EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shpella misterioze e Blombos..

Shko poshtë

Shpella misterioze e Blombos..  Empty Shpella misterioze e Blombos..

Mesazh  Agamemndon prej 28.02.14 11:27

Shpella misterioze e Blombos..

Rruga e evolucionit të njeriut është  shume më pak lineare se sa besohej deri më tani . Zbulimet e shumta nga paleontologët dhe arkeologët kanë detyruar evolucionistët që të rishqyrtojnë disa nga fazat ,qe sipas teorisë ,kanë çuar në zhvillimin e species sonë .

Shpella misterioze e Blombos..  Caverna-di-Blombos

Disa zbulime interesante janë bërë në shpellën Blombos , një vend parahistorik i vendosur në Cape Agulhas , Afrika e Jugut , rreth 300 kilometra në lindje të Cape Town .

Kjo është një zgavër e gdhendur në një shkëmb gëlqeror që mbikëqyr Oqeanin Indian .

Sipas studiuesve ,gjetjet e reja në shpellë po hedhin dritë mbi evoluimin kompleks dhe aftësite njohëse të specieve njerzore,qe me sa duket ,kane ndodhur shumë kohë para se teorizohej nga evolucionistet .

Shpella Blombos u frekuentua nga njerëzit e Epokes se Gurit për rreth 140.000 vjet , në mënyrë të shkëputur . Shpella u bë e famshme në vitin 1993 ,kur Dr Christopher Henshilwood i Muzeut të Afrikës së Jugut , ka zbuluar disa objekte guri të tilla si maja shtize simetrike me nje moshe qe arrinte në rreth 20 mijë vjet më parë . Gërmimet e mëvonshme kanë zbuluar disa objekte që kanë bere të çuditen studiuesit .

Shpella misterioze e Blombos..  Artifacts-from-Blombos-Cave
Shtiza 20 mije vjecare te gjetura ne shpellen Blombos


Brenda zgavrës , Henshilwood dhe ekipi i tij kanë gjetur disa ene guaska, të përdorura si enë për përzierje ngjyrash me baze okër(nje lloi drithi) , që datonë rreth 100 mijë vjet më parë ! Në guaska u gjet një shtresë pluhuri e ndritshme e kuqe , eshtra te thara,një përzierje e ngjyrosur të bërë nga përzierja okër i kuq,eshtra fokash,qymyr,hi dhe pluhur , fragmente të qelqeta dhe një lëng,ndoshta ujë.

Së bashku me guaskat , studiuesit gjetën edhe nje vater,mbetje eshtrash të kafshëve, ndoshta te përdorura për të mbledhur ngjyrën nga vatra . Sipas autorëve, ne artikullin e tyre ne revisten 'Shkencë' , ''zbulimi na detyron për të rishikuar disa ide të shprehura në teorinë evolutive,per aftësite njohëse të Homo sapiensit .

Së pari , gjetjet e shpellës Blombos tregojnë se njeriu ishte tashmë i aftë të mendonte ne menyre abstrakte, që e ben atë për të dekoruar objekte dhe trupin e tij . Në qoftë se ky interpretim i ofruar nga studimi është i saktë , ne duhet të pranojmë se paraardhësit tanë e 100,000 vjeteve më parë ishin tashmë në zotërim të aftësive njohëse komplekse si i yni .

" Ky zbulim përbën një pikë referimi të rëndësishëm në evoluimin e aftësive njohëse të njeriut , " shpjegon Henshilwood . Sipas teorive aktuale , kjo aftësi njihej per spesiet njerzore qe kishin jetuar 40.000 vjet me pare .

Shpella misterioze e Blombos..  Blombos-cave-grotta-01


Por surpriza e zbulimit ishte se njerëzit parahistorikë 100.000 vjecare te shpellës Blombos ishin në posedim të njohurive rudimentare te kimisë . " Ajo duket tek ata,per njohurite qe kishin mbi kockat,se ato janë të pasura me vaj dhe yndyrë , komponente thelbësore për të marrë një substancë të ngjashme me ate te vajit te naftës , " thotë Henshilwood . "Ata gjithashtu dinin se shtimi i karbonit sherbente për të stabilizuar përzierjet . "


Shpella misterioze e Blombos..  Z


Përbërësit e përdorur ishin të pakta , por ato të gjitha e kishin një funksion të veçantë dhe kishte nevojë për një mjeshtëri të saktë . Këto rezultate tregojnë se njeriu ishte tashmë në zotërim të aftësive të përparuara konceptuale , falë së cilës ai mund të nxjerrë kombinimin e përbërësve,ngjyrave dhe magazinimin e përdoruesve artistike të përzierjeve : një e vërtetë e planifikimit afatgjatë .

" Në një prej guaskave , " thotë Henshilwood , "është gjetur një mineral i verdhë,qe  shtohej per te përshtatur ngjyren përfundimtare . " Siç shpjegon ai, keto aftesira te kapaciteteve njerzore te lashta,para këtij zbulimi, jane njohur per njerzit qe kane jetuar rreth 60 mijë vjet më parë.Kurse tashti me zbulimin e ri keto periudha kohore shkojne pas ne kohe,deri ne 100.000 vjecare
Agamemndon
Agamemndon

Besim do të thotë të besosh diçka që e di që s'është ashtu.

— Mark Tuein


195


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi