Historitë që tregojnë se fantazmat ndodhen mes nesh

Shko poshtë

Historitë që tregojnë se fantazmat ndodhen mes nesh Empty Historitë që tregojnë se fantazmat ndodhen mes nesh

Mesazh  Luli prej 30.07.14 20:21

Ngjarjet paranormale i kanë shtyrë pronarët që ta nxjerrin shtëpinë në shitje, por, për shkak të thashethemeve famëkeqe, të gjithë kanë refuzuar ta blejnë atë shtëpi. Thuhet që pronarët kanë thënë se do t’ia dhurojnë shtëpinë personit që ia del të flejë në të Në afërsi të Bjellovarit në Kroaci gjendet një shtëpi e madhe, e cila qëndron e zbrazët për tashmë disa dekada. Blerës për të nuk ka, ndërsa shumë njerëz ikin nga ajo sikur vampiri nga hudhra. Vendorët thonë se ajo është e mbushur me fantazma.

Banorët e fshatit Shkrinjari thonë se si gjatë natës shpesh kanë dëgjuar zëra duke dalë nga ajo shtëpi. Ata që kanë mbledhur guximin dhe kanë hyrë në të pohojnë se kanë dëgjuar hapa dhe trokitje në dyer, ndërsa kanë parë siluetën e një gruaje dhe një fëmije dhe kanë dëgjuar të qara nga bunari, në të cilin supozohet se është mbytur një vajzë, ndërsa qarkullojnë edhe tregime për klithmën e një gruaje, e cila është vrarë dhe është betonuar në themelin e shtëpisë.

Historitë që tregojnë se fantazmat ndodhen mes nesh Fantazmat-300x199

Historia e zonjës së bardhë


Në fillim 1800, Zonja e Bardhë dhe vajza e saj kane jetuar në tokën ku Eastman Durand Park . Një ditë, e bija u zhduk. Të bindur se vajza ishte përdhunuar dhe vrarë nga një fermer lokal, nëna kontrolloi tokat ditë pas dite, duke u përpjekur për të zbuluar trupin e fëmijës së saj, ku u varros. Ajo mori me vete dy qentë e saj dhe bariun gjermane për të ndihmuar në kërkimin e saj, por ajo kurrë nuk gjeti një gjurmë të vajzës së saj.

Së fundi, në pikëllimin e saj, nëna e hodhi veten jashtë një shkëmb në liqen Ontario dhe vdiq duke u hedhur keshtu se bashku me qenet e saj. Pas vdekjes, shpirti i nënës u kthye për të vazhduar kërkimin për fëmijën e saj. Njerëzit thonë se në netët me mjegull, Zonja me te bardha ngrihet nga Liqeni i vogël dhe përballet me liqenin Ontario. Ajo është shoqëruar nga qentë e saj dhe së bashku me ata bredh përmes parkut Eastman Durand, që ende kërkojnë të vajzën e saj të humbur. Zonja e Bardhë nuk është një frymë miqësore. Ajo burrat nuk i pëlqen dhe shpesh kërkon hakmarrje në emër të vajzës së saj ndaj meshkujve qe vizitojnë parkun . Ka pasur raporte se Zonjës me te Bardhë ka bere përpjekje për të kapur burrat në liqen, si dridhte makinat e tyre, dhe duke e bërë jetën e tyre të mjerueshme deri sa të largohen nga parkut. Ajo kurrë nuk ka prekur ndonjë femer shoqëruese.


Fantazma e M.Jackson

Fantazma e M.Jackson shfaqet mbi makinë Një punëtor krahu është mahnitur kur ka zbuluar imazhin e “fantazmës” së Michael Jackson mbi makinën e tij – vetëm 13 orë pas vdekjes se tij. Babai i dy fëmijëve, Gary Sloggett (43) ka bërë disa fotografi mbi Roverin e tij për revistën që shet makina me 26 qershor. Por kur ai ka shkarkuar fotot në kompjuterin e tij ka qenë i shokuar kur e ka parë Mbretin e Popit – i cili kishte vdekur një ditë përpara nga sulmi në zemër.

Gary nga Stafford ka thënë dje: “Kjo është diçka e pazakonshme. Është e kuptueshme ndonjë shpjegim për atë që shihet apo vetëm ka pasur ndonjë reflektim. Por, kur kam treguar fotografitë tek shumë njerëz ata kanë thënë: Ky është Jacko dhe është fantazma e tij”.“Të jem i qartë jam paksa skeptik dhe nuk jam adhuruesi më i madh i Michael Jackson, por si e kam parë fotografinë e tij në kompjuter kam filluar të mendoj. Nuk po them se jam i prekur nga një lloj prezence e tij, por kjo është e pazakonshme. Jam shumë i mahnitur nga kjo”, ka thënë ai. Gary, i cili është i martuar me Moira (41) dhe ka dy fëmijë të quajtur Amy (13) dhe Thomas (11) ka shtuar: “Nuk i kam shkarkuar fotografitë për disa orë por kur i kam bërë këtë ka qenë ora 10 paradite një ditën pasi kishte vdekur Michael Jackson.

Fantazma e taksive

Ka kohe qe ne ameriken latine ka taksi te cilet nuk u ofrojne sherbime naten vone klientve sidomos vajzave te reja.Kjo per shkak te nje fantazme te nje vajze te re e cila vdiqe ne nje menyre mizore. Kjo vajze kishte vdekur para shum kohesh, kur nje nate ajo kishte dale nga ferma e saj per shetitje disa djem e kishin rrembyer jashte qytetit (vendit) e kishin dhunuar e ne fund e kishin vrare, tash fantazma e saj sipas shume taksisteve po sillej rreth fermes dhe kerkon sherbimin e taksive.

Nje taksisit tregon se naten vone nje vajze e re i kishte kerkuar qe ta qonte tek nje ferme e vjeter, ajo kishte hipur ne taksi dhe keshtu taksisit kishte udhetuar me te 7-8 kilometra. Pas nje udhetimi te gjate vajza kishte kerkuar qe ta ndal veturen ketu sepse kishin arritur te prinderit e vet, por kur taksisiti ktheu koken ne uleset e pasme te taksit vajza ishte zhdukur.

Taksisti i hutuar sdinte c’te bente keshtu qe hyri ne shtepin e prinderve te vajzes, ai trokiti dhe i dolen nje cift i ri. Taksisti ia spjegoi situaten ciftit te martuar dhe ata i thane se ketu vite me pare ka jetuar familja e saj dhe se tash nuk jetojn me pasi kishin vdekur. Cifti i kishte thene taksistit se nuk eshte hera e pare qe vijne dhe u trokasin ne dera taksiste te ndryshem pasi qe kjo fantazme ka kohe qe sjelle ketu shume taksiste dhe se ishte bere normale qe naten vone tju trokas ne dere ndonje taksist. Shkak i kesaj ngjarje shume taksiste te amerikes latine nuk ofrojn sherbime me jashte qytetit.

Shiten dy shpirtrat

Një lajm i pazakontë ka tronditur publikun në Zelandën e Re ne mesin e muajit mars te ketij viti. Dy shishe qelqi që përmbajnë shpirtrat e të vdekurve janë shitur në ankand në Zelandën e Re për 1.450 euro. “Fantazmat” që i përkasin një burri dhe një vajze, janë ofruar për shitje në ankand online në faqen e internetit TradeMe nga Avie Ëoodbury, një grua që banon në Christchurch.

Ajo pretendon se i ka kapur fantazmat në shtëpinë e saj me ndihmën e një ekzorcisti, i cili i ka futur ato në shishe duke i mbyllur me tapa të lagur me ujë të shenjtë, një pajisje që shërben”për të larguar energjinë e tyre”. ”Shpirtrat, sipas saj,të mbyllura në shishe janë në gjumë, por në qoftë se pronari i ri do të mund të zgjojë duke e derdhur përmbajtjen e shishes në një shtëpi. Në këtë mënyrë fantazmat do të rifitojnë energjinë dhe do të lëvizin në shtëpinë e re”, – ka deklaruar Avie Ëoodbury.

Gruaja ka vendosur të heqë qafe “dy mysafirët” sepse ishte e lodhur duke jetuar me ta. “Ajo thotë se shpirtrat i takojnë një burri të moshuar i cili ka jetuar në atë shtëpi në vitet 1920 dhe të një vajze “shumë inatçie. Pas ekzorcizmit (largimi i shpirtit të keq) në korrik, në shtëpi nuk ka më aktivitet të keq në shtëpi, siguroi ajo”, citon një zyrtar i ankandit. Ankandi tërhoqi më shumë se 214 mijë vizitorë, si dhe dhjetëra kërkesa për sqarim, para caktimit të ofertës më të lartë, i cili kërkoi të mbetet anonim. “Të ardhurat e shitjes do të shkojnë në ndihmë të shoqatës për mbrojtjen e kafshëve” tha Avie Woodbury.
Luli
Luli

"Duhet bredhur shumë në errësirë derisa të preket drita"

884


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Historitë që tregojnë se fantazmat ndodhen mes nesh Empty Re: Historitë që tregojnë se fantazmat ndodhen mes nesh

Mesazh  Luli prej 30.07.14 20:49

Nëna vrasëse

Historitë që tregojnë se fantazmat ndodhen mes nesh Teorifantazma-300x237

Bëhet fjalë për një vajzë që quhej Ashley. Në moshën 20 vjeçe, ajo martohet dhe pas dy vjetësh, lind një fëmijë. Tashmë ata ishin një familje e lumtur që përbëhej nga tre persona. Megjithatë, kjo lumturi vazhdon deri në Dt:06.06.1966 kur në orën 6 të mëngjesit, Ashley vret fëmijën e saj duke e copëtuar atë dhe duke ja ndarë gjymtyrët në copa. Ashley arrestohet nga policia për krimin makabër dhe nga të gjithë u kërkua dënimi me vdekje për të duke mos u konsideruar më si një njeri, por si një bishë. Ashley thoshte gjithnjë që ka qënë e urdhëruar nga mbreti i saj ta bënte këtë veprim dhe nuk mund t’i mohonte atij dhuratën që i kishte kërkuar, edhe pse dhurata ishte fëmija i saj.

Pas 5 vjetësh ajo lirohet nga burgu duke rezultuar nga mjekët si e sëmurë psikologjikisht. Ajo qëndron tre vjet në një spital psikiatrik dhe më pas, nga testet që i bëjnë, atë e nxjerrin një person pa probleme. Ajo shpërngulet nga qyteti i saj dhe shkon të jetojë diku tjetër, ku njihet me një person, me të cilin edhe martohet. Kishin kaluar rreth 10 vjet kur Ashley priste sërish të bëhej nënë. Nuk kalojnë as 4 muaj nga lindja dhe në Dt:06.06.1976 në orën 6 të mëngjesit historia përsëritet duke bërë sërish të njëjtën gjë me fëmijën e saj të dytë. Ashley përsërit krimin makabër të bërë fiks 10 vjet më parë, duke vrarë fëmijën e saj 4 muajshe. Ato që deklaronte pas vrasjes ishin po të njëjtat që kishte deklaruar 10 vjet më parë.

Një muaj më pas, në një takim në polici, i shoqi gjen mënyrën për ta vrarë atë duke thënë që ajo ishte mishërimi i djallit. Pas vdekjes së Ashleyt thuhet që në lagjen e vogël ku jetonte, shfaqej shumë shpesh një hije e zezë në oborret e shtëpive ku kishte fëmijë të vegjël deri në moshën 1 vjeç. Pas këtyre ndodhive, pothuaj 90% e banorëve shpërngulen nga lagja e mallkuar. Thuhet se edhe sot e kësaj dite, lagja periferike është e shkretë dhe në të jetojnë shumë pak banorë. Gjithashtu thuhet se në çdo përvjetor të vrasjes së fëmijëve të saj, varri i saj gjendet i mbuluar nga gjarpërinj të zinj.


Anija misterjoze

Mary Celeste përmëndet si anije fantazmë, me situata të çuditshme, ku ekuipazhi u zhduk pa lënë gjurmë. Në 1872, anija Mary Celeste ishte një nga anijet më moderne të kohës, me një prestigj të madh dhe një ndër anijet më të respektuara. Në 7 nëntor, anija u nis nga qyteti i Neë Yorkut për në Genoa. Ky ishte një udhëtim i përsosur, ku kapiteni udhëtonte me bashkëshorten dhe vajzën së bashku me tetë veta ekuipazh të tjerë në bord.

Çdo gjë shkoi normal derisa, pas disa ditësh, u raportua të kishte humbur. Kishte dhjetë ditë që kishte humbur komunikimin dhe askush nuk e dinte se çfarë kishte ndodhur deri kur një tjetër anije qe quhej “BRIC-gotë birre” (anija tjeter quhej BRIC-gotë birre) kaloi pranë Mary Celeste nëpër ujërat e Gjilbraltarit (ngushtica që ndan Europën me Afrikën, përkatësisht Spanjën me Marokun). Menjëherë kapiteni i anijes “BRIC-gotë birre” që kërkonte anijen Mary Celeste iu afrua anijes duke bërë thirrje për të parë nëse kishte njerëz në bord. Duke mos marrë asnjë përgjigje, vendosi të hipte personalisht në të dhe të shihte çfarë kishte ndodhur, por më pas e kuptoi se anija Mary Celeste ishte bosh. Gjithsesi, diçka të çuditshme panë sytë e tij!

Të gjitha gjërat ishin në mënyrë të përsosur, bizhuteritë me vlerë ishin të paprekura dhe duke marrë parasysh se anija transportonte mallra të ndryshme, çdo gjë ishte në vëndin e vet. Ato që kishte parë me sytë e tij gjatë kohës që ishte në bordin e Mary Celeste ishin mjaft të çuditshme! Vështirë të besohej. Ku janë banorët e Mary Celeste? Nëse ata do të kishin qënë viktima të ndonjë sulmi nuk do të ishte e mundur që anija të ishte aq e freskët, sikur të ishte e papërdorur dhe sendet nuk do të ishin të vendosura në vëndet e tyre.

Anija “BRIC-gotë birre” menjëherë filloi një hetim. Ishin disa hipoteza dhe të gjitha kishin për qëllim të sqaronin se çfarë i kishte ndodhur stafit. Por më pas, duke mos gjetur shpjegime të arsyeshme, filloi teoria paranormale. Ata thanë se njerëzit janë marrë nga disa anije të tjera misterioze që nuk lënë gjurmë. Deri tani nuk ka patur një shpjegim të arsyeshëm që mund të sqarojë se çfarë ka ndodhur me anijen misterioze dhe që nga ajo ditë anija Mary Celeste ka fituar emrin e anijes fantazmë.

Çfarë ndodhi me stafin e Mary Celeste? Çfarë ndodhi me ekuipazhin e anijes? Ku janë njerëzit që udhëtonin në këtë anije? Këto janë pyetje që mbeten pa një përgjigje konkrete.
Luli
Luli

"Duhet bredhur shumë në errësirë derisa të preket drita"

884


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Historitë që tregojnë se fantazmat ndodhen mes nesh Empty Re: Historitë që tregojnë se fantazmat ndodhen mes nesh

Mesazh  trigonkos prej 31.07.14 0:45

nuk mendoj se jane fantazma por jane xhindet percjellese te personave qe tashme kane vdekur
trigonkos
trigonkos

Mos perdor fjal Banale !!!

40


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Historitë që tregojnë se fantazmat ndodhen mes nesh Empty Re: Historitë që tregojnë se fantazmat ndodhen mes nesh

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi