EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Praktikë - Hapja e syrit të tretë

Shko poshtë

Praktikë - Hapja e syrit të tretë  Empty Praktikë - Hapja e syrit të tretë

Mesazh  Neo prej 15.09.13 22:36

Hapja e syrit të tretë apo si të zhvillohet syri psiqikë

Ushtrimi:

Vendosuni në mënyrë te rehatëshme dhe përshtateni një frymëmarrje konstante ...

Mbyllni sytë tuaj dhe pastaj vizualizoni me forcë dhe vendosmëri një objekt të thjeshtë, p.sh një qiri, një llambë, një stoli...

Mbani fort në mendjen tuaj vazhdimisht imazhin e objektit!

Mos humbisni nga mendimet e bezdisshme ...

Pasi të keni sukses për disa minuta (5-10) në vizualizimin e imazhit, pa dyshim, pa humbur në mendime parazite që mund të tretin imazhin e objektit, ju ia keni arritur ushtrimit.

Përsëriteni këtë disa herë me objektet të ndryshme, madje edhe kur të keni sukses për të përsosur stërvitjen tuaj ...

Duhet pastaj me sy të hapur të punoni këtë ushtrim dhe të vizualizoni objektin që "fluturon" në ajër përballë jush në mënyrë që ju mendërisht të mund të dalloni ngjyrat, formën, konturet e objektit ...

Tani, në qoftë se ju e mbani imazhin pandërprerë disa minuta me sy hapur ju keni arrit që ky ushtrim të jetë shumë i suksesshëm!

Ky ushtrim ndihmon që të trajnoni mendjen që të vizualizojë entitete dhe energji të larta të çfarëdo dimensioni, qoftë fizik apo dimensione më të larta .

Ky trajnim kontribuon në një farë mënyre për zhvillimin dhe hapjen e syrit të tretë.
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Praktikë - Hapja e syrit të tretë  Empty Re: Praktikë - Hapja e syrit të tretë

Mesazh  M.racer prej 18.09.13 17:52

Mund te ma shpejgosh cfare eshte syri i tret? Cfare sherben?
M.racer
M.racer

5


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Praktikë - Hapja e syrit të tretë  Empty Re: Praktikë - Hapja e syrit të tretë

Mesazh  55 prej 28.10.13 11:03

Cakrat jane qendra energjitike te trupit astral deh ne astral ato duken si disqe me ngjyra te ndryshme. Ngjyra e syrit te trete eshte ajo indigo(blu e erret).

Per te hapur cakrat duhet te dime thjesht vendin se ku ndodhen dhe ngjyrat e tyre dhe si hapen ne cilin drejtim.

Per et hapur syrin e trete merni nje qiri me ngjyre indigo dhe shikojni per 10 minuta pa kapsitur syte e theksoj edhe nje here pa kapsitur syte. Fillimisht fillojeni me 1 minut dy minuta e keshtu me radhe. Kur shikoni flaken e qiririt dhe te merrni frume drejtojeni ngjyren tek syri i trete (ne mes te dy vetullave) dhe me pas lereni energjine te kaloj poshte ne cakra te tjera dhe sidomos ne cakren Manipura qe eshte cakra e energjise.
55
55



Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


76


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Praktikë - Hapja e syrit të tretë  Empty Re: Praktikë - Hapja e syrit të tretë

Mesazh  Gregor prej 18.01.17 0:34

Pershendetje...ne lidhje me syrin e trete kam ecur deri diku..per kete nk jam i sigurt....kam arritur qe pervec te krijoj drite me vetedijen time...pas nje ore praktike...per her te pare e kam....me eshte ahfaqur nje drite e ngrohte....e ngjashme me rrezet e diellit qe depertojne rete pas shiut...por ajo qe dua te di eshte vibracioni...nk e kyptoj si koncept...si mund ta imagjinoj kur nk ia kam iden...ju lutem nese keni mundesi te me jepni nje shpjegim te kuptimte...me gjuhe te thjeshte.....e theksoj se jam i ri
Gregor
Gregor

3


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Praktikë - Hapja e syrit të tretë  Empty Re: Praktikë - Hapja e syrit të tretë

Mesazh  Pansophia prej 21.01.17 21:22

Sidoqofte, sa me shume njeriu perparon ne rrugen e dijes, aq me shume kupton se kjo Dukuria e syrit 3te eshte zmadhuar ne sensin e gabuar. Gjerat fillojne e konvergohen me kalimin e kohes dhe syri i 3te thjesht humbet ate madheshtine qe i jepet dhe njeriu fillon e perqendrohet vetem tek te mesuarit. Syri 3te nk shihet si pjese e e jashtezakonshme e qenies, por si pjese e pandare, sikur ka qene gjthm aty.
avatar
Pansophia

90


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Praktikë - Hapja e syrit të tretë  Empty Re: Praktikë - Hapja e syrit të tretë

Mesazh  Gregor prej 25.01.17 22:14

Nk e di por nese ka te beje me syrin e trete ....te them ate cfare eshte realitet.....mua me ka ndryshuar si njeri...nga ckam qene ne cfar jam...
Gregor
Gregor

3


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Praktikë - Hapja e syrit të tretë  Empty Re: Praktikë - Hapja e syrit të tretë

Mesazh  Donald D'ARANEO prej 30.01.17 21:00

Syri i tretë është diçka e zakonshme por edhe e jashtëzakonshme... "përdorimi" dhe aktiviteti i syrit të tretë tek një njeri, ka, natyrisht, disa "efekte anësore". Nuk është koha apo momenti i duhur për t'i vënë në pah ato, por gjithësesi duhet ta dini këtë.
Syri i tretë është një "energji" dhe një burim drite; inteligjencë dhe fuqi. Aktiviteti i tij ka "funksione" dhe "aftësi" të ndryshme...
Donald D'ARANEO
Donald D'ARANEO

32


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Praktikë - Hapja e syrit të tretë  Empty Re: Praktikë - Hapja e syrit të tretë

Mesazh  Reg6 prej 30.01.17 21:14

@Donald D'Araneo syri i trete eshte qender e nje energjie! Syri i trete eshte syri i shpirtit! Kur syri i trete aktivizohet ai ka aftesi te ndryshme teper te vecanta
Reg6
Reg6

8


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Praktikë - Hapja e syrit të tretë  Empty Re: Praktikë - Hapja e syrit të tretë

Mesazh  Toniramun prej 16.02.17 13:16

Nje shoku im e ka hap syrin e tret kshtu, ka ndejt 14 dit mbrenda ne dhomen e vet ne ersir totale duke mos mendu per asgje aty, ka henger buk ka pi uj dhe ka shku nwc 2 her ne dit por ska dal prej dhome. Mbas 2 javesh kur ka dal, e kan pa te shpijes vet qe njeriut i ka rrezatu nji drit nga ftyra, dmth ka pas nje shkelqim ne ftyr, edhe i ka ndryshu mendja totalisht, pra nuk njifet ai person se ka ndru totalisht, tash esht ne nje udhtim mduket ne Peru. Kur e kam pyt pse shkon, mtha kam nji mision atje edhe kjo ishte
Toniramun
Toniramun

Knowledge is powerful

8


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Praktikë - Hapja e syrit të tretë  Empty Re: Praktikë - Hapja e syrit të tretë

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi