EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Si vijne endrrat dhe çfare tregojne ato

Shko poshtë

Si vijne endrrat dhe çfare tregojne ato Empty Si vijne endrrat dhe çfare tregojne ato

Mesazh  BESVIT2014 prej 17.11.14 22:49

Shume flitet per endrrat pore shkenca dhe feja kane dhene vete disa versione qe deri me tash nuke jane mire te verifikuara apo edhe nese jane te verifikuara , prap nuk jane mire te vertetuara.

Shpirti i njeriut eshte nji kompleks-univers ne vete, i mbushur me plote te njohura dhe me te pa njohura. Si shkenca si feja tregojne se Shpirti i njeriut eshte i levizeshem, gjegjesishte i pergjitheshem ne pamje. Shpesh na behet sikur e kemi nji parandjenje per nji ngjarje te caktuar, apo siq thuhet ne popull ma ka ndie zemra se do ndodhe keshtu apo ashtu, pra pikerishte ketu eshte shpirti qe ia dergon kete informat trurit tone.

SI VIJNE ENDRRAT

Neve gjate dites kemi perjetime nga me te ndryshme dhe ato perjetime shpesh na reflektohen ne gjume gjegjesishte ne enderr. Shpirti eshte nji materje jo fizike dhe lodhjen apo ngarkesen e nji veprimi te te menduarit shpirti me pastaj e percjelle ne enderr. Thuhet se per pake sekonda sa zgjat endrra shpirti nuk eshte ne trupin tone gje qe kjo nuk eshte shume e vertete, ndersa qe shpirti ne enderr i dergone pamje vizuale mendjes dhe me pastai mendja e perpunon dhe keshtu ne mengjes na kujtohet se kemi pa DIÇKA

ne enderr. Po ketu shtrohet pyetja shpesh se kam pa nji enderr pershembull ne nji vend qe nuk kam qene kurre, pra shpirti ka dimension tjeter dhe aftesi tjeter per te sjell
pamje te nji vendi te caktuar trurit te njeriut. Nese jemi prek nga nji emocion i caktuar gjate dites atehere rreth asja pike apo emocioni qe kemi pejetue  gjate dites ka mundesi qe te na reflektohet edhe ne gjume ne forme te endrres.

CFARE NA TREGOJNE ENDRRAT

A jan ne fakt te sakta te dhenat e endrrave? Kjo eshte nji mister ne vete qe realishte eshte veshtire me i dhene pergjegjeje te sakt po do ndalemi ne vetem disa pika qe jane deri diku te sakta. Ka lloje endrrash qe na tregojne-paralajmerojne per nji ngjarje te caktuar qe do na percjell gjate dites ne vijim. Kure gjate dites jemi ballafaquar me DIÇKA te ngjashme qe e kemi pa ne enderr atehere menjihere na krijohet bindja se endrra eshte e sakt, sikurse e kunderta kure nuk del ajo qe e kemi pa ne enderr themi se ka qene vetem enderr e asgje ma shume. Realisht ka raste te caktuara kure endrra na tregon dhe gjat dites na del DIÇKA qe e kemi pa ne enderr, po ka edhe raste kure endrra qe kemi pa nuk ka te beje asgje me realitetin qe kemi kaluar gjate dites.

Si do qe te jete jane emocionet ato qe e shkaktojne endrren, po ka mundesi qe edhe na paralajmeron endrra per DIÇKA te caktuar sepse shpirti para se trupit me i ndodhe DIÇKA gjithesesi i dergon sinjale trurit tone pore jan sinjale shume te dobeta apo ne momente te caktuara as qe i kushtojme rendesi te veqanta ketyre ndjenjave te caktuara para se me u ballafaqu me diaka qofte fizike qofte verbale. Si perfundim endrra eshte nji paradoks ne vete dhe done kohe shume te gjate me u studiue edhe pse depertimi ne thelbin e nji endrre eshte gati i pa mundeshem. Sote mundemi me vene aparatura qe tregojne pulsin e caktuar te trurit gjate kohes se endrres , mirpo jo edhe te deshifrone endrren ne mbrendi, pra une mendoj se endrra eshte si te themi nji lloje MINI Bote ne vete tek qdo njeri.
BESVIT2014
BESVIT2014

2


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi