EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sa do ta vinit bastin per ekzistencen e Alieneve?

Shko poshtë

Sa do ta vinit bastin per ekzistencen e Alieneve?  Empty Sa do ta vinit bastin per ekzistencen e Alieneve?

Mesazh  Luli prej 03.12.13 15:21

Sa do ta vinit bastin per ekzistencen e Alieneve?

Sa do ta vinit bastin per ekzistencen e Alieneve?  Close10a

Nese jeni kaq te bindur qe alienet ekzistojne, nje shkencetar mund t’u beje te vini bast per kete.  Jacob Haqq-Misra, nje shkencetar i Instituti Hapesonor i Shkences Blue Marble, ka dorezuar nje propozim javen e kaluar, per te vene bast nepermjet fondeve te mbledhura, per t’u paguar me vone kur tokesoret te provojne ekzistencen e jetes jashtetokesore.

Sipas ketij propozimi, te botuar ne gazeten e perditshme angleze te shoqerise interplanetare, fondet e ngritura nga kerkesa e tij, do te shkojne ne Kerkim te Inteligjences Jashtetokesore, te njohur ndryshe si SETI. Haqq-Misra sugjeron se fondet mund te arrijne deri ne miliona dollare. Keto fonde do te perdorin sistemin e llotarive per te funksionuar.

Ndryshe nga fondet me kuota te percaktuara dhe qe kerkojne interesa, lotaria per keto fonde do te perdore perzgjedhjen rastesore, per ta ngritur vazhdimisht vleren e tyre primare. Logjika e kesaj lotarie ka te beje me faktin qe nese bleresit kane shansin te bejne me teper para nga sa dhurojne, shume njerez mund te kontribuojne.

Sot, SETI eshte themeluar kryesisht nepermjet dhurimeve dhe donacioneve me interval te parregullta. Meqe program SETI kerkon mbikqyrje konstante te qiellit, kerkuesit nuk duhet te humbasin asnje sinjal.

Nje tjeter aspekt i ketij propozimi: Haqq-Misra shpjegon se edhe nese nuk shfaqet jete ne hapesire, sistemi i llotarise mund te inkurajoje pergjegjesine fiskale duke u mesuar pjesemarresve sesi te kursejne para per interesat e tyre te medha dhe si ta perdorin buxhetin ne perputhje me qellimet e tyre.

“Ne rastin me te mire, SETI do te kete sukses”, shkruan Haqq-Misra ne propozimin e tij, “Kurse ne rastin me te keq, nese SETI nuk zbulon asgje, atehere se paku do te na kete mesuar te mendojme me seriozisht per te ardhmen tone financiare.”

Propozimi nuk eshte bere ende realitet, por dokumentari shpjegon se logjikisht, nje banke e vetme globale apo nje grup nderkombetar bankash do te ishte pershtatja me e mire monetare meqe ky projekt eshte nje perpjekje nderkombetare. Kjo do t’u mundesoje njerezve nga cdo komb, te ‘blejne’ dicka ne kete sistem te bonove.

Luli
Luli

"Duhet bredhur shumë në errësirë derisa të preket drita"

861


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sa do ta vinit bastin per ekzistencen e Alieneve?  Empty Re: Sa do ta vinit bastin per ekzistencen e Alieneve?

Mesazh  I’m X person prej 28.08.19 10:07

Do të vëja bastin 0, alienët nuk egzistojnë.
I’m X person
I’m X person

Nëse mërzitesh mos kërko ngushëllim prej njerëzve!
Sepse shpresa në njerëz është e kotë.

31


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sa do ta vinit bastin per ekzistencen e Alieneve?  Empty Re: Sa do ta vinit bastin per ekzistencen e Alieneve?

Mesazh  Cimi Elezi prej 17.11.19 18:03

Sigurisht që ekzistojn. Por asnjëher ska për tu bër e ditur se ndryshe bie miti i librave të shejnt...
Cimi Elezi
Cimi Elezi

108


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sa do ta vinit bastin per ekzistencen e Alieneve?  Empty Re: Sa do ta vinit bastin per ekzistencen e Alieneve?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi