EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ku shkon shpirti kur shohim ëndrra?

Shko poshtë

Ku shkon shpirti kur shohim ëndrra? Empty Ku shkon shpirti kur shohim ëndrra?

Mesazh  Luli prej 30.04.15 21:13

Ëndërrimi ishte një pjesë tepër e rëndësishme e kulturës vendase amerikane, pasi bazohej në praktikat e tyre spirituale.
Fëmijët edukoheshin që t’i kujtonin ëndrrat, të cilat mund t’i çkodonin më vonë, me qëllim që të udhëhiqeshin prej tyre, ose t'i përdornin si udhërrëfyes.
Por, ku shkon shpirti kur ne ëndërrojmë? A mbetet ai në trupin tonë, teksa mendjet tona eksplorojnë botën e ëndrrave? Apo bëhet ai pjesë e ëndrrës dhe eksploron mendjen?
Amerikanët vendas mendonin se ne kemi tre shpirtra: shpirti-ego, që trupëzohet në frymë; trupi-shpirt, që i jep trupit energji dhe forcë jetësore gjatë gjendjes së zgjimit dhe shpirti i lirë, i cili largohet nga trupi gjatë gjendjes së gjumit dhe transit.
Sipas besimit të tyre, një pjesë e shpirtit shkon dhe eksploron dimensione të tjera. Ai vepron kur trupi fizik fle.
Dy aspektet e tjera të shpirtit mbeten të lidhur me trupin, ndërsa është shpirti i lirë ai që udhëton në botën e ëndrrave.

/shekulli/
Luli
Luli

"Duhet bredhur shumë në errësirë derisa të preket drita"

861


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi