjidhte problemin, por tha se "po vazhdon ende".Nëntorin e kaluar, organizata botërore e murgeshave të Kishës Katolike denoncoi "kulturën e heshtjes dhe fshehtësisë" që i pengoi ata të flisnin.Komente të Papës vijnë mes rasteve të gjata të abuzimit seksual të fëmijëve dhe të rinjve nga priftërinjtë e Kishës.

C'farë tha Papa Françesku?

Duke folur para gazetarëve gjatë një turneu historik në Lindjen e Mesme të martën, papa pranoi që Kisha kishte një problem dhe rrënjët ishin në shoqëri "duke parë gratë si të klasit të dytë".Ai tha se priftërinjtë dhe peshkopët kishin abuzuar murgeshat, por tha se Kisha ishte në dijeni të "skandalit" dhe "po punonte për të", duke shtuar se disa klerikë ishin pezulluar.

"Ëhtë një rrugë në të cilën kemi qënë," tha ai.

"Papa Benedikti pati guximin të shpërndajë një kongregacion femër që ishte në një nivel të caktuar, sepse kjo skllavëri e grave kishte hyrë në të - skllavëri, madje deri në pikën e skllavërisë seksuale - nga kleri ose themeluesi".Papa Françesku tha se abuzimi seksual i murgeshave ishte një problem i vazhdueshëm, por që ai ndodh kryesisht në "kongregacione të caktuara, kryesisht të reja".

Ku ka ndodhur?

Në vitin 2013, Komuniteti i San Juan pranoi se priftërinjtë ishin sjellur "në mënyra që shkonin kundër dëlirësisë" me disa gra të rendit, sipas gazetës Franceze Katolike Romake La Croix.Në një rast tjetër në Indi vitin e kaluar, një peshkop u arrestua me akuzën e përdhunimit të një murgeshë 13 herë midis 2014 dhe 2016.Peshkopi Franco Mulakkal, i cili drejtoi dioqezën Jalandhar në shtetin verior të Punjab, ka mohuar akuzat.Në Kili, raportet për abuzimin e murgeshave nga priftërinjtë e nxitën Vatikanin të niste një hetim vitin e kaluar. Gratë u raportuan se ishin larguar nga urdhri pasi nxorën në pah abuzimin.Vitin e kaluar, agjensia e lajmeve Associated Press raportoi raste abuzimesh në Itali dhe Afrikë.
C'farë kanë thënë gratë e Kishës?

Disa ditë më parë, revista e grave në Vatikan, Women Church World, dënoi abuzimin, duke thënë se në disa raste murgesha u detyruan të abortojnë fëmijët e priftërinjve, diçka që ndalon katolicizmi.Redaktorja e revistës Lucetta Scaraffia tha se njohja e Papës Françesk për abuzimin "mund të jetë në ndihmë", por paralajmëroi se Kisha duhet të veprojë."Nëse Kisha vazhdon të mbyllë sytë nga skandali ... ... gjendja e shtypjes së grave në Kishë nuk do të ndryshojë kurrë," shkroi ajo.Revista thoshte se lëvizja #MeToo do të thoshte që më shumë gra po prezantonin tregimet e tyre.Vitin e kaluar, faqja e internetit franceze Le Parisien raportoi rastin e "Christelle" (në frëngjisht), një ish murgeshë emri i të cilës u ndryshua për të ruajtur anonimitetin.Christelle tha që ajo ishte abuzuar seksualisht nga një prift nga kongregacioni i saj në Francë midis 2010 dhe 2011."Gjestet e tij u bënë gjithnjë e më të papërshtatshme," tha ajo, duke shtuar: "Por ai vazhdoi të vazhdonte ... deri në ditën kur më përdhunoi.
"Ai nuk ishte në gjendje të kontrollonte veten e tij ... ai kishte një personalitet të ndarë".

Përkthyer nga : https://www.bbc.com/news/world-europe-47134033
Gjitha të drejtat i shkojnë BBC
Përkthimi u bë me google dhe deepl
Gjithesia Love
Gjithesia Love

There is no limitation to limit
There is no limit to limitations97


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Vatikani dhe ana e errët Empty Pas dekadash heshtjeje, murgeshat flasin për abuzimin e priftërinjve

Mesazh  Gjithesia Love 01.04.20 13:18

Murgesha nuk shkon më në rrëfim rregullisht, pasi një prift italian e detyroi atë të kryej marrëdhënie ndërsa ajo ishte në një gjëndie  vunerable : duke  rrëfyer mëkatet e saja tek ai në një klasë universitare gati 20 vjet më parë.Në atë kohë, motra i tha vetëm drejtorit të saj krahinor dhe shpirtëror, të heshtur nga kultura e sekretit të Kishës Katolike, nga premtimet e saj të bindjes dhe nga frika e vet, revokimi dhe turpi.Ai hapi një plagë të madhe brenda meje, "i tha ajo Associated Press." Jam shtirur sikur nuk  kishte ndodhur. "Pas dekadash heshtjeje, murgesha është një nga të paktat në botë që ka dalë së fundmi në një temë që Kisha Katolike nuk ka zgjidhur akoma: Abuzimin seksual të motrave fetare nga priftërinjtë dhe peshkopët. Një përmbledhje e AP ka zbuluar se raste janë shfaqur në Evropë, Afrikë, Amerikë të Jugut dhe Azi, duke treguar se problemi është global dhe i përhapur, falë traditës universale të statusit të klasit të dytë për motrat në Kishën Katolike dhe të saj nënshtrim i inatosur për burrat që e drejtojnë atë.Disa murgesha tani janë duke gjetur zërin e tyre,  nga lëvizja #MeToo dhe njohja në rritje se të rriturit mund të jenë viktima të abuzimit seksual kur ka një çekuilibër të pushtetit në një marrëdhënie. Motrat po shkojnë publikisht pjesërisht për shkak të mosveprimit me vite nga udhëheqësit e kishave, edhe pasi Vatikani u informua për studime të rëndësishme për problemin në Afrikë në vitet 1990.Cështia ka shpërthyer në vazhdën e skandaleve mbi abuzimin seksual të fëmijëve, dhe kohët e fundit të të rriturve, përfshirë zbulimet se një nga kardinalët më të shquar amerikanë, Theodore McCarrick, abuzoi seksualisht dhe ngacmoi seminaret e tij.Shkalla e abuzimit të murgeshave është e paqartë, të paktën jashtë Vatikanit. Viktimat nuk kanë dëshirë të raportojnë abuzimin për shkak të frikës së bazuar se nuk do të besohen, u thanë ekspertëve AP. Drejtuesit e kishës nuk kanë dëshirë të pranojnë se disa priftërinj dhe peshkopë thjesht injorojnë premtimet e tyre të beqarisë, duke ditur që sekretet e tyre do të ruhen.Sidoqoftë, këtë javë, rreth gjysmë duzina motra nga një kongregacion i vogël fetar në Kili dolën në televizionin kombëtar me historitë e tyre të abuzimit nga priftërinjtë dhe murgeshat e tjera - dhe si eprorët e tyre nuk bënë asgjë për ta ndaluar atë. Një murgeshë në Indi kohët e fundit paraqiti një ankesë zyrtare në polici duke akuzuar një peshkop për përdhunim, diçka që do të ishte e paimagjinueshme edhe një vit më parë.Rastet në Afrikë janë lindur në mënyrë periodike; në 2013, për shembull, një prift i njohur ugandan shkroi një letër para eprorëve të tij në të cilën ai përmendi "priftërinjtë të përfshirë romantikisht me murgesha", për të cilën ai u pezullua menjëherë nga kisha, derisa ai kërkoi falje në maj. Dhe motra në Evropë foli me AP për të ndihmuar në nxjerrjen e çështjes në dritë."Jam shumë e trishtuar që mori kaq shumë kohë që kjo të dalë në dritë, sepse kishte raportime shumë kohë më parë," tha Karlijn Demasure, një nga ekspertët kryesorë të kishës për abuzimin seksual të klerit dhe abuzimin me pushtetin, në një intervistë me AP. "Shpresoj se tani janë ndërmarrë hapa për t'u kujdesur për viktimat dhe për t'i dhënë fund këtij lloji të abuzimit.

Merrni seriozisht VIKTIMAT

Vatikani nuk pranoi të komentojë mbi masat, nëse ka, ai ka marrë për të vlerësuar shtrirjen e problemit global, i cili ka bërë për të ndëshkuar kriminelët dhe kujdesin për viktimat. Një zyrtar i Vatikanit tha se u takon udhëheqësve të kishave lokale të sanksionojnë priftërinjtë që abuzojnë seksualisht me motrat, por që krime të tilla shpesh bëhen të pandëshkuara në gjykatat civile dhe kanonike.Zyrtari, i cili foli në kushte anonimiteti sepse nuk ishte i autorizuar të fliste për këtë temë, tha se vetëm disa raste shkojnë në Selinë e Shenjtë për hetime. Ai iu referua faktit që Kisha Katolike nuk ka masa të qarta për të hetuar dhe ndëshkuar peshkopët që abuzojnë ose lejojnë abuzuesit të qëndrojnë në radhët e tyre, një zbrazëti që është spikatur së fundmi nga çështja McCarrick.Zyrtari tha që kisha ka përqendruar pjesën më të madhe të vëmendjes së saj kohët e fundit në mbrojtjen e fëmijëve, por që të rriturit në nevojë "meritojnë të njëjtën mbrojtje".Gratë e shenjta duhet të inkurajohen të flasin kur keqtrajtohen, "tha zyrtari për AP." Peshkopët duhet të inkurajohen t'i marrin seriozisht dhe të sigurojnë që priftërinjtë të ndëshkohen nëse janë fajtorë. "Por të qenit serioz është shpesh pengesa më e vështirë për motrat që janë abuzuar seksualisht, tha Demasure, deri para pak kohësh drejtori ekzekutiv i Qendrës së Mbrojtjes së Fëmijëve në Universitetin Papnor Gregorian, qendra kryesore kërkimore e kishës për këtë temë. Ata (priftërinjtë) gjithmonë mund të thonë 'ajo e donte atë,' "tha Demasure." Është gjithashtu e vështirë të heqësh qafe mendimin se gjithmonë është gruaja që josh burrin, dhe jo anasjelltas. " Demasure tha që shumë priftërinj në Afrikë, për shembull, luftojnë beqarinë për shkak të besimeve tradicionale dhe kulturore për rëndësinë e të pasurit fëmijë. Risitë, të cilat sapo kanë hyrë në jetën fetare, janë veçanërisht të prekshme sepse shpesh u duhet një letër nga pastori i tyre për t'u pranuar në disa kongregacione fetare. "Dhe ndonjëherë ata duhet të paguajnë për të," tha ai.Dhe kur këto gra mbeten shtatzënë?Ajo kryesisht  abortonë. Edhe më shumë se një herë. Dhe ai paguan për të. Një motër fetare nuk ka para. Një prift, po, tha ajo.Mund të ketë gjithashtu një çmim për raportimin e problemit.Në vitin 2013, Rev. Anthony Musaala në Kampala, Uganda shkroi atë që ai e quajti një letër të hapur për anëtarët e institucionit vendor katolik në lidhje me "raste të shumta" të marrëdhënieve seksuale të supozuara nga priftërinjtë, përfshirë edhe me murgeshat. Ai pohoi se ishte "një sekret i hapur që shumë priftërinj katolikë dhe disa peshkopë, në Ugandë dhe gjetkë, nuk jetojnë më dëlirësi në beqari".Ai u sanksionua, pavarësisht nga fakti se gazetat ugandane raportojnë rregullisht raste të priftërinjve të kapur në arratisje seksuale. Tema është madje tema e një romani popullor që mësohet në shkollat e mesme.Në vitin 2012, një prift ka hedhur në gjyq një peshkop perëndimor Ugandan i cili e kishte pezulluar dhe i urdhëroi që të ndërpresë lidhjet së paku katër murgesha. Prifti, i cili mohoi pretendimet, humbi padinë dhe motrat më vonë hodhën paditë e tyre kundër peshkopit.Kryepeshkopi Gjon Baptist Odama, udhëheqës i konferencës së peshkopëve vendas të Ugandanit, i tha AP se pretendimet e paverifikuara ose të verifikuara kundër priftërinjve individualë nuk duhet të përdoren për të përfshirë  gjithë kishën."Rastet individuale mund të ndodhin, nëse ato janë ndodhin," tha ai të enjten. "Rastet indiv iduale duhet të trajtohen si raste individuale."Abuzimi i murgeshave nga PRIMET NUK është një PROBLEM I RI Shumë kohë para incidenteve më të fundit, në vitet 1990 anëtarët e urdhrave fetarë përgatisnin raporte konfidenciale mbi problemin e përqendruar në Afrikë dhe SIDA për zyrtarët e vjetër të kishave. Në 1994, i ndjeri Sr. Maura O'Donohue shkroi studimin më gjithëpërfshirës të një studimi gjashtë vjeçar në 23 vende, në të cilin mësoi për 29 murgeshat që kishin mbetur shtatzënë në një kongregacion të vetëm.Murgeshat, raportoi ajo, konsideroheshin partnerë seksualë "të sigurt" për priftërinjtë, të cilët kishin frikë se mos infektoheshin me HIV nëse shkonin me prostituta ose gra në popullatën e përgjithshme.Katër vjet më vonë, në një raport para eprorëve fetarë dhe zyrtarëve të Vatikanit, Sr. Marie McDonald tha se ngacmimi dhe përdhunimi i motrave afrikane nga priftërinjtë është "gjoja i zakonshëm". Ndonjëherë kur një murgeshë mbetet shtatzënë, prifti insiston për abortim, sipas raportit.Raportet nuk u bënë asnjëherë publike. Sh.B.A. Reporter Kombëtar Katolik i vendosi ato në internet në 2001, duke ekspozuar thellësitë e një skandali që kisha kishte provuar prej kohësh ta mbante sekret. Deri më tani, Vatikani nuk ka thënë se çfarë, nëse ndonjë gjë, ajo ka bërë me informacionin.Motra Paola Moggi, një anëtare e Motrave Misionare të Comboni - një asamble fetare me një prani të konsiderueshme në 16 vende afrikane - tha në përvojën e saj se kisha afrikane "ka bërë përparim të madh" që nga vitet 1990, kur ajo bëri punë misionare në Kenia , por problemi nuk është eleminuar.Kam gjetur motra absolutisht të emancipuara në Afrikë që flasin me mendjen e tyre me një prift që takojnë dhe që mund t'u kërkojë atyre që të bëjnë seks me ta, "i tha ajo AP.Por fakti që skandalet e priftërinjve që dyshohet se abuzojnë motrat në dy kontinente të tjera - Azinë dhe Amerikën Latine - kanë shpërthyer publikisht brenda disa javësh sugjeron se problemi nuk është i kufizuar në Afrikë, dhe se disa gra tani janë të gatshme të thyejnë tabu. ta denoncojë atë publikisht.Në Indi, një motër e Misionareve të Jezusit ngriti një ankesë policore muajin e kaluar duke pretenduar se ajo ishte dhunuar nga një peshkop në maj 2014 gjatë një vizite në shtetin e krishterë të rëndë të Kerala, dhe se ajo u abuzua seksualisht dhjetëra herë. më shumë në dy vitet e ardhshme, siç raportohet nga media indiane.Peshkopi e mohoi akuzën dhe tha se gruaja po hakmerrej ndaj tij sepse kishte ndërmarrë një veprim disiplinor ndaj saj për sjelljet e saj seksuale.Në Kili, shpërtheu skandali i Motrave të Samaritanit të Mirë, një urdhër kushtuar kujdesit shëndetësor në dioqezën Talca, në të njëjtën kohë që e gjithë hierarkia katolike e vendit ka qenë nën zjarr për dekada abuzimesh seksuale dhe mbulesa. Skandali ishte aq i madh sa që në maj, Françesku thirri të gjithë peshkopët kilianë në Romë, ku të gjithë u ofruan të jepnin dorëheqjen masivisht.Rasti, i ekspozuar nga radioja shtetërore e Kilit, përfshin akuza që priftërinjtë përkëdhelin dhe puthin murgeshat, edhe pse të zhveshura, dhe disa motra fetare abuzojnë seksualisht me të rinjtë.Viktimat thanë që ata i thanë nënës së tyre superior, por se ajo nuk bëri asgjë. Peshkopi i ri i përkohshëm i Talcës ka premtuar se do të gjejë drejtësi.Vatikani është i vetëdijshëm që motrat fetare kanë qenë veçanërisht të ndjeshme ndaj abuzimit. Ndoshta rrëfimi më i bujshëm ishte i detajuar në librin e vitit 2013 "Las Monjas de Sant'Ambrogio", bazuar në arkivat e gjyqit të Inkuizicionit të Vatikanit 1860 mbi abuzimin, përvetësimin, vrasjen dhe "shenjtërinë e rreme" brenda një manastiri Roman.Pasi mori fjalën, Vatikani përdori forcën e plotë të Inkuizicionit të tij për të hetuar dhe ndëshkuar.Mbetet të shihet se çfarë do të bëjë Vatikani tani që flasin më shumë motra.

HISTORIA E NJË MOTRE - DHE VITET E VËSHTIRA

Motra që foli për AP për sulmin e saj në vitin 2000 gjatë rrëfimit në një universitet të Bolonjës, rrëmbeu rruzaren e saj ndërsa rrëfente detajet.Ajo u kujtua saktësisht se si ajo dhe prifti ishin ulur në dy kolltuqe ballë për ballë në klasën e universitetit, sytë e saj ishin të fiksuar në dysheme.Në një moment, tha ai, prifti u ngrit nga karrigia e tij dhe e detyroi atë të kryenin marrëdhënie.E vogël por jo e brishtë, ajo ishte aq e tronditur, tha ajo, sa e kapi nga supet dhe me të gjithë fuqinë që mund të ngrihej dhe e shtyu përsëri në karrigen e tij.Murgesha vazhdoi me rrëfimin e saj atë ditë ...Por sulmi - dhe përparimi pasues i një prifti tjetër një vit më vonë - përfundimisht e çuan atë të ndalojë të rrëfejë për ndonjë prift tjetër përveç babait të saj shpirtëror, i cili jeton në një vend tjetër."Vendi i rrëfimit duhet të jetë një vend shpëtimi, lirie dhe mëshire," tha ajo. "Për shkak të kësaj përvoje, rrëfimi u bë një vend mëkati dhe shpërdorimi të pushtetit".Ajo kujtoi në një moment se një prift që ajo i kishte besuar kishte kërkuar falje "për llogari të Kishës". Por askush kurrë nuk ndërmori asnjë veprim kundër kriminelit, i cili ishte një profesor i spikatur i J
Gruaja i tregoi historinë e saj AP, pa e ditur se në të njëjtën kohë po mbahej një funeral për priftin që e kishte sulmuar atë 18 vjet më parë.Gruaja i tregoi historinë e saj AP, pa e ditur se në të njëjtën kohë po mbahej një funeral për priftin që e kishte sulmuar atë 18 vjet më parë.

Ajo më vonë tha se kombinimi i vdekjes së tij dhe vendimi i tij për të folur me zë i dha shumë peshë.

"Unë e shoh atë si dy liri: lirinë nga pesha për një viktimë dhe lirinë nga gënjeshtra dhe përdhunimi nga prifti", tha ai. "Shpresoj se kjo i ndihmon motrat e tjera të shkëputen nga kjo peshë."

Përkthyer nga: https://apnews.com/f7ec3cec9a4b46868aa584fe1c94fb28
Gjitha të drejtat i takojne Apnews
Përkthimi u bë nëpërmjet google dhe deepl
Gjithesia Love
Gjithesia Love

There is no limitation to limit
There is no limit to limitations97


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Vatikani dhe ana e errët Empty Peshkopi Indian akuzohet për përdhunim i arrestuar në Kerala

Mesazh  Gjithesia Love 01.04.20 14:48

Një peshkop është arrestuar në shtetin jugor Indian të Kerala me akuzën e përdhunimit të një murgeshë 13 herë midis 2014 dhe 2016.Gruaja 44-vjeçare ngriti një ankesë në polici në qershor, duke pretenduar se Kisha Katolike kishte dështuar të ndërmarrë ndonjë veprim pavarësisht ankesave të përsëritura.Ajo çoi në protesta të paparë nga murgeshat që dolën në mbështetje të saj.Rasti ka shokuar një nga komunitetet më të vjetra të krishtera në Indi dhe ka tërhequr vëmendjen kombëtare.Peshkopi Franco Mulakkal, 54 vjeç, u arrestua të Premten pasi u mor në pyetje nga policia për tre ditë. Një zyrtar i lartë i policisë foli në kushte anonimiteti, ai i tha BBC Hindi Imran Qureshi.Peshkopi Mulakkal, i cili mohon pretendimet, do të paraqitet në gjykatë të Shtunën.Vatikani e liroi përkohësisht nga detyrat e tij të enjten.Z. Mulakkal është peshkopi i një dioqeze në Jalandhar, në shtetin verior të Punjab. Dhe murgesha që e ka akuzuar i përket Misionarëve të Jezuit, një kongregacion në Kerala që është pjesë e dioqezës Jalandhar.Ajo pretendoi se sulmi ndodhi kur ai vizitoi manastirin, ku ajo jetonte në qytetin Kottayam, në Kerala.Ai nuk ka folur për mediat, por i bëri një kërkesë Vatikanit dhe i shkruajti një letër të hapur përfaqësuesit të Papës në kryeqytetin Indian Delhi në fillim të këtij muaji. Ai pretendoi se kjo ishte letra e katërt që ai iu drejtua Vatikanit.

Vatikani dhe ana e errët _103525699_nuns2

"Ne përjetojmë neglizhencë kudo. Ne mendojmë se Kisha Katolike kujdeset vetëm për peshkopët dhe priftërinjtë. Ne do të dëshironim të dinim nëse ka ndonjë dispozitë në Ligjin e Canon për drejtësinë e murgeshave dhe grave", shkroi ajo.Murgeshat që protestuan për dy javë për të kërkuar arrestimin e peshkopit, përshëndetën lajmin të Premten.Ne kemi fituar raundin e parë të luftës sonë, "i tha BBC motra Anupama, e cila drejtoi protestat pranë Gjykatës së Lartë Kerala.Lufta jonë është për shumë nga këto motra që vuajnë në heshtje, dhe ne do të vazhdojmë fushatën tonë derisa të gjitha motrat tona të fitojnë drejtësi ".


Përkthyer nga: https://www.bbc.com/news/world-asia-india-45600402
Të gjitha të drejtat i shkojnë BBC
Përkthyer me google dhe deepl.


Gjithesia Love
Gjithesia Love

There is no limitation to limit
There is no limit to limitations97


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Vatikani dhe ana e errët Empty Shtëpitë e Nënë Terezës India në hetimin e 'tregtisë së fëmijëve' ...

Mesazh  Gjithesia Love 01.04.20 15:11

India po heton Misionarët e Bamirësisë të Nënë Terezës, në mes të akuzave se ajo ka shitur foshnje.Qeveria u ka kërkuar zyrtarëve të inspektojnë qendrat e bamirësisë në të gjithë Indinë.
Urdhri erdhi pasi një murgeshë dhe një punonjës u arrestua në fillim të këtij muaji për gjoja shitjen e një foshnje në shtetin lindor Jharkhand.Bamirësia e quajti lajmin "tronditëse" dhe tha se kishte filluar hetimet.India ka një treg të lulëzuar për birësime të paligjshme, veçanërisht që kur ligjet e birësimit janë forcuar në 2015.Departamenti i Mirëqenies së Grave dhe Fëmijëve në Indi tha në deklaratë të martën se "kishte udhëzuar shtetin që menjëherë të inspektonin shtëpitë e përkujdesjes së fëmijëve të drejtuara nga Misionarët e Bamirësisë në gjithë vendin".Policia arrestoi dy të pandehurit në 5 korrik pasi Komiteti i Mirëqenies së Fëmijëve Jharkhand ngriti një ankesë se djali ishte zhdukur nga shtëpia e qendrës për gra shtatzëna single.
Foshnja, sipas policisë, dyshohet se ishte shitur në një çift, i cili besonte se po paguante shpenzimet e shtrimit në spital të nënës.Bamirësi kishte thënë se incidenti ishte "kundër bindjes sonë morale".
"Ne do të marrim të gjitha masat e nevojshme për ta parandaluar atë të ndodhë përsëri, nëse ajo ka ndodhur ndonjëherë," tha Sunita Kumar nga Misionarët e Bamirësisë për BBC.
Nënë Tereza fituese e çmimit Nobel, e cila vdiq në 1997, themeloi Misionarët e Bamirësisë në 1950. Sisterhood, me qendër në qytetin lindor të Kalkutës (dikur Kalkuta), gjithashtu administron hotele, kuzhina me supë, shkolla, leprosariume dhe shtëpi. për fëmijët e braktisur.


Përkthyer nga: https://www.bbc.com/news/world-asia-india-44856907
Gjitha drejtat i takojnë BBC
Gjithesia Love
Gjithesia Love

There is no limitation to limit
There is no limit to limitations97


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Vatikani dhe ana e errët Empty Re: Vatikani dhe ana e errët

Mesazh  TOASTY 01.04.20 18:11

Duhet rifirmatu e gjithe religjoni, perfshi vatikan dhe bibla. Keto dkandale kane njemije e nje vjet qe e kane mberthyer kishen. Te krishteret duhet ta largojne besimin ne statuja.
TOASTY
TOASTY

Sicko Sicko Sicko Sicko


Bingo Bingo ULALA

16


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Vatikani dhe ana e errët Empty Re: Vatikani dhe ana e errët

Mesazh  Gjithesia Love 02.04.20 20:15

TOASTY shkruajti:Duhet rifirmatu e gjithe religjoni, perfshi vatikan dhe bibla. Keto  dkandale kane njemije e nje vjet qe e kane mberthyer kishen. Te krishteret duhet ta largojne besimin ne statuja.
Shpresojme meqe njerzit kane filluare te flasin dhe skane frike te denocojne te verteten
Gjithesia Love
Gjithesia Love

There is no limitation to limit
There is no limit to limitations97


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Vatikani dhe ana e errët Empty Re: Vatikani dhe ana e errët

Mesazh  Gjithesia Love 03.04.20 19:50

Nga qytetet e vendeve Australiane deri në shkollat në Irlandë dhe qytete në të gjithë Shtetet e Bashkuara, Kisha Katolike është përballur me një ortek të akuzave për abuzim seksual të fëmijëve në dekadat e fundit.Rastet e profilit të lartë dhe dëshmitë shqetësuese të dhëna në hetimet publike kanë vazhduar ta mbajnë çështjen në titujt.Në rastin më të fundit, Kardinal George Pell u dënua për abuzim të dy djemve të korit në Melburn në vitin 1996. Ai është Katoliku me gradë më të lartë në Australi, dhe më parë ishte një thesar i Vatikanit - domethënë ai u shikua gjerësisht si zyrtari i tretë më i fuqishëm në Kishë.Dhe Theodore McCarrick, një ish kardinal amerikan, u dëbua për pretendime abuzimi vetëm 10 ditë më parë - duke e bërë atë figurën më të rëndësishme katolike që ishte dëbuar nga priftëria në kohët moderne.Ndërkohë, fshehjet e pretenduara vazhdojnë të ndjekin Kishën dhe grupet e viktimave thonë se Vatikani nuk ka bërë sa duhet për të korrigjuar gabimet e tij. Në përpjekje për të adresuar problemin, Papa Françesku kohët e fundit mbajti një samit të paparë për pedofilin në Kishë.

Kjo është ajo që duhet të dini.

Si erdhi në dritë e gjithë kjo?

Edhe pse disa pretendime datojnë që nga vitet 1950, ngacmimet seksuale nga priftërinjtë fillimisht morën vëmendje të konsiderueshme mediatike në vitet 1980, në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada.Në vitet 1990 çështja filloi të rritet, dhe tregimet u shfaqën në Argjentinë, Australi, dhe gjetkë. Në 1995, Arqipeshkvi i Vjenës, Austri, dha dorëheqjen e postit të tij në mes të akuzave për abuzim seksual, duke tundur Kishën atje.

Gjithashtu në atë dekadë, filluan zbulimet e abuzimit të gjerë historik në Irlandë. Në fillim të viteve 2000, abuzimi seksual i Kishës ishte një histori kryesore në botë.Në Shtetet e Bashkuara, një raport i caktuar në gazetën Boston Globe (siç tregohet në filmin Spotlight 2015) ekspozoi abuzim të gjerë dhe se si priftërinjtë pedofilë u transportuan nga drejtuesit e Kishës në vend që të mbanin përgjegjësi. Kjo i shtyu njerëzit të shkojnë përpara në Shtetet e Bashkuara. dhe në të gjithë botën.

Një raport i porositur nga Kisha në 2004 thoshte se më shumë se 4,000 priftërinj katolikë amerikanë ishin akuzuar për abuzim seksual në 50 vitet e fundit, në raste që përfshinin më shumë se 10,000 fëmijë, shumica prej tyre djem.

Një raport i vitit 2009 zbuloi se abuzimi seksual dhe psikologjik ishte "endemik" në shkollat ​​industriale katolike dhe jetimore në Irlandë për pjesën më të madhe të shekullit të 20-të.

Një hetim pesë-vjeçar Australian në vitin 2017 zbuloi se "dhjetëra mijëra fëmijë" ishin abuzuar seksualisht në institucionet Australiane për dekada, duke përfshirë kishat, shkollat ​​dhe klubet sportive.

Po për rastet e fundit?

Në shkurt të vitit 2019, u zbulua se kardinalja e lartë e Australisë George Pell ishte dënuar për abuzim të dy djemve të korit në 1996 - ai u dënua nëntë muaj më parë, por një gjykatë fillimisht ndaloi shtypin që ta raportonte.
Theodore McCarrick, një ish kardinal katolik romak në Sh.B.A, u dëbua nga akuzat se sulmoi seksualisht një adoleshent në New York në fillim të viteve 1970.
Në gusht të vitit 2018, një juri e madhe e Pensilvanisë emëroi më shumë se 300 klerikë në një raport që zbuloi se më shumë se 1.000 fëmijë ishin abuzuar.
Kryepeshkopi Australian Philip Wilson dha dorëheqjen në korrik 2018 pasi u dënua për fshehjen e abuzimit seksual të fëmijëve të kryer nga një prift tjetër
Në qershor 2018, një ish-diplomat i Vatikanit u dënua me pesë vjet burg për veprat penale të pornografisë së fëmijëve.
Në Kili, 34 peshkopë katolikë romakë u ofruan të jepnin dorëheqjen pas një skandali seksi dhe mbulimi të fëmijëve.

Si është përgjigjur Kisha?

Papa Françesku bëri thirrje për "veprim vendimtar" kur u zgjodh në 2013, por kritikët thonë se ai nuk ka bërë sa duhet për t'i mbajtur peshkopët që dyshohet se kanë mbuluar abuzimet për të dhënë llogari.

Në gusht të vitit 2018, ai u shkruajti të gjithë katolikëve romakë që dënonin abuzimin seksual të klerikëve dhe duke kërkuar një fund të mbulimit.

Paraardhësi i tij, Papa Benedikti, u akuzua për dështim në mbrojtjen e fëmijëve dhe shtypjen e hetimeve, akuza që ai mohoi.

Para tij, nën Papën Gjon Pali II, Kardinal Bernard Ligji, figura e pandershme në qendër të skandalit të Bostonit, mori një rol simbolik në Romë afër Vatikanit dhe u lejua të ruajë gradën e tij, megjithëse zemërimit te viktimave

Midis 2000 dhe 2010 disa në SH.B.A. bënë pagesa të mëdha për tu pajtuar me viktimat.Në vitin 2011, Papa Benedikti u tha peshkopëve, në udhëzime të reja, se ata duhej të raportonin shpejt çdo rast të dyshuar në policinë lokale. Më parë, të gjitha rastet duhej t'i referoheshin Romës.

Nën mandatin e Francisco-s, është krijuar një panel i posaçëm për të adresuar këtë çështje, por është përballur me pengesa, përfshirë dorëheqjet e nivelit të lartë. Në vitin 2017, Marie Collins, një e mbijetuar nga abuzimi irlandez, u largua nga grupi, duke cituar "pengesa dhe pengesa".

Gjatë samitit të shkurtit 2019, Papa Françesku premtoi t'i jepte fund mbulimeve, duke thënë se të gjithë abuzuesit do të sillen para drejtësisë.

Pëkthyer nga : https://www.bbc.com/news/world-44209971
Gjithesia Love
Gjithesia Love

There is no limitation to limit
There is no limit to limitations97


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Vatikani dhe ana e errët Empty Re: Vatikani dhe ana e errët

Mesazh  Gjithesia Love 03.04.20 19:52

George Pell: Kardinal u shpall fajtor për krime seksuale në Australi

Kardinal George Pell është dënuar në Australi për krime seksuale ndaj fëmijëve, duke e bërë atë figurën katolike të rangut më të lartë që të ketë marrë një dënim të tillë.

Pell abuzoi dy djem kori në Katedralen e Melburnit në 1996, sipas një juri. Ai ishte deklaruar se nuk ishte fajtor.

Si thesar i Vatikanit, 77-vjeçari Australian u konsiderua zyrtari i tretë më i fuqishëm në Kishë.

Pell, për shkak të seancave dëgjimore të dënimeve të së mërkurës, ka paraqitur një apel.

Gjyqi i tij u dëgjua dy herë vitin e kaluar sepse juria e parë nuk mori aktgjykim. Një juri e dytë e dënoi njëzëri atë për një akuzë të depërtimit seksual të një të mituri nën moshën 16 vjeç, dhe katër akuza për kryerjen e një akti të pavendosur me një të mitur nën 16 vjeç.

Aktgjykimi u dha në dhjetor, por nuk mund të raportohej deri më tani për arsye ligjore.
Pell u ngacmua nga media dhe u ndërpre nga shikuesit ndërsa u largua nga gjykata të martën.

Vatikani më vonë konfirmoi se Pell ishte ndaluar nga ndjekja penale, dhe kontakti me të mitur ishte i ndaluar. Ju duhet të ndiqni këto rregulla derisa të përfundojë çdo apel.

Ata shtuan se megjithëse aktvendimi ishte "i dhimbshëm", dhe Kisha ka "respektin më të madh" për autoritetet Australiane, Pell ka të drejtën të "mbrojë veten në shkallën e fundit".

Kisha Katolike në të gjithë botën është përballur në vitet e fundit një mori pretendimesh të dëmshme në lidhje me abuzimin seksual nga priftërinjtë dhe pretendon se këto raste ishin të mbuluara.

Papa Françesku sapo ka mbajtur një samit të paparë në pedofili në Kishë.

C'farë dëgjoi gjykata?

Pell ishte kryepeshkop i Melbourne në 1996 kur i gjeti dy djemtë 13-vjeçar në dhomat e katedrales pas një mase, iu tha Gjykatës së Qarkut Victoria.

Pasi u tha atyre se kishin probleme për të pirë verën e bashkësisë, Pell detyroi secilin djalë të bënte vepra të pahijshme, thanë prokurorët. Ai abuzoi përsëri një nga djemtë në 1997.Gjykata dëgjoi dëshminë e njërit prej viktimave. Tjetri vdiq nga një mbidozë e drogës në 2014.

Një juri hodhi poshtë argumentin e avokatit të Pellit, Robert Richter QC, se pretendimet ishin fantazi të fabrikuara nga viktimat.

Cili ka qenë reagimi?

Në një deklaratë të martën, viktima i mbijetuar i Pell, i cili nuk mund të emërohet, e quajti çështjen stresuese dhe "ende nuk ka mbaruar".

Burri tha se ai kishte përjetuar "turp, vetminë, depresionin dhe luftën" për shkak të abuzimit.

"Si shumë të mbijetuar, më janë dashur vite për të kuptuar ndikimin që ka pasur në jetën time," tha ai.

Konferenca Australiane e Peshkopëve Katolikë tha se bindja "kishte tronditur shumë njerëz në të gjithë Australinë dhe në mbarë botën," duke përsëritur votën e saj për ta bërë Kishën "një vend të sigurt për të gjithë".

Grupe të mbijetuarve të abuzimit mirëpritën vendimin.

Vatikani tha që vendimi ishte "i dhimbshëm", por shtoi se Pell kishte të drejtën të "mbronte veten në shkallën e fundit".

"Ne ritheksojmë respektin më të madh për autoritetet gjyqësore Australiane," tha zëdhënësi Alessandro Gisotti në një deklaratë, të cilën e lexoi në një konferencë për shtyp.

"Në emër të këtij respekti, ne tani presim rezultatin e procesit të apelit."

Ai shtoi se "Kardinal Pell ka ripohuar pafajësinë e tij dhe ka të drejtë të mbrohet deri në shkallën e fundit".
"Eshtë një lajm i dhimbshëm që, siç e dimë mirë, ka shokuar shumë njerëz, jo vetëm në Australi," shtoi ai. "Ndërsa ne presim vendimin përfundimtar, ne bashkohemi me peshkopët Australianë duke u lutur për të gjithë viktimat e abuzuare, duke riafirmuar angazhimin tonë për të bërë gjithçka të mundshme për ta bërë Kishën një shtëpi të sigurt për të gjithë, veçanërisht për fëmijët".

C'farë tha Pell?

"Kardinali George Pell gjithmonë e ka ruajtur pafajësinë e tij dhe vazhdon ta bëjë këtë", thuhet në një deklaratë të lëshuar në emër të tij të martën.Pell do të priste rezultatin e apelit të tij, thuhet në shënimin e shkurtër.

Pse u mbajt sekret çështja?

Majin e kaluar, një gjyqtar lëshoi një urdhër gjykate që parandaloi raportimin në gjykimin dhe dënimin e Pell.

Ai ishte krijuar për të parandaluar një gjykim të veçantë - i cili nuk do të zhvillohet më - të ndikohet nga gjykimi i parë.

Gjyqi i braktisur konsistonte në dëgjimin e pretendimeve të palidhura - të mohuara fuqimisht nga Pell - se ai kishte sulmuar me pavëmendje fëmijët në vitet 1970. Prokurorët tërhoqën çështjen e tij të martën, duke përmendur prova të pamjaftueshme.

Rrëzimi i gjyqit të dytë çoi në heqjen e ndalimit të botimit.

Kardinali "nuk u lëkund" në gjyq
Hywel Griffith, përgjegjësi i BBC News AustraliaGeorge Pell u ul në bankën e të akuzuarve me fletoren e tij, duke dëgjuar, shkruar, por kurrë duke mos tradhtuar asnjë emocion.Kur gjykata dëgjoi përshkrime të gjalla se si dy viktima ishin detyruar në vitin 1996, duke i shtyrë rrobat e tij të kryepeshkopit për të ekspozuar veten e tij, ai nuk u rrëzua.Pas dy gjyqeve, një juri mospajtuese dhe shumë muaj pritjeje, rezultatet e këtij procesi të gjatë janë tani publike.Ritmi i drejtësisë ka qenë ngadalë, por ka rezultuar që një nga figurat më të spikatura në Kishë të mbahet përgjegjëse.

Përkthyer nga : https://www.bbc.com/news/world-australia-47366113

Ish kardinalja amerikane Theodore McCarrick u pushua nga puna me pretendimet e abuzim
Theodore McCarrick është figura më e rëndësishme katolike që është hequr nga priftëria në kohët moderne.Zyrtarët e Kishës së SHBA thanë se pretendimet se ai kishte sulmuar seksualisht një adoleshent pesë dekada më parë ishin të besueshme.Z. McCarrick, 88 vjeç, më parë kishte dhënë dorëheqjen, por tha se ai nuk kishte "asnjë kujtim" të abuzimit të pretenduar.

"Asnjë peshkop, pa marrë parasysh sa me ndikim, është mbi ligjin e Kishës," tha në një deklaratë kardinal Daniel DiNardo, president i Konferencës së Peshkopëve Katolikë të Shteteve të Bashkuara.
"Për të gjithë ata që abuzuan me McCarrick, unë lutem që ky gjyq të jetë një hap i vogël, midis shumë njerëzve, drejt shërimit".Abuzimet e pretenduara mund të kenë ndodhur shumë kohë më parë që kallëzimet penale të paraqiten për shkak të statutit të kufizimeve.Z. McCarrick ishte Arqipeshkëv i Uashington DC nga 2001 deri 2006. Që nga dorëheqja e tij nga Kardinal Kolegjin vitin e kaluar, ai ka jetuar në izolim në një manastir në Kansas.Ai është në mesin e qindra anëtarëve të klerit të akuzuar për abuzim seksual të fëmijëve për disa dekada dhe shkarkimi i tij vjen disa ditë para se Vatikani të mbajë një samit për parandalimin e abuzimit të fëmijëve.Vatikani tha që Papa Françesku kishte vendosur që dëbimi i z. McCarrick nga kleri ishte përfundimtar dhe nuk do të lejonte ankesa të mëtejshme kundër vendimit.
"Toleranca zero"
Martin Bashir, redaktor i fesë në BBC
Ky është një moment domethënës në përpjekjen e Kishës Katolike Romake për të trajtuar rreziqet e skandaleve të abuzimit seksual - jo vetëm për shkak të statusit të lartë që kishte dikur Kryepeshkopi Kardinal.Jo vetëm që ai ishte kleriku i parë në mbi 100 vjet që dha dorëheqjen nga Kolegji i Kardinalëve, por largimi i tij nga priftëria konfirmon edhe pohimin e Papa Françeskut se kushdo që shpallet fajtor për abuzim do të trajtohet me zero tolerancë, pavarësisht nga statusi brenda nga kisha.Vatikani ka thënë se procesi i hetimit ka përfunduar në janar dhe z. McCarrick u informua për vendimin për ta shkarkuar atë nga priftëria mbrëmë. Ajo vjen ditë përpara se Papa Françesku të marrë të gjithë presidentët e konferencave episkopale në botë në një samit në Romë.Samiti synon të reflektojë në sfidën globale të abuzimit dhe të zhvillojë protokolle dhe procedura që mund të zbatohen në të gjitha kontinentet.

Cilat janë akuzat?

Z. McCarrick dyshohet se sulmoi adoleshentin ndërsa punonte si prift në New York në fillim të viteve 1970. Akuzat u bënë publike nga Kryepeshkopi aktual i New York, Kardinal Timothy Dolan.Ai tha se një agjenci e pavarur mjeko-ligjore kishte hetuar pretendimet. Një bord shqyrtues, përfshirë ekspertë juridikë, psikologë, prindër dhe një prift, i gjeti pretendimet "të besueshme dhe të justifikuara".Në atë kohë, Z. McCarrick tha në një deklaratë se ai "nuk kishte kujtesë për këtë abuzim të raportuar" dhe se ai besonte në pafajësinë e tij.Disa burra të tjerë kanë thënë që atëherë që kleriku i detyroi ata të flinin me të në një shtëpi plazhi në New Jersey, ndërsa studionin për priftërinë si seminarë të rritur. Një burrë ka dalë përpara duke thënë se ai ishte sulmuar kur ishte akoma i mitur.Që atëherë, dihet gjithashtu që marrëveshjet financiare janë arritur në të paktën dy raste të sjelljes së pohuar seksuale me të rriturit që përfshijnë zotin McCarrick.Këto janë "pretendime për sjellje seksuale me të rriturit dekada më parë", ndërsa punonte si peshkop në New Jersey, u thanë peshkopëve të shtetit për mediat amerikane.

Si përshtatet kjo në skandalin më të gjerë të abuzimit seksual?

Shkarkimi i Z. McCarrick është incidenti i fundit në një seri rastesh të abuzimit seksual të fëmijëve dhe të rinjve nga priftërinjtë e Kishës.Në Gjermani, më shumë se 3,600 fëmijë u sulmuan nga priftërinjtë midis 1946 dhe 2014, sipas një raporti të dalë në tetor 2018.Në Sh.B.A., një juri e madhe e Pensilvanisë deklaroi emrat e më shumë se 300 klerikë në një raport që zbuloi se më shumë se 1000 fëmijë ishin abuzuar.Në qershor 2018, një ish-diplomat i Vatikanit u dënua me pesë vjet burg në Vatikan për vepra pornografie me fëmijë.Në Kili, 34 peshkopë katolikë romakë ofruan të jepnin dorëheqjen në maj 2018, pas një skandali dhe mbulimi të seksit me fëmijë.

Javët e fundit, Papa Françesku ka pranuar gjithashtu se priftërinjtë kanë abuzuar me murgeshat seksuale dhe në një rast i kanë mbajtur si skllevëre seksi.

Përkthyer nga: https://www.bbc.com/news/world-us-canada-47264130
Përkthyer me Deepl dhe Google
Gjiha te drejtat e materialeve i shkojne www.bbc.com.
Gjithesia Love
Gjithesia Love

There is no limitation to limit
There is no limit to limitations97


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Vatikani dhe ana e errët Empty Re: Vatikani dhe ana e errët

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi