EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Libri i fantazmave

Shko poshtë

 Libri i fantazmave  Empty Libri i fantazmave

Mesazh  gjilanasi prej 08.04.15 7:42

 Libri i fantazmave  Libri

Libri i fantazmave paraqet fytyra të zymta dhe mesazhe që janë zbuluar në një skript antike mesjetare të Mbretit Artur dhe Merlin

Libri i zi i Carmarthen është njëri prej dorëshkrimeve më të hershme që ka mbijetuar në Wels. Ai përmban disa nga referencat më të hershme të mbretërve Arthur dhe Merlin që besohet se janë imazhe të “fantazmave” që ishin orgjinale, por që ishin shlyer nga pronari i librit në shekullin XVI që quhej Jaspar Gryffyth.

Studiuesit janë mahnitur me këtë zbulim që është më i rëndësishmi për lugetërit dhe fantazmat të zbuluar në ndonjë skript apo dorëshkrim.

Libri i cili daton që nga viti 1250 dhe quhet “The Black Book of Carmarthen” është skripta më e hershme e mesjetës ë shkruar vetën në gjuhën uelsiane dhe përmban disa nga referencat më të hershme të Arthur dhe Merlin.

Tani studiuesit kanë zbuluar një seri të fytyrave të fshehura dhe mesazheve në to.

“Është lehtë të mendohet që ne të gjithë e dimë se si duket dorëshkrimi i Librit të Zi por të shikoni këta lugetër nga e kaluara që bëhen të gjallë para syve tuaj është jashtëzakonisht interesante”, thotë Myriah Ëilliams mnga Depertamenti i Cambridge për anglo-saksonët, skandinavët dhe keltet.

 Libri i fantazmave  Libri-1_5361

Libri është një koleksion i poezive të shekull IX dhe XII bashkë me disa rreshta fetar dhe sekular, ku përshkruan traditën e Welsit për heronjtë folklorik dhe legjendat e kohërave të errëta.

Williams dhe profesor Paul Russel nga departamenti i lartshënuar beson që pronari i librit në shekullin XVI, që ka mundësi të quhet Jaspar Gryffyth ka shlyer vargjet më të “rëndësishme të shekullit” që mund të quhen si vargje shtesë, si shkarravina dhe shënime në anë të faqes të cilat i janë shtuar kësaj skripte por që janë ndryshuar nga dora e njeriut me vite.

Duke përdorur një kombinim të dritës ultraviolet dhe një software për montazhen e fotografive, prirja e pronarit të skriptës në shekullin XVI ka shlyer disa nga pjesët e tij që pjesërisht është vështirë të shpalosen për ti shikuar këto poezi.

 Libri i fantazmave  Libri-2

Williams dhe Russell do të prezantojnë këtë zbulim gjatë të martës në Bibliotekën Kombëtare të Walesit, që është pjesë ë një ekspozite të madhe për jetën dhe punën e Sir John Price, që po ashtu ishte njëherë pronar i këtij libri.

Aty ata do të japin disa detale për zbulimin e tyre duke theksuar rëndësinë e vazhdimit të këtij hulumtimi për dorëshkrimin.

“Çfarë ne kemi zbuluar mund të jetë një ajsberg në terma të asaj se çfarë kemi zbuluar duke imagjinuar teknika që janë në rritje e sipër, tha Russel.

“Dorëshkrimi është jashtëzakonisht i vlefshëm dhe i jashtëzakonshëm – edhe pse ende nuk dimë shumë për të”.

Pavarësisht vlerës sot, Libri i Zi Carmarthen (i ashtuquajtur ngjyra lidhëse e tyre) nuk ishte elaboruar gjatë prodhimin, por më pak ishte punuar në shkrime të vetme të cilat ka mundësi janë mbledhur dhe ruajtur për periudha të gjata të jetës se tij.

 Libri i fantazmave  Libri-3

Kjo tashmë është e pashme në faqet e dorëshkrimeve vetvetiu: faqet e para janë tesktura me skripta të kopjuara me vija të alternuara, derisa disa pjesë të tjera të dorëshkrimit – ndoshta kur volumi ishte i pakët – në dorë është shumë më i vogël me vijat për faqe të ngushta dhe të dendura.

Një shembull i mëvonshëm i një poezie të hershme që merrej me aventurat e legjendës Arthur, i cili shihet si një hero i famshëm që kërkonte hyrje në një gjyq të paidentifikuar dhe shpërndante virtytet e burrave të tij në mënyrë që të paraqiten si të drejtë.

Heronjtë tjerë janë lavdëruar dhe janë të lavdëruar me tekste të gjata të njohur si Eglynion y Beddsau, strofa të varreve, në të cilat narratori prezanton njohur gjeografike duke thënë se e di ku janë varrosur 80 ushtarët e mëdhenj.

Arthur bën një paraqitje shumë të mirë këtu, por deri me tani nuk mund të thuhet se ai shihet në vargun: “anoeth bid bet y arthur, (varri i Arthurit është një mrekulli).

Figura të tjera të famshme po ashtu paraqiten në këtë tekst, përfshirë Myrddin, ndoshta i njohur si emër i përhapur anglez “Merlin”.

Ka dy poezi profetike që i atribuohen atij gjatë kësaj faze si “njeri i egër” që gjendet në mesin e dorëshkrimit, por si shtesë e poezisë e parë e librit prezanton një si dialog në mes tij dhe poetit të njohur Welsian Taliesin.

Që nga krijimi i Geoffrey of moni upwards Moni cili shih mouth's Historia Regum Britanniae e shekullit 112 ka një lidhje në mes të Carmarthen dhe Merlin dhe nuk mund të quhet aksident se pse quhet kështu Libri i Zi.

/G.Express/
gjilanasi
gjilanasi

361


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi