EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nano-teknologji (spirale) 300 mije vjecare

Shko poshtë

Nano-teknologji (spirale) 300 mije vjecare Empty Nano-teknologji (spirale) 300 mije vjecare

Mesazh  Agamemndon 10.03.14 9:23

Nanospirale 300 mije vjecare gjenden në Urale.Ende mbetet një mister.

Nano-teknologji (spirale) 300 mije vjecare Nanospirale-russia-2

Në vitin 1992 , disa objekte të çuditshme ne forme spirale,jashtëzakonisht te vogla u gjenden ne malet Urale , duke nxitur një debat që vazhdon deri me sot . Origjina e këtyre objekte të jashtëzakonshme , që syri i njeriut mezi mund te shohi , ende nuk është shpjeguar . Këto struktura misterioze dhe te vogla sugjerojnë se 300.000 vjet më parë ka ekzistuar një kulturë qe  mund të zhvillontet nanoteknologji ?


Nano-teknologji (spirale) 300 mije vjecare Nanospirale-russia-3

Njëzet e dy vjet më parë , në afërsi të brigjeve të lumenjve Kozhim dhe Balbanyu , të cilat rrjedhin nga Malet Urale të Rusis ,gjeologu Johannes Fiebag rastësisht zbuloi atë që më vonë do të bëhet i njohur si " slitë nanospirali . "

Nanospiralet u zbuluan gjatë hetimeve rutinë të kryera në disa depozita minerare në malet Urale .

Ishte mikroskopi ai qe zbuloi strukturat sinusoidale te zbulimit . Sipas një analize të kryer nga Akademia Ruse e Shkencave , Syktyvkar ,keto nanospirale janë të  përbëra nga një aliazh të bakrit , tungstenit dhe molibdenit .

Disa prej tyre janë aq të vogla  thuajse të padukshme me sy të lirë . Madhësia e objekteve , në fakt , ndryshojnë nga 3 cm deri në 0,0003 mm . Rregullsia e tyre  në strukturë dhe sipërfaqe na paraqitet jashtëzakonisht e dukeshme qe mund të vërehet vetëm me mikroskop elektronik .

Nanospirali nuk duket të jetë rezultat i ndonjë procesi të njohur natyror që mund të shpjegojë formimin e tyre . Përveç kësaj, ato tregojnë një ngjashmëri të çuditshme me disa elemente të zhvilluara kohët e fundit në fushën e nanoteknologjisë , të ngjashme me komponentët e një lloj nano-makine,qe eshte zhvilluar vetëm në  vitet 1970 .

Më tronditëse është se Sinusoidet e vogla janë gjetur në disa depozita të zhavorrit dhe te mbeturinave në fushën e Mikulinsk Horizon , në një thellësi në mes të 5 dhe 15 metra  një shtresë gjeologjike e epokes se akullnajave , një periudhë që shtrihet në mes të 300 mijë deri 20 mijë vjeteve më parë .

Nuk ka asnjë shpjegim bindës se si këto objekte mund të jenë ngulitur aq thellë pa pasur origjinë te lashtë . Por në mënyrë të qartë , duke marrë parasysh kronologjinë konvencionale të historisë njerëzore , ne jemi ballafaquar me një paradoks : si është e mundur që në një periudhë kaq të largët kane ekzistuar njerëzit e evoluar në mënyrë që të jenë në gjendje të zhvillojnë nanoteknologji ?

Nano-teknologji (spirale) 300 mije vjecare Nanospirale-russia

Sigurisht , sipas teoricienëve, gjetjet ne malet Urale , së bashku me shumë objekte të tjera të pashpjegueshme te gjetura në të njëjtin rajon , konfirmojne teorinë se , në kohët e lashta , grupet e udhëtarëve qe i përkasin qytetërimeve jo tokësore; kanë vizituar planetin tonë .

Edhe pse gjetjet janë studiuar nga Akademia e Shkencave në Moskë , Syktyvkar dhe Shën Petersburg ,gjithashtu dhe në Institutin e Helsinkit , Finlandë,deri në këtë moment nuk ka asnjë konkluzion te kënaqshëm per ti dhene nje shpiegim. Përveç kësaj , me vdekjen e Dr Johannes Fiebag , asnjë hulumtim tjetër nuk është bërë në këtë temë .
Agamemndon
Agamemndon

Besim do të thotë të besosh diçka që e di që s'është ashtu.

— Mark Tuein


195


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi