EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Modë e çuditshme e fotove post-mortem të shekullit XIX-të

Shko poshtë

Modë e çuditshme e fotove post-mortem të shekullit XIX-të Empty Modë e çuditshme e fotove post-mortem të shekullit XIX-të

Mesazh  Luli 10.06.14 0:54

Në atë kohë kjo ishte mjaft e zakonshme për të përjetësuar kujtimin e një personi të vdekur - fëmijë ose të rritur - duke realizuar një portret para varrimit të tij.

Të kesh një foto nga të afërmit apo të dashurit e tu që nuk jetojnë më, si kujtim ishte mëse normale.  Por në ditët e sotme kjo ndodh ndryshe.

Të kesh një foto si kujtimi pasi ka vdekur,  një zakon të shekullit të XIX në Evropën Perëndimore që lindi pas shpikjes së aparatit të parë fotografik.

Njerëzit që i përkisnin shtresës së mesme kërkonin që të kishin një kujtim nga të afërmit që kishin ndërruar jetë dhe bënin fotografi pas vdekjes.
Përgjithësisht foto bëheshin paranë anëtarëve të tjerë të familjes, njësoj sikur të ishin gjallë ose në arkivol.

Modë e çuditshme e fotove post-mortem të shekullit XIX-të 010

Nje foto e nje te vdekuri dhe mekanizmi qe mbante trupin drejt gjate fotografimit.

Modë e çuditshme e fotove post-mortem të shekullit XIX-të 110

Modë e çuditshme e fotove post-mortem të shekullit XIX-të 210

Modë e çuditshme e fotove post-mortem të shekullit XIX-të 310

Modë e çuditshme e fotove post-mortem të shekullit XIX-të 410

Modë e çuditshme e fotove post-mortem të shekullit XIX-të 510
Luli
Luli

"Duhet bredhur shumë në errësirë derisa të preket drita"

861


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Modë e çuditshme e fotove post-mortem të shekullit XIX-të Empty Re: Modë e çuditshme e fotove post-mortem të shekullit XIX-të

Mesazh  Luli 10.06.14 0:57

Modë e çuditshme e fotove post-mortem të shekullit XIX-të 610

Modë e çuditshme e fotove post-mortem të shekullit XIX-të 710

Modë e çuditshme e fotove post-mortem të shekullit XIX-të 1010

Modë e çuditshme e fotove post-mortem të shekullit XIX-të 1210

Modë e çuditshme e fotove post-mortem të shekullit XIX-të Aa18

Modë e çuditshme e fotove post-mortem të shekullit XIX-të Aa20

Modë e çuditshme e fotove post-mortem të shekullit XIX-të Aa21

Modë e çuditshme e fotove post-mortem të shekullit XIX-të Aa22
Luli
Luli

"Duhet bredhur shumë në errësirë derisa të preket drita"

861


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi