EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hipnoza në vend të anestezionit total

Shko poshtë

Hipnoza në vend të anestezionit total Empty Hipnoza në vend të anestezionit total

Mesazh  Luli 31.07.11 16:36

Hipnoza në vend të anestezionit total?

Në Klinikën Universitare në Bruksel, të premten e kaluar është bërë një intervenim kirurgjik i heqjes së gjëndrës tiroide, në të cilën pacientja është vënë në gjumë më anë të hipnozës e jo anestezionit total, siç është vepruar deri më tani.

Christel Place vendosi që gjatë operacionit të gjëndrës tiroide të binte në gjumë përmes hipnozës e jo përmes anestezionit total. Një e treta e të gjitha operacioneve të gjëndrës tiroide dhe një e katërta e të gjitha operacioneve të kancerit të gjirit, në këtë spital bëhen nën hipnozë.

Pacientët të cilët vendosin për këtë lloj të operacionit, janë nën ndikimin e qetësuesve, mirëpo tërësisht të vetëdijshëm, ndërsa mjekët thonë se koha e shërimit për këta pacientë është më e shkurtër, ndërsa kanë nevojë për më pak ilaçe kundër dhimbjeve. Hipnoza është e përshtatshme vetëm për disa lloje të operacioneve, ndërsa përparësia qëndron në atë se nuk ka “efektin e trullosjes” pas këndelljes, i cili është tipik për anestezionin e përgjithshëm.

Në Klinikën Universitare në Bruksel, operacionet e tilla praktikohen që nga viti 2003, ndërsa mijëra pacientë vendosin për të.

Përparësia e kryerjes së operacionit nën hipnozë, përveç shërimit të shpejtë është edhe kursimi i parave. Përdoren shumë më pak anestetikë lokalë të cilët kombinohen me hipnozë. Nga ana tjetër, nevojitet edhe angazhim më i madh i mjekëve para operacionit, por edhe kujdes më i madh gjatë vetë operacionit.

Dr. Fabienne Roelants, anestiolog e përshkruan hipnozën si një gjendje e ndryshuar e vetëdijes: “Mendja e pacientit është në një vend të rehatshëm derisa trupi mbetet në sallën e operacionit”. Ajo shpreson se së shpejti edhe operacioni i hernies, artroskopitë dhe kirurgjia plastike do të bëhen nën hipnozë.

Ky lloj anestezioni është bërë shumë i famshëm gjatë viteve të fundit në Francë dhe Belgjikë. Disa kirurgë plastikë nga Gjermania e përdorin po ashtu, kurse në Britani është standard në praktikën stomatologjike.

Shoqata e anesteziologëve francezë e përshkruan hipnozën si zëvendësues të vlefshëm të anestezionit, për shkak se zvogëlon stresin, ankthin dhe dhimbjet.
Luli
Luli

"Duhet bredhur shumë në errësirë derisa të preket drita"

861


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi