EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Si të largoni energjinë negative nga shtëpia

2 posters

Shko poshtë

Si të largoni energjinë negative nga shtëpia Empty Si të largoni energjinë negative nga shtëpia

Mesazh  gjilanasi 13.10.14 10:35

Si të largoni energjinë negative nga shtëpia Shtepia1

Mënyra se si ndiheni, jetoni dhe veproni shkaktojnë një lirimin të energjisë në shtëpi. Ju ndërveproni me këtë energji, jetoni në të dhe kjo ndikon në të menduarit dhe emocione dhe në shëndetin fizik. Ndërtimi i energjisë negative në një shtëpi mund të shkaktojë ose të intensifikojë probleme në marrëdhënie, pagjumësi, probleme kronike shëndetësore, depresion, ankth, ose një cikël të përsëritur të çështjeve financiare apo profesionale.

Pjesa më e madhe e shtëpive nuk pastrohen nga energjia negative.

Shumica e njerëzve e vlerësojnë që jetojnë në një mjedis të pastër fizikisht dhe sigurohen që e bëjnë këtë. Në shumë raste, pastrimi i shtëpisë tuaj nga energjia negative përmirëson ndjeshëm cilësinë e jetës duke siguruar që jeni duke jetuar në një mjedis harmonik të energjisë që mbështet mirëqenien tuaj.

Por si të largoni energjinë negative nga shtëpia?

Minimizoni konfliktet, maksimizoni dashurinë

Konfliktet e zgjatura në marrëdhënie mund të kenë një efekt të madh në energjinë e një shtëpi. Kuptoni se problemet në marrëdhënie janë në lojë. Përpiquni për të minimizuar konfliktet e vjetra dhe të zgjidhni argumentet në shtëpi me shpejtësi. Qesh shpesh. Shiko për mundësitë për të kaluar kohë me gjithë familjen së bashku në shtëpinë tuaj në një mënyrë pozitive dhe të dashur.

Minimizoni përdorimin e pajisjeve elektrike

Si televizori, kompjuteri, tabletët, telefonat dhe pajisjet e lojrave qojnë një dridhje negative në shtëpinë tonë. Nëse jeni të rrethuar vazhdimisht nga pajisjet elektronike, konsideroni mënyrat për të kontrolluar sasinë e kohës që kaloni në to. Limitoni përdorimin e kompjuterit gjatë natës, sidomos në një dhomë të errët, zëvendësoni kanalet e lajmeve televizive me muzikë të këndshme. Është e rëndësishme, megjithatë, jo të bëheni shumë fanatik për këto çështje, si fanatizmi mund të rrisë nivelin e frikës, duke ju bërë më negative dhe irriton njerëzit rreth jush.

Ndizni qirinj

Vendosni qirinj të ndezura në dhomat kryesore të shtëpisë. Ata do të krijojnë një ambient më relaksues dhe do të duket sikur thithin të gjithë negativitetin tuaj.
gjilanasi
gjilanasi

361


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si të largoni energjinë negative nga shtëpia Empty Re: Si të largoni energjinë negative nga shtëpia

Mesazh  gjilanasi 23.11.14 1:15

Pastroni shtëpinë nga energjia negative

Njerëzit e lashtë kanë jetuar në harmoni me natyrën ashtuqë kanë qenë të vetëdijshëm për energjinë që i rrethon. Qysh atëherë janë zhvilluar shumë teknika për pastrimin e negativitetit. Sipas rregullave të lashta të Feng-Shui hapësirën duhet nganjëherë pastruar nga energjitë e grumbulluara.

Kusht i rëndësishëm për “një pamje të mirë” të çdo hapësire është rregullimi dhe pastërtia e saj. Gjegjësisht, gjatë kohës në shtëpi mblidhet energji të cilën kohë pas kohe duhet liruar dhe pastruar.

Hapi i parë për pastrimin e shtëpisë është nxjerrja e gjërave të panevojshme dhe rregullimi i rrëmujës , kurse hapi i dytë bazohet në ‘pastrimin energjetik’ me të cilin largohen mbeturinat e mbledhura të energjisë të cilat janë pasojë e emocioneve negative, ngjarjeve, mendimeve dhe stresit. Mendoni mirë se gjithçka që ndodhë në hapësirën ku jetoni në një mënyrë ‘thithet’ edhe nga muret, sendet, mobiljet.

Nganjëherë thjeshtë mundë ta ndjeni energjinë negative në hapësirën tuaj. Nëse ndjeheni i lodhur apo vështirë i gjeni gjërat nëpër shtëpi, këto janë disa nga shenjat se është koha për ta pastruar hapësirën në të cilën jetoni. Ekzistojnë shumë mënyra se si ta pastroni shtëpinë tuaj nga energjia e keqe, ashtuqë në vijim po ju zbulojmë disa nga ato.

Ndëgjoni muzikë çlodhëse

Një nga mënyrat për pastrimin e shtëpisë suaj nga energjia negative është që të lëshoni muzikë me zë të lartë. Sipas besimit tradicional kinez, zhurma mundë t’i thyej disa shembuj të caktuar të energjisë. Muzika pozitive me ritmin e saj dhe porositë e forta ndikon në mënyrë që energjia negative të shpërndahet dhe zhduket. Përveç kësaj, kjo muzikë është e mirë edhe për shpirtin tonë sepse nxitë mendimet pozitive dhe emocionet. Pra, këndoni, luani dhe nxirrni mendimet e këqija.

Hiqni qafe gjërat e vjetra dhe të panevojshme

Ekziston besimi se energjia e grumbulluar është robëruar në gjërat e vjetra, veçanërisht nëse janë të shumta. Vërtetë, disa gjëra nga e kaluara mundë të kenë akoma emocionet që keni ndjerë kur i keni përdorur ato, si pikëllimi, depresioni, tërbimi, … Me disa gjëra janë të lidhura edhe kujtime të caktuara, varësisht nga tregimet që fshihen pas tyre, veçanërisht nëse ato gjëra nuk ju takojnë juve. Pra, a dëshironi ta largoni energjinë negative, lironi shtëpinë tuaj nga gjëra të tilla.

Zhvendosni mobiljet

Riorganizimi i mobiljeve është gjë e mirë sepse na ndihmon të balancojmë nivelin e energjisë në dhomë. Sipas rregullave të Feng – Shusë, mobiljet në dhomë duhet të rradhiten ashtuqë të mbetet sa më tepër hapësirë e lirë që energjia të mundë lirshëm të qarkullojë.

Kripa e detit

Sipas disa besimeve tradicionale, kripa e detit është e shkëlqyer për pastrimin e vibracioneve negative. Nëse ndjeni se në shtëpinë tuaj është grumbulluar energji e keqe, merrni kripën e detit dhe shpërndani nëpër skajet e shtëpisë dhe në oborrin rreth shtëpisë. Gjithashtu, kripën mundë ta përzieni me pak ujë të ngrohtë dhe me këtë të lani dyshemenë.

Pastroni qilimat

Pastrimi me sherbelë është e zakonshme te shumë popuj të indijanëve. Kjo përfshin djeg’jen e bimëve, sepse konsiderohet se tymi është jashtëzakonisht i dobishëm për pastrimin e dhomës dhe për dëbimin e fantazmave. A doni të pastroni zonën ku jetoni, në një tas ndezni disa gjethe sherbele dhe ecni nëpër shtëpi, në mënyrë që tymi të pastrojë çdo dhomë nga energjia e keqe dhe e akumuluar.

Pastroni hyrjen e shtëpisë

Hapi tjetër për pastrimin e vendbanimit bazohet në pastrimin e eksterierit. Me pastrimin e oborrit, balkonit apo tarracës është e mundur të hiqen mbeturinat e jashtme të cilat mund të përmbajnë energji të keqe. Duke hedhur mbeturinat në koshin e plehrave energjia e akumuluar do të eliminohet.
gjilanasi
gjilanasi

361


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si të largoni energjinë negative nga shtëpia Empty Re: Si të largoni energjinë negative nga shtëpia

Mesazh  Siroco 19.07.17 13:22

Megjithate kur hasim me energji me te forte negative keto nuk funksionojne, duhet thirrur ndonje specialist per largimin e tyre.
Siroco
Siroco

Unë e dëgjoj këngën e zogut jo për zërin e tij, por per heshtjen që vjen pas.


201


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si të largoni energjinë negative nga shtëpia Empty Re: Si të largoni energjinë negative nga shtëpia

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi