Jashtëtokësorët mbrojnë planetin Tokë nga meteorët

Shko poshtë

Jashtëtokësorët mbrojnë planetin Tokë nga meteorët  Empty Jashtëtokësorët mbrojnë planetin Tokë nga meteorët

Mesazh  Luli prej 08.02.14 18:37“Jashtetokesoret ishin ata te cilet shpetuan Token 100-vjet me pare”, deklaroi shkencetari rus nga Siberia Yuri Lafmpin.

Jashtëtokësorët mbrojnë planetin Tokë nga meteorët  Majinf10

Shkencetari Lafmpin pas nje studimi te mirefillte se bashku me nje ekip shkencetaresh te tjere arriten ne konkluzionin: “Kur nje komet e madhe ju afrua shume planetit tone, nje anije aliene kamikazi… e sulmoi ate duke shkaktuar nje shperthim shume te madh dhe therrmijat e kometes si pasoj e perplasjes se fuqishme u shperndane ne gjithe Siberine, ndersa copa me e madhe e ketij shperthimi u quajt meteoriti Tunguska”.

Per ta, shkaqet e nje gjesti kaq heroik, nga ana e jashtetokesoreve mbeten akoma te pa njohura.

Hipotezat rreth sjelljes se tyre heroike, jane te shumta ndaj dhe shkencetaret hedhin disa ide te cilat jane me dominueset dhe me te logjikshmet.

Ndoshta donin te shpetonin token per arsye qe vete ata e dine! -eshte nje koncept.Por, sipas nje versioni tjeter, çdo gje ndodhi rastesisht.Shkencetari rus, Yuri Lafmpin, i cili eshte dhe kreu i fondacionit social “Fenomeni Tunguska”, ne nje interviste te dhene ne radiostacionin “Zeri i Rusise” deklaroi: “Ishte nje anije-kamikazi. E cila sipas gjasave mund te kete mbetur pa energji. Masa e saj ishte kaq e madhe saqe u perplase krejt rastesisht me kometen, e cila u shperbe menjehere nga shperthimi i fuqishem. Coperat e kometes, ne i gjejme sot te shperndara ne gjithe Siberine. Poshte vendit ku ndodhi shperthimi, ne rajonin e Krasnoyarsk (Siberia lindore) zbuluam nje krater 500 meter katrore dhe rreth tij disa dhjetera kratere te vegjel me diameter nga 100-150 metera.

Gjithashtu u zbuluan dhe disa pjese nga anija jashtetokesore qe u perplase me komten. Ekspertiza kimike qe ju be atyre, tregoi se materiali (nje aliazh i veçante i silikonit dhe hekurit), prej te cilit ishte e perbere anija aliene, nuk mund te gjendet apo te prodhohet ne toke.

From the Earth to the Moon Illustration 193x300 Jashtëtokësorët mbrojnë planetin Tokë nga meteorët !?Me 30 janar 1908, siper tajges Siberiane, ndodhi nje shperthim i fuqishem prej 50 milione tonesh tritoli te cilesise me te larte.Ky shperthim ishte i barasvlershem me te gjitha shperthimet e ndodhura gjate luftes se “Madhe Patriotike” dhe ishte mbi 2-3000 here me i fuqishem se bombat qe hodhen amerikanet ne Hiroshima dhe Nagasaki.

Nje shperthim i ngjashem ishte zhvilluar ne Arktik kur Bashkimi Sovjetik provoi bomben hidrogonike.

Ky shperthim, i cili nuk kishte vend as ne toke e as ne hapesire, por diku ne atmosfere, u regjistruar nga te gjithe sizmologet ne mbare boten.

Nga te gjitha studimet dhe raportet e depozituara per me shume se 100 vjet, veç njera prej tyre eshte me dominuesja -pjesemarrja e qyteterimeve jashtetokesore.

Luli
Luli

"Duhet bredhur shumë në errësirë derisa të preket drita"

884


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi