EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Historia e vertete e nje Vampire

Shko poshtë

Historia e vertete e nje Vampire Empty Historia e vertete e nje Vampire

Mesazh  Albaniaa 16.07.13 15:15

HISTORIA E VËRTETË E NJË VAMPlRE
nga Eric, Count Stenbock

Tregimet Vampire janë të vendosura në përgjithësi në Steiermark; minave është gjithashtu. Styria nuk është aspak lloj romantike në vendin e përshkruar nga ata që kurrë nuk kanë qenë me siguri ka lt është një banesë, vendi jointeresant, festohet vetëm për gjelat e saj, gjelat e saj, dhe marrëzi e banorëve të saj. Vampires përgjithë-aleat mbërrijë gjatë natës, në vagonave të tërhequr nga dy kuaj të zinj.

Vampire ynë ardhur nga anë të zakonshme të trenit hekurudhor, dhe në pasdite. Ju duhet të mendoni se unë jam shaka, apo ndoshta që nga 'vampir' fjala e Unë do të thotë një vampir financiare. Jo, unë jam mjaft serioze. Vampire prej të cilëve unë jam duke folur, i cili shkretoi vatër tonë dhe në shtëpi ishte një vampir të vërtetë.

Vampires janë përshkruar përgjithësisht si errët, ogurzi në kërkim, dhe singularly bukur. Vampire ynë ishte, në të kundërtën, në vend të ndershme, dhe sigurisht nuk ishte në shikim të parë ogurzi-looking, dhe edhe pse të vendosur tërheqëse në dukje, nuk do të thërrasë atë një singularly pashëm.
Po, ai shkretuar shtëpinë tonë, i vrarë vëllai im - një objekt i adhurimit tim - edhe babai im i dashur. Ende. në të njëjtën gëlqere, unë duhet të them se unë vetë erdhi nën magjinë e ka magjepsje, dhe, në dritën e të gjitha, nuk kanë vullnet të sëmurë ndaj tij tani.

Pa dyshim ju keni lexuar në passim letrat e 'The baronesha dhe kafshët e saj'. Është për të të treguar se si kam ardhur për të shpenzojnë më të madhe të pasurisë sime të padobishme në një azil për kafshët endacake që unë jam shkrim këtë.

Unë jam oid tani; çfarë hapenned atëherë ishte kur unë isha një vajzë e vogël rreth trembëdhjetë. Unë do të fillojë duke përshkruar familjen tonë. Ne ishim polakët; emri ynë ishte Wronski: kemi jetuar në Steiermark, ku kemi pasur një kështjellë. Familja jonë ishte shumë e kufizuar. Ajo përbëhej, me përjashtimin e vetëm strehë, të babait tim, guvernante jonë - një denjë belg i quajtur Mademoiselle Vonnaert - vëllai im, dhe veten. Më lejoni të filloj me babain tim: ai ishte i vjetër, dhe si vëllai im dhe unë ishin fëmijë të moshës së tij të vjetër. Prej nënës sime Mbaj mend asgjë: ajo vdiq në lindje të vëllait tim, i cili ishte vetëm një vit, ose jo aq shumë, të rinj se vetja ime. Babai ynë ishte i zellshëm, vazhdimisht zënë në leximin e librave, kryesisht mbi tema të errët dhe në të gjitha llojet e gjuhëve të panjohura. Ai kishte një mjekër të gjatë të bardhë, dhe të veshur zakonisht një kadife të zezë kësulë.

Sa lloj ai ishte për ne! Ajo ishte më shumë se unë mund të them. Ende nuk isha unë i cili ishte i preferuar. Zemra e tij e tërë doli për Gabriel - Gabryel si ne shkruar atë në polonisht. Ai u quajt gjithmonë nga davril shkurtesa rus - Unë do të thotë sigurisht, vëllai im, i cili kishte një ngjashmëri me portretin e vetëm të nënës sime, një skicë të vogël shkumës e cila varur në studimin e babait tim. Por unë kam qenë në asnjë mënyrë xheloz: Vëllai im ishte dhe ka qenë dashuria e vetme e jetës sime. Kjo është për hir të tij që unë tani jam duke e mbajtur në Westbourne Park një shtëpi për macet dhe qentë endacakë.
Unë kam qenë në atë kohë, siç thashë vajzë përpara, një pak; emri im ishte Carmela. Flokët e gjatë tangled ime ishte gjithmonë në të gjithë vendin, dhe kurrë nuk do të jenë të krehura drejt. Unë nuk ishte shumë - të paktën, duke kërkuar në një fotografi të mua në atë kohë, unë nuk mendoj se unë mund të përshkruajnë veten si të tillë. Megjithatë, në të njëjtën gëlqeres, kur unë shoh në fotografi, unë mendoj se shprehja ime mund të ketë qenë i kënaqshëm për disa njerëz: Tiparet e parregullt, gojë të madhe, dhe sy të mëdha të egra.

Unë kam qenë me mënyrën e të qenit i keq - jo edhe aq keq si Gabriel në opinionin e Mlle Vonnaert. Mlle Vonnaert, unë mund të ndërmjetësoj, ishte një person tërësisht të shkëlqyer, të moshës së mesme, që me të vërtetë e bëri flasin mirë frëngjisht, edhe pse ajo ishte një belg, dhe gjithashtu mund të bëjë veten të kuptohet në gjuhën gjermane, e cila, si ju mund ose mund të mos e dini, është gjuha aktuale e Steiermark.
1 gjejnë të vështirë për të përshkruar Gabrieli vëllanë tim; nuk ishte diçka rreth tij njerëzore të çuditshme dhe super të, ose ndoshta unë duhet të thonë se në vend praeterhuman, diçka në mes të kafshëve dhe hyjnore. Ndoshta ideja greke e Satir mund të ilustruar se çfarë dua të them, por që nuk do të bëjë as. Ai kishte të mëdha, të egra, gazela-si sytë: flokët e tij, si e imja, ishte në një pikë të përhershme lëmsh ​​se ai kishte të përbashkët me mua, dhe në të vërtetë, siç kam dëgjuar më vonë, nëna jonë ka qenë e racës cigane, ajo do të llogari për shumë prej egërsisë lindur atje ishte në natyrat tona. Unë kam qenë mjaft i egër, por Gabriel ishte Wilder shumë. Asgjë nuk do të nxiste atë për të vënë në këpucë dhe stockings, përveç të dielave - kur ai gjithashtu lejohet flokët e tij të krehura, por vetëm nga mua. Si unë do të përshkruaj atë hirin e gojës bukur, i formuar Vërtet 'arc en d'amour'. Unë gjithmonë mendoj se e tekstit në psalmin, "Grace është përhapur mbi buzët e tua, prandaj Zoti e ka bekuar përjetësisht" - Buzët që dukej për të nxjerr frymën e vërtetë të jetës. Pastaj se bukur, i shkathët, i gjallë, forma elastike!

Ai mund të kandidojë më shpejt se çdo dreri: pranverë si një ketër në degën kulminacionin e një pemë: ai mund të ketë qëndruar për shenjë dhe simbol i vetë vitalitetit. Por ai rrallë mund të induktohet nga Mlle Vonnaert të nxjerrë mësime, por kur ai e bëri këtë, ai mësoi me shpejtësi të jashtëzakonshme. Ai do të luajë mbi çdo instrumenti të mundshme, duke mbajtur një violinë këtu, atje dhe kudo, përveç në vendin e duhur: Instrumente prodhuese për veten e tij nga xunkthe - edhe shkopinj. Mlle
Vonnaert bërë përpjekje të kota për të nxitur atë për të mësuar për të luajtur në piano. Unë mendoj se ai ishte ajo që u quajt prishur, edhe pse thjesht në kuptimin sipërfaqësor të fjalës. Babai ynë lejoi atë që të kënaq në çdo kapriço.

Një nga veçantitë e tij, kur krejt një fëmijë i vogël, ishte horror në sytë e mishit. Asgjë mbi tokë do të nxitet ta shijojnë atë. Një tjetër gjë e cila ishte veçanërisht e shquar rreth tij ishte fuqia e tij e jashtëzakonshme mbi kafshët. Çdo gjë dukej për të ardhur tame në dorën e tij. Zogjtë do të ulem mbi shpatullat e tij. Pastaj ndonjëherë Mlle Vonnaert dhe unë do të humbasë atë në pyll - ai papritmas do shigjetë larg. Pastaj ne do të gjeni atë duke kënduar me zë të ulët apo fishkëllimë për veten e tij me të gjitha llojet e krijesave pyjore rreth tij - hedgehogs, dhelprat e vogla të egra, lepujt, marmots, ketrat, dhe si të tilla. Ai shpesh do të sjellë këto gjëra në shtëpi me të dhe të insistojnë në mbajtjen e tyre. Ky kopsht zoologjik çuditshme ishte tmerri i zemrës varfër Mlle Vonnaert së. Ai zgjodhi për të jetuar në një dhomë të vogël në krye të një frëngji, por e cila, në vend që të shkojnë lart, ai zgjodhi për të arritur me anë të një pemë gështenjë shumë i gjatë, përmes dritares. Por në kundërshtim me gjithë këtë, ajo ishte zakon i tij për t'i shërbyer çdo meshën e së dielës në kishën e famullisë, me flokë të krehura bukur dhe me rasë prifti të bardhë dhe të kuqe veladon. Ai dukej si përmbajtur dhe tamed të jetë e mundur. Pastaj erdhi element i hyjnores. Çfarë një shprehje e ekstazës nuk ishte në ato sytë e lavdishme!
Deri tani unë nuk kam qenë duke folur në lidhje me Vampire. Megjithatë, më lejoni të filloj me tregimin tim në fund. Një ditë babai im kishte për të shkuar në qytetin fqinj - si ai shpesh kishte. Këtë herë ai u kthye i shoqëruar nga një mysafir. Zotëri, tha ai, kishte humbur trenin e tij, përmes ardhjes me vonesë të një tjetër në stacionin tonë, e cila ishte një kryqëzim, dhe ai do të prandaj, si trenat nuk ishin të shpeshta në pjesët tona, kanë pasur të presin atje gjithë natën. Ai u bashkua në bisedë me babain tim në tren edhe-fund-mbërrinte nga qyteti: dhe kishte pranuar ftesën pasojë e babait tim për të qëndruar natën në shtëpinë tonë. Por sigurisht, ju e dini, në ato jashtë-of-the-way pjesë ne jemi gati patriarkale në mikpritjen tonë.

Ai u njoftua nën emrin e Count-Vardalek-emri i të qenit hungarez. Por ai fliste aq mirë gjermanisht: jo me theksim monoton të Hungarezëve, por më tepër, në qoftë se çdo gjë, me një intonacion lehtë sllave. Zëri i tij ishte çuditërisht i butë dhe lajkatuese. Ne shpejt zbuloi më pas se ai mund të bisedoni polak, dhe Mlle Vonnaert garant për frëngjisht e tij të mirë. Në të vërtetë, ai dukej për të di të gjitha gjuhët. Por më lejoni të jap përshtypjet e mia të para. Ai ishte tepër i gjatë me flokë me onde të drejtë, në vend të gjatë, e cila theksoi një zhburrëri të caktuar në lidhje me fytyrën e tij të qetë. Figura e tij kishte diçka - Unë nuk mund të them se çfarë - gjarpri në lidhje me të. Karakteristika të ishin të rafinuar, dhe ai pati gjatë, i hollë, magnetike-looking duart, një hundë disi të gjatë dredha-dredha, i këndshëm, një gojë dhe një buzëqeshje tërheqëse, i cili përgënjeshtroi trishtimin intensive të shprehjes së syve. Kur ai mbërriti sytë e tij ishin të mbyllura gjysmë - të vërtetë ata ishin zakonisht aq - kështu që unë nuk mund të vendosë ngjyrën e tyre. Ai dukej i veshur dhe të lodhur. Unë ndoshta nuk mund të qëllojmë moshën e tij.

uSuddenly Gabriel ia plas në dhomë; një flutur verdhë u kapur në flokët e tij. Ai mbante në krahë një ketër pak. Sigurisht ai ishte zhveshur-këmbë si zakonisht. Huaj shikuar deri në aooriach tij, pastaj kam vënë re sytë e tij. Ata ishin të gjelbër: ata dukeshin të zgjerohet dhe të rritet më të mëdha. Gabriel qëndroi i palëvizshëm, me një vështrim të trembeni, si ajo e një zog i hipnotizuar nga një gjarpër. Por megjithatë ai mbajti dorën e tij të sapoardhur. Vardalek, duke marrë dorën e tij - Unë nuk e di pse kam vënë re këtë gjë parëndësishëm - presion pulsin me gisht tregues e tij. Papritmas Gabriel darted nga dhoma dhe nxituan lart, duke shkuar në dhomën e frëngji të tij këtë herë nga shkallët në vend të pemës. Unë isha në terror çfarë mendojnë miught Numërimi i tij. Great WASD lehtësim tim, kur ai zbriti në kostumin e tij të dielën kadife, dhe tregoi dhe stockings. Unë krehura flokët e tij, dhe e vendosi atë në përgjithësi të drejtë.

Kur i huaj erdhi deri në darkë pamja e tij kishte ndryshuar disi, ai dukej shumë i ri. Nuk ishte një elasticiteti i lëkurës, e kombinuar me një çehre delikate, shumë rrallë mund të gjenden në një njeri. Para se, ai e kishte goditur mua si shumë të zbehtë.

E pra, në darkë ne ishim të magjepsur të gjithë me të, sidomos babai im. Ai dukej për t'u njohur plotësisht me hobi veçanti të gjithë babait tim. Ohnce, kur babai im ishte shqiptimit të disa nga përvojat e tij ushtarake, ai tha diçka në lidhje me një djalë-bateristi i cili ishte plagosur në betejë. Sytë e tij u hap plotësisht përsëri dhe Dilated: këtë herë me një shprehje veçanërisht të vrenjtur, i përulur dhe i vdekur, por në të njëjtën kohë animuar nga disa eksitim të tmerrshme. Por kjo ishte vetëm një çast.

Subjekt shefi i bisedës së tij me babain tim ishte rreth librave të caktuara mistike që ati im kishte vetëm kohët e fundit zgjodhi lart, dhe që ai nuk mund të bëjë jashtë, por Vardalek dukej krejtësisht për të kuptuar. Në ëmbëlsirë kohë babai im pyeti nëse ai ishte në një nxitim të madh për të arritur destinacionin e tij: nëse jo, ai nuk do të qëndrojë me ne, ndërsa pak: edhe pse vendi ynë ishte nga rruga, ai do të gjeni shumë sa që do të interesonte atij në bibliotekën e tij.

Ai u përgjigj, "Unë jam në asnjë hurrt. Unë nuk kam asnjë arsye të veçantë për të shkuar në atë vend në të gjitha, dhe në qoftë se unë mund të jetë e shërbimit për ju në deshifrimin këto libra, unë do të jetë vetëm shumë i kënaqur." Ai shtoi me një buzëqeshje e cila ishte e hidhur, shumë i hidhur: Ju shikoni, unë jam një kozmopolit, një ikanak mbi faqen e dheut".

Pas darke babai im pyeti nëse ai ka luajtur në piano. Ai tha, "Po, mundem pak", dhe ai u ul në piano. Pastaj ai ka luajtur një csardas Hungarisht - egra, rapsodik, e mrekullueshme.

Kjo është muzikë e cila bën njerëzit të çmendur. Ai vazhdoi në të njëjtën tendosje.

Gabriel qëndroi aksioneve ende nga piano, sytë e tij Dilated dhe fikse, forma e tij dridhur. Në të fundit ai tha se shumë ngadalë, në një motiv të veçantë - për duam të një fjale më të mirë që ju mund të telefononi atë relache e një csardas, me të cilin dua të them se pikë ku origjinal kuazi-lëvizje të ngadaltë fillon përsëri - "Po, unë Unë mendoj se mund të luajë. "

Pastaj ai shpejt sforcuar violinë e tij dhe vetë-bërë Xylophone, dhe e bëri në fakt, të alternuara të instrumenteve, të bëjnë të njëjtën gjë me të vërtetë shumë mirë. Vardalek shikoi atë, dhe tha me një zë shumë të trishtuar, "fëmijë të varfër! Ju keni shpirtin e muzikës brenda jush."

Unë nuk mund të kuptoj se pse ai duhet të duket për të ngushëlloj vend të përgëzoj Gabrieli në atë që sigurisht tregoi një talent të jashtëzakonshëm.

Gabiel ishte trembur edhe si kafshë të egra që ishin tame të tij. Ai kurrë nuk e kishte marrë për të një i huaj. Në të vërtetë, si rregull, nëse ndonjë i huaj erdhi në shtëpi nga rastësia, ai do të fshihet, dhe unë kam për të sjellë atë deri ushqimin e tij në dhomën frëngji. Ju mund të imagjinojmë se çfarë ishte befasi im kur e pashë duke ecur në lidhje dorë për dore me Vardalek nesërmen në mëngjes, në kopsht, duke folur livelily me të, dhe duke treguar mbledhjen e tij të kafshëve të përkëdhelur të cilën ai e kishte mbledhur nga pyje, dhe për të cilat ne kishte pasur të përshtatet deri një kopshte zoologjike të rregullta. Ai dukej krejtësisht nën dominimin e Vardalek. Çfarë na befasoi ishte (për tjetrin-urtë ne i pëlqente të huajin, sidomos për të qenë të sjellshëm me të) se ai dukej, edhe pse jo dukshëm në të parë - përveç ndoshta për mua, të cilët vënë re çdo gjë në lidhje me atë - të humbur gradualisht i përgjithshëm i tij shëndetin dhe vitalitetin. Ai nuk e ka bërë ende i zbehtë, por nuk ishte një qetësi të caktuar në lidhje me lëvizjet e tij e cila me siguri nuk ishte në asnjë mënyrë para. Babai im mori më shumë dhe më të devotshëm të Numërimin Vardalek. Ai e ndihmoi atë në studimet e tij: dhe babai im zor se do të lejojë atë të shkojë larg, të cilën ai e bëri ndonjëherë - në Trieste, ai tha: ai gjithmonë u kthye, duke na prezanton me bizhuteri të çuditshme orientale apo textures.

Unë e dija të gjitha llojet e njerëzve erdhi në Trieste, Orientalet përfshira. Megjithatë, ka pasur një çuditshmëri dhe madhësi rreth këtyre gjërave që unë isha i sigurt edhe atëherë ndoshta nuk mund të ketë ardhur nga një vend të tillë si Triestes, të paharrueshëm për mua kryesisht për dyqanet e saj kravatë.

Kur Vardalek ishte larg, Gabriel ishte vazhdimisht i kërkuar për atë dhe duke folur rreth tij. Pastaj në të njëjtën kohë ai dukej për të rifituar vitalitetin e tij të vjetër dhe shpirtërore. Vardalek gjithmonë u kthye në kërkim shumë më të vjetër, wan, dhe të lodhur. Gabriel do të nxitojnë për të përmbushur atë dhe puthur në gojë. Pastaj ai dha një drithmë të lehtë, dhe pas një kohë të shkurtër filloi të duket mjaft të rinj përsëri. Gjëra si kjo vazhdoi për disa kohë. Babai im nuk do të dëgjojnë e të Vardalek shkuar larg përgjithmonë. Ai erdhi në jetë një i burgosur i shtëpisë sonë. Unë me të vërtetë, dhe Mlle Vonnaert gjithashtu, nuk mund të ndihmojë vërejtur se çfarë një ndryshim atje ishte krejt rreth Gabriel. Por babai im dukej krejtësisht të verbër ndaj saj.

Një natë unë kishte shkuar në katin e poshtëm për të shkoj të marr diçka që unë e kisha lënë në dhomën e vizatimit. Si unë ishte duke shkuar përsëri kalova dhomë Vardelek së. Ai ishte duke luajtur në një piano, e cila ishte vënë posaçërisht atje për atë, një nga nocurnes Chopin-it, shumë e bukur: I ndaluar, përkulur mbi kangjella për të dëgjuar.

Diçka e bardhë u shfaq në shkallët errët. Ne besonte në fantazmat në pjesën tonë. Unë u transfixed me terror, dhe mbeti i lidhur me kangjella. Cili ishte habinë time për të parë Gabriel ecur ngadalë poshtë shkallëve, sytë e tij të fiksuara si pse në një ekstazë! Kjo tmerronte edhe më shumë se një fantazmë do. Mund Unë besoj se shqisat e mia? Mund që të jetë Gabriel? Unë thjesht nuk mund të lëvizin. Gabriel, veshur në natën e tij të gjatë-shirt të bardhë, erdhi në katin e poshtëm dhe hapi derën. Ai e la atë të hapur. Vardalek ende vazhdoi të luajë, por fliste si ai ka luajtur.

Ai tha - këtë herë duke folur në polonisht - Nie umiem wyrazic jak ciechi kocham - 'darling im, unë do të kursejë fain ty, por jeta jote është jeta ime, dhe unë duhet të jetoj, unë më tepër që do të vdesin. Perëndia nuk do të ketë asnjë mëshirë për mua? Oh! oh! jeta;! oh, torturimi i jetës ' Këtu ai goditi një akord agonized dhe të çuditshme, pastaj vazhdoi të luajë me zë të ulët: "O Gabrieli, të dashurit tim! jeta ime, po jeta - oh, pse jeta? Unë jam i sigurt se kjo nuk është veçse një pak që unë e kërkoj prej teje. Me siguri yt tepri e jetës mund të kursejë një shumë pak për atë që është tashmë i vdekur. Jo, qëndrojnë ", tha ai tani pothuajse të ashpër," çfarë duhet të jetë, duhet të jetë! ' Gabriel qëndroi atje mjaft ende, me shprehjen e njëjtë fiks vakant, në dhomë. Ai ishte i dukshëm duke ecur në gjumin e tij. Vardalek luhet në: pastaj tha: 'Ah!' me një shenjë të agoni të tmerrshme. Pastaj shumë të butë, "Shko tani, Gabrieli, ajo është e mjaftueshme. ' Dhe Gabriel doli nga dhoma dhe u ngjit shkallët me të njëjtin ritëm të ngadaltë, me vështrim i ngulët njëjtën pavetëdijshme. Vardalek goditi piano, dhe edhe pse ai nuk ka luajtur me zë të lartë, u duk sikur vargjet do të thyejnë. Ju kurrë nuk dëgjuar muzikë në mënyrë të çuditshme dhe kështu zemra-heqje

Unë vetëm e di Unë u gjeta nga Mlle Vonnaert në mëngjes, në një gjendje të pandërgjegjshme, në këmbët e shkallëve. Ishte një ëndërr, pasi të gjithë? Unë jam i sigurt tani se ajo nuk ishte. Mendova atëherë ajo mund të jetë, dhe i tha o askujt asgjë në lidhje me të. Në të vërtetë, çfarë mund të them?
WWell, për të më lejoni të shkurtuar një histori të gjatë të shkurtër, Gabriel, i cili kurrë nuk e kishte njohur sëmundjen një moment në jetën e tij, u sëmurë, dhe ne kishim për të dërguar për Gratzit për një mjek, i cili mund të japë asnjë shpjegim për sëmundje të çuditshme Gabriel. Graduale humbur larg, ai tha: absolutisht asnjë ankesë organike. Çfarë mund të thotë kjo?

Babai im më në fund u bë i vetëdijshëm për faktin se Gabriel ishte i sëmurë. Ankthi i tij ishte i frikësuar. Gjurma e fundit e gri venitur nga mjekrën e tij dhe ai u bë mjaft i bardhë. Ne dërguam në Vjenë për mjekët. Por të gjithë me të njëjtin rezultat.

Gabriel ishte në përgjithësi e pa ndjenja, dhe kur ndërgjegjshëm, dukej vetëm të njohin Vardalek që rrinte vazhdimisht nga afër tij, pleqsh atë me butësi të madhe.
Një ditë unë isha vetëm në dhomë: Vardalek dhe qau papritmas, pothuajse ashpër, 'Dërgo një prift në një herë, në një herë, "përsëriti ai. 'Ajo është tani pothuajse tepër vonë! '

Gabriel shtriu krahët spasmodically, dhe të vënë ato raundin qafën Vardalek së. Kjo ishte e vetmja lëvizje që ai kishte bërë për disa kohë. Vardalek përkul dhe e puthi në buzë. Unë nxituan në katin e poshtëm, dhe prifti u dërgua për të. Kur u ktheva Vardalek nuk ishte atje. Prifti administruar vajosjen ekstreme. Unë mendoj se Gariel tashmë kishte vdekur, edhe pse ne nuk mendoj kështu në atë kohë.

Vardalek ishte zhdukur krejtësisht, dhe kur kemi shikuar për atë ai ishte askund të gjendet, as kam parë apo dëgjuar të atij viti.

Babai im vdiq shumë shpejt pas kësaj: moshës papritmas, dhe përulesha me hidhërim. Dhe kështu tërë pasurisë Wronski erdhi në posedim tim vetëm. Dhe unë jam këtu, një grua e vjetër, në përgjithësi tallën për mbajtjen, në kujtim të Xhibrilit, një azil për kafshët endacake - dhe - njerëzit nuk, si rregull, besojnë në Vampires!


avatar
Albaniaa

409


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi